· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Educatie la 4 luni ??
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Educatie la 4 luni ??     
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 5 luni
am nascut deja!

13.12.2009 4:48     citat 

Mary, asa a fost fimea mare. Nu e o problema de "invatat si dezvatat", ci o problema de temperament. Copilul e intr-un fel, poate mai anxios, si faci o mare greseala daca te apuci sa-i distrugi caracteristicile. Si eu am dormit cu ea la san pana dupa un an, am gatit doar ce se putea gati cu ea in brate, vasele le spala sotul seara, la wc mergeam cu ea in brate, dush faceam cand era sotul acasa. Si acum am o copila splendida, care are incredere in ea, o inteligenta remarcabila, dar inca tot este usor anxioasa (cred ca asa e barbatul meu) deci are nevoie la culcare de o apropiere maxima, si in cateva momente pe zi trebuie sa o dragalesc tare.

Asta mica a stat la taica-meu in brate toara ziulica, pana la 4 luni. Chiar ma intrebam ce ma fac cu amandoua. Insa cand a inceput sa se joace, nu am mai avut treaba cu ea. E total alta fire, e calma, vesela, senina. Ii place mult sa priveasca si sa manuiasca. Ea trebuie sa ma pupe, sa ma traga de par, 1 minut, apoi 2 ore nu mai am treaba cu ea.

E chestiune de "dotare". Tu daca te apuci de dezvatat, vei avea un copil fals, care mereu isi va cauta adevaratul sine.

sus

Denunta
diana00

09.08.2010 2:04     citat 

Destul de mic sa inteleaga el ceva, si vad ca ti foarte mult la el si ai vrea doar pe tine sa te iubeasca:)).

sus

Denunta
toteupenet

Copii
Lucia Nicole: 11 ani, 8 luni

09.08.2010 2:54     citat 

Sunt de acord ca bunicii trebuiesc folositi la capacitate maxima:)
Fetita mea de la 1 an stia cand merge la soacra mea si ne anunta ca acolo papa "miam-miam" ,stia ca e asteptata permanent cu ceva bun si era fericita ca ramanea acolo,si pe tatal meu il iubeste si il exploateaza ceva de speriat.
Asta n-o face mai putin copilul nostru si cand o vad ce fericita e mai mereu,sanatoasa ,cat de mult vorbeste la un an si jumatate stiu ca a fost si este cea mai buna solutie.
Mai are momente cand trage de usa de baie chiar daca sta altcineva cu ea pt ca simte ca nu e in miezul actiunii:) dar ii interzicem ferm si fara nervi sa intre si incetisor sper sa renunte.

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 13 ani, 4 luni
MAIA ESZTER: 11 ani, 5 luni
am nascut deja!

24.08.2010 3:05     citat 

iar cu pupatul, ziceti mersi ca nu sunteti in vremea lui Ceasca, cand trebuia mers la servici la 3 luni, si copiii erau hraniti cu mozolit de la mamaie din gura. si n-o crepat niciunul. mai degraba m-as feri de servetelele umede, de detergenti, de clor pe jos, de astea nimeni nu-i ingrijorat, si copiii-s asaltati cu ele.

acest topic mi se pare exagerat la culme. eu as zice mersi si sarumana sa am 3 bunici care-mi tin (si pupa) copilul, non-stop.

in alta ordine de idei, vreau si eu definitia cuvantului "rasfatat".

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 2 luni
Paul: 8 ani, 1 luna

01.09.2010 6:41     citat 

eu nu cred ca mary-m, adica sper, ca nu vorbea de rasfat. Eu am inteles sa se intreba, ca atatea alte mamici daca este normal ca un bebelus sa stea numai in brate. Da, pentru unii bebelusi este obligatoriu sa fie purtati tot timpul tot timpul.(Pentru ca exista si bebelusi care stau cu ochii la carusel jumatate de zi, de asta intreba mamica. )
E normal??
Am pus 2 semne de intrebare ca si mie imi venea sa tip, sa urlu exact acest lucru in primele luni. Dar am citit, am intrebat, m-am intrebat si am gasit raspuns, ca oricat de frustrant ar fi la un moment dat, este normal. zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: