· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > are 9 luni fara un dintisor
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor are 9 luni fara un dintisor     
Cris2512

Copii
Diana C: 11 ani, 10 luni

27.11.2009 9:03   are 9 luni fara un dintisor  citat 

Buna aveti cumva idee cand ar trebui sa i apara primul dintisor ca fetita mea are 9 luni si nu are nici urma de dintisor.am auzit ca de la 6 luni trebuia dar este ceva batut in cuie???
Multumesc anticipat!

sus

ralu-mada

Copii
D
S
E

27.11.2009 9:13     citat 

buna
cred ca nu trebuie sa-ti faci griji....

"Perioada cand ii ies dintii e una din cele mai importante din viata unui bebelus. Tranzitia dintre aparitia primului dinte si completarea danturii de lapte va dura pana la trei ani.

La trei ani va avea toti dintisorii de lapte, pe care il vei invata sa si-i perieze regulat. Pentru ca nu va reusi sa faca acest lucru bine inca de la inceput, pana in jurul varstei de 6 ani va avea nevoie de ajutorul tau.

Cand se dezvolta dentitia?

Odontogeneza incepe inca din viata intrauterina, cand bebelusului i se vor dezvolta mugurii dentari. Numai unul din 2000 de copii se naste cu dinti. In majoritatea cazurilor dintii apar in jurul varstei de 4-7 luni. Daca bebelusul sa grabeste sa aiba dinti, s-ar putea ca primul sa-i apara chiar de la trei luni. Sunt insa cazuri in care primul dinte apare in jurul varstei de un an..."

sanatate sarut

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 3 luni

27.11.2009 9:20     citat 

statisticile-s statistici, se fac medii intre mai multe date
nimic nu-i batut in cuie, mai ales in ce priveste un copil zambet

si Elouan a avut primul dinte la 9 luni si ceva, al doilea imediat apoi (la citeva zile), apoi i-a tot facut pe perechi rad
nici un motiv de ingrijorare, ii are pe toti, si toti in foarte buna stare (control regulat la dentist, asa, de verificare)

sus

Denunta
Cris2512

Copii
Diana C: 11 ani, 10 luni

27.11.2009 10:25     citat 

Multumesc ptr raspunsuri

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

28.12.2009 3:42   primii dintisori  citat 

nu-ti fa griji ca-i va iesi primul dintisor,daca nu cumva i-a iesit deja,fetei mele la 8 i-au iesit si acuma la 9 are deja4
sotul meu e stomatolog si mi-a zis ca tre sa iasa primii 4 pana la 1 an ,n-au cum sa nu iasa ca si a mea facuse 7 luni si am zis ca ce se intampal de nu-i ies dintii dar uite i-au iesit
multa bafta

sus

Denunta
ssanca

Copii
Briana: 12 ani, 1 luna
Darius: 10 ani, 4 luni

05.01.2010 12:34     citat 

Nu am auzit de regula primii 4 pana la 1 an, cu toate ca intre 9 luni si 1 anisor Briana a reusit sa afiseze exact 4 dintisori mici. Insa eu, la 1 an si 2 luni inca eram stirba si iata-ma astazi cu toti dintii si maselele prezente (sper eu pe viata). foarte fericit

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

05.01.2010 10:34     citat 

eu zic sa te mai documentezi daca nu stiai ca pana la 1 an tre sa iasa jos 2 si sus 2 dinti,asta scrie in toate cartile si toti invatam la scoala asta

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

05.01.2010 11:42     citat 

----------
sarah2009 a scris:
asta scrie in toate cartile si toti invatam la scoala asta
----------

Wow, la ce scoala? Eu n-am invatat asta la scoala. prostit Si zic si eu sa te mai documentezi, ca NU scrie asta in toate cartile. Sa nu mai spun ca in aceasta privinta oricum nu e nimic batut in cuie, si sunt mai multe mame aici pe forum ale caror copii au avut primii dinti dupa un an.

sus

Denunta
GRASANA

05.01.2010 11:54     citat 

Miruna mea la un an avea doar doi dintisori ..primul i-a spart la 10 luni si ceva...

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

05.01.2010 1:02     citat 

doamnelor mai citit pe net sau cautati in carti despre primii dintisori sau intrebati pediatrul si ca in orice situatie exista si execptii dar cu am zis ,de regula ies 4 pana la 1 an ,de regula exclamatie

da si sotul meu e stomatolog si normal ca stie mai bine ca orcine,e logic

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 15 ani, 3 luni

05.01.2010 1:06   Re: primii dintisori  citat 

----------
sarah2009 a scris:
nu-ti fa griji ca-i va iesi primul dintisor,daca nu cumva i-a iesit deja,fetei mele la 8 i-au iesit si acuma la 9 are deja4
sotul meu e stomatolog si mi-a zis ca tre sa iasa primii 4 pana la 1 an ,n-au cum sa nu iasa ca si a mea facuse 7 luni si am zis ca ce se intampal de nu-i ies dintii dar uite i-au iesit
multa bafta
----------

iote cum ai zis, nici vorba de regula ochi peste cap

sus

Denunta
Percival

05.01.2010 4:51     citat 

Mesajele off topic,precum si cele in care se folosea un limbaj neadecvat au fost mutate in purgatoriu.Pastrati discutia la subiect.

sus

Denunta
miky_0707

Copii
andra stefania: 12 ani, 2 luni

08.01.2010 2:29     citat 

Buna ,
nu am mai scris pana acum doar v-am urmarit
eu am o problema cu fetita mea de 1an si 2 luni
nu ii mai da nici un dintisor
primii iau iesit la 9 luni apoi ceilalti la diferenta de 2 saptamani si de atunci nimic, deci am ramas doar cu 4 dinti
credeti ca avem probleme?

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

08.01.2010 3:08     citat 

stai linistita vor iesii dintisorii,la unii ies mai devreme la altii mai tarziu

sus

Denunta
eleonida

Copii
david - pufosul
13 ani, 3 luni
: 7 ani, 3 luni

19.04.2010 4:50     citat 

eram la pediatrie cu pufosul candva si vine o maica cu un baietel care la un an nu avea nici un dintisor si a trimis-o dr acasa sa astepte ca nu e nici o probl vor iesi ei dintisorii asa ca fara griji iubita de iesit vor iesi sigur zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: