· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > l-ai invatat in brate, care este....
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor l-ai invatat in brate, care este....     
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 6 luni
Pufarina: 10 ani, 4 luni

08.12.2009 10:06     citat 

razi tu razi ciorap alb.... da sa te vada baba peste 3 ani, atuncea mai discutam daca l-ai invatat bine.... foarte fericit

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 10 luni

08.12.2009 10:10     citat 

ce fain.. chiar ma gandeam si eu ca maine poimaine o sa o rog sa-mi stea in brate si ea n-o sa stea...
am mai observat ca aceeasi oameni care spun "o sa se invete in brate" spun si "eeee lasa draga ca nu o sa se marite / insoare cu suzeta in gura" hehehe

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 6 luni
mara: 11 ani, 9 luni

08.12.2009 10:14     citat 

----------
furnicutza26 a scris:
al meu are 3 ani si e ditamai omu', 1 metru pe lung si 17 kile.... si fuge repedeeeeee... si l-as mai tine in brate, da una ca nu il prind, sau cand il prind sta o secunda si pe urma iara fuge.... ma gandesc ce o sa mai zic peste alti 3 ani....
asa ca nu l-am invatat in brate ca lumea foarte fericit
----------

ce ne rugam de Prucseok sa stea cateva secunde in brate... asta dupa ce a crescut 3 luni aproape exclusiv pe pieptul unuia dintre parinti. cred ca zice ca i-a ajuns atunci!
”ai invatat-o”
”s-a invatat” ma seaca cel mai rau dintre toate sfaturile
nu ne zice nimeni ca suntem fraiere?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 14 ani, 6 luni
Pufarina: 10 ani, 4 luni

08.12.2009 10:19     citat 

te-ai invatat fraiera rad

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 8 luni
Paul: 8 ani, 7 luni

08.12.2009 10:28     citat 

chiar suntem, fraiere ca nu le dam una peste bot alora care dechid gura inainte sa gandeasca
ieri am iesit dintr-o cladire si i-am tinut usa unei babe sa intre, ca deh, eram cu wrapul si aveam mainile libere zambet . Ghiciti ce zice baba.. cool
nu, nimic de genul multumesc....se opreste ca o vaca in usa, in loc sa intre si sa ma lase sa trec, si ma intreaba "da' nu-i e frig??!!"
am simtit ca mooorr!!! mari, mari nesimtiti. Nu stiu, n-or fi toti asa sensibili ca mine dar cred ca in curand tot pocnesc o baba....una din aia cu fata blajina de bunicutza dar care are mancarici la limba nervos

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 6 luni
mara: 11 ani, 9 luni

08.12.2009 11:29     citat 

da nu i-e frig?
da nu se sufoca?
da nu cade?
da nu-i prea mic?
da nu ti-i greu?

sus

Denunta
andreea29

Copii
IUSTIN ANDREI - prima minune
14 ani, 5 luni
HORIA ALEXANDRU - a doua minune
12 ani, 7 luni

08.12.2009 11:41     citat 

De 3 ani aud aceasta propozitie tampita "tu l-ai invatat in brate" din partea sotului, soacrei , mamei mele.....si raspunsul meu e acelasi "eu il vreau in brate ".

Pana si pe cel mare ,cand iesim la o plimbare prin oras si oboseste copilu il duc in brate ,el isi lasa capul pe umarul meu si ma "imbraca " cu manutele lui in jurul gatului si simt aceeasi placere si bucurie ca acum 3 ani ,fara sa-i simt cele 17kile ....pur si simplu imi place la nebunie sa-i port in brate pe amandoi .....
Cel putin la Iustin, momentele in care se lasa purtat in brate s-au rarit .......
Oricum, apa trece pietrele raman (ca sa nu o spun p-aia cu cainii )..... scot limba

sus

Denunta
e-alice

Copii

08.12.2009 11:59     citat 

ralus .. trag cu ochiul
andreea, eu cred ca o sa fac un efort si o sa le spun la fiecare in parte: vreti sa spuneti ca nu l-am dezvatat de brate. El e deja invatat in brate de cand se naste! Ca unii aleg sa ii dezvete, treaba lor....dar de ce sunt eu privita ciudat? asta e intrebarea zambet

sus

Denunta
e-alice

Copii

08.12.2009 12:01     citat 

a propos Andreea , si Cristi a dat acum intr-o zi sa zica ca plange asta mic ca iarasi vrea in brate, a zis-o cu "acel ton" foarte fericit , n-am facut mai mult decat sa ii arunc o privire care a insemnat cele o mie de cuvinte... scot limba rad

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 13 ani, 5 luni

08.12.2009 1:47     citat 

De departe cel mai urat mi s-a parut cand un batranel simpatic se uita la mine cum imping cu o mana carutul (pe care atarnasem 1001 de plase cu legume) si cu cealalta mana tineam copilul in brate si mi-a zis asa, cu mila, "crezi tu c-o sa-si aminteasca ce faci acum pentru el?"

sus

Denunta
e-alice

Copii

08.12.2009 2:13     citat 

ochi peste cap Doamne, de departe cel mai trist comentariu....Bine, asta pt. ca multi parinti isi privesc copiii ca pe niste "investitii " (credeti sau nu, a folosit cineva apropiat cuvantul acesta pt. copiii lui...), si, dezamagiti fiind de proprii copii.....te intrebi insa cum sa nu ajunga singuri la batranete daca tineri parinti fiind li se pare o corvoada sa-si poarte copiii in brate...
trist

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 12 ani

08.12.2009 3:30     citat 

si urechile mele aud de ce lai invatzat in bratze si ce de cine? chiar de la sotu prostit in 8 luni de zile nu m-am despartit de denis nici o clipa si nu ma deranjat cand el a vrut in brate acum cand intinde tata-su mana la el nu vrea sa mearga in schimb nu s-ar mai desparti de mine chiar imi face placere sa-l tin in brate

sus

Denunta
dorria23

Copii
Mara Cristina: 11 ani, 8 luni
am nascut deja!

11.12.2009 10:45   Re: l-ai invatat in brate, care este....  citat 

rad doamne, cat adevar in ce spui..hai, recunoaste ca l-ai invatat in brate scot limba glumesc. sa stii ca bebelina mea are 4 luni si daca o iauin brate, o plimb prin camera, de multe ori in marsupiu..desi maraie cand ii pun marsupiul, asa mult ii place la verticala si daca o pun in pat sa vezi ce scanceste..daca nu o ridic imediat si ii dau o jucarie, uita..mi s-a spus si mie " o inveti rau!!" ai sa vezi ce-o sa patesti cu ea!..sau " vei fi nu sluga ei, ci servitoarea ei"!! (asta mi s-a spus cand nici o luna nu avea si o tineam in brate)..doamne, ce lume!!!! vaiiii!!

[quote="e-alice"]Nu mai pot de "l-ai invatat in brate"! Imi otraveste existenta "l-ai invatat in brate". zambet
Romanii, pt. ca de ei este vorba, am ajuns la concluzia ca nu pot vedea un copil la mama in brate. Este ceva pt. ei ...la fel de gresit cum a vedea un porumbel pe o statuie rad , ceva nasol, nasol de tot se petrece atunci cand un copil e lipit de ma-sa.
Este foarte, dar foarte adevarat ca baiatul meu e dependent de bratele mele. Singurul mod de a-l linisti atunci cand plange este de a-l tine in brate. Si este la fel de adevarat ca de cele mai multe ori, daca nu il tin in brate ...plange. Nu zic ca e usor, dar lumea vede ceva total nefiresc in asta si lucrul asta ma sperie si ma dezgusta si ma aduce la disperare!!
Pe un topic mai vechi ziceam ca nu cred ca sunt mame care isi lasa copiii sa planga, asa, de-ale naibii. Intre timp am aflat ca da, ele exista. Dar subiectul nu e acesta. Problema este ca fie ei asistenti medicali, oameni cu care te intersectezi pe strada sau prieteni buni te privesc ca pe o victima a propriului copil. Ca si cum copilul ar putea abuza de tine prostit , ca si cum te-ar manipula si ar profita cu nesimtire de persoana ta.
Ma mir ca nu au inventat si o metoda de a alapta fara sa ti copilul in brate.De fapt, probabil ca si de aia se promoveaza laptele praf. "Va apropiati cu biberonul incet de patul copilului, si usor, fara sa atingeti copilul, ii introduceti biberonul in gura.. "
Inca o dovada este ca mamele cu care m-am intalnit eu au fost cel putin dezinteresate, daca nu reticente la metodele de purtat copilul (wrap, sling, etc). Caruciorul este indeajuns de departe de ele. Nimic rau nu li se poate intampla. zambet
Ce e in neregula cu societatea noastra?[/quote]

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

11.12.2009 10:47     citat 

[quote="flish"]De departe cel mai urat mi s-a parut cand un batranel simpatic se uita la mine cum imping cu o mana carutul (pe care atarnasem 1001 de plase cu legume) si cu cealalta mana tineam copilul in brate si mi-a zis asa, cu mila, "crezi tu c-o sa-si aminteasca ce faci acum pentru el?"[/quote]

Probabil batranelul a suferit sau a avut o experienta urata cu copiii lui. Eu cred ca fiecare primim ceea ce meritam. Nu stiu ce sa zic...sunt copii si copii, asa cum sunt si parinti si parinti!

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

11.12.2009 10:48     citat 

[quote="bianca_90"]si urechile mele aud de ce lai invatzat in bratze si ce de cine? chiar de la sotu prostit in 8 luni de zile nu m-am despartit de denis nici o clipa si nu ma deranjat cand el a vrut in brate acum cand intinde tata-su mana la el nu vrea sa mearga in schimb nu s-ar mai desparti de mine chiar imi face placere sa-l tin in brate[/quote]

Si mie-mi face placere zambet Ia spune-mi, unde doarme bebelusul tau care vad ca deja e maricel, multe lunite inainte!! pupici!! nu ne stim, dar daca ma acceptati in grupul vostru, va multumesc. sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: