· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > La cafenea! (cap.31)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor La cafenea! (cap.31)     
angicut

Copii
Diana Alexandra: 17 ani, 7 luni
Ilinca Gabriela: 14 ani, 8 luni

14.01.2010 9:02     citat 

Uite Connie, cam cum e la noi

Clasa e mai mare (nu cu mult), dar eu atit am reusit sa prind in poza, in spate si pe dreapta sunt patuturile de care-ti spuneam.

Asta e patutul Ilincai, care se trage de acel miner de pe dulap si se face pat.
Succes in cautarea gradinitei, sa faceti o alegere buna!
Oricum ce conteaza f.mult este ca educatoarele sa fie niste cadre bune, daca tu aici cunosti si ai fi sigura ca sunt ok poate ar fi bine sa inclini spre aceasta; din cite stiu eu prin sect 4 , mai sunt si alte gradi particulare.
pupici sarut

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
Bianca Antonia: 12 ani, 9 luni
am nascut deja!

14.01.2010 10:32     citat 

mulltumesc mult, fetelor, pt informatii zambet sarut sarut sarut sunt si eu incepatoare jenat
angi sunt si fetitele lor acolo ca le-am vazut (ale celor care au gradinita).... ma gandesc ca e si asta un lucru bun...
sotul zice ca dc e sa o dam la particulara acolo o dam nu la alta, ca e pe strada pe care lucreaza el...

sus

Denunta
gypsy

Copii
Minunea mea cu ochi albastri-R: 15 ani, 9 luni
Rares-Adrian:A doua minune din: 12 ani, 2 luni

14.01.2010 10:55     citat 

Neata!
Connie Robert a fost la o gradi particulara si acolo sala de mese era la parter ,aveau sus la etaj o camera unde isi desfasurau orele iar separat camera pt dormit cu patuturi ca cele de la Ilina de la gradi.
Acum la stat stau intr-o singura clasa unde mananca,fac lectii si dorm.Pe mijloc sunt mesele iar pe laterale au fotolii extensibile.
Eu zic ca este un avantaj ca serviciul sotului este foarte aproape de gradinita.
Fetelor ce-o fi cu Rela ca n-a mai scris de foarte mult timp
Fug ca s-a trezit broscuta sarut

sus

Denunta
RELA

Copii
VLAD CRISTIAN: 15 ani, 2 luni

14.01.2010 11:08     citat 

Ziua buna si La multi ani! Cu intarziere cei drept, va doresc un an bun, sanatate, dragoste si liniste.
Ce mai faceti dragele mele?
VAd ca VAly a reusit sa se mute in casuta mult visata. Bravo doamna draga. Astept poze sa-ti vedem visul transformat in realitate. Imi pare tare rau ca Anna plange la noua gradinita, dar are dreptate fata. Iti dai seama ce bulversata e....casa noua, gradinita noua, doamne si colegi noi....nu mai e nimic din ceea ce stia ea. Lasa-i timp sa se acomodeze, vorbeste cu ea si explica-i ca nici tie nu iti e chiar comoda schimbarea. Va intelege si va trece peste. Va pup pe amandoua sarut
Kiki eu il pup pe patinatorul scandalagiu sarut sarut MAi frate copilul tau la trei ani patineaza...wow...eu la 30 si ceva nici pe role nu pot sa stau. Brava domnu Tedy. Sunt mandra de tine. Da-ti meditatii? ca tare plang pe langa role si n-are cine ma invata. De crize nu comentez ca nu sunt cea mai indicata persoana. Noi am trecut de faza cu lovitul acum ne luptam cu strigatele. Deci copilul meu nu stie/ nu vrea sa ne cheme, sa ceara frumos...mai mama vreau si eu cutare lucru; tata stai te rog in camera si joaca-te cu mine....nuuuuu el striga de zici ca-l jupoaie de viu cineva MAMAAAAA; TATIIIIIIIIII (si da vreau sa tip multumesc de avertizare). Deci daca imi spune cineva cum sa scapam de obiceiul asta ii sunt recunoscatoare, nu de alta dar am spart deja trei cani si in curand o sa beau din gamele.
Connie sarut mai ce mare s-a facut Bianca. Va merge la gradi deja. Bafta multa iti urez in cautari. Un sfat: nu alege gradinita prin prizma cunostintelor, prietenilor etc. Daca nu iti va convine ceva va fi mai greu de pus piciorul in prag. LA gradinita pe care ai descris-o un minus mare ar fi absenta unei asistente medicale zilnice. Din punctul meu de vedere faptul ca vine un medic saptamanal sau lunar e egal cu zero mai ales in perioada asta. CU dormitul in aceeasi camera cam asta e situatia peste tot. Atat timp cat copilul nu doarme pe un pat pliant nu-i mare problema. MAi importante sunt doamnele educatoare si cum se comporta cu copilasii. Mai ia la puricat meniurile saptamanale ale copiilor. Eu am avut surpriza sa gasesc la gradinite cu pretentii cremvusti, pateu, muschi file in meniuri. Nu-s eu un guru al alimentatiei sanataoase dar nici sa-i dai unui copil de doi ani minuni din astea nu-i normal.
Angi, Gypsie, Monica si restul cafengiaocelor (nu mai enumar ca sigur sar pe cineva) Va pup pe toate sarut sarut sarut sarut sarut sarut
Despre noi va povestesc alta data ca deja am scris prea mult.
MAi citesc si revin

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

14.01.2010 11:21     citat 

mirela bine ai revenit pe anul asta, ti-am simtit lipsa sarut sarut sarut sarut la gradi au asistenta zilnica, doar doctor vine lunar si se uita mai atent la ei, dar asistenta ii triaza in fiecare dimineata...., nu sunt eu prietena cu ei.... dc nu-mi convine ceva de ce sa nu spun?
am vorbit mai inainte cu asistenta de la med. de familie unde e inscrisa bianca si a zis ca pot lasa copilul la cresa de stat si in vacante, o fi adevarat?? voi ce stiti?

sus

Denunta
RELA

Copii

14.01.2010 11:28     citat 

Connie sarut
cred ca am citit din doi in doi. Eu asa am inteles ca vine doar doc. o data pe luna. Cat despre cresele de stat presupun ca au acelasi regim ca si gradinitele si e cam asa: in timpul vacantelor legale o parte din personal este prezent in gradinita si copii sunt primiti. In general vara doar in luna august sunt inchise pentru deratizare, dezinfectare etc. La noi la gradi de ex.si in zilele fara plata obligatorii (alea 4) din decembrie au fost 3 educatoare si doua ingrijitoare si au primit copii. Practic gradita a fost inchisa intre 22 decembrie si 4 ianuarie. In restul anului mai sunt si alte vacante de o saptam cand tot asa gradinitele sunt deschise dar cu o parte din personal. Dar am auzit si de gradi si crese care sunt inchise in perioadele astea. Cel mai bine e sa intrebi directoarea cand te duci si vb cu ea.

sus

Denunta
RELA

Copii

14.01.2010 11:29     citat 

ps. sper ca m-am facut inteleasa ca-s cam obosita si nu am recitit.

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

14.01.2010 11:36     citat 

stai linistita mirela, asa am mai auzit si eu.... , o sa merg sapt. viitoare sa vorbesc, azi si maine nu mai plec ca trebuie sa fac curat ca am musafiri sambata, si ma misc in reluare cu bianca, eu strang pe-o parte si ea pe alta face dezordine.... de fapt stiti si voi cum e foarte fericit

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 14 ani, 3 luni
MICA: 9 ani, 11 luni

18.01.2010 3:18     citat 

rela, ma bucur ca te-am citit.
vad ca a plecat patroana si ati plecat toate. oare dati zapada? eu am inceput de la 6.30 de dimineata. dupa ce am deszapezit masina sotului, am trecut la a mea. cand am terminat-o, dau sa plec spre casa, imi ridic gluga, cand, ce sa vezi? minune!!!!!! masina sotului meu era plina de zapada, zicei ca nici nu ma atinsesem de ea. nici n-am mai avut chef sa ma supar.
si sa vezi distractie in seara asta, ca trebuie sa deszapezesc toata curtea, altfel nu mai intram cu masinile. trist
va doresc o saptamana usoara.

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

18.01.2010 3:28     citat 

hello
eu n-am avut chef sa-mi dezapezesc masina ca nu plec... cred ca nici maine, astept un telefon de la o prietena sa-mi spuna ca a vb cu cine trebuie la o cresa ca sa pot merge apoi sa vad ce si cum prostit
kiki esti de servici la dat zapada? scot limba esti acasa, de ce nu da sotul zapada in curte? vad ca tot ninge si o viscoleste vantul....

sus

Denunta
monica77

Copii
VIP: 14 ani, 11 luni
D-P: 8 ani

18.01.2010 5:43     citat 

seara buna, cafengioaicelor!
si spor la deszapezit... foarte fericit
connie, ai mai gasit gradi?
ma bate rau gandul sa il mut pe Vlad de unde e el acum. Sper sa reusesc macar la primavara!
altceva, n-am de povestit, nu mai am net la munca si seara toti sunt pe calculator...plus ca Vlad acum imi pune nus'ce in cap si ma tot bazaie ca de ce stau la calculator...cica sa facem o capcana... prostit prostit prostit
rela, ma bucur ca e totul ok
gypsicutzo, partenera mea de cura, cum merge?ce-ti fac blondutii albastrei?
Vlad vad ca stranuta si produce muci...sper ca numai atat.
kiki, nelus, vali, angicut,danielle, sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

18.01.2010 7:21     citat 

monica pai nu m-a lasat sotul sa mai caut alta particulara ca el vrea acolo pe strada unde lucreaza el, dar eu astept niste contacte de la 2 crese de stat sa vad si pe acolo care-i treaba...., oricum din februarie vrem sa mergem.... ca o fi la stat, ca o fi la particulara.... mergem zambet

sus

Denunta
monica77

Copii

18.01.2010 8:08     citat 

connie, succes si sa se adapteze Biencuta repede zambet
va vine a crede ca la o gradi particulara nu exista cadru medical prezent zilnic? Si ma refer la cadru medical de orice fel - infirmiera, asistenta. Uneori vine o pediatra, teoretic o data pe saptamana, vede copiii selectiv, eventual pe cei care prezinta anumite simptome gen tuse, muci. Asa se explica probabil cum de n-a vazut anul trecut ca finutul meu a doua zi a facut scarlatina ( desi am citi pe net ca boala asta prezinta semne specifie)
A, si oare e normal ca la pranz cand imi iau copilul acasa, desi pe raport scrie ca a papat f bine, el sa mai devoreze o banana, si in alta zi o portie serioasa de fripturica? Asta in conditiile in care el nu e un mare mancacios, si acasa cand e satul, nu ii mai trebuie nici mama bananei ori altceva.
Si de la ora 7 pana la ora 14 - cand am ajuns acasa - baiatul meu nu a facut pipi, pentru ca , spune el, nu l-a asteptat si pe el, si s-a abtinut.Clasa lor e la etajul II si baia e la I. Si i-am spus copilului ca trebuia sa tipe dupa supraveghetoare sa il ia si pe el impreuna cu ceilalti copii. De regula el facea in jurul orei 11.
Si in conditiile astea platesc 680 lei pe luna. Or...nu mi se pare corect, dau un ban, dar aproape toate tre' sa fie impecabile, nu?
uite de aia imi vine mie sa tot pleeec... trist

sus

Denunta
Connie_drg

Copii
am nascut deja!

18.01.2010 10:02     citat 

monica asta e numai taxa? sau si mananca in banii astia? nasol... ce sa zic.... nimeni nu-ti garanteaza ca nu se intampla si in alta parte asa ceva trist traim in romania..... sper sa nu avem probleme, ma rog sa fie bine....

sus

Denunta
monica77

Copii

18.01.2010 10:20     citat 

connie, in banii astia intra mic dejun si un pranz, program 8-13.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: