· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009(156)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009(156)     
urschuletz

Copii
Melania: 11 ani, 6 luni

05.12.2009 9:14     citat 

Haideti fetelor sa o incurajam, e utlima burticutza la care mai facem galerieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! Ne va fi dorrrrrrrrrrrr!

Cum il va chema pe flacau ca sa stiu aici la catastiv?

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.12.2009 9:21     citat 

Gata, l-am sunat. In stilul lui caracteristic a vb el ce-a stiu nu m-a ascultat prea mult la detaliile care eu tineam ne-aparat sa mi i le dau. I-am explicat de secretie maronie aparuta prima data si mi-a spus ca inseamna ca am avut contractii. i-am zis ca m-am simtit mai perfect ca niciodata si de atunci s-a rupyt firul caci mi-a zis sa iau nos pa si sa stau linistita in pat. Eu tot dadeam sa-l intreb daca ala poate fi dopul, cum s-a manifestat la mine ca sa vada exact ce a fost si el imi spune ca daca nu-l aud bine... prostit rad Ca sa stau linistita in pat, sa iau nos pa, sa nu plec pe la mare la munte (desigur ca am zis ca nu plec dar stiam sigur ca la soacra oricum ma duc scot limba ), ca niste modificari de col sigur au fost (asta mi-a zis cand vroiam eu sa stiu ce e) si, sa-l sun de acum zilnic sa-i dau raportul... ochi peste cap Pai si daca n-am nici un simptom cum sa-l deranjez cu telefon aiurea... prostit
Macar stiu ca nu nasc azi si pot pleca linistita... rad

Ursu, mare grija cu cazaturile. La noi cea mai urata a fost de pe masa de infasat de-aia care se pune pe patut...Nu putea inca sa se intoarca dar a pedalat asa tare pana a ajuns la marginea ei, s-a basculat si direct in cap a venit. noroc ca nu apucasem sa o schim si era imbracata f gros si i-a mai amortizat lovitura... trist

Fetelor merci ca sunteti alaturi de mine, ma sfatuiti si incurajati. sincer mie totul mi s epare o gluma si nu-mi intra in cap ca eu chiar o sa nasc!
Asa si la Bia ma intrebam cum nasc ca eu nu simt nimic (mi s eprovocase travaliul...) dar si cand am inceput sa simt...m-am urcat pe pereti! rad

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.12.2009 9:31     citat 

Ursu, Mihai...Daca toata sarcina asa i-am zis si asa il stie Bia...asa va ramane. zambet
Gata, ma pregatesc sa plec la soacra! foarte fericit rad Da rmai intru de pe telefonul sotului si va tin la curent. sper sa stea cuminte bb pana miercuri, sa termin si cu serbarile Biei de la gradi, sa intre si banutii mei de concediu caci eu stiu imparteala lor si sa nu dau prea multe detalii dupa, ce tb platiti din ei... foarte fericit rad, etc
Ca sa vezi parca voi pleca pe luna, acum m-au apucat toate ca vreau sa le am la punct! rad

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 11 ani, 6 luni

05.12.2009 9:43     citat 

Biencutz, drum bun si ai grija de tine! sarut

sus

Denunta
hermine

Copii
Alexandru Ionut: 14 ani, 3 luni
Dominic Nicholas: 10 ani, 11 luni

05.12.2009 9:45     citat 

alexxya vroiam sa te incurajez un pic din propria experienta :

-- Alex a plans pana la 4 luni in fiecare seara de la ora 20 pana la 23 cand reusea sa se linisteasca . Intotdeauna eram langa el , il tineam in brate , ii vorbeam, faceam cu schimbul ba eu ba sotul ... nici la noi nu au fost colici , eu am ajuns la concluzia ca a fost trauma de la nastere .... nastere grea , dupa 17 ore de travaliu , Alex a avut bosa , doctorita la nastere si.a bagat mainile la prins de cap si la tras afara .
Stiu ca ai nascut prin cezariana si ati avut probleme cu circulara de cordon. Si nasterea prin cezariana poate fi traumatizanta pentru copil , schimbarea brusca a mediului .
Alex sa nascut la ora 20 si ora 20 era de fiecare data ora la care incepea scandalul si tinea 3 ore , nici eu nici sotul meu nu mai stiam ce sa facem ... am fost la nenumarate controale , Eco abdominl , NPI , am facut eco la capsor sa vedem daca totul e ok . Din punct de vedere medical totul era ok .
O carte care pe mine m-a ajutat foarte mult in aceea perioada , si care m-a facut sa inteleg unele lucruri e aceasta : Bebelusul meu intelege tot- Aletha Solter , editura Cosmos , cauta pe net , sigur o gasesti ( nu pun link , sa nu se considere reclama )
Prin acel plans de 3 ore Alex se vindeca de trauma traita la nastere , acest lucru mi la confirmat si doctorita homeopata, la care din pacate am apelat mult mai tarziu .
Inarmeazate cu rabdare multa si intelegere .... plansul la copii este si el o necesitate , prin el copii se descarca ... pe la 3 luni jumate, dupa ce m-am luminat , am inceput sa aplic metoda :tinut in brate , vorbit cu el , incurajat sa planga sa se descarce in timp ce ii ziceam ca il inteleg , ca stiu ca este frustrat , sa imi zica tot ce il deranjeaza ... si plangea Alex al meu 10-15 minute la mine in brate , dupa care se linistea si devenea cel mai voios si fericit bebe si apoi dupa o vreme a disparut si plansul de seara .

O sa treaca si perioada asta si o sa uitati repede de ea , mai ales atunci cand seara in loc de plansete vor rasuna rasete in toata casa. sarut

Fetelor sper ca nu v-am deranjat cu interventia mea

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 11 ani, 3 luni
am nascut deja!

05.12.2009 10:03     citat 

neata si de la noi
lore ok, multumim de complimente
hermine nu ne-ai deranjat deloc, chiar nu am mai auzit ce spui tu, dar s-ar putea sa se aplice si la noi, la 6 seara incepe cu plansul si tot la 6 l-am nascut si eu. bine ca la noi nu e f grav, nu tine foarte mult plansul, dar pe urma incepa maraiala, pana pe la 9.
alexya referitor la alaptatul afara am vrut sa iti recomand sa iti iei un treicou cu deschidere mai mare, sau chiar cu nasturi, ca sa poti scoate sanul pe deasupra, si bluza tot asa cu nasturi sau fermoar, ca s nu mai stai cu spatele gol pe frigu asta. nui sti D fereste ce poti pati.
nastere usoara biencut

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 11 ani, 3 luni
am nascut deja!

05.12.2009 10:15     citat 

punem si o poza cu mami la cererea lui rome foarte fericit

si pe asta daca poate bianca sa ne-o puna la colajul haios

multumim

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 11 ani, 7 luni
Radu Stefan: 8 ani, 3 luni

05.12.2009 10:38     citat 

neata fetele,
ankka l-am pus de 1 saptamana, deci avea5 luni si 3 saptamani. Ii place la nebunie sa stea in el, uneori il las sa se si joace in el si e tare incantat. Nu foarte mult, maxim jumatate de ora. Scaunul are reglaj la spatar si are 3 pozitii asa ca ii da posibilitatea sa se lase pe spate daca nu mai vrea sa stea in fundulet.
Am o prietena care are o fetita mai mare cu 1 luna decat Vlad si deja merge de-a buselea zambet, ieri s-a trezit cu ea in bucatarie ca o lasase pe covor in sufragerie rad si a inceput sa ii deschida usile de la dulapuri. Asa ca trebuie sa ma gandesc la un mod in care pot sa-i blochez usile de la mobila ca la noi in sufragerie toata este joasa zambet. Cunoasteti vre-o metoda?
anca_szabo mai mai, in una suntem suparat si in cealalta suntem zambaret, asa da schimbare zambet.
Lore multumim de tratatie, ce mai face rebeca?
biencut nastere usoara.
urschuletz pupakm mofturoasa mica si pe mami rabdatoare

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 11 ani, 7 luni
Radu Stefan: 8 ani, 3 luni

05.12.2009 10:47     citat 

La multi ani, Tamy!!!

sus

Denunta
AdinaGr

Copii
Andrei...minunea mea: 11 ani, 5 luni

05.12.2009 10:52     citat 

Neata sarut
Biencut...nastere usoara sarut ...sa ne tii la curent,da? sarut
Roxy..ce flacau frumos ai..si asa fotogenic sarut
Anca..ce scumpic e puiul tau..seamana cu mami trag cu ochiul
Hermine..sigur ca nu ne-ai deranjat trag cu ochiul .In cazul meu nu prea e valabila chestia asta..eu l-am nascut la 8:45 seara ..ora la care el doarme zilnic rad scot limba
Ice sarut ...esti bine?Nu te-am mai citit in ultimul timp.
Pupam toti bebei sarut ...si pe mamici trag cu ochiul .Un week-end linistit sarut

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 3 luni

05.12.2009 12:13     citat 

Hermine...multumesc mult pt info.Acum caut cartea de care ziceai. Etare interesant ce-ai spus...nici nu m-am gandt...iar la sfarsit cand ai spus de rasetele de seara mi-au dat lacrimile...de-am ajunge si noi acolo...
Am inchis degeaba aparatura aseara ca pana la 2 tot am avut circ...sotul i-a scos limba si a plecat pt prima oara sa doarma dincolo...ma simteam tare singura, dar el pleca dimineaa la lucru...din seara asta nu mai inchid pc ca se pare ca-l inchid degeaba...A vomitat, iar a mancat, iar vomitat in jet, am schimbat lenjeria noastra de 2 ori, pe a ei am lasat-o asa si am culcat-o in locul sotului in paatul mare.S-a culcat la 2 si s-a trezit direct la 8, a mancat iar s-a culcat si ne-am trezit la11...dupa ce reuseste sa aadoarma, doarme bine fara sa planga, dar pana adoarme seara imi scoate peri albi...
Lore... sotul nu a vazut din prima, era prea ocupat sa ascunda cadourile rad apoi cand a vazut mi-a spus ca-mi sta super scot limba vrajeala curata! nu mi-a stat niciodata bine cu parul scurt, m-am tuns doar sa ma simt mai confortabil, ca-mi creste pana la vara. Sa pun poze ca sa va speriati? Osa fac o poza cu mine si mandra si o sa pun aici ca sa fie macar o gagica frumoasa in poza trag cu ochiul dar asta cand vine sotul... stiti ca la mine mai greu cu pozele..n-am timp nici sa respir...acum iar papa in disperare...eu am senzatia ca ea se elibereaza de stres, de trauma de la nastere , de ce-o fi avand cand mananca.

sus

Denunta
ICEMOON

Copii
Atomicul: 14 ani, 9 luni
Zuza: 11 ani, 5 luni

05.12.2009 12:15     citat 

La multi ani Tamy! fericire si sanatate multa! sarut

La multe lunite Antonia! sarut

Ligia draga mea iti doresc numai bine, nastere usoara si sanatate!

Adina sarut suntem bine toti, insa prefer sa intru rar astfel am mai putine tangente cu anumite prezente , imi pare rau pt asta, dar ma gasiti in continuare pe MP trag cu ochiul

Week-end placut tuturor!

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 5 luni

05.12.2009 12:27     citat 

LA MULTE LUNITE KSENIA si ANTONIA !!!!!!!!!!! sarut sarut sarut sarut sarut
LA MULTI ANI fericiti TAMY sarut sarut sarut

Buna dimineata, la 23.30 ne-am trezit si noi, deci m-a lasat copilul meu sa ma odihnesc daca m-am culcat asa tarziu

Icemoon trist vreau sa intri mai des daca poti, eu credeam ca nu intri din cauza copiilor, dar daca asa sta treaba...lasa deoparte persoanele care te deranjeaza si vorbeste cu noi sarut sarut sarut

Urschuletz surprins bine ca nu a fost foarte grav sarut , pupam alpinista sarut

Anca esti o mamica frumoasa si Raul seamana mult cu tine sarut

Loredana, eu mananc in fata lui, chiar m-am uitat si nu am observa ca i-ar trebui sau i-ar fi pofta confuz , dar oricum n-am incotro ca nu sta singur deloc, daca dispar din peisaj plange, iar la cat doarme....

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 3 luni

05.12.2009 12:34     citat 

Dia s-aascut la 9 dimineata si in fiecare zi la 9 dimineata doarme, rade sau mananca. Avem scandal doar noaptea si uneori si-n timpul zilei.
Anca...Raul seamana leit cu tine, mai ales la gurita
Roxy..exista in comert niste opritori...aveau si la ikea prin iunie si nu costa mult. Se prind pe usi cu adeziv sa nu le gauresti

sus

Denunta
ankkka

Copii
Antonia Maria : 11 ani, 6 luni

05.12.2009 12:36     citat 

La multi ani Tamy
La multe lunite Ksenia
sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

Ice ,cine te-a suparat !! nu lua si tu totul serios ,mie imi face placere prezenta ta printre noi sarut sarut sarut

Ursu bine ca nu a patit nimik ,Antonia nu vrea sa se intoarca ,inca ,mor de ciuda ,daca o pun pe burta se invarte ca titirezul dar nu vrea sa se intoarca ,iar dupa spate pe burtica nici atat ,dar se taraste rau pe fund rad rad rad si face podul rad rad rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: