· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009(150)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009(150)     
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 1 luna

26.11.2009 5:18     citat 

Cristianka...bine ca-i dai di de la san si ca inca mai ai laptic...mare lucru! Mancacioasa e si a mea...rezist deocamdata dar tare ma tem ca voi incepe diversificarea muult mai devreme la cum se poarta. Vom vedea.Si ce bine ca ai ajutor asa de nadejde sarut A fost ideea ta sau a lui. Si al meu ma ajuta, dar iti dai seama ca sunt numai ideile mele nervos
Rome o sa caut si eu revistele de care zici... cu dvd...super! Eu nu am luat pana acum ca nu ieseam decat cu masina. De cand sta si ea in carut bat magazinele pe aici.
Azi am dormit toata ziua ca azi-noapte a mancat mandra iar de credeam ca nu mai termina, inplus avea si dureri, colici cred. Si am auzit ca a fost o zi tare frumoasa...of ce ratare! cine stie cand mai damm peste asa zi

sus

Denunta
cristianka

Copii
Dinu-Iancu: 11 ani, 5 luni

26.11.2009 5:27     citat 

a fost ideea lui, ovi ar sta toata ziua cu dinu numai ca nu are timp. acum ca a venit frigul a renuntat la al doilea job si e mai bine pt mine desi nu si financiar foarte fericit
sper sa nu ai si tu probleme sa se trezeasca pana la 6 luni prostit
acum de ex is rupta, nu-mi mai trebuie nimic si nici la sala nu am chef sa ma duc, desi am ratat ieri... maine e musai sa merg. trist
bine ca ai obisnuit-o in carucior, noi am facut marea prostie si i-am luat carucior lui dinu abia la o luna si ce crize mai facea ioiiiii, dadeam doua ture in curte ieseam pe strada si stateam doar pe la poarta foarte fericit si cand am fost cu el prima data in oras m-am inarmat cu de toate.. asa fac si acum, sa aiba jucarii, bibe cu lapte, bibe cu apa.. si sa-i lasa masina sotului in caz de urgenta sa vina dupa noi degraba foarte fericit asa a fost cazul o singura data sa vina dupa noi, problema era ca ne-a prins ploaia si eu aveam telefonul la reparat rad noroc ca e orasul mic si in orice parte cunosti pe unul-altul, in cazul ala plecam la sora-mea la birou si ne-am intalnit din greseala cu ea pe drum scot limba

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 3 luni

26.11.2009 5:32     citat 

Alexxya au fost cu dvd si apoi cu cd tot 5, eu am inceput din primavara de cand eram insarcinata, acum s-a terminat colectia, dar fac ei alte cele nu-i problema sarut

Copilul meu cred ca o sa fie stangaci ca mumasa scot limba , eu ii pun jucaria in dreapta se uita la ea si si baga manuta stanga in gurita

sus

Denunta
lorellayy

Copii
bebe drag - Natalia Maria: 11 ani, 3 luni

26.11.2009 5:43     citat 

eu cumpar "mamica de azi" (de cand eram gravida). ultimul nr nu il mai gasesc, cred ca mi-a cazut din plasa de sub carucior cand l-am impachetat duminica cand am fost in oras. am mai primit si cateva carti care nu prea am apucat sa le citesc, in schimb am gasit informatii interesante in carticele primite la maternitate cand am nascut.

sus

Denunta
lorellayy

Copii

26.11.2009 5:45     citat 

nati numai cu stanga se joaca si prinde jucariile si numai pe stanga o roade. vio ma tot suna sa ma intrebe daca i-am pus jucarii si in mana dreapta rad soacra mea e stangace. dar am inteles ca isi definitiveaza "örientarea" abia dupa ce incep sa mearga dea buselea

sus

Denunta
alexxya

Copii

26.11.2009 5:46     citat 

Lory..nu vreau revista pt informatiii..pe-astea le gasesc pe net... vreau sa am ce rafoi in pat cand sta mandra lipita de mine, ca m-am plictisit si de pc si de tv si de carti...

sus

Denunta
lorellayy

Copii

26.11.2009 5:54     citat 

aha, inteleg alexxya; eu imi mai iau rev "ioana" si mai nou fac rebusuri foarte fericit ; am mai incercat reviste dar unele sunt pur si simplu plictisitoare.

sus

Denunta
rome

Copii
11 ani, 3 luni

26.11.2009 6:05     citat 

Eu am avut probleme la scoala cu invatatoarea si mai apoi cu profesorii ca scriu cu mana stanga, bine ca nu s-au luat de mine si cei de la facultate rad

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

26.11.2009 6:17     citat 

Cu si despre stangaci

sus

Denunta
rome

Copii
11 ani, 3 luni

26.11.2009 6:28     citat 

Mersi mult de link Christa sarut

Paragraful asta e f tare:
"Problema de fapt este ca invatatorii romani nu stiu cum sa ii invete pe copii stangaci sa scrie cu stanga si atunci adopta metoda cea mai simpla pentru ei: SA SCRIE CU DREAPTA!
Si adevarata problema e ca si ei la randul lor trebuie invatati cum sa invete pe altii .... "
rad rad rad rad rad cred ca are mare dreptate

De fapt si de drept nu m-ar deranja chiar deloc sa fie stangaci jenat sa mai semene umpic cu mine, caci si la fizic tot cu neamul meu seamana rad , atunci chiar moare soacra-mea de ciuda rad jenat

sus

Denunta
Christa

Copii

26.11.2009 6:33     citat 

----------
rome a scris:
Paragraful asta e f tare:
[b]"Problema de fapt este ca invatatorii romani nu stiu cum sa ii invete pe copii stangaci sa scrie cu stanga si atunci adopta metoda cea mai simpla pentru ei: SA SCRIE CU DREAPTA!
----------

Asta cam asa-i, cu completarea ca nici invatatorii nemti n-au din pacate nicio pregatire in privinta asta. trist

sus

Denunta
alexxya

Copii

26.11.2009 7:45     citat 

Ba exista pregatire pt a invata copiii stangaci... chiar se face practica. Probabil invatatorii mai batranio merg pe principiul vechi sa oblige copilul sa scrie cu dreapta. Mai nou nu se face asa ceva si eu personal n-am intalnit nicaieri astfel de invatatori in oras. Ne-am destupat la minte si noi romanii, dupa 89...sau cel putin asa vreau sa cred.
In metodica predarii lb rom este f clar precizata metoda de lucru cu copiii stangaci

sus

Denunta
Christa

Copii

26.11.2009 8:10     citat 

alexxya, stii cumva cate ore sunt alocate acestei metode? Intreb pentru ca teoretic si in Germania se invata, adica se pomenesc elevii stangaci, insa nu invata efectiv cum sa ii invete pe acestia scrisul + restul.

Din Romania am informatia asta: "Eu insami am studiat la Liceul Pedagogic si, in cinci ani de studiu Pedagogie si Psihologie, nu cred ca am invatat mai mult de trei ore despre copilul stangaci. " (insa nu stiu in ce an era asta, dat fiind ca nu cunosc varsta persoanei).

sus

Denunta
ankkka

Copii
Antonia Maria : 11 ani, 4 luni

26.11.2009 8:27     citat 

Slaba activitate azi trist ,pe unde sunteti ??

Sunt tot racita si imi e tare rau ,dar rezist foarte fericit
Azi am reusit sa ii dau apa copilului ,dar cu lingurita rad rad nu vrea cu bibe ,decat lapte ,probabil ca ceai vrea tot cu lingurita ,ca cu bibe nici vorba ,sa inteleg ca scapam repede de bibe rad rad rad
,Maine o sa incerc sa ii dau ceai cu lingurita sa vad daca vrea asa scot limba

sus

Denunta
alexxya

Copii

26.11.2009 8:33     citat 

Stiu ca s-a discutat asta pe forum, am fost si eu pe acolo si am scris. Nu se aloca mult ce-i drept...nu sunt ore speciale pt ca nu sunt multe de spus, dar de ex cand se invata metodele predarii scris-cititului la clasa I este specificata si metoda de lucru cu copiii stangaci... si sincer mai mult nici nu e de spus- copilul sta in stanga daca sunt banci duble, inclinatia literelor inversa , spre stanga de obicei si atat. Sunt copii normali care trebuie lasati si incurajati si tratati ca atare. Singura problema sunt caietele tip1 care nu se gasesc cu liniatura inversa decat la comanda, dar se recomanda sa scrie pe liniatura inclinata spre dreapta si sa treaca la caiet dictando ceva mai repede si lasati at sa incline literele cum simt ca pot ei. In rest nu mai e nimic de spus, asa ca 3 ore sunt prea multe. INdiferent ce s-ar lua in discutie, sau ce capitol ar trebui aprofundat, sunt persoane care citesc, invata, se informeaza si pers care nu (ma refer la invatatori)... daca citesti paragrafele despre stangaci aflii ce trebuie, daca nu, nu

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: