· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce/cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Ce/cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 3     
sarah2009

Copii
Sara

04.01.2010 5:54   Ce/cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 3  citat 

capitolul anterior

sa va zic ce zi am avut eu azi.dimineata la 7 s-a trezit si mi-a cerut de papica.i-am dat laptic cu cereale si l-a baut,ca dimineata cand se trezeste mananca.pe urma am asteptat sa i se faca foame si s-a facut ora 12 si tot nimic,12:30 nimic,13 nimic si am incercat sa-i dau in speranta ca va manca.ii facusem supa ei preferata de legume.cum a luat o gura a inceput sa dea din picioare,se dea din maini,sa scuipe totul din gura si in final amandoua ne-am enervat si n-a mai mancat,am zis sa mai astept.pe la 15 a inceput sa dea semne ca-i este foame,n-am mai incercat cu supa ca sigur nu manca,i-am dat un iaurt cu fructe pasate ,a luat o gura doua dupa care n-a mai vrut,tot cu picioarele,mainile si cu scuipatul o tinea,am incercat sa-i dau lapte ,a baut cam 80 ml,mai mult n-a vrut si s-a saturat.nu a mai cerut nimic pana la 17 cand iar se mataia ca-i este foame si am zis sa-i dau tot lapte ca altceva nu va vrea iar lapte azi abia a papat si tot la fel 80ml si gata e satula si tot cu joaca in cap.de obicei fata mea manca f bine si nu refuza aproape nimic din ce-i dadeam dar de cateva zile nu stiu ce sa-i mai fac.e normal sa faca asa?e normal sa manance asa putin si sa nu-i fie foame?cum sa fac sa-i atrag atentia la mancare?oare sa-i dau numai lapte cand face asa ca stiu ca lapte tre sa manance regulat si sa nu mai incerc alt aliment?chiar sunt disperata chiar daca stiu ca e numai o faza trecatoare dar daca o mai tine asa cateva zile va slabi.sa-i dau oare prin somn sa manance?dati-mi un sfat!!!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

04.01.2010 6:00     citat 

Pana la un an laptele ramane alimentul principal! Si cum am zis, niciun copil nu moare de foame in fata mesei cu mancare! Nu e nevoie nici sa ii atragi atentia la mancare, nici sa ii dai in somn sa manance.

sus

Denunta
gogolea

04.01.2010 6:23     citat 

sarah, eu ti-am dat un sfat deja: sa o iei mai calm si cu rabdare trag cu ochiul
sa-ti dau exemplu fata mea: intr-o saptamana daca mananca 2 zile binisor e f bine; nu mai departe de saptamana trecuta n-a vrut sa manance nimic- nici piureul de mar, nici de legume; lua o lingurita doua, dar asa, ca nimeream eu in gura deschisa, si atat; si am asteptat inca o ora, i-am dat lapte cu o masura de cereale in el, cu tetina larga. asta a mancat toata ziua, cam 450ml cu totul de lapte. a doua zi a mancat ceva mai bine marul. dar oricum, daca ai sta cu fii-mea ce-ai face cu nervii ?! foarte fericit, ca a mea mananca cam cat o vrabiuta foarte fericit
da-i o pauza. eu de exemplu m-am gandit ca o fi avut ceva probleme digestive si i-am dat dupa-amiaza in loc de apa, o infuzie de galbenele. si mi s-a parut mie ca a mai calmat-o, ca era si usor maraita.
gandeste-te la un singur lucru: atunci cand un copil refuza ceva, inseamna ca nu-i prieste, ca ceva il deranjeaza.
sarut

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

04.01.2010 6:29     citat 

de obicei cand nu-i prieste unui copil ceva se manifesta,dar a mea e zglobie,rade,vorbeste,chef de joaca non-stop,acuma e in premergator si cutreiera camera,chiuie,n-are nici o treaba,nu da semne ca ceva nu-i prieste.daca si a ta face figuri si papa ca o vrabiuta e clar,asa fac toti.eu de obicei intru in panica cand nu mananca asta mica si incep sa ma agit si cred c-o agit si pe ea si simte asta saracuta.dar sa stii ca la 7 luni toti manaca putin si lapte mai mult si a mea la fel facea,manca cam 800-900 ml de lapte si putina supica si fructe sau branzica si putin iaurt,dar masa principala era laptele.acuma la 9 luni cred c-ar trebui sa pape cam 700-800 ml a mea si uite zilele astea daca a mancat 400-500 ml.o sa mai am rabdare cu ea ca si eu daca nu mananca mai incerc dupa o ora si tot asa pana la epuizare

sus

Denunta
gogolea

04.01.2010 7:56     citat 

draga mea, ce mi-e 7 ce mi-e 9 luni; sunt mult prea micuti bebelusii si le "cerem" prea multe trag cu ochiul
daca a mancat 500ml e f bine; fata mea mananca maxim 550ml lapte pe zi de cand o stiu foarte fericit o singura data a fost eveniment cand a baut 660ml intr-o zi. si tu spui ca va slabi? stai linistita, este ok. trag cu ochiul
eu nu m-am luat niciodata dupa carti si scheme- cat trebuie sau nu sa manance; pai daca as citi daca se-ncadreaza sau nu in grafice as fi zilnic ingrijorata nervos

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

04.01.2010 8:17     citat 

da asa este ca daca tot citesti cat trebuie sa manance copilul intr-adrevar ca-ti faci griji.uite minune a mancat in seara asta 140ml lapte cu cereale si a vrut si crema de branza si sunt f bucuroasa c-am mancat,sper ca maine sa fie mai bine
dar sa stii ca intre 7 si 9 luni este diferenta pt ca la 9 luni mananca mai multe si lapte mai putin ,asta este ,cresc copiii si cer mai multe acuma depinde de noi sa-i invatam cu papica buna
sa incerci sa-i dai ananas ca eu la 7 luni ii dadeam,faceam suc din el si-l papa f bine si e f sanatos,mai sanatos ca merele si sigur gasesti in supermarketuri

sus

Denunta
flish

Copii
Ben: 11 ani, 11 luni

04.01.2010 10:43     citat 

sarah, calmeaza-te cu mancarea ca stresezi copilul!

Fetita ta are voie sa manance singura? E foarte important.

Eu pe al meu il puneam pe o musama in mijlocul patului, ii dadeam castronul cu mancare si o lingura si-l lasam sa manance cum putea el. Se juca, framanta mancarea, chiuia, se distra, mai nimerea si-n gura, se mai intindea sa-i dau si eu cu lingura si uite asa pana cand la un moment dat joaca asta si-a pierdut farmecul si a ramas ca mancarea e mancare si jucariile sunt jucarii.

La un an eu deja nu-i mai dadeam nimic in afara de ceea ce putea el singur sa-si bage in gura si cred ca asta l-a facut sa ia in serios ora de masa, ca daca nu manca ramanea fara foarte fericit

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 12 ani, 1 luna
Paula-Maria: 10 ani, 9 luni

05.01.2010 9:38     citat 

sarah, nush cat are fetitza ta....dar a mea abia de vreo luna a inceput sa manance asa cum tb...inainte lua 2 lingurite si gata...
Invatata cu cea mare...sa manance atunci cand i.am dat si ce i.am dat...imi venea sa nervos
Acum...mananca cu o poftaaaaaaaa.......

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

05.01.2010 9:49     citat 

----------
flish a scris:
Fetita ta are voie sa manance singura?
----------

Ma indoiesc, avand in vedere ca trebuie sa o tina tatal de picioare, ca altfel e prea agitata si nu mananca. prostit

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

05.01.2010 10:34     citat 

in afara de ce zici tu Christa, fetita Sarei am dedus eu pana acum ca treb. sa manance ce, cand si cat decide Sarah trist
Scuze Sarah dar cred ca abordezi total gresit alimentarea bebeului. Sigur ca nu am nici un drept sa te critic dar asta e observatia mea din cele afirmate de tine... trist Ideal ar fi sa te relaxezi nitel trag cu ochiul

sus

Denunta
sarah2009

Copii
Sara

05.01.2010 10:55     citat 

intr-adevar i-am facut program de mancat la ore fixe si asa a tinut-o pana acuma fara sa refuze dar cred ca voi renunta si o voi lasa sa ceara singura de mancare ca imi fac mie rau mai mult ca ma enervez

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 10 ani, 4 luni

05.01.2010 1:36     citat 

Sofia manaca la scaun de masa.e ff incantata cand o pun in scaun rade,se distreaza si stie ca urmeaza papa....cand pare sa se plictiseasca ii dau o jucarie care ii place si isi face de lucru si mananca.Manaca cat poate si cat vrea din portie..iar odata ce am luat-o de la scaun am incetat si masa,refuz sa merg cu castronelul dupa ea la jucarii,pe jos etc.ar fi de folos sa ii dai si ei o lingurita..uneori vrea sa se joace cu ea...sau uneori ii cant sau ii zic poezii ...atat timp cat nu asociaza masa cu ceva urat e ok,trebuie sa gasesti solutia cea mai buna pt ea.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani, 4 luni

05.01.2010 11:16     citat 

da, ideea e sa nu asocieze masa cu ceva urat. dar cand ii dai jucarele, ii spui poezii si ii distragi atentia, o mai asociaza cu ce trebuie? adica cu foamea / apetitul / pofta de mancare / gustul?

sarah ma bucur ca ti-ai regandit abodarea chiar daca argumentul nu pare sa aiba de-a face cu bunastarea copilului ci cu nervii tai ochi peste cap

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 10 ani, 4 luni

06.01.2010 10:55     citat 

nu ii distrag atentia...ii creez un ambient frumos.nu stiu cum e copilul tau insa Sofia e un copil deosebit de energic care nu sta absolut deloc.niciodata nu a stat cand avea o luna si statea pe spate dadea din maini si picioare neincetat,si acum pe masura ce a evoluat si punctele ei de interes s-au schimbat nu am nici o sansa sa o tin intr-un loc fara sa aiba o ocupatie(de care oricum se plictiseste fff repede)...stie de masa crede-ma ea se intinde dupa lingurita,cere cand mai vrea/refuza cand nu mai poate.Stie ca e momentul mesei si deja masa a intrat clar in ritualul ei zilnic total distinct fata de joaca.Cantecele mele o fac sa nu se plictiseasca atat de repede si o vad ca e fff incantata cand ii dau si ei o lingurita.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 10 ani, 4 luni

06.01.2010 11:19     citat 

da, nu stiu ce sa zic. nu-mi dau seama ce e un copil "energic" pentru ca e normal pentru un bebe sa dea in permanenta din maini si din picioare, sa nu se poata concentra pe un lucru mai mult de un minut, sa se plictiseasca repede etc

in fine, cert e ca pentru Lia nu am creat o atmosfera speciala si nici macar nu exista ora mesei. cand mancam noi de pranz (de obicei intre 11 si 13) mananca si ea. niciodata singura, intotdeauna cot la cot cu noi. ea cu mancarea ei, noi cu a noastra.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: