· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Vreau un copil > Asociatia "SOS Infertilitatea" - campanie nationala
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor Asociatia "SOS Infertilitatea" - campanie nationala     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
SOSInfertilitatea

01.05.2010 12:12     citat 

----------
Flory24 a scris:
Buna ziua,
eu si colega mea am dori sa ne directionam cei 2% catre organizatia SOS Infertilitatea dar nu stim cum se procedeaza, am descarcat formularul dar mai departe... :oops:
----------

Buna, Flory! Multumim mult pentru intentia de a directiona 2% pentru SOS Infertilitatea. Dupa cum stiti, noi facem totul in regim de voluntariat, deocamdata nu am reusit sa obtinem surse externe de finantare, am pus bani din buzunar cand a fost nevoie. Tot ce am reusit sa facem a fost cu un buget minimalissim, dar cu un efort de mii de ore cumulate de munca voluntara.

Procedura pentru 2% s-a simplificat, acum se pot completa formularul online (cu datele voastre, datele SOS Infertilitatea sunt completate automat de programul informatic), printati, semnati si depuneti formularul fie la Administratia Financiara (personal sau prin posta), fie in urnele 2% special amenajate din sediile BCR. Gasiti toate amanuntele si adresele aici: http://infertilitate.com/2010/04/26/sos...ii-civile/

Va multumim!

PS: gasiti pe blogul nostru si inregistrarea interventiei Asociatiei "SOS Infertilitatea", prin vocile Ramonei si Elenei, in cadrul emisiunii "Observator Matinal" - Antena 1, avand drept subiect infertilitatea.

sus

Denunta
Flory24

Copii
Amalia Gabriela: 14 ani, 3 luni

05.05.2010 8:50     citat 

Multumesc pentru raspuns, ne-am printat formularele si astazi le vom expedia.
In continuare,mult succes in ceea ce faceti iar daca putem ajuta cu ceva,mi-ar face placere. zambet

sus

Denunta
SOSInfertilitatea

05.05.2010 10:16     citat 

Multumim mult, Flory.

Da, ne puteti ajuta cu ceva. Avem nevoie de participarea si implicarea voastra in perioada 7 - 9 mai (vineri - duminica), cand in Parcul Unirii/Izvor din Bucuresti va avea loc ONGFest.

Din putinii banuti pe care ii avem, am platit taxa de participare la acest eveniment, vom avea cort propriu, cu stand, si vom tipari fluturasi si un banner. Trebuie sa fim prezenti la acest eveniment, unde se afla tot ce misca si conteaza in societatea civila romaneasca. Lista participantilor o puteti vedea aici: http://ongfest.ro/participanti/ Evenimentul va fi foarte mediatizat, va exista participare politica, va fi o ocazie sa facem lobby pentru cauza luptei impotriva infertilitatii.

Va rugam sa va implicati, este indispensabil. Practic, in nucleul SOSI exista doar patru bucurestence, care au, toate, joburi, iar unele si cate unul sau doi copii mici. Este imposibil sa stea doar aceste patru persoane la stand cate opt-zece ore/zi, e mult mai mai simplu daca facem o programare si identificam tandemuri de minimum doua persoane care sa stea, in functie de disponibilitate, cate trei-patru ore, de placere (evenimentul e in aer liber, speram sa fie vreme frumoasa, vor fi multe animatii, minievenimente, va fi o ocazie sa ne cunoastem, sa comunicam, poate fi foarte agreabil).

Avem nevoie de voi. Ati petrecut zeci, poate sute de ore pe holurile spitalelor si cabinetelor medicale, dedicati cateva ore pentru cauza colectiva. Trebuie sa se afle ca existam, trebuie sa continuam campania pentru obtinere de vizibilitate pentru cauza.

Daca doriti sa participati, scrieti-ne la [email protected] Multumim!:)

sus

Denunta
SOSInfertilitatea

11.05.2010 10:38     citat 

Fotografii de la ONGFest puteti vedea aici: http://forum.infertilitate.com/viewtopi...6&start=20 Evenimentul a fost un succes, am avut peste 20 de voluntari la stand.

Va asteptam alaturi de noi si va reamintim ca mai puteti directiona 2% saptamana aceasta, ultima strigare. Daca nu mentionati nimic in declaratie (pe care oricum trebuie sa o depuneti pana pe 15 mai), cei 2% vor merge la bugetul de stat, deci oricum ii veti plati dar veti avea nici un control asupra destinatiei lor.

Ajutati-ne sa va ajutam.

sus

Denunta
SOSInfertilitatea

01.06.2010 12:27   Special Families Campaign  citat 

Fertility Europe, asociatia care regrupeaza organizatiile de fertilitate din Europa, organizeaza Special Families Campaign, cu ocazia Congresului ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) de la Roma. Asociatia “SOS Infertilitatea”, membru-candidat al Fertility Europe, se implica in acest proiect paneuropean, lansand in Romania Campania Familiile Sperantei, care isi doreste sa puna in evidenta importanta notiunii de familie, sa transmita un mesaj de speranta pentru ceilalti si sa reliefeze faptul ca exista multe moduri in care o familie se poate implini.

Fotografii ale familiilor care au luptat sau continua sa lupte cu infertilitatea din diverse tari europene, insotite de un scurt mesaj, vor fi publicate in format de carte postala si vor fi expuse si distribuite la Congresul ESHRE, care va avea loc la Roma la sfarsitul lui iunie 2010. La acest eveniment vor fi prezenti peste 8000 de participanti din toata Europa, este important ca si “povestea” familiilor sperantei din Romania sa fie spusa.

Daca doriti sa va implicati, va rugam sa ne trimiteti un scurt mesaj si o fotografie cu familia voastra. Familia poate fi un cuplu – tu si el/ea, voi si copiii vostri (conceputi natural, cu ajutorul tehnicilor de reproducere asistata, adoptati, …) sau chiar voi si animaluţele voastre. Pentru ca respectam confidentialitatea, puteti trimite o fotografie in care feţele nu se disting (dar fotografia trebuie sa fie de buna calitate si sa transmita un mesaj, totusi) sau chiar o imagine reprezentand amprentele mainilor voastre.

Mesajul trebuie sa fie o scurta explicatie (maximum 300 de semne) care sa arate de ce familia voastra este speciala. Un exemplu de mesaj de la colegii nostri finlandezi:

----------
citat:
Suntem o familie formata din doi membri. Eu si sotul meu am asteptat barza timp de opt ani. Nu a venit, insa ne-a fost daruita multa iubire. Anna & Juha from Finland.
----------

Sau un alt mesaj din Olanda:

----------
citat:
Am luptat sase ani pentru a obtine o sarcina. Fiica noastra are acum trei ani si este dovada ca a meritat sa nu ne pierdem speranta. Kate & Jonas & Grace.
----------

Un alt exemplu de la colegii nostri bulgari:

----------
citat:
Suntem un cuplu care incearca de doi ani sa aiba un copil. Continuam tratamentele si suntem convinsi ca in curand se va intampla minunea. Stela & Viktor, Bulgaria.
----------

Dupa cum vedeti, mesajul este simplu iar ansamblul lor simbolic. Va rugam sa ne scrieti la [email protected], trimitandu-ne un scurt mesaj despre familia voastra, insotit de o fotografie (conform instructiunilor de mai sus – poate fi o fotografie neexplicita). Va multumim!

sus

Denunta
SOSInfertilitatea

13.08.2010 5:31     citat 

Dragi aspirante,

Pe 15 iulie campania “Infertilitatea este o boala”, desfasurata de catre Asociatia SOS Infertilitatea, a intrat in vacanta. Sezonul politic si mediatic oricum e “mort” vara, iar noi, membrele nucleului fondator, plecam la randu-ne in vacanta, vom fi mult mai putin online.

Vom reveni cu al treilea sezon al campaniei in toamna. Ne puteti urmari ca de obicei pe www.infertilitate.com , unde luptam pentru promovarea cauzei comune.

Sa ne reauzim cu vesti bune!!

sus

Denunta
SOSInfertilitatea

25.03.2011 5:26     citat 

Dragi aspirante,

Dupa trei ani de campanie, la initiativa si cu participarea Asociatiei SOS Infertilitatea, a fost documentat si redactat la Camera Deputatilor proiectul de lege privind reproducerea umana asistata medical, care in februarie 2011 a intrat in circuitul de aprobare legislativa. De asemenea, in urma campaniei noastre, Ministerul Sanatatii a decis implementarea Subprogramului National pentru Fertilizare in Vitro si Embriotransfer, venind in sprijinul cuplurilor hipofertile.

sus

Denunta
SOSInfertilitatea

29.03.2011 6:40     citat 

SE INTAMPLA!!!!!!!!!!! E OFICIAL! AM REUSIT.

Astazi au fost anuntate de catre ministrul sanatatii criteriile de acces in programul FIV: http://infertilitate.com/

Aseara o delegatie a Asociatiei SOS Infertilitatea a avut o intrevedere cu dl ministru Attila Cseke, caruia ii multumim pentru deschidere.

SE INTAMPLA.
Fetele din SOS Infertilitatea au lacrimat aseara. Copilul nostru colectiv s-a nascut.

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 13 ani, 4 luni
MICA: 9 ani

30.03.2011 12:24     citat 

Felicitari!!!!!

sus

Denunta
Flory24

Copii
Amalia Gabriela: 14 ani, 3 luni

31.03.2011 11:01     citat 

Felicitari!
Ma intrebam daca se mai poate sa redirectionez si anul acesta, cei 2% catre Asociatie?

sus

Denunta
SOSInfertilitatea

31.03.2011 11:13     citat 

Multumim! Sigur ca se poate, 2% din impzit e chiar o operatiune vitala pentru noi.

Asociatia SOS Infertilitatea nu are angajati, nici macar part time, tot ce facem e in regim voluntariat, fara surse stabile de finantare.

In 2008, cand am inceput campania ca grup de initiativa, bugetul nostru a fost 0 (zero!). In 2009 am avut un buget de vreo 300€, cu care ne-am constituit ca asociatie, am dobandit personalitate juridica, cu spijinul voluntarilor nostri juristi (altfel ar fi costat mult mai mult).

In 2010 am putut desfasura pentru prima data operatiunea 2010, aveti pe forumul nostru toate sumele atrase, suntem foarte transparenti. Cu acesti banuti am putut pentru prima data sa organizam si actiuni altfel decat online - cum ar fi grupul de suport SOS Infertilitatea, intalniri bilunare in Bucuresti, sub coordonarea unui psiholog, gasiti amanunte pe blogul nostru.

sus

Denunta
SOSInfertilitatea

31.03.2011 11:17     citat 

Deci in 2% ne este speranta pentru a continua sa existam ca organizatie si sa ne dezvoltam activitatile. Tot in regim de voluntariat vom face totul, dar macar vom avea cu ce sa acoperim cheltuielile inerente.

Aveti aici http://infertilitate.com/doilasuta/ formularele precompletate cu datele Asociatiei, nu trebuie decat sa scrieti nume, CNP si semnatura. Va rugam sa mobilizati si familia si colegii / prietenii.

Daca aveti intrebari ne puteti scrie la [email protected]

Va multumim mult! DARUIND, VETI DOBANDI.

sus

Denunta
dalda

14.04.2011 1:32   Amenoree primara  citat 

zambet Buna am si o intrebare cu amenoree primaar pot avea bebe?[/i]

sus

Denunta
SOSInfertilitatea

09.05.2011 1:38     citat 

Buna ziua. Noi nu suntem medici, va rugam sa adresati intrebarea unui medic, care sa va evalueze cazul si sa va ofere un raspuns. Mult succes!

sus

Denunta
SOSInfertilitatea

09.05.2011 1:42     citat 

Dupa cum cei mai multi dintre voi ati aflat, Ministerul Sanatatii a publicat normele metodologice ale Programului FIV, pentru care Asociatia SOS Infertilitatea a luptat vreme de trei ani.

Totodoata, va reamintim ca doar sapatamana aceasta mai puteti depune declaratia prin care directionati 2% din impozit catre o organizatie nonguvernamentala.

Noua in 2% ne este speranta pentru a continua sa existam ca organizatie si sa ne dezvoltam activitatile. Tot in regim de voluntariat vom face totul, dar macar vom avea cu ce sa acoperim cheltuielile inerente.

Aveti aici http://infertilitate.com/doilasuta/ formularele precompletate cu datele Asociatiei, nu trebuie decat sa scrieti nume, CNP si semnatura. Va rugam sa mobilizati si familia si colegii / prietenii.

Daca aveti intrebari ne puteti scrie la [email protected]

Va multumim mult! DARUIND, VETI DOBANDI.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: