· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > 9 luni ce fac sau ce ar trebui sa faca bebelusii nostrii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
subiect nou  raspunde
autor 9 luni ce fac sau ce ar trebui sa faca bebelusii nostrii?     
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 3 luni
Pufarina: 10 ani, 1 luna

14.01.2010 10:13     citat 

capraru, pe pariu?

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 15 ani, 3 luni

14.01.2010 10:16     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
capraru, pe pariu?
----------

am vrut sa fiu finutza si sa intreb mai intai

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
11 ani, 9 luni

14.01.2010 10:23     citat 

ce importanta are sursa?important e informatia

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 13 ani, 4 luni
Paula-Maria: 11 ani, 11 luni

14.01.2010 10:25     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
----------
ochi peste cap ochi peste cap ochi peste cap
sa stii ca are importanta si sursa...
c.apoi poate srie Adriana sau oricare ( ca asa au chef)...iar tu sa dai C/P unei tampenii zambet
de aceea te.au intrebat de sursa...
informati sunt peste tot dar ...

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii

14.01.2010 10:28     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
----------

are, pentru ca atunci cand postezi ceva care nu-ti apartine, trebuie sa respecti regula de a posta si sursa citatului.
daca era gandirea ta proprie, atunci...........

Regulile formului:

DREPTURI DE AUTOR
# Toate drepturile asupra site-ului www.parinti.com apartin Sanoma Hearst Romania. Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a ilustratiilor din orice pagina a site-ului www.parinti.com este posibila numai cu acordul prealabil scris al Sanoma Hearst Romania. Pirateria intelectuala se pedepseste conform legii.
# Fiecare membru al forum-ului este responsabil de continutul mesajelor sale in momentul in care le posteaza in forum.
# In cazul in care publicati un articol sau poze, este obligatoriu sa aveti consimtamantul autorului si sa specificati sursa.
# Parinti.com nu isi asuma responsabilitatea pentru opiniile sau mesajele membrilor sai. Opiniile exprimate in cadrul forumului nu coincid neaparat cu cele ale parinti.com.
# Nu se admit in forum reclamele la forum-uri sau firme.
# Nu se admite folosirea mesajelor private pentru a trimite spam.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
11 ani, 9 luni

14.01.2010 10:35     citat 

mai da voi stati geana pt toate?sa gasiti chichite la orice ?abia asteptati cate o greseala

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
11 ani, 9 luni

14.01.2010 10:38     citat 

na poftim sura daca asta va multumeste

http://www.avertisment pentru reclama/Copilul_sugar-s6.html

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii

14.01.2010 10:39     citat 

fiecare mama trece informatia oferita pe internet prin filtrul gandirii proprii.
daca cineva pune un citat din Capraru, de ex., eu una intorc foaia cum se zice, si trec mai departe. de aia e importanta sursa mesajului.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
11 ani, 9 luni

14.01.2010 10:40     citat 

si cum sa scriu sursa daca mi-a dat avertisment de reclama?

sus

Denunta
Duti

Copii
baietel dulce si frumos
zana mica

14.01.2010 10:42     citat 

Mi se pare ok articolul, dar trebuie tinut cont si de an. Treaba cu daca nu ai rezultat renunta pana peste aproape un an mi se pare deplasata. Stiu ca se face pauza in caz de esec, dar poate fi si de o luna-doua se ex.

Cea mai frecventa problema in cazul in care copilul este fortat la olita, certat etc. este o morbiditate care se numeste obsesiv-compulsiv, sau cu diferite fixatii pentru ordine, curatenie etc. exagerate (conform psihanalizei) si implica si probleme in viitoarele relatii intime. Depinde mult si de personalitatea fiecarui copil, dar cert e ca intr-adevar este o prostie sa certi copilul pentru esec, sau sa-l certi, desconsideri. Nu faci decat sa il frustrezi, sa ii scazi increderea in tine si sa refuze olita si mai mult.

sus

Denunta
Duti

Copii
baietel dulce si frumos
zana mica

14.01.2010 10:55     citat 

David stie ca este foarte apreciat atunci cand face la olita (la inceput doar pentru ca statea), i-am schimbat olita cu una noua ca sa reincepem cu alte sanse, am inventat un cantecel cu dans pentru caca/pipi la olita, dam exemple pe copiii din jur, si muuulte explicati ca nu poate fi considerat cu adevarat mare (cum ii place sa i se spuna ca este) decat daca face la olita sau wc. Si mai primeste si diferite bunatati in cantitati mici ca sa nu ne stricam mesele, cum ar fi bombonele m&m, la care ii place sa isi aleaga dinnainte culoarea. Totdeauna este laudat cu topaieli si aplauze si in cazul in care dai sa uiti iti aduce el aminte rad .

Dar cu toate astea am facut o pauza mai lunga de la olita pentru ca este frig si sunt haine multe acum... Vara poate sta si in popoul gol si asa e usor de vazut cand face si pus rpd pe olita. Asta vara asa faceam si mergea.
La baita pentru a antrena controlul ne mai jucam gen: "ia sa vedem, poti sa-i spui lui pipi sa iasa acum?" si imi intra in joc si se distreaza.
Am incercat si cu exemplul lui mami, tati, nepoata etc. care sunt mari si nu au pampers si se duc la wc.L -am promovat mai mult pe tati pentru ca se stie ca baieteii se identifica de obicei cu tatii si copiaza de la ei. I-am cumparat si chilotei de toate felurile, "de baiat mare ca tati" boxeri si normali doar o vrea sa ii poarte. La el nu a mers asa, dar am cunoscut un baietel la care doar asta l-a motivat, asa ca poate mai merge si la altii.

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 2 luni

14.01.2010 11:16     citat 

@Duti
Ce am vrut sa spun este ca procesul poate dura fix 1 zi, daca vine din initiativa copilului.
Al meu a refuzat scutecul si asta a fost. Bineinteles ca mai are accidente, dar are 2-3 pe luna.

Alta chestie este urmatoarea: fiecare copil are un anume ritm de dezvoltare.
De exemplu al meu sta excelent la igiena personala, dar de mic nu suporta sa stea murdar nici o secunda, si a fost si este in continuare foarte indemanatic in a se dezbraca singur si acum incepe sa se si imbrace cat de cat.
Vorbeste foarte stalcit, dar stie enorm de multe cuvinte si isi face singur de joaca cu papusile, le face mancare ca mama si le ia sa-l ajute sa repare masinile ca tata.
Acum vrea numerele. Stie cand sunt una, cand sunt doua, cand sunt multe. Si recunoaste 90% cifrele 1, 2, 5 si 0.

DAR
Daca il duc in parculet nu exista decat 2 optiuni: ori se da in leagan ori sta la nisip. Iar leaganul trebuie sa fie din acela pentru copii mici cu spatar inalt si bara in fata, altfel nu se suie.
Ii este frica pe topogan, ii este frica la balansoar, nu se catara pe nimic etc.
Asta e. El a invatat sa faca anumite lucruri si le perfectioneaza pe astea, la un moment dat o sa se dea si-n balansoar (cred). Mi-ar place sa-l vad alergand mai mult, dar el nu pare deloc interesat de activitati fizice intense. Si asa a fost din momentul zero, l-a durut undeva de toate chestiile minunate din parc. Iar eu ma gandeam cu oarece regret cat as fi vrut sa fie asa jucarii frumoase si cand eram eu mica.
Eu si tac'so suntem activi din fire, am mers mult la munte, eu inotam foarte bine si aveam rezistenta mare, el a facut scufundari, amandoi tenis etc
Ben face mancare papusilor si repara masinute.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

14.01.2010 11:24     citat 

----------
Duti a scris:
Stiti cum e treaba asta cu "asteapt pana este pregatit", e ca si cum ai spune ca nu trebuie sa inveti copilul sa vorbeasca si sa astepti pana vorbeste el, si nu zic ca unii copii sunt in stare, dar nu sunt toti atat de tari.
----------

O sa FII surprinsa sa afli ca nu mi-am INVATAT copilul sa vorbeasca, copilul invata SINGUR sa vorbeasca, sau vrei sa afirmi cumva ca pe baiatul tau TU l-ai invatat toate cuvintele pe care le stie. Da-mi voie sa ma indoiesc!
http://www.lady4ever.ro/Mamici-si-Copii...easca.html (atentie, are 6 pagini articolul!)

----------
Duti a scris:
Sau stiati ca daca nu vorbeste copilul nu se incepe terapia logopedica decat dupa ce face 3 ani prostit .
----------

Da, stiam, si ma gandesc ca n-or fi toti logopezii din toate tarile tampiti cand recomanda asta, ci stiu ei ce stiu.

----------
Duti a scris:
La 3 ani ar trebui sa il inscri la gradi unde trebuie sa aiba niste abilitati minime printre care sa vorbeasca cat de cat si sa nu faca in pampers, etc.
----------

O gradinita buna se poate adapta si unui copil de 3 ani care nu vorbeste cat de cat si face inca in pampers.

sus

Denunta
Christa

Copii

14.01.2010 11:39     citat 

No ca s-a mai scris intre timp.

----------
Duti a scris:
Si mai primeste si diferite bunatati in cantitati mici ca sa nu ne stricam mesele, cum ar fi bombonele m&m, la care ii place sa isi aleaga dinnainte culoarea.
----------

Ma scuzi, dar asta chiar mi se pare dresaj, si catelului ii dai "ceva bun'" cand face ce i-ai spus. trist

----------
Duti a scris:
Dar cu toate astea am facut o pauza mai lunga de la olita pentru ca este frig si sunt haine multe acum... Vara poate sta si in popoul gol si asa e usor de vazut cand face si pus rpd pe olita. Asta vara asa faceam si mergea.
----------

Mona a renuntat la scutec la inceputul primaverii, nu a avut NIMIC de a face cu nr. randurilor de haine. La noi merge caldura pana cel putin in mai, de multe ori inca si in iunie. Vara cand avea 2 ani am fost in concediu in Grecia, caldura mare, umbla goala, se uita cum se prelinge pipi pe picioare in jos, arata interesant si mai multe nu.

----------
Duti a scris:
Am incercat si cu exemplul lui mami, tati, nepoata etc. care sunt mari si nu au pampers si se duc la wc.L -am promovat mai mult pe tati pentru ca se stie ca baieteii se identifica de obicei cu tatii si copiaza de la ei. I-am cumparat si chilotei de toate felurile, "de baiat mare ca tati" boxeri si normali doar o vrea sa ii poarte. La el nu a mers asa
----------

Deci concluzia e ca tot ce faci, faci degeaba, si ca tot atunci cand vrea el va renunta. Atunci la ce tot "circul"?

Ah, si uitasem sa raspund mai devreme la chestia cu "comoditatea": o fi comod dpdv al spalatului, ca nu se mai spala scutecele, dar pentru buzunar nu e deloc comod, crede-ma!

sus

Denunta
Christa

Copii

14.01.2010 11:44     citat 

----------
flish a scris:
Ben face mancare papusilor si repara masinute.
----------

Va avea o sotie fericita. rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: