· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009(148)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009(148)     
urschuletz

Copii
Melania: 12 ani, 2 luni

24.11.2009 8:57     citat 

Fetele, vroaim sa adaug o mica lista cu linkuri folositoare, gen puseele, greutatea normala a bebeului, diversificarea, cum a pus Pasunica azi cu fructele. Ce ziceti ne-ar fi de folos?Fiecare sa lase schema ei de div asa cum a procedat sa aibe model si mamicile care vor incepe mai tarziu. Ca pana prin toamna anul viitor tot vor fi folos, pe urma mai vedem ce ne mai treb. Si de vacc ma gandeams a punem cateceva. Ma ajutati cu linkuri? As prefera sa fie articole nu ce se scrie pe forum...in afara de schemele de div ale fiecareia sarut

sus

Denunta
GEORGY26

Copii
EDUARD GABRIEL: 12 ani, 5 luni
am nascut deja!

24.11.2009 9:03     citat 

Multumeesc mult ptr urari sarut sarut sarut
Am o rugaminte la mamicile ce au alaptat daca ma pot ajuta cu un sfat ptr o verisoara ce a nascut de 3 zile un baietel de 3100g,nastere naturala. Piticului se pare ca nu-i este fomica sau nu stie sa pape tatzica si nu reuseste sa-l obisnuiasca cu sanul.La spital i-a dat Lp si a incercat si cu piept iar acum de cand a venit acasa i-a mai dat de 2 ori Lp ca nu vrea laptic de la mama...Sanii i s-au intarit fff tare,o dor ingrozitor,a incercat sa se mulga si nu au curs decat cativa stropi de lapte...
Voi ati trecut prin asa ceva? Ce poate sa faca sa-l stimuleze pe el sa pape san si cum sa scape de durerea ingrozitoare?
(eu din pacate nu am putut alapta deloc-motive medicale, si nu o pot ajuta in privinta asta )

sus

Denunta
urschuletz

Copii

24.11.2009 9:06     citat 

Georgy, din scurta mea experienta si din ceea ce au tot postat fetele, in primul rand treb sa aibe grija de sanii ei ca sa poata ajuta bebeul. Sa se bage sub dus cald si sa se mulga. La mine si al cateva fete a functionat pompa plus comprese reci pe sani pt noduli. Daca ii curge lapticul sa puna piticul cat mai des la san asa se va obisnui, instinctiv il va lua pana la urma. Sau mai faceam si asa ma mulgeam si ii dadeam din bibe.

Acum are furia laptelui si o sa treaca dar neaparat sa se mulga daca bebe nu papa

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 12 ani, 5 luni

24.11.2009 9:08     citat 

georgy sa se mulga la mana nu cu aparatu si sa-si faca masaj nici denis nu-mi golea si daca nu ma masam ramaneau nodule cu pompa mam muls dupa ce am golit bine de tot
am vazut la spital la fel nu manca copilu si o asistenta la dat cu laptic la gurita si a prins gustu si atunci repede ia bagat tzitzi a durat pana a prins dar pana la urma sa obisnuit

sus

Denunta
ankkka

Copii
Antonia Maria : 12 ani, 2 luni

24.11.2009 9:09     citat 

Buna fetele ,ce faceti ,bebei dorm ??
Amea doarme de la 7.30 ,a papat 200 ml laptic +2 cupe cereale ,si a cazut franta rad
Azi am papat supica si i-am dat si cateva lingurite de piure de legume ,imi ramasese de la supa si nu imi venea sa il arunc scot limba ,se pare ca ii place .
Maine avem la micul dejun :
pruna + clementina+ mar + 2 lingurite cereale
La pranz :
supica + piure de dovlecel (sa vedem daca ii place ,mie nu imi place dovlecelul scot limba )
Si restul laptic foarte fericit
Am cantarit-o in seara asta (la sacosa rad rad ) si avem 6,430 kg ,sa vedem pana pe 5 dec cand face 5 luni cat luam ,pe 5 noembrie avea 5,900 kg .

sus

Denunta
ankkka

Copii

24.11.2009 9:13     citat 

Georgy , a mea nu vrea sa pape san ,si nici nu a vrut pana la urma ,eu ma mulgeam si ii dam cu bibe ,la mine nu prindea mamelonul ,iar cu cel artificial nici atat ,chiar nu stiu ce sfat sa ii dau verisoarei tale ,eu am incercat si cu infometarea dar tot nu a vrut ,cred ca nu putea sa traga ,nu avea forta ,era si f. mica .

sus

Denunta
urschuletz

Copii

24.11.2009 9:18     citat 

Anka, ii dai pruna? Bravo! Supitza i-o dai zeama chioara si apoi pireul? Eu azi am facut un amestec din amandoua...

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

24.11.2009 9:19     citat 

Ursu, eu ma spalam la chiuveta din camaruta aia din camera. Nu stiu tu in ce salon stateai...La noi era in camera o chiuveta pt bebei si cum intrai pe stanga se facea o camaruta unde sa te schimbi si era o chiuveta pt noi. Si parca striu ca undeva pe hol era o tentativa de dus. Adica un furtunas sau un robinet la nivelul genunchilor...Nu-mi mai amintesc clar. Cert e ca apa calda nu curgea si apa rece era data cu masura parca... prostit
Pai si cand venea B la vizite te prezentai asa cu ea neslefuita? rad Eu in primul rand ma enervam din cauza tampoanelor, transpiram...si numai parul ala nu doream sa-l simt. Ma ales ca te mananca cand rasare... nervos
Apropo de B mai are obiceiul cand vine la vizite sa-ti dea lenjeria jos pe nepusa masa sa vada taietura? Eu am avut un soc cand a venit prima data caci asa aproape fara avertisment m-am trezit ca mi-a dat chiloteii intr-o parte sa vada daca e ok taietura! rad

sus

Denunta
bianca_90

Copii

24.11.2009 9:20     citat 

fetele eu la denis decate ori iam dat supa iam lasat morcovi in ea adica iam taiat marunt marunt sa nu se incece sa nu fie chiar goala

sus

Denunta
urschuletz

Copii

24.11.2009 9:22     citat 

Biencutz exact asa am patit si eu, a intrat si eram in pat a dat la o parte camasa de noapte azzis '' i-a sa-ti vad c...ul!'' rad Zic iar? Nu l-ati vazut 10 ore rad Nu vreau sa va mai vad..Si radea, dar ma bucuram ca venea ca , cotoroantele nu ziceau nimic. Iar una din fete era cu operatia de ceza neagra, neagra si a astat asa fara sa cheme nici un dr si luni s-au crucit toti. Bine normal era sa vina dr ei sa o vada nervos
Da exact in salon cum descri tu am stat

sus

Denunta
ankkka

Copii

24.11.2009 9:23     citat 

Ursuletz ,de cateva zile e cam constipata ,face putin si tare ,si incerc si pruna ,se pare ca para nu a avut efect laxativ .
Supita o fac de consistenta laptelui batut ,nici groasa nici suptire ,iar piureul il fac din legumele care imi raman de la supa ,maine ii fac piure de dovlecel separat de supa !
Poate de la pruna se regleaza la stomac ,nu imi dau seama de la ce s-a constipat ,ca nu introdusesem nimik nou in alimentatie scot limba

sus

Denunta
urschuletz

Copii

24.11.2009 9:27     citat 

Si dovlecelul nu il fierbi cu supa si il pasezi separat?

sus

Denunta
bianca_90

Copii

24.11.2009 9:27     citat 

da si dr mea venea sa ma vada dimineatza si seara cand o vedeam ma ingrozeam iar ma dezbraca ..si zicea ai fost la spalat ..da iam zis pot sa ma spal si eu rad si atunci ma lua de mana si ma spala ea cu nu stiu ce solutie cred ca cu rivanol tare sa mai ocupat de mine in schimb celelelte fete in 4 zile cat am stat cu ele medicul lor a venit doar la cerere

sus

Denunta
urschuletz

Copii

24.11.2009 9:29     citat 

E imp toaleta de dupa zic eu ca ele fac spalaturi si inauntru, mai baga un ovul....

sus

Denunta
ankkka

Copii

24.11.2009 9:32     citat 

Da ,dovlecelul vreau sa il fierb separat ,eu la supa tai legumele cu robotul ,si le fac mici mici ca sa fiarba repede ,iar daca pun si dovlecelul acolo nu o sa pot sa il mai scot scot limba ,si asa mi-a venit mie sa ii fac piure doar de dovlecel ,apoi o sa incerc si cu cartof si cu morcov ,in zile diferite ca sa diversificam ,nu ?? rad rad rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: