· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Regurgiteaza mult..
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Regurgiteaza mult..     
remimona

Copii
Stefan: 11 ani, 2 luni
Marina: 14 ani, 3 luni
am nascut deja!

08.03.2010 8:41   Regurgiteaza mult..  citat 

Poate sa-mi spuna si mie cineva in ce masura este normala regurgitarea? Bebele meu mananca repede si cu pofta dar dupa ce papa da lapte afara in mici reprize dar uneori cantitati mici alteori cantitati mari. Pana acum a luat f bine in greutate adica 900 de grame in prima luna dar parca totusi ma ingrijoreaza... E alaptat exclusiv la san. Il tin de fiecare data sa ragaie , chiar de vreo 3-4 ori in timpul suptului si mai ales cand schimba sanii dar laptic tot da afara destul de mult... E cazul sa ma ingrijorez? trist
Poate s-a mai confruntat cineva cu problema asta si puteti sa ma ajutati...

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 6 luni
mara: 11 ani, 9 luni

08.03.2010 9:05     citat 

http://www.parinti.com/DECEVOMITABEBELE...35613.html
si a mea dadea afara intre o lingurita si 5 linguri, cam asa. daca nu e cu jet, poare fi normal

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 6 luni
MICA: 10 ani, 2 luni

08.03.2010 9:20     citat 

Puiul meu a regurgitat pana la 7 luni jumatate. Uneori si la o ora jumatate dupa masa, daca il strangeam putin, imediat varsa.
Poate ca bebeul tau mananca prea cu pofta si mult (asa cum facea Tedi). Daca nu e jet, nu e o problema.
Sanatate multa.

sus

Denunta
lacralex

Copii
Alexandru George - nastrusnic
12 ani, 2 luni
Maria Diana: 8 ani, 1 luna

09.03.2010 1:45     citat 

Si bebele meu regurgita mult, il schimbam de 3-4 ori pe zi de hainute.
Dupa ce am inceput cu diversificrea (pe la 5 luni) si nu mai era laptele principalul aliment s-a linistit. (aproximativ pe la 7 luni).
Samatate multa si rabdare sarut

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 6 luni

09.03.2010 2:58     citat 

A mea inca vomita in jet macar o data pe saptamana. In rest zilnic da afara cate putin, mai ales daca dupa masa ma apuc si o schimb sau ma joc cu ea. Ne-am obisnuit deja. Cand avea o luna aproape zilnic scotea un jet de 5-10 cm inaltime cand statea pe spate. Mi-era teama sa o las si 5 min singura. Numai in brate o tineam.

sus

Denunta
gabitza1980

Copii
Natalia Maria: 11 ani, 4 luni

09.03.2010 4:17     citat 

Si eu mi-am facut griji din acelasi motiv, regurcitarea, dupa ce o alaptam (exclusiv san) imi dadea afara destul de mult si uneori chiar si jet. Eu m-am obisnuit sa mi-o cantaresc 1 data pe saptamana si de multe ori eram suparata chiar ma speriam, ca in loc sa-mi ia in greutate cum imi lua de obicei (aprox. 300g/sapt) erau saptamani cd nu-mi lua deloc sau eram sub greutatea care o avea cu 1 saptamana in urma trist trist
Mi-am sunat si pediatra sa ma plang, ca nu mai stiam ce sa fac, cum sa-i mai dau lapte (la fel, manca f repede si inghitea tot asa ), mi-a spus ca indicat este dupa fiecare masa sa o tin in brate pe verticala mai mult timp, pentru a da aerul afara, a se "aseza" lapticul samd. La mine a tinut treaba asta si vreau sa va spun ca nu mai este deloc asa, imi da afara normal, un pic pe la coltul gurii, va pup zambet

sus

Denunta
cristinush

Copii
Claudia Maria: 11 ani, 6 luni
Tudor Gabriel: 9 ani, 5 luni

09.03.2010 9:48     citat 

buna,

din ce scrieti voi vad ca regurgitarea nu e un motiv de ingrijorare daca nu e sub forma de jet.

spuneti-mi si mie ce inseamna daca regurgiteaza sub forma de jet?
fetitei mele i s-a intamplat de cateva ori in ultimele 2 saptamani si mi-am notat s-o intreb pe pediatra la consultatia de 5 luni.

numai de bine,
Cristina

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 9 luni

09.03.2010 10:07     citat 

----------
cristinush a scris:
din ce scrieti voi vad ca regurgitarea nu e un motiv de ingrijorare daca nu e sub forma de jet.

spuneti-mi si mie ce inseamna daca regurgiteaza sub forma de jet?
----------

Regurgitare e cand "ii vine inapoi" laptele, cand e in jet e voma.

REGURGITÁȚIE, regurgitații, s.f. Întoarcere în gură a alimentelor din stomac sau esofag, care are loc fără efort de vomă. – Din fr. régurgitation.
Sursa: DEX '98

Daca vomita mai des, as intreba medicul.

sus

Denunta
cristinush

Copii
Claudia Maria: 11 ani, 6 luni
Tudor Gabriel: 9 ani, 5 luni

09.03.2010 10:27     citat 

multumesc mult,

a vomitat de 3 ori in 2 saptamani, fara efort, nu e laptic e un lichid incolor usor tulbure dar e sub forma de jet chiar daca nu e cantitate mare

am sa sun pediatra maine!
cristina

sus

Denunta
AndreeaV

Copii
Sarah Stefania: 11 ani, 5 luni

10.03.2010 12:55     citat 

Si noi avem problema asta. Totul prin casa e patat de laptic trist Merge masina de spalat zilnic de 2 ori zambet Noua ne-a recomandat o ecografie abdominala la care a reiesit ca totul e ok. Eu cred ca a mea scoate aerul f greu deorece cateodata ragaie si dupa 2 ore. S-a intamplat si la noi sa dea cu jet cateodata. Pediatra spune ca trece dupa diversificare

sus

Denunta
AndreeaV

Copii
Sarah Stefania: 11 ani, 5 luni

09.04.2010 10:16     citat 

Noi am inceput sa papam cereale in lapte si vreau sa zic ca s-a redus considerabil lapticul dat afara. La unele mese nu mai dam nici macar o picatura afara. Primele semne de reducere au aparut cam dupa 1 saptamana dupa ce am inceput sa luam doza completa de cereale pe zi. Luam cereale la 2 mese, una dimineata si una seara, 3 doze la una si 2 la cealalta. Am folosit cereale care se prepara cu lapte pt bebei de 4 luni.

sus

Denunta
tatianushka24

26.07.2010 10:25     citat 

fetita mea inca din maternitate scotea un jet de 1-2 metri, caci o puneam doar pe o parte sau alta, a primit injectii in maternitate, si cu timpul incetul cu incetul se scadeau jeturile in lungime si in cantitati, pina la 2-3 luni, dar recurgita tare des pina la 6-7 luni, am avut probleme mai pe scurt cu dinsa pina pe deasupra capului, si nu prea minca si nu adauga in greutate, ,medicii tot ma speriau ca e rau cu ea. Dar slava Domnului dupa luna a 8-a a inceput sa manance mai bine, si la 11 luni are 9 kg.

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 11 luni

16.08.2010 8:59     citat 

Si Iris regurgiteaza dez, mai rar vomita acum.. o facea in perioada colicilor. Dar ea regurgiteaza din cauza agitatiei continue pe care o are. E f activa si nu sta o secunda in loc., vesnic se bataie. Noaptea nu scoate nici macar un ml din ea.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 10 ani, 9 luni
Jacob: 10 ani, 9 luni

23.09.2010 4:34     citat 

Buna la toata lumea !!!

E prima oara cand intru pe acest forum si citind postarile voastre nici nu stiti cat am putut sa ma linistesc. Eu am 2 baieti gemeni, de 2 luni jumate, iar unul dintre ei regurgiteaza foarte des si mult. Am intrebat pediatrul, mi-a schimbat laptele cu cel de soia si mai rau i-a facut. Acum am revenit la laptic normal si presupun ca tre sa ma obisnuiesc cu ideea ca pentru anumiti copii asta e normal, dar sincer ma bucur ca am intrat si am citit pe acest forum zambet

sus

Denunta
ame_yah

am nascut deja!

11.02.2011 4:30     citat 

Buna!
Baietelul meu are 2 luni jumate si de cand l-am adus de la maternitate am avut problema regurgitatiilor. Pe masura ce a crescut, a inceput sa se joace mai mult si sa manance mai mult, regurgitarile au devenit tot mai dese si mai abundente (intre 20 si 50 ml la o masa, dar numai ziua). Noaptea era linistit si nu regurgita deloc. Am cercetat toate forumurile si am incercat o multime de chestii (tinut inclinat, tinut vertical, pe dreapta, pe stanga, ceai, zeama de lamaie, tinut pe burtica, mucilagiu de orez pentru ingrosarea laptelui etc.) si degeaba. Am vazut ca multi zic ca este normal atat timp cat creste bine (si crestea), dar el era chinuit si la fel si noi (ca trebuia sa spalam toata ziua babetele si prosopele). Nu l-am putut scoate nici afara ca imediat ce manca se uda tot de lapte si tot timpul trebuia sa ii schimb babetica. Pana la urma o asistenta de la Budimex ne-a zis sa-i dam lapte praf romanesc. I-am dat putin Lactovit (30ml la fiecare masa) si minune! nu mai regurgiteaza copilul. Eu ii dadeam Nan si apoi Humana ca am banuit ca e de la laptele praf. Nu stiu daca functioneaza la toti copii, dar poate fi o solutie.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: