· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > l-ai invatat in brate, care este....
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor l-ai invatat in brate, care este....     
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 5 luni
Paul: 8 ani, 4 luni

07.12.2009 11:12     citat 

sincera sa fiu, si mie mi-ar placea ca mai incolo,copilul Vlad sa fie independent, dar cum zicea cineva mai sus, tinutul in brate nu are cum sa aiba legatura, mai ales la varsta de cateva luni...Or tocmai de chestia asta nu scapi, unde te-ai duce, aceeasi aberatie o auzi.... ochi peste cap

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 14 ani, 3 luni

07.12.2009 11:16     citat 

o auzi....si o ignori cu gratie
nu, nu va fi un rasfatat pentru ca la trei luni isi petrece timpul in brate foarte fericit
alice, asteapta, timpul trece asa de repede, si vei vedea....

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

07.12.2009 11:17     citat 

Cand am citit prima postare mi-am zis: 'cam repede s-a saturat sa auda treaba asta'. Dar mi-am adus aminte de mine, pe cand maimuta era mica-mica, si toata lumea bine intentionata ma sfatuia, ma sfatuia si iar ma sfatuia. Dar eu stiam, simteam cum sa-mi cresc copilul si-am invatat din asta sa nu dau sfaturi decat daca mi se cer. Tin minte foarte bine ca ma iritau foarte aceste sfaturi. Ca si acum, ma irita maxim sa mi se dea indicatii in legatura cu educatia lui.
In timp, treaba cu tinutul in brate si dependenta nici n-o vei mai auzi, va trece pe langa tine. Cred ca se intampla doar pana copilul are vreo 2 ani. foarte fericit Acum, cand Matei are 5 ani jumate si-l mai tin in brate, nimeni nu se mai leaga de mine. Si nici de alti parinti pe care-i vad ca-si alina copiii, de-aceeasi varsta cu al meu, tinandu-i in brate. Asa ca mai ai rabdare. zambet

M-a chemat acum sa aranjam niste jucarii si i-am spus sa aiba putina rabdare ca raspund unei mamici.
-Ce te intreba?
-E necajita pentru ca oamenii ii spun sa nu mai tina bebelusul in brate, ca se obisnuieste. Dar are doar 3 luni. Tu ce parere ai, ce ar trebui sa faca?
-Sa nu-l mai tina in brate, ca sa se invete si el sa mearga! foarte fericit

sus

Denunta
e-alice

Copii

07.12.2009 11:22     citat 

rad pupici pt. raspunsuri...
rabdare, rabdare si iar rabdare... foarte fericit
mersi tuturor!

sus

Denunta
mmilitaru

Copii
Dan Cristian: 16 ani
Catinca Ioana: 11 ani, 8 luni

07.12.2009 12:19     citat 

----------
vanilla_baby a scris:
----------
mamistef a scris:
iar ca sa-i dau din sinul celalalt pur si simplu ma aplec mai tare si suge prin somn, nu ne deranjeaza pozitia cu nimic.
----------

rad dadada m-am prins si eu de asta mai nou
pana acum ma plimbam de pe o parte pe alta a copilului prostit
----------

eu si acum ma plimb rad , pur si simplu nu reusesc sa ma aplec peste ea incat sa fie in siguranta...poate pentru ca si eu dormitez odata cu ea. Mama mi-a zis, si sa nu va suparati fetelor care alaptati, ca sunt ca scrofitza care se lungeste pe podea si asteapta sa vina purceii sa suga....

Cat despre brate, mie si asistenta din maternitate mi-a zis s-o pun in patutz cand plangea ca se invata in brate. Ba chiar " m-a prins" de mai multe ori cu ea in brate (colega mea de salon avea o perfuzie si venea periodic s-o verifice), si chiar s-a intins sa mi-o ia din brate s-o puna in patutz.
Dupa aceea, de la mama, sot si alte neamuri am auzit la fel. Sotul si mama s-au obisnuit si acum sunt incantati de faptul ca nu o aud nicidata plangand, si si-au dat seama ca e mult mai senina si mai calma si din cauza faptului ca bratele cuiva sunt acolo pentru ea oricand.
Si cand sunt afara sau la gradinitza o iau foarte des in brate, pentru ca noi iesim mereu si cu caruciorul afara ( cu doi copii, cumparaturi , rucsac cu provizii si schimburi si ghiozdanel de gradinitza, ar fi imposibil fara carucior). Se gasesc si atunci simpatici din astia care ma cearta , dar nu-mi pasa, mai ales cand nu-i cunosc si nu ma cunosc, habar nu au despre mine si copilul meu. Nici nu ma mai afecteaza.

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 8 luni
Maria: 12 ani, 3 luni

07.12.2009 12:21     citat 

----------
mmilitaru a scris:
Mama mi-a zis, si sa nu va suparati fetelor care alaptati, ca sunt ca scrofitza care se lungeste pe podea si asteapta sa vina purceii sa suga....

----------

-daca e gluma,eu una n-o gust.
-daca fost spusa pe bune, atunci e urit,sper sa nu te superi nici tu.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 7 luni

07.12.2009 12:30     citat 

hahaha mi-a zis si mie asta o vecina dar pe mine m-a amuzat, mai ales ca porcusori mici imi plac tare mult
si liei ii mai spun si porcusor (printre alte animale rad )

plus ca prefer imaginea asta asteia

iar imaginea asta e la fel de frumoasa ca asta

Ultima modificare efectuata de catre vanilla_baby la 07.12.2009 12:39, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
mmilitaru

Copii
Dan Cristian: 16 ani
Catinca Ioana: 11 ani, 8 luni

07.12.2009 12:35     citat 

mamistef, a fost categoric o gluma si a fost din partea cuiva care este 100% pro-alaptare, la fel ca si bunica mea, adica mama ei, deci nici macar nu era ceva dezaprobator.
Ne-a gasit intr-o noapte adormite pe amandoua in pat, fata cu tzatza in gura, eu cu gatul stramb, ca eram pe partea fara perna, iar dimineata mi-a descris imaginea.

Imi pare rau daca n-o gusti, intentia n-a fost sa jignesc pe nimeni.

E acelasi lucru ca atunci cand una din fetele de pe forum a zis ca face branza de vaci din lapte matern. M-am distrat nu m-am suparat.

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 15 ani, 8 luni
Maria: 12 ani, 3 luni

07.12.2009 12:38     citat 

jenat Sunt convinsa ca nu ai vrut sa jignesti si nici nu m-am simtit jignita,insa fiecare are perceptia lui fatza de anumite comparatii.Fiind un forum public,mi-am exprimat parerea,mai ales ca deja scrisesem la subiect.
Nici eu n-am nimic cu nimeni,desi povestile nemuritoare sustin altceva. prostit

sus

Denunta
e-alice

Copii

07.12.2009 1:01     citat 

ce dragutze pozele postate de tine, Vanilla! sarut
(nici eu nu mai contenesc cu diverse apelative, numai Vlad nu ii spun, cred ca o sa invete tarziu ca ala e numele lui.. rad rad )

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 7 luni

07.12.2009 1:27     citat 

----------
mamistef a scris:
Nici eu n-am nimic cu nimeni,desi povestile nemuritoare sustin altceva. prostit
----------

intru si eu in clubul asta rad

sus

Denunta
vudulciu

Copii
andrei robert: 11 ani, 9 luni

08.12.2009 8:21     citat 

andreutul meu are 10 kg si pur si simplu cand il iau in brate ma taie mijlocul dar totusi jum din zi o petrece in bratele mele.primele luni am avut si nopti in care dormea in brate,afara nu mai sta in carucior ci vrea in brate sa vada lumea asa ca cu o mana il tin si cu una imping carutul,dar nu as putea sa il las sa planga sa nu il iau in brate daca asta are el nevoie.

sus

Denunta
e-alice

Copii

08.12.2009 9:48     citat 

super vudulciu!
a propos, eu va ziceam ca nu am carut pt. el si nu am cumparat pt. ca nu i-am vazut utilitatea.
voi cam cat il plimbati in carutz si cat il tineti in brate cand iesiti?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 3 luni
Pufarina: 10 ani, 1 luna

08.12.2009 10:00     citat 

al meu are 3 ani si e ditamai omu', 1 metru pe lung si 17 kile.... si fuge repedeeeeee... si l-as mai tine in brate, da una ca nu il prind, sau cand il prind sta o secunda si pe urma iara fuge.... ma gandesc ce o sa mai zic peste alti 3 ani....
asa ca nu l-am invatat in brate ca lumea foarte fericit

sus

Denunta
e-alice

Copii

08.12.2009 10:01     citat 

rad sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: