· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009(150)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009(150)     
ankkka

Copii
Antonia Maria : 10 ani, 10 luni

26.11.2009 9:33     citat 

ce grasunel e Matei sarut

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 10 luni

26.11.2009 10:11     citat 

Neata!

Multumim de tratatie! sarut

Am vazut niste flacai frumosi rau!Ii pupicim pe falcutze.. sarut

Anka, ai grija de tine! sarut

Toata noaptea s-a foit, nu se trezea, se punea pe o parte.La un moment dat dormea in L. II mai puneam suzeta..Pe la 6 s-a trezit a papat si isi canta. Am pus-o pe perna mea eui am dormit cum am apucat si a mai pacalit-o pana la 9 30. A papat mar cu mandarina si acum stau de panda poate reusesc sa-i dau lapte cu succes.

Am luat temp are 37,4. Dar era transpirata ca am aschimbat-o. Si sunt sigura ca era incalzita ca era in sac si apoi la noi in patura prostit Mai astept sa vad. Asa vad ca nu mai fonfane....

sus

Denunta
Pasunica

Copii
Mihai - Cristian: 10 ani, 11 luni
Vlad - Alexandru - vesel, cel mai vesel!
9 ani, 3 luni

26.11.2009 10:20     citat 

Da greu tine omul pasul cu voi!!!! Scrieti nu gluma:))
gimiloasa si eu ma gandeam ca la alimente ai alergie in aceeasi zi.. cel mult a doua zi apar bubite. Dar na..cand apare din senin alergie ma intreb de la ce este zambet I-am dat cu sudocrem si azi abia se mai vede ceva trag cu ochiul
Pe cutia de lapte praf scrie ca dupa 4 luni trebuie sa bea 4-5 mese a cate 200ml fiecare. Deci e totul estimativ. Fiecare bebe bea cat poate scot limba La tzatzi nu cred ca stie nimeni cat bea un bebe. Plus ca difera si consistenta nu? zambet Eu zic sa nu va stresati cu mesele. Daca bebe arata bine si creste cum trebuie.... nu il indopati sarut

smiri bebelusii se spala des pe cap... o data pe zi...sau la doua zile. Cel putin asa mi s-a spus in spital, si la fel imi zce si pediatra. Cand mai creste poti rari si sa ajungi si la o data pe saptamana. Eu folosesc sampon de la mustela. Nu am avut pana acum probleme cu coji in cap. Nu a racit niciodata de la baita. Ii pui caciulita in cap dupa baita. Il speli pe cap la sfarsit, dupa ce l-ai spalat pe corp. Pana atunci nu uzi pe bebe pe cap, ca sa eviti neplacerile cu raceala. Sa nu uiti sa pui vata in urechi la bebe, ca sa nu ii intre apica in urechi scot limba

alexxya mihaita pana seara miroase a laptic stricat la gat... Iti dai seama ce ar insemna sa il las fara sa il spal in fiecare seara? Ziua il mai sterg cu servetele umede. El cand papa ii curge lapticul din gurita, sau papica..si ca vrei nu vrei se duce pe gat. E clar ca trebuie spalat. Plus ca in prima luna se exfolia pielea. Si ce avea la gat de piele moarta... Parerea mea e ca trebuiesc sapati des... Nu te bazezi pe ideea ca bebelusii nu se murdaresc zambet

symonik Nu stiu ce sa zic de constipatie... Incearca si suc de morcovi. Poate da rezultate. Il alaptezi la san? Daca da...gandeste-te ce papi tu si nu e in regula. Eu am mancat cand alaptam, in prima sau a 2-a luna...orez mai multe zile. Si s-a constipat puiul. Conteaza si ce papa mami.
Puiul tau sta singur in picioare la 3 luni? sau nu vad eu bine? surprins

ankkka am o cunostitna cu bebe care baloseste de 3 luni si tot nu ii ies dinti. Are 8 luni si nici un dinte. Dupa parerea mea balutele curg si pentru ca nu au dinti sa opreasca saliva. zambet

urschuletz ma crezi ca Mihaita are zile cand papa doar 60 ml la o masa????? Ziua trag de el sa manance. Iar seara infuleca intre 180 ml si 250. Aseara a papat 240 ml de lapte cu cereale. Poate ca baietii papa mai mult decat fetitele. Cand sunt adulti asa se intampla. Poate e valabil si la bebelusi rad Melania ia bine in greutate?
Cand ai luat temepratura la fetita? Seara cumva? Eu stiam ca seara temperatura corpului e mai crescuta decat dimineata. Acu sper sa nu ma insel. Cat despre medicament..ai grija mare cu el. Daca e recomandat doar peste o anumita greutate or stii producatorii ceva. Eu zic sa intrebi pe pediatru despre lucrul acesta..Sa nu faci niciodata presupuneri cu medicamentele pe bebe ca e periculos. sarut
Lapticul praf se calculeaza cat iese la final, dupa ce ai amestecat apa cu praful.
Dupa masa de fructe nu mai vrea laptic (parerea mea) pentru ca fructele sunt dulci si o satura repede. De aceea ziceam ca daca vrei musai sa ii dai si lapte atunci ii faci laptic (eu stiu..60-120 ml depinde cat de mult piure vrei sa ii dai) si apoi ii dai fructele cu lingurita. Mihaita daca ii dau cu lingurita papa si de nevoie rad Cu biberonul in schimb nici un chip sa il "fortez" sa manace. Faci si tu socoteala ca laptele + marul sa nu depaseasca nr. de ml pe care ii poate ea manca la o masa.

bianca Apropo de greutate...sotul meu a vazut ca bebe are falcute si parca da sa se ingrase prea tare si cica sa ii dau mai putin sa manance rad l-am potolit eu repede ca nu e gras si ca las copilul sa pape cum vrea, avand in vedere ca stiu ca sunt zile cand ma rog de el sa manance si nu vrea:))
Nici eu nu vreau sa se ingrase Mihaita. E bine asa cum e.

deitza cu blenderul poti sa faci suc cu pulpa, dar doar daca il diluezi mult cu apa. Altfel blenderul face piure. Cel putin asa face al meu rad Cu blenderul poti face supe de legume pasate si pentru voi. Ies foarte bune.. mie imi plac la nebunie foarte fericit. Eu am robot de bucatarie care are si blender.
Storcatorul de fructe in schimb scoate toata zeama din fruct si face sucul fin... fara pic de pulpa. Iese suc 100% natural, fara sa mai fie nevoie sa amesteci cu apa.

rome ce pofta imi faci tu cu clatitele acelea!!! Tare bine arata zambet

sus

Denunta
urschuletz

Copii

26.11.2009 10:29     citat 

Pasunica o sa incerc sarut Asa stiam si eu de temp ca seara creste la culcare mi-am adus aminte prostit

Ice, Loredana voi pe unde sunteti? sarut

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 10 ani, 6 luni
Albert Stefan: 8 ani, 10 luni

26.11.2009 10:36     citat 

neata!
multumim de tratatie rome sarut
urshu bine ca e bine Meli,poate scapa de raceala totusi sarut
christa,ms de info sarut , si eu ma dau cu Lansinoh cu lanolina
si piciul meu a stat cam mult azi noapte la san,pe la 3 nu mai avea somn, se uita pe pereti si l-am trezit si pe tati sa stea cu el foarte fericit oricum ma cam obosit noaptea asta,bine totusi ca nu a plans

sus

Denunta
urschuletz

Copii

26.11.2009 10:54     citat 

Yubi, vad ca e ok, am bagat si batista si vad ca nu a scos mare lucru. ASta e inevitabil de la vremea schimbatoare.....Ce sa fac ma impacientez repede. Cand am fost la spital noaptea m-a intrebat dr daca sunt la primul copil si ca explicabil de am venit pt atata lucru surprins Desi Meli se inneca de la muci dar eu nu am stiut ce are. Pt ca evident eram la primul copil si nici nu avea inca 3 luni in cap. Sa ne fereasca D sa avem nevoie de dr ca e prapad nervos

Asa ca am sa profit de ziua superba de afara si o sa iesim, iau supa la bibe....

Anka, ati papat de dim branzica?

sus

Denunta
urschuletz

Copii

26.11.2009 10:56     citat 

La multe lunitze, Albert! sa ne traiesti!

sus

Denunta
lara_ro

Copii
Teodor Luca: 11 ani

26.11.2009 11:08     citat 

Salutare si de la noi.

Ieri nu am apucat sa intru si mi-a luat ceva sa recuperez. Ce dragut vorbeau Denis si Nati sarut ! Si ceilalti bebei pe care i-am mai vazut sunt draguti foc, numai buni de pupat si alintat toata ziua sarut sarut

Cu kg, ca tot vorbeati de ele, eu am o problema: am plecat de la 75 inainte de sarcina (oricum cam multe ca am 1.70m trist ), am ajuns la 92 la nastere, la vreo 3 luni de la nastere aveam 76-77, iar acum am ajuns la 80-81 ochi peste cap ...in loc sa stationez sau sa o iau in jos, eu "cresc" nervos

Am fost ieri la dr. si asa cum am prevazut Teo nu a prea luat in greutate luna asta - doar 50 gr pe cantarul dr, desi acasa erau cam 100-150 gr...oricum, putin. I-am zis dr ca nu ii plac sucul si supa de morcovi si ne-a zis sa nu insistam, sa schimbam, sa bagam masa de fructe, carnita deja, sa marim ritmul. Pe de-o parte imi zice "copilul arata foarte bine, nu bagati inca cereale" pe de alta, "Hmmm, doar 50 gr, pai bagati atunci 2 mese de cereale pe zi" prostit In fine, o sa ii dau in ritmul lui, nici o "accelerare", o luam treptat, are toata viata la dispozitie sa manance "diversificat". Sper doar sa nu am eu probleme cu lapticul de a luat atat de putin intr-o luna. Nu renunt insa nici la alaptat atata cat o sa am laptic.
In alta ordine de idei, cica i s-a intarit gingia, semn ca incep pregatirile de dintisori, dar asta nu inseamna ca trebuie sa apara neaparat acum. Deci, asteptam trag cu ochiul
Am facut si vaccinul, am scapat de el, se pare cu bine, nu mi-a facut febra, nici nu a fost mai agitat. Dar am avut evenimente, ca ne-am trezit ieri dimineata, cand trebuia sa mergem la doctor, cu telefon de la asistenta ca nu au o parte din vaccin - noi am optat pt schema de la stat - si sa ne ducem sa-l cumparam, altfel i-l mai face abia peste 6 luni nervos socat ! In fine, pana la un an am scapat de vaccin. Yupee foarte fericit

sus

Denunta
lara_ro

Copii

26.11.2009 11:10     citat 

La multe lunite, Albert, sa fii sanatos!

sus

Denunta
urschuletz

Copii

26.11.2009 11:12     citat 

Lara, ce ti-e si dr astia nervos Daca ii plac cerealele poti sa-i dai poate asa mai ia un pic in greutate...
Lasa ca iti revi tu si kg , cand nu vei mai alpta vei putea tine un regim sarut

Bianca, daca Loredana nu intra pana schimbam cap tu poti adauga/schimba la coloaj bebeii?

sus

Denunta
ankkka

Copii

26.11.2009 11:32     citat 

Am papat branzica cu para ,si putin laptic ,nu vrea sa pape nici azi cine stie ce ,sa vedem mai tarziu .

sus

Denunta
lara_ro

Copii

26.11.2009 11:40     citat 

Urschuletz, habar n-am daca ii plac cerealele, o sa ii iau azi si vedem diseara...poate am noroc de data asta sa nimeresc ceva pe gustul lui trag cu ochiul

sus

Denunta
ankkka

Copii

26.11.2009 11:44     citat 

Lara de care cereale ai luat ??
eu ii dau dimineata 2 lingurite amestecate cu fructe (milupa cu banana cu lapte )si seara ii pun 2 cupe in lapte (milupa fulgi orez fara lapte ) a mea la inceput nu ii placeau acum vad ca le vrea foarte fericit

sus

Denunta
lara_ro

Copii

26.11.2009 11:50     citat 

Ankkka, azi o sa cumpar. Dr.mi-a recomandat sa iau de la Nestle, si desi Teo are 6 luni, sa iau la inceput cereale pt 3-4 luni.

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
10 ani, 9 luni

26.11.2009 12:11     citat 

Frate e ora 12.00 si nu se mai ridica ceata, e asa deasa..... plang sau sunt foarte trist , la meteo arata soare si 15 grade prostit prostit e unde atata bucurie.
Voi ati plecat la plimbarici ?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: