· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Lapte praf incalzit la microunde ?!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor Lapte praf incalzit la microunde ?!     
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

17.03.2010 9:56     citat 

D3lia, poti astepta linistita si pana la 6 luni.

sus

Denunta
kimberly

Copii
Matei: 9 ani, 6 luni
Robert: 9 ani, 6 luni
am nascut deja!

18.03.2010 11:55     citat 

----------
madalinacret a scris:
Kimberly, sa intele ca deja le dai mancare ? Te intreb pentru ca eu nu intentionez sa ii dau pana la 6 luni.
SI tu zici ca daca raman 50-60 ml de lapte de la un baietel ii completezi cu apa si ii dai celullalt, nu ? Chiar, ce lapte praf le dai ? Cand ma gandesc cat te costa pt. 2! Ca la noi se consuma o cutie la 3 zile, deci pt. unul singur dau 230-250 lei pe luna (depinde de unde il cumpar) doar pe laptic! E drept ca si cu cel mare sunt cheltuieli....dar cu gemeni cred ca e si mai greu! Dar e frumos...
----------

Madalina, la noi in It laptele praf variaza mult la pret, eu il iau pe cel mai ieftin recomandat si de spitalul unde am nascut, si costa 15,6 euro o cutie de 1,100 kg , inca nu am facut un calcul cat imi trece , dar folosesc cam 3-4 cutii la saptamana.
----------
citat:
Scuza-ma, dar trebuie sa te intreb...cum adica "apa o incalzesc la microunde ca asa se sterilizeaza si sticla"? Stiu ca exista sterilizatoare pentru cuptorul cu microunde(dar n-am vazut niciodata cum arata) dar banuiesc ca nu la alea te referi,nu?!
----------

Pai din cuptorul cu microunde nu scapa vie nici o bacterie si nici un virus, asta inseamna sterilizare, nu folosesc nici un dispozitiv special, si biberoanele si suzetele tot asa le sterilizez. Mie pediatrul mi-a zis ca pot refolosi laptele ramas in curs de 24 ore, deci nu stiu ce sa mai cred, parerile sunt cam impartite, sigur e ca laptele de mama nu se incalzeste in microunde pt ca ii deterioreaza proprietatile.
Eu la copiii am inceput sa le dau suc de fructe cam de pe la 3,5 luni, si appoi incete incet paste de morcovi, dovlecei cartofi si carnita, dar nu prea e pe gustul lor, fructele le manaca f bine, dar cand e vb de carne sau verdeturi, urla dupa laptic. OMS spune ca poti incepe diversificare mancarii cand copilul da semne de: sta in fundic; ies dintii; pofteste la mancarea adultilor si mai era una dar nu-mi amintesc ochi peste cap noi avem deja 2 dintisori la baiatul ma mare, insa poate am inceput cam devreme, se poate astepta f bine si 6 luni.

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 13 ani, 3 luni
Alexandra: 9 ani, 2 luni

24.03.2010 6:48     citat 

Si noi incalzim doar apa la cuptor..asa am facut si la baiat si nu am avut probleme...pe timpul noptii imi umplu si eu dispozitivul ala de pastrat lapte praf si imi ia 1 sau 2 min sa prepar lapticul trag cu ochiul
De sterilizat folosim solutia de la chicco ptr sterilizare la rece.

sus

Denunta
alina25

Copii
miruna alexandra: 13 ani, 8 luni
Marius Adrian: 8 ani, 11 luni

02.07.2010 10:09     citat 

eu am cuptor dar nu am ancalzit nicodata apa pt laptic la el
am un termos mai micut si pun apa incalzita cam pt trei bibe asa imediat preparam lapticul

sus

Denunta
bebemyc

Copii
Cristian : 13 ani, 1 luna
Elena, Alin si Andrei - tripleti
9 ani
Andrada: 14 ani, 11 luni

23.05.2011 10:42     citat 

eu fierb apa in ibric si apoi o torn in biberoane, dupa care pun masurile de laptic praf. agit bine bine si pooofta buna!

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 14 ani, 11 luni
Casian Radu: 9 ani, 3 luni

01.06.2011 10:01     citat 

Presupun ca o si lasi un timp sa se raceasca ..... zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore