· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Fluturasii verii 2008 (40)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Fluturasii verii 2008 (40)     
diriginta

Copii
VLAD ANDREI: 12 ani, 7 luni

02.01.2010 6:48     citat 

Vlad nu este violent , nu smulge jucaria din mana copilului si nici nu ii loveste sau impinge, doar se pune pe plans. De exemplu nu se joaca cu o jucarie niciodata, dar daca vine prietenul lui si ia acea jucarie, e clar ca ii trebuie si lui si daca copilul nu i-o da plange, da plange din tot sufletul.

sus

Denunta
oanasauer

Copii
anamaria: 12 ani, 5 luni

02.01.2010 6:50     citat 

seara buna si de la noi si va doresc sa vi se indeplineasca dorintele care vi le-ati pus la cumpana dintre ani... sarut sarut
pupam cele 2 printese care si-au arata frumusetea primele in anul nou... sarut sarut sarut

diriginta,stai linistita ca nu e chiar asa cum spun altii...sa-si vada fiecare de copilul lor...si eu am patit sa mi se spuna ca anamaria o sa fie o salbatica ca nu o duc in toate locurile si ca nu o plimb asa mult...asta in conditiile in care ea merge de 2 ori pe zi in parc si in fiecare sapt vizitam o fam care mai are un bebe de varsta ei,pe bunicii din partea sotului,duminica suntem la mama la masa...am fost cu ea la toate chefurile de copii la care am fost invitati...si sincer nu e un copil salbatic,se duce la oricine,da pusi la cine ii cere,plange dupa dc ei cand pleaca din casa,rade si zambeste in continuu la orice ii da putina atentie...sta fara mine..si totusi asta mi s-a spus si de ce? pt ca nu am plecat niciodata fara ea,nu am fost in concediu fara ea si nu a dormit mai mult de 5 nopti pana acum la bunici...cica sunt dependenta de ea...ma rog..sa revin la subiect:si ea face crize de nervi daca nu fac cum vrea,si ea urla,nici ea nu intelege inca de ce nu are voie sa faca orice....si acum de ex i-a iesit o masea chiar cand a facut rosu in gat,nu vreau sa-ti spun cat a fost de maraita si de nervoasa zilele astea...cand o sa iasa caninii ma mut la tine ca deja te-ai obisnuit... rad rad

in concluzie:copilul e asa cum il vezi tu..daca tu crezi ca ii faci bine si il inveti de bine,sa fi convinsa ca asa e

sus

Denunta
oanasauer

Copii
anamaria: 12 ani, 5 luni

02.01.2010 6:53     citat 

grasana,cum e miruna? a mai facut febra?
sailor...chris e ok? anamaria a vazut si ea pozele ...ii explicam cine e in poze si le-a strigat pe fete pe nume:chis si minu.. sarut sarut

sus

Denunta
gaby2007

Copii
DAVID ALEXANDRU: 12 ani, 5 luni

02.01.2010 7:55     citat 

La Multi Ani cu sanatate...asta e tot ce imi doersc in 2010....
Tati tocmai ii promite piciului caci in curand va avea fundul rosu....de ceva vreme in casa bate din picioare, urla, tipa cand il intorci din drum, cand nu ii dau voie sa faca ceva...daca am pronuntat cuvantul NU...e clar ca in urmat secunda asta va face....nu stie sau nu vrea sa stie ca nu e voie...nu mi am dat inca seama...

Eu n-am reusit sa l tin treaz pana la miezul noptii....dar a adormit f greu....noi ne am culcat pe la 3(am fost la buni, am petrecut in familie, nimic interesant) la 4 s a pus pe plans, la 6 bibi si la 7 fresh...mi a fost imposibil sa ma ridic sa l pun la olita asa ca a facut in pampi...iar cum pampi a fost plin cu pisu, a iesit din pampers, s a uns pe picior, in pantaloni, in pat...Dupa ce am ajuns la baie, mini dus...m-am bagat in pat langa tati, iar el pe jos cu jucariile...s a urcat in fotoliu, pe noptiera, la Tv....volumul la maxim...si se uita ranjind la mine"acu e randul meu!!!!"

Tati ad dat la rate pana pe la ora 22...dupa care a reusit sa pape si si am ai revenit, dar a fost spectator 2 zile....am umblat cu sorcova...iar azi am ajuns la munte...a fost superb, vreme faina, fara vant, doar cu ceata...a trebuit sa urcam cu telescaunul...asta a fost partea naspa....frig nu i a fost...acu speram sa scapam de rosu in gat de la aerul ala rece...n am fost de un an la munte plang sau sunt foarte trist

uau, cat am scris ...incarc si pozele de azi

Ultima modificare efectuata de catre gaby2007 la 02.01.2010 7:57, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 14 ani, 4 luni
LUCAS PAUL - Alaptat de: 12 ani, 3 luni

02.01.2010 7:57     citat 

la multi ani fetelor!

Bine v-am gsit in Noul An!

Gaby,am doua poze cu voi. Cum fac sa vi le dau? Oare Id de mess ai?

sus

Denunta
gaby2007

Copii

02.01.2010 7:57     citat 

aha
morosgaby

sus

Denunta
gaby2007

Copii

02.01.2010 8:33     citat 

iar o caztura si o vanataie in frunte plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist .ieri, pe 1 ian a fost prima pe anul acesta, azi a doua...oare o tinem asa tot anul nervos nervos

sus

Denunta
gaby2007

Copii

02.01.2010 8:56     citat 

si asa dormeau baietii mei in noaptea dintre ani...si normal ca nu avem nici o poza impreuna

sus

Denunta
tato

Copii
ANDREI : 15 ani, 9 luni
MIRUNA: 12 ani, 5 luni

02.01.2010 10:19     citat 

Tocmai am terminat de citit ce ati scris sarut
Chris,Miru,David sunteti niste scumpi! sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut
Diriginta,si Miruna face crize destul de dese de personalitate.Si Andrei facea,dar acum e cel mai cuminte copil din lume(cioara isi lauda puii rad ),daca ii spun ca nu e voie sa faca ceva nu mai face si pace.Dar la aproape 5 ani.Deci ai rabdare ca se vor rezolva toate.Si cei care dau sfaturi gratuite sunt tocmai cei care nu stiu sa-si educe copiii si nu se uita in ograda lor. sarut sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
tato

Copii
ANDREI : 15 ani, 9 luni
MIRUNA: 12 ani, 5 luni

02.01.2010 10:22     citat 

Tocami am votat fluturasii nostri scumpi si ne bagam la nani!Noapte buna ,mamici si pitici! sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
GRASANA

03.01.2010 11:48     citat 

neatza scot limba
ce-mi plac obrajorii lui David din a treia poza sarut sarut sarut
Oana , Miruna nu a mai facut febra , ii mai curge nasucul dar parca e mai bine..i-am dat suemetrolim ..cred ca de aia zambet
Miruna mea face o chestie care ma supara..adik isi da cu palmuta in cap daca se enerveaza sau nu-i convine ceva ochi peste cap in rest mai face si ea crize de plans si toate mofturile posibile dar asta nu inseamna ca e o rasfatata..si cateodata chiar pot sa zic ca e cumintica(mai ales cand nu suntem la noi acasa scot limba )
aaa...si ne-a mai spart o maseluta..am gasit-o aseara cand am facut inventarul foarte fericit

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 12 ani, 6 luni
Catalina-Bubulina: 8 ani, 3 luni

03.01.2010 12:06     citat 

Felicitari, Mirunel, pentru maseluta!
Davidutz, ce obrajori rosiori ai! Ii pupam!
Diriginta, nu esti o mama rea si nici el un copil rau. Noi chiar mai cedam si ii dam ce ne cere pentru ca...ea nu tace. Am incercat, raaaaaaaaaaaaaaaar functioneaza.Cred ca e o etapa din viata lor. Consider ca educatia se face de pe la 3 ani cu adevarat. Acum e cam.........dresaj. Nu va suparati pe mine!Chris da jucariile altor copii, dar nu pe cele pe care le iubeste prea mult. Reactioneaza la "Nu e voie". Nu se tavaleste pe jos cand nu i se face pe plac, doar tipa si plange, dar daca ii distragi atentia ai sanse sa scapi cu viata si timpanele intacte.Si, fata de alti copii care au intrat in contact cu ea, noi o consideram foarte educata, un copil extrem de bun!
Apropo, Chris e bine, doar mucioasa si extrem de revoltata cand folosim bb. Normal, nu?

sus

Denunta
GRASANA

03.01.2010 12:09     citat 

Brish, cum mai este Lucas?

sus

Denunta
sailor_moon

Copii
Christinica-Prajiturica: 12 ani, 6 luni
Catalina-Bubulina: 8 ani, 3 luni

03.01.2010 12:11     citat 

Fetelor, care ati alaptat sau inca o mai faceti, cum se trateaza mastita sau cum se reduc efectele ei? Fina mea are sanii extrem de durerosi si fierbinti, canalele cam...infundate, mameloanele cu rani, nu prea reuseste sa se mulga... Ce mai, o groaza de probleme!

Plus ca bebe are pielea foarte uscata, rosie, cu bubite, iar zona scutecului si mai si. Vor sa ii faca baita la 2 zile(asa i-a spus ei cineva ca e mai bine)...Si ...are musculatura membrelor cam nedezvoltata...parca ar fi prematur...Nu mi s-a parut normal aspectul fizic. Starea sanatatii este buna, insa, caci altfel nu i-ar fi externat.

sus

Denunta
diriginta

Copii
VLAD ANDREI: 12 ani, 7 luni

03.01.2010 2:46     citat 

Sailor, am incercat sa te sun, dar nu raspunzi asa ca o sa iti scriu aici ce ar putea face fina ta.

Daca are mastita(san intarit, cu zone rosii, dureros la atingere, febra) in primul rand itrebuie pus copilul la sanul respectiv cat de mult se poate; trebuie desfundate canalele cu orice pret. Iti voi spune cum sa o ajuti sa se mulga sau mai bine o mulgi tu;
-spala sanul cu apa calda
-unge sanul cu o crema de corp ca sa alunece mana pe el
-incepe sa masezi sanul de sus in jos, adica de la baza catre sfarc cu miscari circulare
- iar dupa aceea pozitioneaza palma pe san cu degetul mare catre interiorul sanului si asa incearca sa mulgi
-cand nu mai suporta o lasi un pic si dupa aceea iarasi repeti procedeul iar cand ati terminat sa spele sanul cu apa din abundenta.

Se ia paracetamol o data la 4 ore, se pun comprese cu apa dezmortita si daca intradevar e mastita e nevoie si de antibiotic (Augmentinul e ok pt ca e compatibil cu alaptatul).

Pentru ragade e bine sa faceti rost de o crema cu antibiotic, care se prepara numai in maternitati si unguentul Garmastan face ft bine la sfarcuri; eu l-am folosit cu succes. Sanul trebuie expus cat de mult la aer si nu trebuie spalat dupa ce suge piticul si nici dupa ce s-a aplicat garmastanul.

Sper ca am fost cat de cat coerenta si sper sa va foloseasca aceste sfaturi.
sarut sarut sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: