· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > l-ai invatat in brate, care este....
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor l-ai invatat in brate, care este....     
dorria23

Copii
Mara Cristina: 11 ani, 5 luni
am nascut deja!

11.12.2009 10:50     citat 

[quote="ralus"][quote="furnicutza26"]al meu are 3 ani si e ditamai omu', 1 metru pe lung si 17 kile.... si fuge repedeeeeee... si l-as mai tine in brate, da una ca nu il prind, sau cand il prind sta o secunda si pe urma iara fuge.... ma gandesc ce o sa mai zic peste alti 3 ani....
asa ca nu l-am invatat in brate ca lumea foarte fericit[/quote]
ce ne rugam de Prucseok sa stea cateva secunde in brate... asta dupa ce a crescut 3 luni aproape exclusiv pe pieptul unuia dintre parinti. cred ca zice ca i-a ajuns atunci!
”ai invatat-o”
”s-a invatat” ma seaca cel mai rau dintre toate sfaturile
nu ne zice nimeni ca suntem fraiere?[/quote]

Ralus, buna!!
Spune-mi, te rog, tu ai tinut vreunul din copii in balansoar? Se merita sa ii iau(nu ca nu as vrea, dar..)..deja are 9 kg si are 4 luni..

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 11 ani, 9 luni

11.12.2009 7:49     citat 

dorria23 bun venit te astetam si aici http://www.parinti.com/Minunileanului20...35958.html

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

11.12.2009 7:52     citat 

multumesc frumos, Bianca. Pai cred ca acolo postati mai des, nu? Pupici de la mine si de la Mara Cristina sarut

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

11.12.2009 8:01     citat 

frumos raspuns. bv!
[quote="somnorici"]Cand am citit prima postare mi-am zis: 'cam repede s-a saturat sa auda treaba asta'. Dar mi-am adus aminte de mine, pe cand maimuta era mica-mica, si toata lumea bine intentionata ma sfatuia, ma sfatuia si iar ma sfatuia. Dar eu stiam, simteam cum sa-mi cresc copilul si-am invatat din asta sa nu dau sfaturi decat daca mi se cer. Tin minte foarte bine ca ma iritau foarte aceste sfaturi. Ca si acum, ma irita maxim sa mi se dea indicatii in legatura cu educatia lui.
In timp, treaba cu tinutul in brate si dependenta nici n-o vei mai auzi, va trece pe langa tine. Cred ca se intampla doar pana copilul are vreo 2 ani. foarte fericit Acum, cand Matei are 5 ani jumate si-l mai tin in brate, nimeni nu se mai leaga de mine. Si nici de alti parinti pe care-i vad ca-si alina copiii, de-aceeasi varsta cu al meu, tinandu-i in brate. Asa ca mai ai rabdare. zambet

M-a chemat acum sa aranjam niste jucarii si i-am spus sa aiba putina rabdare ca raspund unei mamici.
-Ce te intreba?
-E necajita pentru ca oamenii ii spun sa nu mai tina bebelusul in brate, ca se obisnuieste. Dar are doar 3 luni. Tu ce parere ai, ce ar trebui sa faca?
-Sa nu-l mai tina in brate, ca sa se invete si el sa mearga! foarte fericit[/quote] sarut

sus

Denunta
gabman

12.12.2009 3:55     citat 

asa deci......no ca eu nu mi-am invatat copilul in brate.
..........dar m-am invatat eu cu el ............. De asta sunt tare curioasa ce mi-ar zice stiu eu unele binevoitoare babute si doamne pline de sfaturi....... foarte fericit

De la bun inceput puiul meu n-a fost un copil care sa ceara in brate. Dar il tineam, fie ca manca, fie ca stateam cu el in pat langa mine, fie ca il plimbam, fie ca pur si simplu imi era tare drag si bine sa-l simt.
Drept e ca nu l-am tinut in brate cat alte mamici,ptr ca e usor sa ai si timpul tau daca bebe sta si te urmareste prin casa si-ti gangureste vesel. de luat l-am luat dupa mine peste tot si n-am inteles niciodata si nu inteleg nici acum de ce trebuie sa-l invat singur. (asta o mai aud inca).

Apoi au venit 2 perioade in care nu s-a dat jos din brate aproape tot timpul cat era treaz si-am invatat sa fac aproape toata treaba cu el lipit de mine si nu-mi aduc aminte de aceste perioade ca de ceva ingrozitor. Usor n-a fost, dar atat de drag mi-a fost de el cum se lipea de mine ca nici prin cap nu mi-a trecut sa nu-l tin.
Acum mi-e dor de el foarte fericit , e zburdalnic, e plin de viata si nu mai are rabdare sa stea in brate decat mult , mult prea putin.

De dormit e liber sa aleaga de fiecare data daca doarme cu noi sau in patul lui, insa, tot noi ne-am obisnuit cu el: daca alege sa doarma in camera lui, in patul lui, fiecare din noi se scoala cel putin o data pe noapte sa mearga la el sa-l "verifice"

Dar le-am vazut cu ochii mei pe acestea:
bebe care inca din primele luni a fost hranit cu biberonul intr-o pozitie surprins ptr mine, cel putin,. Adica pur si simplu bebe pus pe pat pe spate,iar mama in fund, aplecata cat sa ajunga cu sticluta in gura copilului..........................

si alta care mi-a facut rau a fost situatia in care mamica ridica in slavi binefacerile ceaiului de ceapa, ca doarme bebelusul bine si nu trebuie sa aiba grija lui..............
Acestea sunt situatiile in care efectiv m-am blocat : de ce nu-l tii pe bebe in brate cand papa? ptr ca asa m-am invatat surprins n-am mai scos un sunet ca n-am mai avut. Si, la fel : de ce ii dai ceai de ceapa (nu mai zic varsta)? ptr ca asa nu mai plange -doarme bine. surprins

sus

Denunta
alexis-david

Copii
Alexis David: 11 ani, 4 luni

15.12.2009 11:44     citat 

in italia, imediat dupa ce am nascut( dupa ce l-au imbracat pe bebe), mi l-au pus in brate si mi l-au lasat 2 ore. in cele 3 zile cat am stat in spital, in aveam pe bebe in camera mai tot timpul(mai putin in timpul orarelor de vizite, si noaptea, cand il aveam de la 1 la 2). din cand in cand venea pediatra si imi arata cum sa il tin pt alaptat, si chiar imi amintesc ca mi-a spus ca bebele cat e micut are nevoie sa fie tinut cat mai mult timp in brate de mamica lui, mai putin in timp ce doarme.
de fiecare data cand mergem la control la pediatru, si il consulta, imi zice sa stau langa bebe, sa il tin de manuta, sa ma simta aproape.
intr-adevar, nu stiu de ce in romania e ideea asta de a chinui copilul: nu-l lua in brate, lasa-l sa planga. nu ii da noaptea sa pape, lasa-l sa planga cateva nopti, dupa se obisnuieste. nu te du cu bebe la pediatru cand are o problema, fa cum se facea pe timpul bunicii. la un an sa renunte la pampersi-"cum, nu face inca la olita?"(pai pt ce mai sunt marimile 5,6?)

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 5 luni
Paul: 8 ani, 4 luni

16.12.2009 7:52     citat 

nu-l scoate afara ca raceste, indoapa-l cu mancare de la trei luni, etc, etc, etc ochi peste cap

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 3 luni
mara: 11 ani, 6 luni

16.12.2009 3:14     citat 

----------
alexis-david a scris:

intr-adevar, nu stiu de ce in romania e ideea asta de a chinui copilul: nu-l lua in brate, lasa-l sa planga. nu ii da noaptea sa pape, lasa-l sa planga cateva nopti, dupa se obisnuieste. nu te du cu bebe la pediatru cand are o problema, fa cum se facea pe timpul bunicii. la un an sa renunte la pampersi-"cum, nu face inca la olita?"(pai pt ce mai sunt marimile 5,6?)
----------

ca sa-i fie mamei mai ”usor”
dorria, eu am un balansoar in care o pun pe micuta uneori. la bucatarie cand nu o pot apropia de aragaz, cand ma joc cu cea mare...

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

16.12.2009 5:01     citat 

ms mult de raspuns...eu nu gasesc ceva bun..ea are deja 9 kg si majoritatea sunt pana la 9 kg..nici nu vreau sa ii iau unul scump ca cine stie cat sta in el,dar nici unul prea ieftin si care sa nu fie bun...sunt asa confuza plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
e-alice

Copii

16.12.2009 5:14     citat 

balansoarul la noi n-a functionat nici o sec. Cum il puneam in el, cum plangea muuult mai tare. Noroc ca n-am dat banii pe el, l-am primit cadou scot limba

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 3 luni
mara: 11 ani, 6 luni

17.12.2009 8:27     citat 

----------
dorria23 a scris:
ms mult de raspuns...eu nu gasesc ceva bun..ea are deja 9 kg si majoritatea sunt pana la 9 kg..nici nu vreau sa ii iau unul scump ca cine stie cat sta in el,dar nici unul prea ieftin si care sa nu fie bun...sunt asa confuza plang sau sunt foarte trist
----------

noi avem unul de la chicco, recunosc ca m-a costat 10 lei, de la o colega jenat
sta in el si cea mare, de 11,5 kg
De acum raspund cu ”m-a invatat ea pe mine” celor care ma sacaie cu ”ati invatat-o in brate!”

sus

Denunta
e-alice

Copii

17.12.2009 11:54     citat 

asta le raspundeam si eu ralus, dar e prea finutz, vreau ceva mai nesimtit, ca sa nu ma mai zgandare mai departe cu intrebari, sa inteleaga omu' ca tre' ....sa ma lase in pace!!!! rad
nu vreau sa intru in dezbateri cu ei ca eu am dreptate sau ei nu au, dar am dreptul la a-mi creste copilul cum vreau si la a-l tine numai in brate, si nu am nevoie catusi de putin de remarcile lor destepte....de asta am nevoie de un ..."fuck off"...poate? foarte fericit

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

17.12.2009 4:16     citat 

perfect!! dacă ar înţelege si ce înseamnă!! ar fi si mai bine!! scot limba Mara a mea încă nu s-a învăţat..seara dă din mâini şi picioruşe si imi dau seama că asta vrea..şi uneori ziua..în rest, se joacă cuminte, cântăm, vb...etc

sus

Denunta
elizamam

Copii
Eliza: 14 ani, 10 luni
Stefan: 13 ani, 1 luna

18.12.2009 2:49     citat 

n-ai sanse, e-alice, care nu se prind, treaba lor.. tu da "delete" si nu mai ai nevoie nici macar sa le raspunzi.
alexis-david, exista si fara pampers, dar si fara presiuni, se numeste "comunicarea eliminarii"...
dorria, recomand cu drag slingul: bb sta calare pe sold, mama are maini libere pentru gatit.. ce mai, o placere si-o distractie jenat

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

19.12.2009 10:58     citat 

[quote="vudulciu"]andreutul meu are 10 kg si pur si simplu cand il iau in brate ma taie mijlocul dar totusi jum din zi o petrece in bratele mele.primele luni am avut si nopti in care dormea in brate,afara nu mai sta in carucior ci vrea in brate sa vada lumea asa ca cu o mana il tin si cu una imping carutul,dar nu as putea sa il las sa planga sa nu il iau in brate daca asta are el nevoie.[/quote]

zambet bebelina mea are 4 luni si 11 zile si deja 9 kg..pana la un an-doi sau si mai tarziu, nu stiu ce ma fac..bine ca nu cere mereu in braţe..o ţin eu că mor de dragul ei zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: