· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > cresc dintisorii?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor cresc dintisorii?     
madeline

Copii
madeline

01.11.2002 2:38   cresc dintisorii?  citat 

Fetita mea are aproape patru luni si aseara a fost mare circ si plansete. Foame nu, uda nu, somn nu...o tineam in brate si o leganam si ea incerca sa ma"muste" cu gurita si plangea de mama focului. Cred ca de vina erau gingiile. Credeti ca pot fi dintii de vina? asa de devreme? Ce ma fac?Cum sa o linistesc? Ce sa-i dau sa nu o doara? In timpul zilei "roade" la un teether sau isi mai baga pumnul in gurita dar pana aseara nu a plans asa de sfasietor. Face-ti bine si spuneti-mi ce sa fac...

sus

Denunta
madeline

Copii
madeline

01.11.2002 2:46     citat 

abea acum am vazut ca mumulina are aceeasi problema.

sus

Denunta
madeline

Copii
madeline

01.11.2002 8:49     citat 

am citit in formula as. ca i-ar face bine un picutz de miere intinsa bine cu degetul pe gingie, voi ce credeti?

sus

Denunta
Cora

01.11.2002 9:33     citat 

Stii ca mierea nu se recomanda sub virsta de 1 an, din cauza <em>Botulismului</em>. surprins
Fiarta cel putin 5 minute merge, dar asta doar daca faci ceai. Deci eu nu te-as sfatui sa urmezi sfatul cu mierea. surprins

sus

Denunta
SMOKY

02.11.2002 8:18     citat 

..mie doctora mi-a spus ca ar fi bine sa-i dau tylenol infant juma de pipeta doar in cazul cind e foarte nlinistita,plinge....morocanoasa...si a mea a salivat mult timp si si-a bagat pumnul in gurita..si tot ce nimerea..si pina la sase luni nici urma de dinte..acum a facut 10 luni si ii ies toti patru dintisori de sus din fata...e cam nervoasa,mai plinge...eu iau o cirpa..pun apa rece ..o storc si-i mai masez gingiile..sau ii mai dau ei sa traga de cirpa rece..dar nu sloi..sa nu raceasca in git..la temp camerei...vezi ca sint niste cercuri din plastic moale care sint umplute cu apa..sint speciale facute pt bb ca sa traga de ele...sau cirpe cu colturi din cauciuc...ca sa traga bb de ele...dar tot minuta e baza..sau daca bb-ului tau ii place suzeta lasai-o ca ii mai alina durerea..unii copii vor suzeta altii nu....asta e ....bafta...surprins

sus

Denunta
Theodora

Copii
Alexandros: 20 ani, 1 luna
Yannis: 20 ani, 1 luna

03.11.2002 9:27     citat 

In nici un caz miere pina la un an ,cum deja a spus si Cora...
Si bebeii mei au avut aceeasi problema,in special Alexandros,Giannis a fost mai curajos...
Rabdare si iubire,e o faza prin care trebuie sa treaca...
Aaaa !!! Gemenii au avut primii dinti(si singurii,deocamdata!!!) la 5 luni jumate...trag cu ochiul

sus

Denunta
Cora

03.11.2002 10:00     citat 

Daca are colacel cu lichid pt. dinti, trebuie sa fie olecuta rece de la frigider (! nu congelator) sau poti pune un cub de gheata intr-un tifon sau batista curata si sa i-l pui pe gingie citeva secunde.

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 20 ani, 9 luni
Luca Gabriel: 13 ani, 6 luni
am nascut deja!

03.11.2002 11:54     citat 

Lui David i-au iesit primii doi dintisori la 6 luni. Pe el l-a ajutat mult si morcovul crud, curatat si dat intreg in manuta...rodea el la el cat putea si-si masa gingiile cu el...asta pe langa inelul acela cu lichid (morcovul avea macar si un gust;). In plus, la varianta de miere pe gingii, doctora mea mi-a recomandat sa pun putina glicerina boraxata pe o compresa sterila, pe deget...si sa-l masez...a mers...plus cu Calgel...
Sanatate multa!

sus

Denunta
mumulina

Copii
Alexandra-Ioana: 24 ani, 3 luni
Teodora-Paula: 19 ani, 10 luni

04.11.2002 9:46     citat 

chestia cu morcovul merge si la 3.5 luni?

sus

Denunta
madeline

Copii
madeline

04.11.2002 2:33     citat 

multumesc pentru toate sfaturile voaste. Sunteti tare dragute toate.
I-am gasit o jucatioara pentru dinti pe care atunci cand o sange in gurita vibreaza si-i place tare mult. O tin putin in firgider si o linisteste. M-am uitat la gingiile ei dar nu par sa fie rosii sau umflate dar daca masez gingia simt zimtii de la dintisori, dar asta doar pe gingia de sus. Dupa cum stiam, primii dinti trebuie sa apara jos, sau ma insel.....

sus

Denunta
Cora

05.11.2002 12:21     citat 

Ordinea si locul in care apar nu este "litera de lege". Deci stai linistita Madeline daca-i ies primii sus, vor apare si cei de jos. La Alex a fost o nebunie, cind jos, cind sus, aleator, fara ordine deloc.trag cu ochiul

sus

Denunta
SMOKY

05.11.2002 12:39     citat 

...pastirnacul(parsnip in engleza) e mai bun decit morcovul...e mai atos nu se rupe bucatele atunci cind bebe roade la el...morcovul are mai multe sanse sa se bucateasca in gura la bb ..bb are putere si-n gingii...fata mea a crapat cu gingiile inelul de apa...scot limba

sus

Denunta
Cora

05.11.2002 3:11     citat 

Am vazut pe aici niste oase din plastic, cu care se joaca ciinii. Oare nu ar fi bune sa le roada si astia mici? daca tot sparg si inelul de plastic? (si Alex a facut asta ...dar cu dintii;)).

E acu sa dati cu rosii, ca v-am dat o idee buna.foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

06.11.2002 3:41     citat 

ANUNT

De azi avem si noi doi dintisori...jos...suntem baieti mari...foarte fericit

sus

Denunta
Cora

06.11.2002 4:21     citat 

WOW! FELICITARI mai Codrin!

Acu treci la muscat.foarte fericit Dar nu tzitzele mai, ca se supara si nu-ti mai dau lapticul.scot limbafoarte fericitfoarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: