· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Lapte praf incalzit la microunde ?!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Lapte praf incalzit la microunde ?!     
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

13.03.2010 12:55     citat 

Sunteti curajoase, eu n-as risca sa tin laptele pe calorifer sau sa-l reincalzesc. Nu vi se pare ca miroase naspa dupa un timp? Ma gandesc ca poate fermenta intre timp. La gemeni inteleg in cazul in care mananca pe rand si li se da de la unul la altul, dar cand e copil unic, sa stea laptele 2 ore pe calorifer imi pare tare mult.

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 10 luni

13.03.2010 10:01     citat 

Si eu tot la microunde incalzesc apa, direct in biberon (fara tetina si capac). 10 secunde pentru 30 ml, apoi cate 5 secunde pentru fiecare 30 de ml in plus. Laptele nu l-am incalzit niciodata nicicum si nici nu l-am pastrat mai mult de o ora. Mai ales ca Ayan a avut perioade in care masa tinea si 40 de minute. zambet Dupa cam 2 ore incepe sa-si schimbe mirosul insa nu am avut curaj sa i-l dau dupa atata timp.
Adevarul ca e destul de nasol, financiar vorbind, sa arunci laptele. Dar asta e.

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 10 ani, 3 luni

13.03.2010 5:24     citat 

eu stiu ca laptele trebuie consumat in maxim 30 de minute de la preparare...ei bine daca asa scrie asa am facut cand a fost cazul noaptea l-am facut noaptea...l-am pus apoi 5 minute in incalzitor si gata!nu am improvizat nimic pt ca am citit ca asa trebuie deci m-am conformat! zambet

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

13.03.2010 5:30     citat 

----------
D3lia a scris:
Ayan a avut perioade in care masa tinea si 40 de minute. zambet
----------

Da, imi aduc aminte ca si la noi masa dura mult. Dezbraca, doamna, copilul, ca a venit primavara! rad

sus

Denunta
D3lia

Copii

13.03.2010 9:32     citat 

----------
somnorici a scris:
Dezbraca, doamna, copilul, ca a venit primavara! rad
----------

Lasa, duamna, copchilu' in pace. Unde-i primavara? Io-mi pregatesc ornamentele de brad. Nu vezi ca zapada-i de juma de metru afara? rad

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 15 ani, 5 luni
Casian Radu: 9 ani, 8 luni

14.03.2010 11:36     citat 

Pai si eu i-l prepar noaptea , cand se trezeste. Dar in timpul zilei de multe ori ii fac o portie de 120 ml si papa 60 ml, apoi nu mai are chef, mai rade, mai una-alta si ca sa nu se raceasca il pun pe calorifer -asta acum, iarna- si restul il papa mai incet. Poate ca o sa-i fac tot cate putin, eventual 60 ml o data si daca mai cere o sa ma specializez in preparat laptic in viteza a cincea printre urlete ! Ca nici sa arunc laptele nu imi convine chiar deloc, ca nu ma dau banii afara din casa ! Mai bine fac 20 de portii pe zi !

sus

Denunta
D3lia

Copii

15.03.2010 12:26     citat 

Madalina, eu la inceput preparam 60 si apoi cate 30 pana cand se satura. Asa-i, tipa de trezea vecinii dar nu dureaza mai mult de 2 minute. Ideal e sa le ai pe toate in acelasi loc, de preferat fiecare biberon langa capacul lui "montat".
Dupa 2 luni - 2 luni si jumatate, Ayan a manancat cam aceeasi cantitate la fiecare masa ziua (in afara puseelor de crestere prostit ) si cu vreo 30 ml mai putin la masa de noapte si/ sau cea de dimineata devreme. A fost o adevarata usurare sa pot sa-i prepar din prima cantitatea cu care se satura.
Acum mananca ziua cate 210 (apa), stiu cantitatea dar dureaza mai mult incalzitul apei. rad N-am mai aruncat laptele de ceva vreme.
Pe calorifer nu l-am tinut niciodata. El manca incet, se oprea des dar trebuia sa stea cu tetina in gura, sa simta ca ii picura ceva pe limba, altfel era foc. rad

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

15.03.2010 6:52     citat 

----------
madalinacret a scris:
o sa ma specializez in preparat laptic in viteza a cincea printre urlete !
----------

Cand a trebuit sa ii dau completare Monei, la inceput, ne-a sfatuit moasa (dupa ce asurziseram deja de la urletele Monei, ca pe ea daca o apuca foamea urla instantaneu) sa tinem apa calda in termos, astfel incat cel putin nu mai trebuia sa fiarba apa si sa se raceasca, ci doar trebuia sa o amestecam cu laptele si sa o racim inca putin.

sus

Denunta
madalinacret

Copii

15.03.2010 11:14     citat 

Pai eu oricum ii fac laptele cu apa plata , asa ca nu trebuie decat sa o incalzesc putin, deci asta nu dureaza mult. SI noaptea nu plange pt. ca il aud cand incepe sa se foiasca si pana sa se trezeasca ii bag biberonul in gurita, asa ca mananca pe jumatate adormit. Noaptea e foarte cuminte, in aproape 2 luni au fost 2 nopti in care a plans , dar nu foarte mult (maxim o ora), deci eu zic ca e Ok. In ultimele 2-3 nopti a mancat doar 60 de ml la fiecare din cele 2 mese deci la noapte atat o sa ii dau.

sus

Denunta
kimberly

Copii
Matei: 9 ani, 11 luni
Robert: 9 ani, 11 luni
am nascut deja!

16.03.2010 10:54     citat 

Fetelor am ajuns sa nu mai incalzesc laptele la microunde, pt ca baietii mei papa tot scot limba sau aproape si procedez in felul urmator: apa o incalzesc la microunde ca asa se sterilizeaza si sticla, apoi adaug laptele praf. In cazul in care raman 50-60 ml de lapte, incalzesc apa necesara pt a ajunge la 180 sau 210 ml si o torn peste lapte ramas.
Pe cutia de lapte praf scrie clar APA SE POATE INCALZI LA MICROUNDE nu zice insa nimic de lapte.
Pe timp de noapte nu mai e necesara prepararea laptelui pt ca baietii dorm pana dimineata si oricum eu nu le bag mancarea in gura pana nu cer ei, adica daca plang le fac laptele, daca nu, inseamna ca nu le foame trag cu ochiul
E mai greu acum cu mancarica.... cand avem chef mancam, cand nu..... urlam dupa laptic............ eh, asta e.
Va doresc o zi buna.

sus

Denunta
madalinacret

Copii

16.03.2010 11:20     citat 

Kimberly, sa intele ca deja le dai mancare ? Te intreb pentru ca eu nu intentionez sa ii dau pana la 6 luni.
SI tu zici ca daca raman 50-60 ml de lapte de la un baietel ii completezi cu apa si ii dai celullalt, nu ? Chiar, ce lapte praf le dai ? Cand ma gandesc cat te costa pt. 2! Ca la noi se consuma o cutie la 3 zile, deci pt. unul singur dau 230-250 lei pe luna (depinde de unde il cumpar) doar pe laptic! E drept ca si cu cel mare sunt cheltuieli....dar cu gemeni cred ca e si mai greu! Dar e frumos...

sus

Denunta
D3lia

Copii

17.03.2010 9:17     citat 

In cazul sugarilor alimentati artificial se recomanda inceperea diversificarii dupa 4 luni (daca si-a dublat greutatea de la nastere sau a ajuns la 4 kg), in functie de disponibilitatea copilului de a accepta alimente noi.
O cutie de 400 g cam 2 zile si jumatate. O gramada de bani. ochi peste cap Doamne, ce bine era daca alaptam... si nu numai din punctul asta de vedere.
Buna ideea Christei cu termosul. Si cumnata mea a procedat la fel.

sus

Denunta
mimilyca

Copii
Micul razboinic

17.03.2010 2:38     citat 

----------
kimberly a scris:
Fetelor am ajuns sa nu mai incalzesc laptele la microunde, pt ca baietii mei papa tot scot limba sau aproape si procedez in felul urmator: apa o incalzesc la microunde ca asa se sterilizeaza si sticla, apoi adaug laptele praf. In cazul in care raman 50-60 ml de lapte, incalzesc apa necesara pt a ajunge la 180 sau 210 ml si o torn peste lapte ramas.
Pe cutia de lapte praf scrie clar APA SE POATE INCALZI LA MICROUNDE nu zice insa nimic de lapte.
Pe timp de noapte nu mai e necesara prepararea laptelui pt ca baietii dorm pana dimineata si oricum eu nu le bag mancarea in gura pana nu cer ei, adica daca plang le fac laptele, daca nu, inseamna ca nu le foame trag cu ochiul
E mai greu acum cu mancarica.... cand avem chef mancam, cand nu..... urlam dupa laptic............ eh, asta e.
Va doresc o zi buna.
----------

Scuza-ma, dar trebuie sa te intreb...cum adica "apa o incalzesc la microunde ca asa se sterilizeaza si sticla"? Stiu ca exista sterilizatoare pentru cuptorul cu microunde(dar n-am vazut niciodata cum arata) dar banuiesc ca nu la alea te referi,nu?!
Iar pe cutia de lapte nu zice nimic de laptele incalzit la microunde pentru ca e scrisa recomandarea de a nu reincalzi laptele ramas! Ca si mamicilor de mai sus si mie mi-au recomandat neonatologii din maternitate( fara a avea vreo "legatura" cu producatorii de lapte praf) si pediatrul,sa arunc laptele ramas la o masa daca nu l-a consumat in cel mult o ora de cand l-am preparat. E drept ca n-am habar cum e sa tzipe 2 bebelusi de foame surprins . Cu greu am reusit sa fac fata uneori unui singur glascior ochi peste cap . Nu te critic ci doar vreau sa lamuresc lucrurile pntru alte mamici care vor sa stie despre asta. Si eu am cautat (si inca mai caut) multe informatii pe net despre cresterea copilului si unele mi-au folosit, iar altele....am decis la timp sa nu le urmez. In fine....daca vrei sa lamuresti!
Multa sanatate puisorilor!

sus

Denunta
madalinacret

Copii

17.03.2010 8:17     citat 

[quote="D3lia"][color=darkblue]In cazul sugarilor alimentati artificial se recomanda inceperea diversificarii dupa 4 luni (daca si-a dublat greutatea de la nastere sau a ajuns la 4 kg), in functie de disponibilitatea copilului de a accepta alimente noi.

Nu te contrazic, sun mamici care incep chiar de la 3 luni cu diversificarea, fiecare face cum vrea. Eu si lui Bogdan i-am dat numai lapte praf de pe la 6 saptamani -la Casian am reusit :performanta" sa ii dau si de la san pana la 7 saptamai!- si mai multe cunostinte medici mi-au zis sa incep cat mai taraziu cu diversificarea , sa ca am inceput pe la 5 luni jumate. Cica daca incepi prea devreme e predispus la alergii.

sus

Denunta
D3lia

Copii

17.03.2010 8:56     citat 

7 kg am vrut sa scriu, nu 4. Scuze.
Eu inca mai reflectez asupra ideei de diversificare, ma mai documentez... oricum, ma sperie ingrozitor gandul. rad Am citit destul de mult despre asta, intr-adevar parerile sunt impartite, conteaza mult si cat e de pregatit copilul (dar si cat de pregatita e mama foarte fericit).
Dar am deviat de la subiectul cu microundele, imi cer scuze.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: