· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista Gravidutelor (370)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista Gravidutelor (370)     
ionelita

am nascut deja!

17.12.2009 2:55   Lista Gravidutelor (370)  citat 

Ilicutz , Biencut , Bjulika ,si mamicutzelor din top!

SiminaB , Mamiyasmi , Ticulici ,D3lia, Abramburica, andismom, andreeameme,Ket ,Yubi, Crysy_m, sa va traiasca puiutzii !

Bun venit eu_madyyy , adrianaBuc , bebezola , puimihai , ralu-mada , mirelina , suzica , sarcina usoara si bebei sanatosi va dorim. sarut sarut

(14 )

Ilicutz 38------------------------------------------- DPN 20.12.2009, baietzel
Biencut 38------------------------------------------- Bucuresti, DPN 25.12.2009,baietzel Mihai, 31.10.1978
Bjulika 37------------------------------------------- Bucuresti, DPN 05.01.2010,baietzel Alexandru, 21.11.1981
Madalinacret 36------------------------------------------- DPN 13.01.2010, baietzel Casian Radu ,13.07.1978
puimihai 32.......................................................Focsani , DPN 23.01.2010 , fetitza Ana Maria
hely 31..................................................................Brasov, DPN 15.02.2010, fetitza
Angelll 31------------------------------------------- Italia, DPN 16.02.2010, fetitza Annamaria, 26.06.1983
Roxanne 30-------------------------------------------- DPN 22.02.2010, fetitza
vicky22 29------------------------------------------- Bucuresti, DPN 23.02.2010, baietzel, 11.11.1987
hermine 29------------------------------------------- Timisoara, DPN 25.02.2010 , baietzel Dominik Nicholas
nicom2002 29............................................................Brasov, DPN 03.03.2010, 02.02.1981, fetitza
Ana_348 29------------------------------------------- Bucuresti, DPN 04.03.2010, 25.09.1979, fetitza Diana
freedelia 28............................................................DPN 08.03.2010, 19.07.1978
0911 28----------------------------------------------- Arad, DPN 08.03.2010, fetitza , 09.11.1979

(23 )

ancuta_anca 27............................................................Braila, DPN 14.03.2010, fetitza , 06.02.1979
mireaadrianaflorina 27..................................................Bucuresti, DPN 14.03.2010, fetitza ,30.04.1984
Vipera 26............................................................DPN 20.03.2010, Dr Mitran, Sp. Giulesti
Mihaela29 26............................................................Vancouver , DPN 22.03.2010, baietzel
ferre 25............................................................DPN 26.03.2010, baietzel
mimosita 25............................................................Timisoara, DPN 27.03.2010
andreea4oana 25.............................................................DPN 24.03.2010, fetitza
bebezola 24.............................................................Cluj Napoca , DPN 31.03.2010 , fetitza
suzica 24.............................................................Motru , DPN 01.04.2010 , baietzel
ionelita 23............................................................Vaslui, DPN 08.04.2010, baietzel Cosmin, 18.02.1984
byu 23............................................................Iasi, DPN 08.04.2010, baietzel Iulian David
krmnn 23............................................................DPN 09.04.2010, fetitza
22ra 22............................................................Ploiesti DPN 16.04.20010 , fetitza Ilinca Maria
claudis 21............................................................Bucuresti, DPN 23.04.2010, baietzel Matei 12.08.1980
cristina79 19............................................................DPN 12.05.2010, baietzel Sebi
codrina 19............................................................Arad ,DPN 12.05.2010 , 12.08.1980
Sweety_Karina 19...............................................................Iasi, 12.05.2010, baietzel
ana_lou 18.......................................................Grecia,DPN 14.05.2010
ralu_rx 17............................................................Arad, DPN 23.05.2010, 17.05.1978
karina_swe 17............................................................Sweden, DPN 25.05.2010
anika29 16............................................................Iasi, DPN 03.06.2010 , 26.07.1979
ancamonica 15.............................................................Dorohoi , DPN 07.06.2010
DANONINO 14..............................................................Bucuresti , DPN 12.06.2010 , baietzel

(8 )

luara 13...............................................................DPN 20.06.2010 , baietzel , 14.11.1979
ralucutza15 11...............................................................Cluj , DPN 22.06.2010
adrianaBuc 10...............................................................Bucuresti , DPN 11.07.2010 , 27.03.1979
mirelina 9 ...............................................................DPN 17.07.2010
corina2007 7...............................................................Tulcea ,DPN 30.07.2010
eu_madyyy 7..............................................................DPN 03.08.2010, 18.12.1985
mariposa 6 .............................................................DPN 11.08.2010
ralu-mada 5................................................................France , DPN 15.08.2010

16 baietzei 13 fetitze

Sarcina usoara tuturor celor 45 de burticutze, mici si mari, care sunt pe listuta!!!

Sarbatoritele lunii decembrie
eu_madyyy : 18.12.1985

----------------------------------------------------------------------------------------------------
exclamatie ===IMPORTANT=== exclamatie
Fetelor, va reamintesc: pentru o mai buna vizualizare in vederea efectuarii noii listute sa scrieti tot ceea ce tine de aceasta cu verde (ex. DPN = xx.yy.2009). Nu postati imagini care latesc pagina! (apasati intai butonul “vizualizare”, inainte de a apasa butonul "trimite"). Stiu ca ma intelegeti si ca o sa fiti atente la aceste aspecte, de aceea va multumesc din suflet! sarut sarut sarut
exclamatie===UTIL=== exclamatie Cum sa postez poze
---------------------------------------------------------------------------------------------------

sageata sageata Capitolul anterior: Lista gravidutelor (369)

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

17.12.2009 3:24     citat 

multumim ionelita pt noul capitol!

eu am o gramada de treaba dar m-am impotmolit un pic...am zis sa mai stau un pic in pauza...mi se tot incurca ata... uoff se zice ca ma voi mandri tare de tot la cat s-a incurcat o ata! rad

o sa-mi pun o cana mare de lapte cu cacao!

va pup!

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 8 luni

17.12.2009 3:38     citat 

Salut burtici

ce bine ca ati vorbit de sangele ce curge din nas. Eu azi de dimineata nu stiu de ce, ca niciodata mi-a venit sa suflu nasul, am suflat si cand ma uit pe servetel, urme de sange. Am mai suflat apoi, dar nu a mai fost nimic. M-am speriat cateva secunde, dar apoi mi-am adus aminte ca am citit in urma cu vreo 2 saptamani ca e normal sa ai sangerari nazale datorita cresterii fluxului sangvin, sau asa ceva. Si m-am linistit.
Nu cred ca are legatura cu hipertensiunea, pentru ca eu am tensiunea mereu mica, si caderi de tensiune in zilele cand nu beau cafea de dimineata. Si atunci ma ia cu dureri groaznice de cap si ameteli. Dar niciodata nu mi-a curs sange pe nas.

Bjulika, eu cand fac pachetul sotului, cand vreau sa il surprind cu ceva, scriu ceva pe servetelul cu care impachetez sandwishul, sau care il atasasez la pachetel. De fiecare data cand lia masa ma suna sa imi multumeasca sau sa imi spuna ca ma iubeste, etc. Si in zilele cand nu scriu nimic, imi povesteste ca se uita de 3 ori la servetel pe o parte si alta, daca nu a observat el ca am scris ceva ? zambet

Va pup

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

17.12.2009 3:39     citat 

Chiar este horror Ferre!

Ralu, iti tinem pumnii. Eu mai am o chestie cu doctorii. De multe ori prefer sa le zic la sfarsit motivul pt care vreau sa verific cu adevarat ceva ca san u se lase influentati de diagnosticul celui dinainte caci am vazut ca sunt si dr de-astea care “vad” ceva ce nu e in realitate.

Puimihai, lichidul amniotic se formeaza astfel:

“In primele 14 saptamani de sarcina, lichidul trece din sistemul circulator al mamei, in sacul amniotic. In trimestrul al doilea, fatul incepe sa inghita lichidul, care trece prin rinichii sai si este eliminat sub forma de urina. Apoi il inghite din nou, "recicland" lichidul o data la cateva ore. (Da, asta inseamna ca o mare parte din lichid este de fapt urina fatului.)

Deci fatul joaca un rol important in pastrarea unei cantitati optime de lichid amniotic. Totusi, cateodata sistemul acesta nu functioneaza perfect, iar rezultatul este o cantitate prea mare sau prea mica de lichid amniotic, ambele variante fiind periculoase.”

Deci s-ar putea sa bei apa mult si bine ca degeaba. Problema sa fie la bb nu la tine!
Ce ti-a zis la morfologie? Bb sta ok cu rinichii? Nu vreau acum sa te ingrijorez caci poate problema nu e cu adevarat nici la el, nici la tine. Poate doar bb e mai lenes, nu ca ar avea ceva; poate nu-si prea face el treaba…Sau poate tu pierzi lichid si nu-ti dai seama. Am auzit ca ar exista cazuri cand pierzi un pic de lichid odata cu pipi; cand faci pipi sau baie...
Referitor la umflat…Mananci cascaval, mezeluri, etc din comert? Alea au o tona de sare. Oricum am observat ca faza cu sarea si umflatul e ciudata. Si eu am avut cateva zile tot pe la vreo 34 saptamani cand ma dureau picioarele si stand pe scaun de umflate ce erau. Am eliminate din sare si mi-am revenit. Acum mananc iar normal sarat si nu ma mai umflu…dar parca si apa beau mai putina... ochi peste cap Si inainte as fi stat non stop cu sticla la gura! scot limba Asa ca…Poate e si o toana a organismului, se intampla ceva in perioada aia…

Ancutza , nici eu nu sunt rabdarea intruchipata dar atat m-am plictisit sa astpt ca mi-a trecut si nervii produsi de nerabdare.
Cat despre cum e prin Constanta scrie la Minunile anului 2009 caci acolo sunt mamici din Constanta.

Bjulika, si dr meu e f finut caci stie ce urat am facut cand am nascut-o pe Bianca si chiar la ultimul control mi s-a parut ca s-a dat pe manusi cu un lubrifiant dar cand te ia asa la scobit (caci cu asta pot compara ce a facut el) ca sa vada cat mai bine toate cele…La tine nu tb sa umble asa ca la mine sa nu riste sa-ti provoace contractii sau nasterea dar la mine nu mai conta asa ca si-a facut treaba cat mai finut dar si in asa fel incat sa poata vedea cat mai bine ce si cum. Si dupa cum am mai spus cred ca mi-a incercat si membranele si poate de-asta a fost asa nasol.

Claus , sigur va dau de stire cel tarziu seara.

Ionela multumim de noul capitol. sarut

Eu am terminat de sters geamuri, am pus masina in functiune, am papat cu fiica-mea cartofiori prajiti cu ou prajit ca de mult n-am mai papat. Sarcina asta chikar pot numara pe degete de cate ori am papat cartofei iar la Bia...Cred ca era baza! prostit
Acum ma duc sa o bag la fiica-mea la nani caci ma bazaie sa iesim afara si n-am chef. Iesim dupa sa cumparam niste pui mexican caci ne e lene sa facem mancarica... scot limba

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

17.12.2009 4:00     citat 

multam biencut pt pont dar sincvera sa fiu...nu am gasit "minunile" ..poate ma ajuti cu un link direct pe ele! sarut multam!

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

17.12.2009 4:02     citat 

uite aici anca sageata http://www.parinti.com/Minunileanului20...36022.html

sus

Denunta
bjulika

Copii
Alex: 11 ani
am nascut deja!

17.12.2009 4:11     citat 

Biencut, ma sperii! foarte fericit Cu controlatul asta...sper sa nu fie nevoie si la mine... ochi peste cap
Ce fel e puiul mexican? confuz Nu e iute? De unde cumperi?

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii

17.12.2009 4:12     citat 

multumesc mult ionelita! ai ajuns acasa deja? ce grijulie esti tu mai mamico, bebe tau e tare norocos! zambet

sus

Denunta
anika29

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 8 luni

17.12.2009 4:24     citat 

am stat si eu vreo cateva ore cu sor-mea si voi ati avut un spor la scris prostit

multumesc fetelor pentru felicitari!

ralu ma bucur ca esti mai bine psihic...sigur vei veni cu vesti bune!pupi sarut

claudis mi-au placut clipurile sarut

puimihai
sper sa fie asa cum zice biencut doar o perioada a organismului.

pup toate burticile sarut sarut

eu dupa ora 16 sunt mai rar pe forum pentru ca vine sotul acasa si are si el treaba la calc (a se citi sta pe net scot limba)...dar daca ne aduce Mosul laptop o sa fie alta viata rad rad

sus

Denunta
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 9 luni

17.12.2009 5:16     citat 

Si la mine se umflau picioarele la prima sarcina, dar mie imi placea..ptr ca am picioarele subtiri de felul meu rad
Si tot asa, prin sapt 31-31 mi-a zis ca am lichid putin...dar la urmatoru control "s-a reglat" cantitatea de lichid....si nu am facut vreun efort in alimentatie sau in cantiatea de apa bauta zilnic. dar si eu am fost ingrijorata atunci caci citisem destule pe net prostit

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 10 luni

17.12.2009 5:19     citat 

claudis nu se sperie cand o simte se mira si ma intreaba ca nu ma doare la ce tare da si e asa micuta rad
inca nu i-am aratat cum se ridica burtica atunci cand se misca se poate sa zica si el cava de genu....... surprins cu a zis sotul tau
despre sangele asta o vad cum se prezinta mai tarziu si dimineata si am sa vb cu dr,eu sper sa fiedin cauza "buticii" si nu din alta cauza,ca nuam mai patit asa niciodata. va pupacesc pe toate
ionelita harnicuta ca de obicei ne faci listutele repede sa avem unde scrie sarut sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

17.12.2009 5:27     citat 

Bjulika, e gata el condimentat, deci e iute dar mie imi place. Il cumpar de la plus. E de acolo unde sunt toate semipreparatele puse la congelator.

sus

Denunta
bjulika

Copii
Alex: 11 ani
am nascut deja!

17.12.2009 5:46     citat 

Mersic, Biencut, eu caut mancaruri noi...nu mai am nicio inspiratie. Banuiesc ca-i bun, asa-i? rad Eu n-am niciun Plus pe-aproape, dar poate ajung in weekend.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

17.12.2009 5:49     citat 

Pai eu cand n-am chef de gatit iau pulpitele/aripioarele astea care sunt gata preparate. Se baga 20 min la cuptor, fac un pireu si gata mancarea! foarte fericit

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

17.12.2009 5:56     citat 

Buna idee biencut si mie imi place mancarea picanta, mai ales aripioarele de la Mc Donald`s. zambet

Multumim ionelita zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: