· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > are 9 luni fara un dintisor
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor are 9 luni fara un dintisor     
gogolea

19.04.2010 5:03     citat 

iata ca ne mandrim si noi: la exact 11 luni am zarit mugurasii primilor dintisori: se pare ca ies de-odata si cei de sus si cei de jos foarte fericit
oare cat dureaza pana iese dintele tot? ochi peste cap

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
11 ani, 9 luni

19.04.2010 5:56     citat 

la fata mea pana i-a iesit dintisorul complet a durat o luna-o luna jumate uneori,acu ii iese un canin ,se chinuie de luna trecuta si inca n-a iesit,abia se vede sub gingia umflata,deci dureaza mai mult uneori
si eu credeam ca de cand se vad putin ar trebui sa iasa mai repede dar nu e chiar asa ,cred ca depinde de fiecare organism

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 5 luni
Paul: 8 ani, 4 luni

09.05.2010 1:08     citat 

9 luni fara un dintisor si noi ( 9 luni fara o saptamana scot limba )
azi noapte a facut febra mare, azi e evident ca il chinuie...ceva. Despre legatura febra-dinti am gasit numai informatii contradictorii trist
gingiile stau sa plezneasca de vreo 2 luni, nu vad nimic schimbat la el in guritza. Mi-e mila de mor ca nu doarme, nu mananca si plange destul de tare dar la momente...daca ma joc cu el uita si nu are nimic timp de cateva minute, apoi iarasi plange, iarasi uita.... Astia sunt dintii sau sa incep sa ma gandesc la altceva?

sus

Denunta
lidia_new

Copii
murmu=Maximilian Constantin: 11 ani, 5 luni

09.05.2010 8:48     citat 

fetitei unei prietene i-a iesit primul dintisor la 11 luni
la noi au spart la 8 luni si 1/2 ,doi dintisori,acum au iesit mai bine,febra nu ne-a ocolit si ziua si noatea,de mancat groaznic foarte putin,acum mananca mai bine,a slabit saracutul

sus

Denunta
gogolea

09.05.2010 9:34     citat 

alice, asa a plans si Ariana in prima noapte si am simtit-o putin mai fierbinte dar nu i-am luat temperatura atunci; se vedea jos gingia inrosita si putin sa iasa dintisorii; i-am dat o saptamana pyrogenium alternativ cu chamomilla(de 2 ori pe zi), si chiar de-a doua zi de administrare s-a calmat; a dormit linistita; apoi s-a vazut ca au iesit dintisorii de jos. si nu i-am mai dat nimic.
mie pediatra mi-a spus ca daca face si febra sa dau alternativ invers: chamomilla si pyrogenium; astfel incat pyrogenium sa fie ultimul inainte de culcare. dar la ea n-a fost cazul.
incearca si tu seara inainte de culcare sa-i dai eferalgan, sa-i scada febra.. si daca vezi ca nu cedeaza cheama pediatrul. ca poate nu-i de la dintisori

sus

Denunta
lidia_new

Copii

09.05.2010 10:01     citat 

eu i-am pus supozitor de algocalmin(mi-a zis dr de fam-1 supoz) si nu i-a trecut febra dupaia i-am pus ciorapei in sol de otet cu apa(1/2 otet,1/2 apa) numai asa am scapat de febra-asta seara+noaptea
pe zi i-am dat sirop calpol 2,5 ml,l-a linistit
jucarii de dentitie nu i-au trebuit

sus

Denunta
e-alice

Copii

10.05.2010 8:31     citat 

ieri a facut 39.6 trist. Am chemat pediatrul si ne tratam de rosu in gat. E foarte sacait, nu mananca, nu doarme, mai am putin si o iau razna.... trist

sus

Denunta
gogolea

10.05.2010 10:11     citat 

alice, rabdare si putere ca or sa treaca toate neplacerile astea.. si sanatate multa puiului tau sarut
asa cam a fost povestea si la Stef, baietelul lui tei, tot de-aici de pe forum; a avut febra si mari probleme cand i-au iesit dintisorii.. asta e.. unii trec mai usor, altii mai greu peste asta..

sus

Denunta
e-alice

Copii

16.05.2010 7:49     citat 

gogolea, multumesc zambet Ne-a trecut febra, rosul in gat sarut ... Dintii stau pititzi cumintzi inca, desi sub buza de sus sunt ca doua boabe uriase de porumb rad

sus

Denunta
gaguta

Copii
ema maria: 14 ani, 5 luni
stefania elisabeta: 13 ani, 3 luni
Sofia Elena: 5 ani, 3 luni

18.05.2010 11:31     citat 

ehe primul dintisor la 10 luni si 5 zile si eu i-mi faceam griji...si acuma ii mai dau maselute si are acus 4 ani trag cu ochiul

sus

Denunta
e-alice

Copii

24.06.2010 4:22     citat 

nici un dinte, inca mai asteptam zambet ....

sus

Denunta
nico2sweety

Copii
jessica monica

04.07.2010 12:30   Buna ziua  citat 

La noi au iesit primii doi dinti de sus la 11 luni, apoi ce-i doi de jos la 1 an si o luna, iar acum la 1 an si 5 luni ne tot uitam la incisivi laterali pt ca acestia auzisem ca trebuie sa iasa,dar surpriza i-au dat primele maselute de jos,cea stanga a spart prima gingiuta. Cred ca din cauza asta a fost asa suparacioasa,nu dormea cum trebuie noaptea,caca facea moale,iar temperatura a facut un pic,fata de primii dinti. Pt calmarea durerii am folosit la recomandarea medicului nurofen si calgel. Va dorim multa sanatate.

sus

Denunta
e-alice

Copii

18.07.2010 7:00     citat 

se zareste ceva ceva sub gingia de jos sarut , poate in cateva zile mancam si noi o felie de tort in cinstea primului dinte scot limba

sus

Denunta
lidia_new

Copii

19.07.2010 12:15     citat 

alice sa dea DD sa fie,sa iasa iepurasii
am auzit ca pt dureri,la eruptia dintilor,e buna si glicerina anestezic,noi n-am folosit,poate stiti care ati folosit sa ne spuneti daca e buna sau nu

sus

Denunta
e-alice

Copii

19.07.2010 10:00     citat 

La noi cel mai bun calmant e sanul. Cand e marait si e evident ca il supara gingia, daca il pun la san se linisteste, uita de disconfort zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: