· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > l-ai invatat in brate, care este....
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor l-ai invatat in brate, care este....     
dorria23

Copii
Mara Cristina: 11 ani, 9 luni
am nascut deja!

19.12.2009 10:58     citat 

[quote="elizamam"]n-ai sanse, [color=red]e-alice[/color], care nu se prind, treaba lor.. tu da "delete" si nu mai ai nevoie nici macar sa le raspunzi.
[color=red]alexis-david[/color], exista si fara pampers, dar si fara presiuni, se numeste "comunicarea eliminarii"...
[color=red]dorria[/color], recomand cu drag slingul: bb sta calare pe sold, mama are maini libere pentru gatit.. ce mai, o placere si-o distractie jenat[/quote]

ms mult..e cu mult diferit faat de marsupiu, nu? cum gasesc un sling? confuz dar ea nu -şi ţine singură coprul, e prea mică..dacă stă pe şoldul meu, nu se sprijină şi-n funduleţ? nu-mi dau seama.. si incă ceva: bebelusii vostri cand au stat prima oară în funduleţ? mă disperă cineva din familie cu întrebarea: "să şi ea în fund?????"..de cate ori o sun, imi aplică întrebarea asta, practic de asta nici nu o mai sun! plang sau sunt foarte trist o să-i spun: nu, nu stă!! stau eu în fundul ei!!! ochi peste cap

sus

Denunta
gogolea

19.12.2009 6:34     citat 

doria, raspunde-i persoanei cu pricina ca nu e bine informata daca intreaba despre un copil de 4 luni daca sta in fundulet rad
abia pe la 5 luni ai voie sa lasi copilul un pic sprijinit; si de la 6 luni incolo sta si copilul mai binisor; a mea are 7 luni, si sta ce sta,dar inca isi pierde echilibrul, nu sta mult singurica in fundulet. sunt copii care stau mai repede, dar nu mai devreme de 5 luni, nici intr-un caz zambet

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

19.12.2009 6:48     citat 

corect!!! pai daca a nascut de zeci de ani..dar si asa..doamne doamne!!! ochi peste cap ..stiu si eu ca de la 6 luni in colo..si nu trebuie in niciun caz fortat!! dar ce sa mai comentez! ms!!

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

19.12.2009 6:49     citat 

[quote="gogolea"]doria, raspunde-i persoanei cu pricina ca nu e bine informata daca intreaba despre un copil de 4 luni daca sta in fundulet foarte fericit
abia pe la 5 luni ai voie sa lasi copilul un pic sprijinit; si de la 6 luni incolo sta si copilul mai binisor; a mea are 7 luni, si sta ce sta,dar inca isi pierde echilibrul, nu sta mult singurica in fundulet. sunt copii care stau mai repede, dar nu mai devreme de 5 luni, nici intr-un caz zambet[/quote]

Gogolea,

Tu i-ai luat micutei balansoar? am si eu un stres trist

sus

Denunta
gogolea

19.12.2009 7:06     citat 

a primit la 3 luni un leganut, marca primiii pasi ; ii place in el; cand era mai mica si adormea acolo. asa imi mai fac si eu treaba prin casa; o pun in leganut si eu calc, sterg praful etc.. dar sa fie in vizorul meu.

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

19.12.2009 7:08     citat 

ce fain!!! e din acela inalt, cu picioarele pe pământ, sau dintr-acela mai jos? uff, scuze de atatea intrebari zambet

sus

Denunta
gogolea

19.12.2009 7:12     citat 

asta e:

deci e mai jos

sus

Denunta
dorria23

Copii
am nascut deja!

19.12.2009 7:14     citat 

foarte, foarte dragut! ms mult!! imi place!! scot limba

sus

Denunta
gabman

19.12.2009 8:01     citat 

[quote="]si incă ceva: bebelusii vostri cand au stat prima oară în funduleţ? mă disperă cineva din familie cu întrebarea: "să şi ea în fund?????"..de cate ori o sun, imi aplică întrebarea asta, practic de asta nici nu o mai sun! plang sau sunt foarte trist o să-i spun: nu, nu stă!! stau eu în fundul ei!!! ochi peste cap[/quote

Eu stiu ca regula e ca nu exista reguli

al meu a stat singur in fund dupa 1 an desi la 7-8 luni s-a ridicat singur in picioare si a inceput stradania mersului. - dr m-a trimis cu el la radiografie la coloana ca nu sta in fundulet surprins ...am incercat sa-i explic ca nu are ce sa aiba la coloana un copilas care sta singur pe picioarele lui, chit ca nu sta in fund. Ea nu si nu......iar eu m-am facut ca nu aud, ca nu pricep...
ok, cei din jur reusesc sa induca o stare de stres, dar pana la urma ignoranta e un bun remediu

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 9 luni
Paul: 8 ani, 8 luni

20.12.2009 12:32     citat 

rad mi-a placut aia cu "stau eu in fundul ei..." rad dragutz!
pe copchilul meu il sprijin deja de perne pt. ca daca nu fac asta chiar trebuie sa stau 24 din 24 cu el in brate si imi este imposibil. Pe spate n-a stat niciodata culcat (nici macar in brate rad ) deci a trebuit sa-l pun sprijinit. Acum vad ca se trage cu capul si corpul inainte ca si cum ar vrea sa se ridice s-o ia din loc prostit Si mie mi-e teama pt. coloana lui dar nu stiu ce sa fac.... trist

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 10 luni

20.12.2009 12:54     citat 

----------
e-alice a scris:
Pe spate n-a stat niciodata culcat (nici macar in brate rad
----------

De ce nu-l pui pe burta?

----------
e-alice a scris:
Acum vad ca se trage cu capul si corpul inainte ca si cum ar vrea sa se ridice s-o ia din loc prostit
----------

E ceva perfect normal la varsta lui, te asigur ca nu o va lua din loc in lunile urmatoare. scot limba

----------
e-alice a scris:
:Si mie mi-e teama pt. coloana lui dar nu stiu ce sa fac.... trist
----------

Are si de ce sa iti fie, daca il sprijini de perne, coloana lui nu e nici pe departe pregatita pentru asa ceva, are doar 4 luni! trist

sus

Denunta
e-alice

Copii

20.12.2009 12:58     citat 

zambet il pun si pe burta dar sta cu capul ridicat, evident, si oboseste in 2-3 min.
o sa incerc sa-l pun pe spate mai mult si sa-i atrag atentia cu jocuri si cantecele, asta daca pot sa-i acopar tipetele.... rad

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 10 luni

20.12.2009 1:14     citat 

----------
e-alice a scris:
o sa incerc sa-l pun pe spate mai mult si sa-i atrag atentia cu jocuri si cantecele, asta daca pot sa-i acopar tipetele.... rad
----------

Mona a avut asa ceva:
http://www.christa-und-oliver.de/cms/up...G_2638.jpg

Si s-a jucat mult si bine cu el, pe la 5,5 luni se tragea de el in sus: http://www.christa-und-oliver.de/cms/up...G_3163.jpg

pe la 7,5 luni statea in fund si se juca cu el: http://www.christa-und-oliver.de/cms/up...G_3911.jpg

sus

Denunta
e-alice

Copii

20.12.2009 1:18     citat 

Christa, nu e rea deloc ideea. Mersi!
Are si puiul meu deasupra patului atarnate o buburuza si o libelula uriasa, si de cand i le-am pus, trezirile sunt mult mai line, in sensul ca mai intai le saluta, le vorbeste, si apoi incepe sa planga rad scot limba
Mersi inca o data!

sus

Denunta
gogolea

20.12.2009 1:40     citat 

alice, la fata mea cel mai bun a fost leaganul; are forma f putin inclinata, stateam langa ea si-i dadeam diverse obiecte sa le apuce, se bucura cand o leganam, apoi a ajuns ca se intindea dupa jucarelele de sus..
barele acelea ca ale christei le avem si noi, dar pe ea o agitau si sfarsea prin a plange zambet

dar, merita incercat.. fiecare copil are preferintele lui. nici ei nu i-a placut pe burta pana pe la 5-6 luni. trag cu ochiul..

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: