· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Comportament > Educatie la 4 luni ??
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Educatie la 4 luni ??     
mary_m

27.11.2009 12:36   Educatie la 4 luni ??  citat 

Intrebarea mea este : poate fi vorba de educatie la un baietel de 4 luni ?
De ce ma framanta intrebarea? confuz Pentru ca am un baietel de 4 luni, rasfatat si obisnuit cu multe persoane in jurul lui. Ca sa va spun pe scurt povestea ....inca din prima zi in care am ajuns cu el acasa din maternitate s-au perindat pe la noi o groaza de neamuri si prieteni cu mancare ...cica...(un obicei pe care sincer il consider ff prost dar asta e o alta discutie ).Vreau sa zic ca pe langa noi doi si cei 3 bunici care roiesc in jurul lui tot timpul in fiecare zi mai venea cineva sa il vada.Si bineinteles copilul meu s-a obisnuit in scurta vreme sa fie plimbat din brate in brate si pupat de toata lumea desi imi exprimam clar dorintele cu privire la acest aspect ( doar pe picioruse - niciodata pe manute sau pe fata...........insa eram ignorata total). Cum pot sa imi dezvat copilul de placerea de a fi luat in brate de toti strainii sau cum il invat sa nu ii placa sa fie pupat de oricine ? Imi pun aceasta intrebare pt ca vad ca adultii doar se fac ca ma asculta si cum intorc putin spatele cum fac exact ceea ce doresc ei, nu eu.

sus

Denunta
Onush

27.11.2009 8:44     citat 

Sper ca glumesti pentru ca mesajul mi se pare ireal cand e vorba de un copil de 4 luni. trist La varsa asta, e normal sa aprecieze bratele.

In ceea ce priveste rudele, este intre tine si ele, pe copil nu ai cum sa il inveti sa refuze atentia.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani

27.11.2009 9:21     citat 

si privarea de atentie s-ar numi "educatie" prostit la patru luni ale copilului
mary_m, pune mina si informeaza-te despre nevoia de brate a copilului, despre nevoia de atentie, despre emotiile lor, despre tot
si revino apoi sa ne spui ca e rasfatat

sus

Denunta
mary_m

27.11.2009 10:01     citat 

Nu am sustinut niciodata ideea de a nu lua copilul deloc in brate si de a-l priva de atentie.Sunt o mama care isi iubeste copilul la maxim, imi place sa il tin in brate sa ma joc cu el, nu sunt adepta ideii de a-mi lasa copilul sa planga si ii acord foarte multa atentie. Insa am ajuns in situatia sa nu mai pot face nimic in casa fara el in brate. Nici macar la baie nu pot sa merg fara sa il las altcuiva in brate in caz contrar face efectiv "isterii". Nu il atrage nici macar o jucarie care sa il tina ocupat 1 minut cat sa merg la baie sau sa ii pregatesc laptele.Probabil nu am abordat bine problema dar de aceea am apelat la sfatul vostru pentru ca sunt o proaspata mamica si mi-ar prinde bine niste sfaturi de la alte mamici cu experienta sau care cunosc problema.

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani

27.11.2009 10:21     citat 

e perfect normal sa fie asa, e perfect normal sa iti perturbe viata pina la a nu mai putea face nimic in casa (ca inainte)
si asta nu e vina rudelor ce l-au invatat, ci "vina" naturii, ca asa-s ei facuti , bebelusii
de aceea iti spuneam sa te informezi trag cu ochiul

sus

Denunta
puimihai

27.11.2009 11:37     citat 

eiii....desi o sa-mi atrag reprosuri am totusi de comentat si nu din afara subiectului ci din proprie experienta...nu e chiar asa , perfect normala situatia. Da! e normal sa-ti perturbe viata, daca putem sa o numim perturbare, mai corect ar fi o adaptare la noua viata; e normal sa isi doreasca apropierea de mama, dar aceasta "perturbare" nu e normala dusa la paroxism, mamica autoare a subiectului ne spune ca 24 din 24 bebe vrea brate' si la toaleta daca merge trebuie lasat in bratele altcuiva, nu mai vorbim de faptul ca totusi, cineva trebuie totusi sa se poata ocupa si de nevoiele celorlalti si de casa....imi aduc aminte perfect starea , parca descrie copilaria fiului meu zambet un mic "terorist" , bebe trebuie sa stea , fie cat de putin, in patutul sau, sa aiba momente (chiar si 2-3-5 minute) de joaca sau de atentie concentrata asupra unui carusel care se invarte deasupra patutului etc. Iar parerea mea, mami mary, ar fi in concluzie, ca nu poate fi vorba chiar de educatie, e mult prea mititel puiul, dar nici sa nu te transformi intr-o mama nemultumita, obosita nu este o solutie; oricat de mult ti-ai iubi copilul si vrei sa te ocupi in exclusivitate de el, e bine sa ceri ajutorul - o persoana, nu mai multe exclamatie , care sa fie dispusa o ora sau doua pe zi sa te suplineasca- plus ca, sa stii ca nici plansul nu este strict interzis la un copil zambet (atata timp cat stii ca a papat bine, ca este schimbat, odihnit, daca este suparat pe tine si maraie doar pt. ca l-ai lasat jos din brate poti sa incerci pret de 5-10 minute- sa-l lasi sa bazaie in voie) este posibil sa isi gaseasca singur ocupatie , dat atata vreme cat nu ai incercat experienta nici tu nu stii daca poate , nici el nu stie ca exista si alta optiune. Este desigur posibil sa nu se linisteasca nici dupa 10 min. si atunci il poti lua cu tine in bucatarie de ex. intr-un cos, si ii vorbesti, ii canti, indiferent ce, doar sa-ti auda glasul, sincer iti spun asta era varianta pe care o foloseam eu la mihai si a functionat multa vreme..si cand calcam il luam langa mine si ii vorbeam, povesteam si se linistea. Nu dispera ! relaxeaza-te, nimeni nu te poate invata exact ce ai de facut, fiecare pereche -bebe si mamica- isi gasesc singuri ritmul si orele de odihna, joc sau "educatie" . trebuie sa ai incredere in tine si sa asculti si de dorintele lui bebe dar fara a le ignora complet pe ale tale, echilibru pe care doar tu ai sa-l gasesti! Si nu uita ca daca ceri ajutorul nu inseamna ca nu esti capabila sa ai grija de puiul tau, ci doar ca el este foarte solicitant iar tu prea obosita ca sa faci fata. Eu stiu prea bine pentru ca am trecut prin asta si greu am inteles ca ajutorul pret de 2 ceasuri este binevenit, odihnitor chiar. daca tu vei sta nervoasa starea ta se va transmite si nimic bun n-o sa iasa.
Bafta multa! sarut si sper ca nu am suparat prea tare alte mamici, repet, nu toti copii sunt la fel de nazdravani, hai sa fim de ajutor si sa informam pe cele care ne cer ajutorul trag cu ochiul

sus

Denunta
gogolea

27.11.2009 12:09     citat 

hehehe.. inseamna ca e un copil foarte vesel si comunicativ, ceea ce este foarte bine. zambet
la varsta asta copilul nu prea mai sta el in patuc, devine curios sa vada tot in jur.
eu pe fata mea, care si ea mereu doreste s-o port de colo colo, o mai pun in leganut si-i dau jucarele ; insa trebuie sa ma aibe mereu in vizor, sa ma si auda cum ii cant ; oricum nu sta mult trag cu ochiul
o sa vezi ca pe la 5 luni o sa apuce si el mici obiecte si va fi interesat sa le studieze cateva minute, timp in care n-o sa-l tii in brate; dar in rest.. mdeh.. nu cred ca e treaba de obisnuinta ci de nevoia copilului.
eu treaba o fac doar cand doarme. in rest sunt la dispozitia ei; cand mai obosesc si eu de spate, ne jucam in patul mare, si-asa stau si eu lungita; o fac sa se rostogoleasca, o gadil, ii cant, ma rog, ne jucam.
mai ai rabdare, abia pe la 5 luni poate-o sa inceapa sa se joace putintel si singur in patut. o sa vezi ce haios va fi cand isi va descoperi picioarele zambet

sus

Denunta
gogolea

27.11.2009 12:18     citat 

hahaha, acum am vazut ca ai postat si tu, pui, asa fac si eu.. spal vasele cantand si dansand, caci altfel daca ma vede prea preocupata nu sta in scaunul ei trag cu ochiul
dar e mai mare acum si de-aia sta totusi cat de cat in scaunel.
si Ariana sta in pat cat ii canta caruselul de deasupra patului , ca-i capteaza atentia. timp in care fug pana la baie rad . daca s-a oprit, e jale trag cu ochiul

mary_m, dar bebele tau sta in carucior cand iesiti afara? a mea, pe la varsta bebelusului tau, daca era treaza, voia in brate pe strada, si mai trebuia sa imping si carutul c-o mana, pe ea in cealalta rad

sus

Denunta
mary_m

27.11.2009 1:43     citat 

Multumesc mult pt raspunsuri fetelor. Bebele meu nu sta din pacate nici in scoica, nici in scaunelul lui cu jucarii, nici in carucior, nici in marsupiu foarte fericit . Numai in brate vrea chiar si cand doarme, altfel nu imi doarme nici 5 minute.Cum il pun jos cum se trezeste si striga. Nici nu imi permit sa il las sa planga pt ca e suspect de hernie inghinala si nu vreau sa agravez lucrurile.Am incercat de vreo luna sa il mai las un pic sa maraie sa vad ce face dar din pacate nu mai reuseam sa il calmez dupa aceea decat foarte greu, la san.

sus

Denunta
puimihai

27.11.2009 2:11     citat 

mary , asta inseamna ca singura ta varianta este sa ii faci pe plac pe cat posibil, timp in care sotul sau mama, sau cine crezi tu de cuviinta sa se ocupe de restul "afacerilor" din casa....dar totusi, nu exagera, pt ca in final asa se va obisnui. si al meu adormea numai in brate -eu miscandu-ma, eventual dansand lent- dar apoi il asezam in patucul lui zambet
gogolea, trag cu ochiul stiam de mult ca ne asemanam , de-aia ne-am si adunat la "zapacite" foarte fericit

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 12 ani, 11 luni

29.11.2009 9:05     citat 

Daca stii engleza, uite aici este un articol foarte util despre de ce plang copiii mici si ce trebuie facut in acest caz.
http://www.bellybelly.com.au/articles/b...p-training
Daca nu stii engleza, rezumatul pe scurt este cam asa:
Australian Association for Infant Mental Health Inc. (AAIMHI) [Asociatia Australiana pentru Sanatatea Mentala a Copiilor] a emis o luare de poizie cu privire la practicarea "Controlled Crying" [adica a Plansului pentru a se invata / dezvata de anumite obiceiuri].

Aceasta practica dauneaza bebelusilor, pentru ca ei nu au conceptul de timp format la fel ca noi, iar in momentul in care nu esti cu ei este acelasi lucru cu a-i parasi.

Asa ca e normal ca bebele tau sa planga daca nu-i in brate.
Pe de alta parte, eu as zice merci ca sunt atat de multe persoane care vor sa stea cu el. Si as incerca sa le fac un program, daca se poate. Pe termen lung te va ajuta enorm faptul ca bebele este obisnuit si cu altcineva decat cu tine si se simte bine si cu alte persoane.
Fii fara grija, bebeii stiu cine este mama si tata!
Peste vreo 2-3 ani s-ar putea sa te intrebi daca singura solutie ca bebe sa se obisnuiasca sa stea si cu altcineva este sa-l lasi cu respectiva persoana sa planga cat o plange si asta e. Dar de ce sa ajungi acolo, cand ai atatia oameni dispusi sa aiba grija de el inca de acum?

sus

Denunta
Carmella

29.11.2009 11:23   Re: Educatie la 4 luni ??  citat 

----------
mary_m a scris:
Cum pot sa imi dezvat copilul de placerea de a fi luat in brate de toti strainii sau cum il invat sa nu ii placa sa fie pupat de oricine ? Imi pun aceasta intrebare pt ca vad ca adultii doar se fac ca ma asculta si cum intorc putin spatele cum fac exact ceea ce doresc ei, nu eu.
----------

Eu inteleg ca pe mary o deranjeaza ca vin oameni straini si pun mina pe copil, il iau in brate si-l pupa pe fata. Asta e nesimtire din partea lor, nu nevoie de afectiune / atentie / atasament de-a copilului implinita prostit
Mary, daca mai merge treaba tot in stilul asta, adica musafirii sa vina in continuare, cred ca trebuie ca citeva ture de indivizi de-astia sa se loveasca de refuzul tau categoric de a-i mai primi in casa. Mai ales daca sint aceiasi care au mai fost si care stii ca procedeaza exact pe dos fata de ce le spui tu. Nu cred ca binele lor si confortul e mai presus de binele copilului si confortul tau.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 12 ani, 11 luni

29.11.2009 4:21     citat 

Eu am inteles ca la capitolul straini intra si bunicii si alte rude apropiate.

Rude de care va avea nevoie la un moment dat! 100% garantat, dau in scris ca asa o sa fie.

Asa ca in loc sa se lupte cu ei, mai bine le face program.
In anumite zile, intre anumite ore va astept sa aveti grija de bebe. Daca raciti, anuntati-ma cu cel putin o zi inainte.

Daca ai sa citesti ceva mai mult, ai sa vezi ca asta e doar o faza a copiilor mici. Peste cateva luni o sa urle cum pune cineva strain mana pe el, chiar daca e o persoana care vine relativ des. Si tot asa, si tot asa...

Chestia cu vreau in brate, vreau sa dorm cu mama si sculatul noaptea se rezolva de la sine (la majoritatea copiilor) pana in jurul varstei de 3-4 ani.
D'aia zic ca e mai bine sa ai cat mai multi pe langa tine care sa fie dispusi sa tina copilul in brate si sa se joace cu el.
Inca e mic si tu nu esti inca foarte obosita si e greu sa-ti inchipui ce inseamna 1-2-3-4 ani de nesomn.

sus

Denunta
dorria23

Copii
Mara Cristina: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

11.12.2009 10:03   Re: Educatie la 4 luni ??  citat 

[quote="mary_m"]Intrebarea mea este : poate fi vorba de educatie la un baietel de 4 luni ?
De ce ma framanta intrebarea? confuz Pentru ca am un baietel de 4 luni, rasfatat si obisnuit cu multe persoane in jurul lui. Ca sa va spun pe scurt povestea ....inca din prima zi in care am ajuns cu el acasa din maternitate s-au perindat pe la noi o groaza de neamuri si prieteni cu mancare ...cica...(un obicei pe care sincer il consider ff prost dar asta e o alta discutie ).Vreau sa zic ca pe langa noi doi si cei 3 bunici care roiesc in jurul lui tot timpul in fiecare zi mai venea cineva sa il vada.Si bineinteles copilul meu s-a obisnuit in scurta vreme sa fie plimbat din brate in brate si pupat de toata lumea desi imi exprimam clar dorintele cu privire la acest aspect ( doar pe picioruse - niciodata pe manute sau pe fata...........insa eram ignorata total). Cum pot sa imi dezvat copilul de placerea de a fi luat in brate de toti strainii sau cum il invat sa nu ii placa sa fie pupat de oricine ? Imi pun aceasta intrebare pt ca vad ca adultii doar se fac ca ma asculta si cum intorc putin spatele cum fac exact ceea ce doresc ei, nu eu.[/quote]
Mary,

Nu esti deloc exagerata. Crede-ma, si eu sunt la fel. Uneori imi cert si jumatatea ca o zvanta de cat o pupa pe obrajor si imi zice: Nu e si fetita mea? Lasa-ma ca o pup in jumatatea mea rad altceva: evit sa mai merg la socri pt ca ea ii ia manutele sa le pupe, la plecare poc! o ventuza pe obrajor si ma chinui din rasputeri sa nu rabufnesc. e foarte nasol. parintii mei desi o iubesc nespus de mult, nu sar pe ea cu pupaturi..e foarte urat! mai ales ca are numai 4 luni. (si cateva zile). pupici! eu te sustin!

sus

Denunta
dorria23

Copii
Mara Cristina: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

11.12.2009 10:06     citat 

[quote="flish"]Eu am inteles ca la capitolul [b]straini[/b] intra si bunicii si alte rude apropiate.

Rude de care va avea nevoie la un moment dat! 100% garantat, dau in scris ca asa o sa fie.

Asa ca in loc sa se lupte cu ei, mai bine le face program.
In anumite zile, intre anumite ore va astept sa aveti grija de bebe. Daca raciti, anuntati-ma cu cel putin o zi inainte.

Daca ai sa citesti ceva mai mult, ai sa vezi ca asta e doar o faza a copiilor mici. Peste cateva luni o sa urle cum pune cineva strain mana pe el, chiar daca e o persoana care vine relativ des. Si tot asa, si tot asa...

Chestia cu vreau in brate, vreau sa dorm cu mama si sculatul noaptea se rezolva de la sine (la majoritatea copiilor) pana in jurul varstei de 3-4 ani.
D'aia zic ca e mai bine sa ai cat mai multi pe langa tine care sa fie dispusi sa tina copilul in brate si sa se joace cu el.
Inca e mic si tu nu esti inca foarte obosita si e greu sa-ti inchipui ce inseamna 1-2-3-4 ani de nesomn.[/quote]

Foarte corect spus! cu program sau deloc. Noi avem u prieten care intra la ea sa o pupe si daca doarme sirade zgomotos..dar ne e drag si nu de multe ori se intampla asta ci cand si cand..insa in rest, nu avem mai deloc musafiri si daca sunt, nu se apropie sa ii pupe manute sau stiu eu ce altceva, doar o ating pe manute. Mai rau e ca ea de ceva timp isi baga degetele gura, uneori toata manuta si e normal sa le spun tuturor sa evite sa o mai atinga..

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: