· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista gravidutelor(363)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista gravidutelor(363)     
SiminaB

Copii
Bettina Maria: 13 ani, 1 luna
Elisa Anna: 11 ani, 1 luna
Abel Nikolas: 9 ani, 1 luna
am nascut deja!

07.12.2009 3:56     citat 

Ce frumoasa paturica, si eu as vrea sa fac, e greu?

Multumesc pt complimente jenat
Azi dimineata m-am simtit putin aiurea dupa ce m-am trezit cu contractii si ma gandeam ca 'mi-a sosit ceasul' dar a trecut repede si ma simt bine. Ma pisca burta doar pt ca mi-a cazut un cactus pe ea si m-a zgariat toata plang sau sunt foarte trist

Sanatate fetelor bolnave...am mai spus aici ca puteti incerca Homeogene pt gat si Influcid de la primele semne de raceala. La mine au facut minuni mereu.

sus

Denunta
suzica

Copii
buburuza
licuriciul

07.12.2009 4:02     citat 

dragele mele eu ma pregatesc sa plec acasa.
o seara cat mai placuta va doresc.

pupici sarut sarut

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

07.12.2009 4:15     citat 

Buna ziua dragelor, v-am neglijat un piculet. Dar am avut un WE plin, sambata am organizat la mine acasa un team-building cu colegii mei, cu karaoke si mancare buna. S-a distrat lumea foarte bine. A fost super. Duminica am fost la cumparaturi ca la sfarsit de luna ne mutam la alt apartament, unul mai frumos si la 100 de m de maternitatea unde o sa nasc.
Anca_ancutza felicitari pentru sort. Dupa programul scolar, urmatoarea etapa este o fusta dreapta, asa am invatat noi la scoala.
Buy tare dragutsa esti in poze, asa s-o tii.
Roxanne, bravo, ce sa zic, si eu crosetez si stiu ca inseamna ceva efort si rabdare. Respect enorm femeile care stiu sa faca lucru manual. Eu mai am un hobby, goblenurile.
Legat de morfo, ca am vazut ca ati discutat pe aici, normal ar fi trebuit acum la 12 saptamani sa fac o morfo, dar dr. meu a spus ca acum a vazut tot ce trebuie si n-are rost pana la 18 saptamani sa merg la morfo.
Altceva, vineri am fost la dr. Bebe a crescut in 3 saptamani foarte tare, de asta m-am convins si eu. Sa vedeti ce mai tsopaia, ca radeam ambii cu dr. Apoi dadea si din mainutse. Bebe este ok, a spus si dr. a zis ca e bunicel si mi-a mai spus ca e foarte mare probabilitate sa fie baiat. Mi-a si aratat ceva acolo, chiar se vedea ceva intre picioare. I-am ascultat din nou inimioara, imi venea sa plang. Maine ma duc sa fac bitestul.
Deci pana acum fara probleme, va doresc la toate sa aveti asa o sarcina usoara ca mine. In afara de somn si oboseala dupa efort nu mai am nimic.
Pupici

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 8 luni
D: 10 ani, 11 luni

07.12.2009 4:15     citat 

----------
SiminaB a scris:
Ce frumoasa paturica, si eu as vrea sa fac, e greu?

----------

La inceput mi s-a parut greu. Apoi am vazut citeva demonstratii pe youtube si mi-am dat seama ca e foarte simplu. Cu conditia sa mai fi crosetat inainte si sa stii macar bazele (tipuri de picioruse in special). Daca vrei cind ajung acasa caut filmuletele dupa care am invatat eu si-ti dau linkurile.
Cel mai mult am facut pe 1 dec, cind am stat acasa. La inceput faceam un patratel intr-o jumatate de ora, spre sfirsit timpul se injumatatise.
Apoi unirea lor a fost chiar simpla.

Ancutza, morfologia nu se face neaparat pina in sapt. 22, eu chiar am facut-o de 2 ori fiindca prima data nu s-au putut masura niste caracteristici cardiace pe care medicul le poate vedea bine pe la 24 de sapt.

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

07.12.2009 4:17     citat 

eu va urez o seara placuta! am de "rupt " o usa! trag cu ochiul

sus

Denunta
SiminaB

Copii
Bettina Maria: 13 ani, 1 luna
Elisa Anna: 11 ani, 1 luna
Abel Nikolas: 9 ani, 1 luna
am nascut deja!

07.12.2009 4:27     citat 

Rox chiar te rog sa cauti. Stiu sa crosetez dar foarte simplu, am insa pe cine sa pun sa ma ajute daca ma blochez. Mersi mult.

sus

Denunta
Roxanne

Copii
A: 16 ani, 8 luni
D: 10 ani, 11 luni

07.12.2009 4:46     citat 

Da Simina, caut pe youtube si-ti trimit. Din pacate aici nu am acces la youtube trist

Am uitat sa va spun ca deseara merg la concert Alexandru Andries, a devenit o traditie pentru noi acest concert care de obicei are loc in preajma Sf. Nicolae.

Seara buna tuturor si sa auzim numai de bine!

sus

Denunta
anika29

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 7 luni

07.12.2009 4:51     citat 

roxanne e foarte frumoasa paturica sarut vreau si eu una cool
luara ma bucur ca BB e bine si ca si tu te simti bine. Si imi imaginez ca esti fericita ca e baiat cool
si la mine BB e bine si activ...sunt tare fericita dar eu tot cu greturi si dureri de cap si stomac ma lupt....
pupici la burtici sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
angelll

Copii
Annamaria: 10 ani, 11 luni

07.12.2009 4:53     citat 

ancutza,aici sarbatoarea se numeste ^festa dell'Immaculata^.(daca nu ma insel are legatura cu Maria si conceperea Fiului).Sotul meu e italian si unele tradizii nu vreau sa i le dau peste cap,cum ar fi :bradul pe 8 dec si scena nasterii lui Hristos(care e facuta din statuine mici si alte decoruri)
eu am dormit putin si acum ar fi cazul sa scot masina din garaj sa merg sa cumpar apa dar,,,e asa urat afara ploua,imi taie tot cheful
pup la toate

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

07.12.2009 5:06     citat 

Anika29, sper tare sa scapi mai repede de greturi si dureri de cap. Eu inainte nu mancam de dimineata. Dar acum, la 9-9.30 simt o greutate in stomac si daca numananc simt ca lesin. In rest totul ok.
Da, tare ma bucur ca o sa fie baiat.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

07.12.2009 5:23     citat 

Fetele, morfologia se face intre 20-24 saptamani. Ideal ar fi 22 saptamani. Inainte si dupa nu are relevanta caci anumite probleme doar atunci se vad cum altele se vad doar la morfo de 32-34 saptamani.
Eu cred ca medicii vostrii ori nu stiu cum sa justifice sa va faca un eco mai scump ori vor sa faca cateva masuratori in plus dar nu la fel cum se face o mordo de 22 respectiv 32 saptamani.
at despre eco...Toate masuratorile sunt facute oricum cu sonda de 2 D chiar daca ati ales eco 3D sau 4D! Daca o sa va uitati pe filmuleti o sa vedeti peste tot unde se fac masuratorile ca undeva sus scrie ca sunt facute cu sonda de 2D. 3D si 4D e mai mult un moft, pt "a vedea" ceva si viitoarele mamici. Singurul motiv sau avantaj sa faci 3D sau 4D in afara de al vedea mai bine pe bb e ca aparatele de 3D si 4D au in general sonada de 2D mai performanta de ce isi achizitionaeaza medicii care-si iau aparate simplu 2D. Exista si aparate 2D performante dar de regula cine isi ia un aparat bun isi ia sa fie si 3 sau 4D.
Asa ca nu va faceti sange rau daca nu va permiteti 3-4D.

Eu azi am profitat ca inca nu am nascut si m-am dus repede sa platesc rata la casa, apoi la ORL si de acolo la medicul de familie sa-mi iau prenatalul pe luna asta.
Desigur ca plimbarea n-a fost lipsita de peripetii caci la o intersectie nu mergea semaforul dar eu aveam prioritate iar un dobitoc, cu toate ca veneam cu viteza mi-a taiat calea! nervos Am pus o frana de mi-a zburat poseta de pe bancheta si am simtit ca a iesit fum din cauciucuri! nervos
Pe el il durea la basca ca avea un gip si oricum una e sa fi locit din lateral alta e sa te ciocnesti frontal cum ar fi fost cazul meu. Laterala lui s putea inlocui dar eu puteam sa-mi distrug radiatorul sa nu mai plec de acolo asta nemaigandindu-ma ce ar fi insemnat socul loviturii de volan a burticii mele... nervos
Bine ca si fiica-mea era in scaunelul ei in centuri caci altfel cred ca ma trezeam cu ea pe bord! nervos

sus

Denunta
bjulika

Copii
Alex: 11 ani
am nascut deja!

07.12.2009 5:49     citat 

Fetele, am intrat numai sa va pup! sarut Eu am fost superocupata in ultimele zile si azi, nu pot sa intru decat 5 min, n-am timp sa citesc din urma.... trist
Azi am facut un nou CTG si inimioara lui bebe bate perfect. Maine am eco de 36 de sapt si ne apropiem cu pasi repezi de marea intalnire.... foarte fericit
O sa revin cu o poza foarte tare cu burta mea, dar dupa ce o descarc din tel lui sotulica! trag cu ochiul

Pupici si o seara frumoasa tuturor! sarut

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 9 luni

07.12.2009 5:55     citat 

Eu sunt racita bine de tot. Am fost laurgentasi am viroza respiratorie, drept tratament ampicilina, plantusin, propolis c si osscillo. Tusesc de nu mai pot, ma inec cu ceva care vine din plamani, am infectie inplamani, scuip o chestie verde cand tusesc si ma sufoc noaptea. Au vrut sa ma opreasca in spital caci exista riscul sa ma sufoc in urma unei crize de tuse, dar am refuzat- caci ma internau la infectioase. Am avut si temperatura, dar nu mare 38, o singura data si a cedat la paracetamol- eferalgan efervescent- am luat trei pe zi (juma de pastila dim, juma la pranz si una intreaga seara). Daca nu aveam infectia aia la plamani nu luam antibiotic, dar asa nu vreau sa ma risc. iau cu incredere...deja am doua zile de tratament,mai am trei si deja simt ceva imbunatatiri dar tot varza si terminata sunt.
Luni a fost baietelul meu internat cu laringita acuta si am suferit cumplit, am plans intruna, caci nu suportam sa il vad in starea aia. A stat mama mea cu el in spital sa nu iau eu ceva de-acolo, dar la vizite cred ca tot am luat ceva, caci in ziua cand l-au externat, adica vineri, am cazut la pat.
Totul incepuse cu o banala durere degat, care dupa 4 zile s-a agravat, desi luasem stodal, homeogene, alternand cu homeovox, dar degeaba! Virusul si-a facut de cap.
Am fost la gineco care m-a cam agitat si panicat, caci a zis ca daca e de natura virala nu poate sa zica daca poate sa fie afectat bebe sau nu si cica abia la nastere vom sti trist . Eu deja stau cu un stres mare in sufletul meu. Bebe se misca aproape non-stop - nici nu stiu cand doarme. La mine s-a miscat prima oara din sapt 16.

Cele care simtiti ca va doare gatul nu stati doar cu ceaiuri, daca nu va trece in doua zile! Eu am dat si in laringita- ma ustura gatul si ma doare de abia pot vb,doar in soapta mai mult.
Of, sper sa fie totul bine..

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 8 luni

07.12.2009 7:19     citat 

karina imi pare rau ca a trebuit sa te molipsesti cu viroza asta pacatoasa. Bine ca nu ai depasit febra de 38, ca cica atunci e mai periculos pentru bebe. Sa te faci bine repede.!! O sa fie bine totul, ai sa vezi, trebuie sa ai incredere!!!

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

07.12.2009 7:34     citat 

Am revenit fetelor.
sweety_karina imi pare tare rau pt ce ai patit. Sper ca Doamne -Doamne sa-l protejeze pe bebita tau si sa nu pateasca nimic. Stiu ca sunt antibiotice care nu sunt constraindicate in sarcina si daca medicul ti-a prescris inseamna ca e bine sa le iei decat sa stai cu infectie. Eu sper din suflet sa-ti revii. Ai grija de tine si de bebita. Va pupam pe amandoi.
bjulika ne bucuram ca sunteti bine. Asteptam pozica promisa. Ai grija de tine si de puiul mic din burtica. Sarcina usoara in continuare cat a mai ramas.
roxanne e superba paturica. Si mie imi place sa crosetez si as avea timp stand acasa dar nu am sculele necesara. Poate am sa ma apuc curand.
luara multumim de complimente. Ma bucur ca te-ai distrat in weekend.
Am reusit sa ajungem in magazine. Mi-am achizitionat cizmulite f dragute, colanti si 2 rochite tricotate. Nu am dat mult si sunt incantata de ele. Si ma bucur ca si-a gasit si sotul bocanci. Nu prea am avut timp sa umblu f mult ca se inchideau magazinele. Dar sunt multumita pt ce am luat. Mai tb sa-mi iau sutien ca nu-mi mai vin celelalte.
ionelita sunt tare curioasa cum a fost la morfo si cat ai dat. Sa intri sa ne spui.
Pupam fetele si burticile sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: