· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce/cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Ce/cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 3     
flecics

Copii
Sofia: 10 ani, 2 luni

06.01.2010 11:39     citat 

corect.nici la noi nu exista un program fix,batut in cuie,si ea sta tot la fel alaturi de noi,insa ce incercam sa explic este ca ea e in continua cautare de ceva nou si dak manaca ea tot se uita dupa altceva,desi e fff clar ca ii place ce mananca.
da nu ai cum sa-ti dai seama ce inseamna un copil energic din moment ce fiecare copil e diferit.Sofia nu sta in carut se ridica in coate si in 2 sec se uita si in stanga si in dreapta si jos si sus.... rad .
ma asteptam inca din perioada cand era in burtica sa fie asa pt ca la noi e trasatura de familie rad

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani, 2 luni

07.01.2010 12:55     citat 

eheee carut rad al nostru e dus in boxa de mult
flecics parerea mea e sa incerci sa reduci treptat stimulii suplimentari si sa o ajuti sa contientizeze din ce in ce mai bine actul hranirii. las-o eventual sa se joace putin cu mancarea, sa simta texturi, sa vada culori. eventual pregateste-i piureul sau ce ii dai de fata cu ea, explica-i ce e aia, ce e aia, nu stiu, poate deja faci lucrurile astea.
ideea e mancatul poate fi, si la varsta lor chiar este o joaca, dar fara jucarii, maimutareli, avioane, soldatei si alte prostioare
e foarte important ca hranirea sa nu fie doar ceva ce "li se face", ci in primul rand ceva ce "fac"

sus

Denunta
gogolea

07.01.2010 8:34     citat 

buna fetele.
apropos de modalitatea de a-i capta atentia copilului pt mancare; eu cred ca scaunul de masa este o inventie extraordinara, e foare bine de cand l-am luat; noi am adus-o in bucatarie de f.mica, cand mancam amandoi. cand am inceput diversificarea incercasem sa-i dau piureul in sufragerie, ca mi-era mie mai comod,(nu aveam scaunul pt ea). insa nu voia deloc. cum am dus-o in bucatarie si m-am asezat cu ea pe scaun la masa cum a mancat. ne vazuse deja pe noi acolo . apoi cand a inceput sa stea in scaunul de masa a fost si mai usor; desi sa stiti ca statea ce statea apoi obosea, si-atunci restul de mancare i-l dadeam tinand-o in brate. trebuie observat si daca oboseste copilul stand in fundulet.
asa cum zice si vanilla, eu ii prepar sub ochii ei piureul si-o vad cum casca ochii si gura si abia asteapta zambet si mananca cel mai bine atunci cand e si tati sau alta persoana in bucatarie si mananca. o stimuleaza cred. acum 2 sapt am fost la socrii, stateam in bucatarie la ei si i-am pus pe toti sa manance vrand-nevrand rad

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 10 ani, 2 luni

07.01.2010 1:42     citat 

vanilla_baby,da deja le fac...azi am mancat fara nici o jucarie si a fost ok.rade ,mananca ,se picteaza toata cu supa din cap pana in picioare.
gogolea,da scaunul de masa e intr-adevar suppper!

sus

Denunta
ramonachi

12.01.2010 10:35   Introducerea alimentelor in fct de varsta  citat 

Buna
De curand am inceput sa ii introduc alimentatia diversificata fetitei mele Laura care are 6 luni si 3 saptamani.
Am adunat, organizat si pus informatia referitoare la diversificare in functie de varsta bebelusului. pe [...]

Am facut grafice de introducere a alimentelor, articole referitoare la alimente alergene, alimente interzise bebelusilor, alimente laxative, si retete in functie de varsta

Sper sa va fie util site-ul, mie imi usureaza foarte mult treaba. Daca mai aveti sugestii de articole va rog sa imi scrieti.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
10 ani, 5 luni

13.01.2010 10:05   Re: Introducerea alimentelor in fct de varsta  citat 

----------
ramonachi a scris:
Buna
De curand am inceput sa ii introduc alimentatia diversificata fetitei mele Laura care are 6 luni si 3 saptamani.
Am adunat, organizat si pus informatia referitoare la diversificare in functie de varsta bebelusului. pe [...]

Am facut grafice de introducere a alimentelor, articole referitoare la alimente alergene, alimente interzise bebelusilor, alimente laxative, si retete in functie de varsta

Sper sa va fie util site-ul, mie imi usureaza foarte mult treaba. Daca mai aveti sugestii de articole va rog sa imi scrieti.
----------

f util site-ul trag cu ochiul

sus

Denunta
annis

02.03.2010 1:34     citat 

dupa 4 luni

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 15 ani, 3 luni
Casian Radu: 9 ani, 7 luni

11.03.2010 11:13     citat 

Totusi, care era site-ul ? Ca m-ar interesa si pe mine in viitor...

sus

Denunta
tudor_tancu

05.04.2010 5:46     citat 

la 1 an

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 13 ani, 10 luni

05.04.2010 7:08     citat 

----------
tudor_tancu a scris:
la 1 an
----------

ce?

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 11 ani, 7 luni
AURA MARIA: 9 ani

28.04.2010 9:05     citat 

----------
AdrianaSimion a scris:
----------
tudor_tancu a scris:
la 1 an
----------

ce?
----------

o fi inceput diversificarea... confuz

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 9 ani, 5 luni

05.05.2010 12:24     citat 

despre ce site e vorba? m-ar interesa si pe mine!

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 11 ani, 7 luni
AURA MARIA: 9 ani

09.05.2010 9:49     citat 

poate asa se numeste : Introducerea alimentelor in fct de varsta.. confuz confuz

sus

Denunta
gabri_eli

Copii
Rares Marian: 8 ani, 6 luni

19.05.2011 11:07     citat 

Buna ziua, sunt noua pe forum si noua in "meseria" de mamica.Am incercat sa citesc, cat mai mult despre diversificare, dar fiecare copil este diferit asa ca tot nu am un raspuns la intrebarea care ma framanta, poate ma puteti ajuta.
Am un bebe de 3 luni care deja cantareste 7 kg si jumatate.Este foarte mancacios si nici nu imi vomita de obicei dupa ce mananca, are scaun doar o dat pe zi, deci chiar asimileaza tot ce mananca.Mananca lapte praf 150 ml la masa de 6 chiar 7 ori pe zi, si mai suge si la san 30-40 min la masa, in special cand adoarme, adoarme doar sugand.Daca incerc sa ii dau doar san dupa un timp se enerveaza, nu mai are rabdare sa mai suga sau nu ii mai curge cum sau cat ar vrea el si incepe sa planga.Iar cand ii dau lapte praf nu are rabdare nici macar o secunda sa ma opresc pt a-l sterge la gurita, ca si incepe sa matzaie ca sa ii dau in continuare laptic.Ma bucur ca ia in greutate, este vioi, nu ii stau manutele si piciorusele decat in somn(uneori nici atunci), dar parca are greutatea prea mare, cunosc copilasi de 6 luni jumate care au mai putin decat el.Oare ar fi bine sa incep sa ii dau suc de morcov si mar de la varsta asta?Am uitat sa spun ca bea si ceai de musetel copilul, dar ceaiul nu are sanse sa inlocuiasca sau sa scada pofta cu care mananca masa de laptic.

sus

Denunta
puimihai

19.05.2011 11:17     citat 

parerea mea este ca NU trebuie sa incepi diversificarea la varsta asta! e mult prea mic, iar daca e grasun, ceea ce este (sau ti se pare ca este) acum in plus, va disparea odata cu aparitia puseelor de crestere, adica momente cand refuza sanul, biberonul ti se pare ca nu se alimenteaza suficient, dar el in realitate se autoregleaza.
Curios ca iti accepta si sanul si biberonul in acelasi timp...majoritatea refuza sanul dupa ce dau de "gustul" biberonului...si-as indrazni sa-ti sugerez sa il scoti totusi....macar sa incerci.(biberonul adica) de ce consideri necesar sa-i dai supliment cata vreme suge san si inca f. bine?!? lasa-l sa se enerveze, sa vada ca tot pe ala il oferi apoi . incerc sa spun ca mult mai bine ar fi sa-l poti alapta natural cat mai multa vreme!
diversificarea cea mai timpurie o poti incepe la 4 luni dar discuta cu pediatra(ul) daca e nevoie si mai ales cu ce!

ceaiul....hm...alta discutie spinoasa: apa e mai buna -daca vrei neaparat sa-i dai si altceva inafara de lapte- desi la varsta lui nu are nevoie de alt aport de lichide! iar ceaiul are rol terapeutic, il dai daca este strict necesar si doar o perioada scurta! pana rezolvi problema, daca ea exista nu de dragul de a canta in struna bunicii, matusii care te-a sfatuit ca "asa e bine!"

sanatate va doresc!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: