· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > l-ai invatat in brate, care este....
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor l-ai invatat in brate, care este....     
dorria23

Copii
Mara Cristina: 11 ani, 8 luni
am nascut deja!

01.02.2010 1:44     citat 

clar!! zambet mersic!! nu am inceput nimic.. scuze. nu cred ca m-am adresat tie.. poate m-am exprimat gresit.. hai sa-ncheiem, forumul nu-i pt asa ceva.

sus

Denunta
dorria23

Copii
Mara Cristina: 11 ani, 8 luni
am nascut deja!

01.02.2010 1:46     citat 

[quote="e-alice"]dorria, hai la bebelusi 2009, acolo putem vorbi de toate astea zambet[/quote]
da, hai acolo, poate dau de mamici mai dragute zambet , asa ca tine.

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 8 luni
Paul: 8 ani, 7 luni

01.02.2010 2:18     citat 

trag cu ochiul

sus

Denunta
prettyblonde

am nascut deja!

25.04.2010 10:28   primele 6 luni cu bebe  citat 

acum ceva timp am scris pe blogul personal cite ceva despre bebe. Cum e sa il tii prima data in brate si cum e cind ei primul contact cu bebe

[...]

Va pup pe toate si va astept cu comentarii

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 9 luni
Jacob: 10 ani, 9 luni

23.09.2010 4:45   Re: l-ai invatat in brate, care este....  citat 

----------
e-alice a scris:
Nu mai pot de "l-ai invatat in brate"! Imi otraveste existenta "l-ai invatat in brate". zambet
Romanii, pt. ca de ei este vorba, am ajuns la concluzia ca nu pot vedea un copil la mama in brate. Este ceva pt. ei ...la fel de gresit cum a vedea un porumbel pe o statuie rad , ceva nasol, nasol de tot se petrece atunci cand un copil e lipit de ma-sa.
Este foarte, dar foarte adevarat ca baiatul meu e dependent de bratele mele. Singurul mod de a-l linisti atunci cand plange este de a-l tine in brate. Si este la fel de adevarat ca de cele mai multe ori, daca nu il tin in brate ...plange. Nu zic ca e usor, dar lumea vede ceva total nefiresc in asta si lucrul asta ma sperie si ma dezgusta si ma aduce la disperare!!
Pe un topic mai vechi ziceam ca nu cred ca sunt mame care isi lasa copiii sa planga, asa, de-ale naibii. Intre timp am aflat ca da, ele exista. Dar subiectul nu e acesta. Problema este ca fie ei asistenti medicali, oameni cu care te intersectezi pe strada sau prieteni buni te privesc ca pe o victima a propriului copil. Ca si cum copilul ar putea abuza de tine prostit , ca si cum te-ar manipula si ar profita cu nesimtire de persoana ta.
Ma mir ca nu au inventat si o metoda de a alapta fara sa ti copilul in brate.De fapt, probabil ca si de aia se promoveaza laptele praf. "Va apropiati cu biberonul incet de patul copilului, si usor, fara sa atingeti copilul, ii introduceti biberonul in gura.. "
Inca o dovada este ca mamele cu care m-am intalnit eu au fost cel putin dezinteresate, daca nu reticente la metodele de purtat copilul (wrap, sling, etc). Caruciorul este indeajuns de departe de ele. Nimic rau nu li se poate intampla. zambet
Ce e in neregula cu societatea noastra?
----------

zambet Intr-adevar mi s-a intamplat si mie de cateva ori sa mi se spuna asa ceva. La inceput mi se parea aiurea pentru ca in mintea mea un bebelus are nevoie sa fie tinut in brate, dar vezi tu cateodata asa e si copilul se obisnuieste in brate si vrea sa stea acolo chiar daca totul e ok cu el. Nu am nimic impotriva mamelor care fac asta dar eu cu am gemeni nu imi permit sa ii tin 24 din 24 in brate zambet ( cu toate ca mi-as dori sa am 4 maini sa pot face asta ) de aceea de fiecare data cand vine cineva la mine le zic sa nu ii mai tina atata in brate pentru ca ''se obisnuiesc in brate''. scot limba

sus

Denunta
e-alice

Copii

27.09.2010 2:44     citat 

----------
citat:
Manucrissa
Nu am nimic impotriva mamelor care fac asta dar eu cu am gemeni nu imi permit sa ii tin 24 din 24 in brate ( cu toate ca mi-as dori sa am 4 maini sa pot face asta ) de aceea de fiecare data cand vine cineva la mine le zic sa nu ii mai tina atata in brate pentru ca ''se obisnuiesc in brate''.
----------

manucrissa, zici tu ca n-ai putea 24 din 24, crede-ma ca si eu inainte sa nasc as fi zis ca nu pot sa tin copilul 24 din 24 in brate si la san, dar uite ca NUMAI in brate si la san a stat primele 7-8 luni. Si numai in bratele mele ca la taica-su n-a vrut. De drag si de necesitate a stat acolo. Nu contest ca e mai greu cu gemeni, dar cred ca este posibil zambet Nu contest nici ca ai momente in care vrei sa-l lasi sa se duca si sa te duci si tu, sa te mai intorci peste ...ceva timp nervos, insa asta zic, e o chestiune de obisnuinta la urma urmei. Pt. mine a fost benefic sa ma obisnuiesc s il tin in brate 24 din 24, iar pt. Vlad nu mai zic zambet
Iar cand venea cineva pe la mine, abia asteptam sa i-l pun in brate, ca sa ma dezmortesc si eu putin scot limba
Multa sanatate va doresc, si felicitari pt. frumosi! zambet

sus

Denunta
melly

Copii
Beatrice-Alexandra - Raza mea de soare
11 ani

23.10.2010 9:19     citat 

e-alice, si e mamos acuma la 1 an?

si eu, cu micuta mea, la fel am patit foarte fericit DAr nu regret, la inceput mi se parea ceva imposibil, dar uite-ma aici, acuma are 7 luni, tot la titi sau leganata adoarme, sa vedem mai incolo poate va adormi si singura,,, stiu ca-i face bine dezvoltarii emotionale etc. si asta ma consoleaza zambet dar o iubesc enorm si pentru ea e totul...

sper totusi ca va dormi si in patutul ei in viitor zambet

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

23.10.2010 10:08     citat 

----------
melly a scris:
acuma are 7 luni, tot la titi sau leganata adoarme, sa vedem mai incolo poate va adormi si singura,,, stiu ca-i face bine dezvoltarii emotionale etc. si asta ma consoleaza zambet dar o iubesc enorm si pentru ea e totul...

sper totusi ca va dormi si in patutul ei in viitor zambet
----------

Sa te linistesc, Mona pana pe la patru ani cand eram eu acasa doar dupa supt adormea (daca nu eram, ceea ce intr-adevar s-a intamplat foarte rar, adormea si fara, dar uite ca, bat in lemn, de cateva luni doarme chiar singura in camera si patul ei. scot limba Si chiar adoarme singura, dupa ce i-am citit o poveste, doar ca mai noi, de vreo saptamana as zice, mai trebuie sa rasfoiasca inca odata cartea din care i-am citit, inainte sa se culce.

sus

Denunta
e-alice

Copii

24.10.2010 8:16     citat 

episod de acum 2 nopti: se trezeste fi-miu incepe sa urle.... taica-sau il ia in brate, el urla si mai tare si se trage din bratele lui sa ajunga la mine. Il lasa jos langa salteaua unde dorm, pune copilul mainile si capul pe mine si adoarme blana instantaneu... surprins Nu tziti, nu tinut in brate....
Bine, majoritatea fazelor sunt cu marait dupa titi, cand ii trebuie si zeci de min. sa se culce la loc, dar pun pe seama dintilor, mai ales ca are o groaza de treziri, asta durand de.......nici nu mai stiu cate luni. Sunt cam capie, recunosc.
Treaba e ca mi-e al naibii de greu sa ma mai plimb cu el in brate noaptea, simt ca mi se frange spatele pur si simplu trist Ziua e altceva dar noaptea ma omoara. trist

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 16 ani, 1 luna
Carina-Patricia: 13 ani, 1 luna

24.10.2010 10:02     citat 

Povestea cu "invatatul in brate" e o tampenie! Cand sa iti tii copilul in brate? La 18 ani? L-ai tine si atunci dar nu mai sta (la tine foarte fericit ). Cand are nevoie de mai multa caldura materna si afectiune daca nu cand e mic? Aceatsa perioada isi va lasa adanc amprenta in sufletul copilului de aceea are nevoie mai mult ca oricand de acel sentiment de siguranta pe care numai bratele protectoare si iubitoare ale mamei i le ofera. E greu, dar ce poate fi mai frumos decat chipul linistit al pruncului care doarme lipit de sanul mamei?
A mea, cea mica, si acum la aproape 3 ani cere "brate" seara la culcare si adoarme fericita in bratele mele. Pot sa-i refuz aceasta placere?

sus

Denunta
melly

Copii
Beatrice-Alexandra - Raza mea de soare
11 ani

27.10.2010 5:25     citat 

Arculetz, e f frumos ceea ce ai scris, imi creste inima cand aud astfel de pareri... de fapt, ai perfecta dreptate.

sus

Denunta
sweetlavy

Copii
Lavinia Andreea Petruta: 10 ani, 9 luni

11.11.2010 10:13     citat 

cred ca nimic nu poate inlocui imbratisarea mamei.pentru mine e un deliciu sa-mi tin fetita in brate,sa o alaptez pana adoarme,sa o privesc si sa-i multumesc lui dumnezeu pentru comoara mea,chiar daca am dureri de spate si de picioare(presupun ca din cauza pozitiei de alaptat din timpul noptii,ma mut cum vrea ea foarte fericit ).am modificat pana si caruciorul ca sa o pot vedea din fata cand o plimb iar acel "ham" pt bebe e si acum nou in cutie-o prefer in mainile mele decat in chestia aia.acum cat sunt mici se stabilesc toate legaturile emotionale si cum ii educi de mici ii vei avea cand vor fi mari.acum au nevoie sa simta dragostea si caldura mamei.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 9 luni
Jacob: 10 ani, 9 luni

13.11.2010 2:14     citat 

----------
e-alice a scris:
[quote

manucrissa, zici tu ca n-ai putea 24 din 24, crede-ma ca si eu inainte sa nasc as fi zis ca nu pot sa tin copilul 24 din 24 in brate si la san, dar uite ca NUMAI in brate si la san a stat primele 7-8 luni. Si numai in bratele mele ca la taica-su n-a vrut. De drag si de necesitate a stat acolo. Nu contest ca e mai greu cu gemeni, dar cred ca este posibil zambet Nu contest nici ca ai momente in care vrei sa-l lasi sa se duca si sa te duci si tu, sa te mai intorci peste ...ceva timp nervos, insa asta zic, e o chestiune de obisnuinta la urma urmei. Pt. mine a fost benefic sa ma obisnuiesc s il tin in brate 24 din 24, iar pt. Vlad nu mai zic zambet
Iar cand venea cineva pe la mine, abia asteptam sa i-l pun in brate, ca sa ma dezmortesc si eu putin scot limba
Multa sanatate va doresc, si felicitari pt. frumosi! zambet
----------

Ohhhh nu. Crede-ma ca nu as putea nici daca as vrea sa stau 24 din 24 cu ei in brate. Chiar nu stiu cum de am facut cu 2 sa ii invat sa nu stea nici 5 minute singuri. Ii mai pacalesc cand ii mai pun in scaunele lor cu vibratii, jucarii dar nu mai mult de 30minute. Cat despre tinut in brate tot timpul in nici un caz. Ii tin cat ma joc cu ei, cat ii mai pupacesc, etc, dar apoi ii las jos, tre sa traiesc si eu. Si nici asa nu apuc sa mananc decat dimineata, si apoi tocmai noaptea cand dorm ei. E adevarat ca mi-e drag sa ii iau in brate, si mi-e drag sa ma joc cu ei, sa ii iubesc si pupacesc, dar pot face toate astea si fara sa fie ei in bratele mele mereu. trag cu ochiul
Nu am nimic cu cine prefera asta, eu zic ca pentru mine nu e corect atat zambet

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 11 ani, 1 luna
am nascut deja!

14.11.2010 10:23     citat 

seara buna!

mai citesc din cand in cand si aici! cu invatatul in brate ochi peste cap de cand am nascut toata lumea venea cu sfaturi de genul ''nu o invata in brate'', ''vaaaaai dar vrei sa o inveti leganata????????'' toate se terminau cu ''o sa vezi tu ce greu o sa-ti fie! si am tot asteptat perioada cand o sa-mi fie greu! ei bine, nu a venit nici acum! scot limba
desi, cat a avut colici, adica pana la aproape 3 luni, a stat nonstop in brate la mine sau la tati, a fost leganata, dormeam cu ea pe burta in balansoar, sau o tineam in brate si dormeam in pat (ma baricada tati cu perne), nu s-a invatat in niciun fel! ma gandesc cu groaza ca o sa vina vremea sa plece din loc si atunci o voi alerga prin toata casa sa o tin in brate prostit prostit
aaaaaaaaa si ma mai seaca la inima ''atat de mare si inca stai in brate??????????'' nervos

sus

Denunta
e-alice

Copii

16.11.2010 4:27     citat 

rad esti foarte tare, mireaadrianaflorina zambet

----------
citat:
''o sa vezi tu ce greu o sa-ti fie!

----------

si asta e marca romaneasca inregistrata, la fel ca ciocolata Rom.... rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: