· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009(142)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009(142)     
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 8 luni
Zuza: 12 ani, 3 luni

17.11.2009 7:21     citat 

Rome eu rar mai pun tarate.

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 12 ani, 4 luni

17.11.2009 7:24     citat 

rome eu am pus la inceput in peima luna apa in care am fiert niste tarate!!!! Si ii mai pun cand vad ca are pielea asa mai iritata!!! taratele sunt foarte bune noua ne fac bine zambet Acum nu ii mai pun minic! apa fiarta si racita ptr baita atat zambet

sus

Denunta
mitaloli

Copii
Alexia Maria: 12 ani, 8 luni
am nascut deja!

17.11.2009 7:24     citat 

katya, ms!
stiu ca laptele de vaca se da dupa 1 an. insa iaurtul si branzica nu se fac din lapte? eu stiam ca pt asta e exceptie de la regula. fug ca maraie rau. sper sa revin!

sus

Denunta
gimiloasa

Copii
Bogdan-Gabriel: 12 ani, 5 luni

17.11.2009 7:27     citat 

Buna seara !
Mai fetelor ce ritm aveti , eu nu pot tine pasul cu voi ca nu ma lasa Bogdanel .
elena eu nu am alaptat si am inceput div. la 4 luni si 3 sapt .
suns imi pare rau pt. Ema dar e bine ca ai descoperit la timp si o sa fie bine . Si eu ai dau Ca .
urschuletz nu stiam ca exista si pt. 4 luni , eu am cautat pe net si nu am gasit sarut
Noi am inceput div. cu suc de fructe din bibe apoi suc cu pulpa dat prin razatoarea de sticla . Dupa ce s-a obisnuit si cu pulpa i-am dat piure de fructe cu lingurita sau mar cu cereale . La inceput a fost scandal mare cu lingurita ca el vroia sa se joace , acum s-a mai obisnuit cat de cat nu mananca bine dar e mulllltttttt mai bine ca la inceput .
Supita eu i-am facut-o asa : am fiert un morcov si un pastarnac si dupa am pisat legumele bine si am mai adaugat apa cat sa fie ca o crema si a mancat binisor . Nici eu nu i-am dat zeama chioara din supa i-am dat cu legume din prima .La 3-4 zile mai adaug cate o leguma . Eu carnita si branzica ai dau dupa 6 luni .Nu merg dupa schema dr. am citit , am intrebat si asa am ales eu .
alexxya ce dolofana e printesa ta si scumpica foc .
Am mai vazut si alti bebei frumosi sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut pt. fiecare .
Vroiam sa zic mai multe dar nu mai stiu ca pana intru eu voi terminati un capitol si nu mai stiu cui vroiam sa raspund rad

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 15 ani, 8 luni
Zuza: 12 ani, 3 luni

17.11.2009 7:28     citat 

Laptele de vaca nu este recomandat sub varsta de 1 an insa prin fermentare lactoza se transforma in timpul procesului de preparare al iaurtului.

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 12 ani, 7 luni

17.11.2009 7:33     citat 

alexia felicitarii pt dinte sarut sarut

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
12 ani, 3 luni

17.11.2009 7:34     citat 

Eu nu i-am fiert niciodata apa de baie, am vazut la spital ca-i spalau direct sub chiuveta si atunci ... am zis ca n-are rost confuz

sus

Denunta
mitaloli

Copii
am nascut deja!

17.11.2009 7:38     citat 

ice ms sarut

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 15 ani, 2 luni
mara: 12 ani, 4 luni

17.11.2009 7:42     citat 

plus ca proteinele bovine, din laptele de vaca se leaga in retea si sunt alt fel eliminate, plus aportul de bacterii bune trag cu ochiul
acuma, sa nu va suparati ca sar, dar va dzac opinia mea. si credeti-ma , cu un copil care nici la 3 ani nu mananca bine am citit...
acum voi incepe cu cereale, fara gluten, care este iritant pt tractul gastric, chiar daca nu provoaca intoleranta.
citrice peste 9 luni cel putin, pt ca sunt prea acide. de fapt nu o sa-i dau pana la un an.
iaurt de casa, dupa reteta lapte fiert, racit pe la 39 de grade si amestecat cu smantana sau alt iaurt care contine culturi vii, apoi acoperit cu ceva gros.
si neaparat din lapte integral (3,5 grasime, ca orice laptic care se da pana la 3 ani, caci creierul are nevoie de acizii grasi din lapte)
incep cand vrea ea, adica atunci cand intinde mana sa ia, sta bine in fund, deosebeste mancarea de celelalte obiecte pentru care este curioasa.
fiecare mama face cum crede ca e mai ok pt copilul ei, atata timp cat se informeaza.

sus

Denunta
ralus

Copii

17.11.2009 7:43     citat 

----------
ICEMOON a scris:
Laptele de vaca nu este recomandat sub varsta de 1 an insa prin fermentare lactoza se transforma in timpul procesului de preparare al iaurtului.
----------

la asta ma refeream rad

sus

Denunta
mitaloli

Copii
am nascut deja!

17.11.2009 7:49     citat 

ms ralus. recunosc...nu eram in posesia explicatiei stiintifice! jenat
si la noi diversificarea a inceput in momentul in care era interesata de ce mancam noi, ba mai mult, imi refuza laptele.
diversificarea a fost si este doar la lingurita, chiar si sucul de morcov l-a papat asa.

sus

Denunta
elena_raluca

Copii
Alesia - Alexandra : 12 ani, 4 luni

17.11.2009 8:01     citat 

ralus va pupam sarut sarut sarut sarut te-am sunat saptamana trecuta mai ai acelasi nr.?
noi am facut baita, am papat putin asa...putin si acum se joca putin dupa care cade bustean, desigur cu tzatzi foarte fericit rad

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 4 luni

17.11.2009 8:06     citat 

Multumesc mult pt sfaturi! sarut Sper sa putem continua in tihna acest subiect fara interventii rautacioase.Si stit bine la ce ma refer.

Mitaloli sarumana pt retele de iaurt si branzica am sa notez. Iar cand va veni momentul mai intreb sarut Ce face papusica ta? Cat aveati la 4 luni. Eu am canatrit acum si vad 5600gr. Acum la baitza desbracata o pu iar sa vad.

Rome noi nu am mai pus nimic de la o luna. Doara apa fiarta si rece de la robinet. De fiert o fierbem pt ca nu vine imediat apa calda nu din alt motiv.

Da Gimi, am luat de la billa cereale.

Raportez 100ml cu cereale papate instantI-am dat acum ca -i era foame si dupa baie adoarme. Sper ca maine sa revina la programul ei de papa. Azi de la vacc a dormit mai mult si ams arit o masa

sus

Denunta
ralus

Copii

17.11.2009 8:07     citat 

elena, da, am. iti trimit pm cu nr pe care-l folosesc mai des.
mitaoli, de aia m-am bagat rad eu o sa incerc bucatele de morcov fieert, broccoli, conopida, mar, sa tina ea in manuta.

sus

Denunta
mitaloli

Copii
am nascut deja!

17.11.2009 8:12     citat 

ursc..daca ma lasa mandra..ma uit in agenda si-ti spun. multumim de intrebare, e bine, creste.
ralus, sincer iti multumesc si astept sa te mai bagi, atat tu cat si oricare alta persoana bine intentionata. si eu as fi vrut sa pape bucatele. dar n-am putut... trist inca... :Pah..brocoli cica ar fi bine de dat mai pe la 9 luni.

Ultima modificare efectuata de catre mitaloli la 17.11.2009 8:13, modificat de 1 data in total

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: