· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce/cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Ce/cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 3     
gabri_eli

Copii
Rares Marian: 8 ani, 8 luni

19.05.2011 11:53     citat 

Multumesc mult pt raspuns.Nu pot sa ii dau doar san pentru ca el micutzul are dreptate, cand incepea sa matzaie si sa se enerveze la san am incercat sa ma mulg sa vad daca nu mai am lapte sau este doar el nervos si nu vrea sa mai suga, si intr-adevar nu a curs mare lucru, cu toate ca am incercat sa beau si ceai de anason, de chimen,degeaba.Problema este ca nu prea am timp sa mananc cum trebuie, mananc mai mult pe fuga.Iar ceaiul mi-a spus chiar doctora sa ii dau deoarece noi mereu am avut probleme cu constipatia.

sus

Denunta
puimihai

19.05.2011 3:32     citat 

----------
gabri_eli a scris:
Multumesc mult pt raspuns.Nu pot sa ii dau doar san pentru ca el micutzul are dreptate, cand incepea sa matzaie si sa se enerveze la san am incercat sa ma mulg sa vad daca nu mai am lapte sau este doar el nervos si nu vrea sa mai suga, si intr-adevar nu a curs mare lucru, cu toate ca am incercat sa beau si ceai de anason, de chimen,degeaba.Problema este ca nu prea am timp sa mananc cum trebuie, mananc mai mult pe fuga.Iar ceaiul mi-a spus chiar doctora sa ii dau deoarece noi mereu am avut probleme cu constipatia.
----------

"mulsul" nu este atat de relevant pe cat ai crede! niciodata o mama nu va putea sa mulga laptele cu eficienta unui bebe zambet am o prietena care a inceput serviciul in momentul cand baiatul ei avea 7 luni, evident ca l-a si diversificat dar a continuat sa-i dea san (dimineata, seara, noaptea) si desi volumul sanilor a scazut(astfel ca oricine i-ar fi zis: nu mai ai lapte) ea inca are lapte si inca il alapteaza ....cinste ei! fericit copil ! are acum 1an si 10 luni si suge fericit zambet spre ciuda celor doua bunici care nu contenesc sa spuna"oricum nu-i bun, e putin, moft!" . nu-i un moft, te asigur, daca ai san(oricat de putin ti se pare ca e) si bebe il accepta, da-i-l !!! e cea mai buna alegere pentru amandoi! trag cu ochiul

constipatia este intr-adevar o problema, dar si mai mare va fi problema daca sistemul lui digestiv ,care este in frageda formare, se va obisnui cu "ajutorul" ceaiului. te-as sfatui sa incerci 2-3 zile sa nu ii dai ceai(cel mult apa, cum am mai zis) si daca nu va reusi sa aiba scaun sa incerci un supozitor de glicerina. e drept ca nici de supozitoare nu trebuie sa faci abuz, dar nici ceaiul dat zi de zi nu este tocmai ok.
citeste AICI cateva pareri despre ceai la bebe
zambet

sus

Denunta
Alexj

Copii
Rares: 11 ani, 10 luni
Serban: 9 ani, 2 luni

23.05.2011 11:25     citat 

Buna fetele,
Am vazut ca va bateti capul cu diversificarea...
Eu am in dotare doi baieti : unul diversificat si al doilea aproape diversificat..
Asa ca din propria experienta si din experientele altora a rezultat:
http://alexandra-bucatariamea.blogspot.com/
Gasiti aici cate ceva despre diversificarea alimentatiei si retete. foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

23.05.2011 11:32     citat 

imi place combinatia capsuna+rabarbura - sa vad daca gasesc aici in zona. Si eu aveam la Fagaras trag cu ochiul
Ce altceva se mai poate face cu rabarbura? Compotul nu-mi place nici mie nici lui Vlad ...Si daca se poate, fara cuptor.... acum sa te vad... foarte fericit

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 14 ani

23.05.2011 11:55     citat 

----------
e-alice a scris:
imi place combinatia capsuna+rabarbura - sa vad daca gasesc aici in zona. Si eu aveam la Fagaras trag cu ochiul
Ce altceva se mai poate face cu rabarbura? Compotul nu-mi place nici mie nici lui Vlad ...Si daca se poate, fara cuptor.... acum sa te vad... foarte fericit
----------

eu am mancat in germania prajitura, facuta in acelasi mod ca si cea clasica cu visine

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

23.05.2011 12:16     citat 

foarte fericit stiim, e foarte buna, dar cum ziceam, nu am cuptor.. trist

sus

Denunta
Alexj

Copii
Rares: 11 ani, 10 luni
Serban: 9 ani, 2 luni

23.05.2011 9:47     citat 

eu am facut si compot si tarta..daca nu ai cuptor poti incerca tarta rece cu rabarbura din compot.. zambet zambet si simpla si in combinatie cu capsuni...

eu v-am oferit insa adresa blogului http://alexandra-bucatariamea.blogspot....-luni.html pentru divesificarea alimentatiei si retete de diversificare...
trag cu ochiul [/url]

sus

Denunta
sonicauntie

29.07.2011 12:15   diversificare  citat 

Noi am inceput usor usor cu cerealele de la Töpfer, ca si laptic tot de la ei ii dau si ne "intelegem" cu formula asta. Cand vom trece de 6 luni, introducem si alte alimente. Pana atunci, laptic si cereale Töpfer zambet

sus

Denunta
buzzurica

Copii
darius: 8 ani, 1 luna

30.01.2012 9:20     citat 

Mamicilor, voi cum ati inceput alimentatia diversificata? ce alimente ati introdus prima oara si in ce cantitate ? si la cate luni ati inceput >? ca din trei doctori cat am vazut fiecare mi-a spus diferit. Unul mi-a zis sa ai dau numai san pana la 6 luni, altul mi-a indicat sa-i dau cate o lingurita de suc de mar facut in casa, ca sa vad cum il primeste si apoi sa cresc cantitatea pana pot inlocui o masa de laptic cu una de suc de mere.O alta doctorita mi-a recomandat sa-i fac branzica din laptic acasa si sa-i pun o lingurita in supica de morcov.Asa ca sunt umpic confuza si pana sa iau o decizie m-ati putea ajuta cu un sfat din experienta voastra de mamicute?
Mentionez ca bebele meu are 4 luni jumate!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

30.01.2012 1:11     citat 

Buzzu la patru luni jumate cel mai bun sfat ti l-a dat primul medic. Daca ai san, nu-i mai da nimic. Daca insa esti pe formula, depinde cum a copilul in greutate. IN general daca in luna a patra sau a cincea copilul care e pe formula ia mai putin de 300 g intr-o luna medicul ar putea sa-ti recomande diversificarea. Dar nu cu suc de mere, de fapt nu se incele cu NICI UN FEL DE SUC. Sucul e mai concentrat decat pulpa unui fruct si mai usor poate face alergie. Recomandarea doctoritei mele cand am inceput dive cu cea mare a fost morcovul, apoi la 3 zile, telina si tot asa. Se incepe cu legume, se da cate unul la minim 3 zile distanta, ca sa poti sti in caz de intoleranta de la ce a facut. Cu branzica noi am facut cunostinta muuuuult mai tarziu. dupa 8 sau chiar 10 luni daca nu ma insel. Ar trebui sa verific insemnarile pediatrei de la primul copil. In orice caz, din toate sfaturile cel mai corect l-ai primit de la prmil medic. NImic nu poate inlocui laptele mamei.

Iar chiar daca incepi dive, cantitatea e discutabila. Incepi cu o lingurita, doua, trei, depinde cat vrea sa manance. IN nici un bcaz sa nu fortezi copilul. Ca am mai auzit pe aici ca tin astupat nasul ca sa deschida copilul gura sa-i bage mancare. Mare tampenie. E posibil la inceput sa scuipe, nu pentru ca nu-i place, ci pentru ca copiii inca nu stiu sa mestece. Ei stiu doar cum sa suga. Apoi e posibil sa nu-i placa lingurita. UNii copii la inceput mananca de pe deget. Deci sint multe la acest capitol, dar mie mi se pare ca e mult prea devreme la 4 luni jumate sa te apuci de diversificat.

sus

Denunta
buzzurica

Copii

30.01.2012 1:27     citat 

Stiu ca e devreme pentru diversificare! Eu ai dau san si supliment de lapre praf, dar pentru ca al meu bebe nu ai in greutate cum trebuie s-a pus problema diversificarii! Noi am inceput cu morcovel pentru ca am avut probleme cu diareea si bebele meu nu accepta nici un altfel de medicament pentru diaree , il scupia sau vomita! Acum ni-am reglat cat de cat scaunele , numai face diaree dar nu ia in greutate asa cum trebuie, motiv pentru care medicii vazuti de mine au pus problema diversificarii! La doua luni cand ma storceam de lapte, pentru ca aveam sanii prea plini sau pentru ca ai dadeam lui in sticla , laptele meu era de o culoare alba crem , dar acum arata la aspect ca un zar si ma gandesc ca poate numai e asa consistent . Cauza nu o stiu, desi eu ma alimentez la fel de bine ca atunci. De asta ma gandesc la diversificare si nu prea stiu cum sa incep, cum sa fac, cu ce sa incep ca sa nu fac vreo gafa si al meu bebe sa faca vreo indigestie!

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

30.01.2012 1:35     citat 

Ai incercat sa bei Galactogil sau Galactofor. Sint pentru stimularea lactatiei. La mine a mai mers bine compotul din fructe uscate (prune, mere, caise, etc.). Incearca totusi sa stimulezi lactatia. Nu te baza pe ce vezi tu cand storci, ca nu e asa cand suge bebele.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

30.01.2012 4:03     citat 

Telina e alergena!!!

----------
buzzurica a scris:
nu ia in greutate asa cum trebuie, motiv pentru care medicii vazuti de mine au pus problema diversificarii! La doua luni cand ma storceam de lapte, pentru ca aveam sanii prea plini sau pentru ca ai dadeam lui in sticla , laptele meu era de o culoare alba crem , dar acum arata la aspect ca un zar si ma gandesc ca poate numai e asa consistent .
----------

Ce inseamna asta exact? Cum ar trebui?
E absolut foarte normal ca la inceput laptele sa fie transparent, iar apoi, pe masura ce suge, sa devina alb, pentru ca laptele gras, consistent, nu vine la inceput. De aceea cand le e sete, sugarii alaptati exclusiv sug doar putin, pana vine laptele ala subtire! Si e si foarte normal ca la 3-4 luni sa nu mai ia in greutate asa ca la inceput, ba chiar sa stagneze. Ala nu e motiv nici sa dai completare, nici sa incepi diversificarea, daca alaptezi la cerere se regleaza lactatia pe masura cererii.

sus

Denunta
buzzurica

Copii

30.01.2012 4:59     citat 

bebele meu sta la san 5 minute dupa care gata masa lui s-a incheiat, iar cat priveste greutatea , l-am nascut de 3kg si la 4 luni are 6 kg fix iar pediatra considera ca e putin . Stiu si eu ca la inceput laptele la san este diferit ca si consistenta pentru a hidrata bebele dupa care devine mai consistent dar al meu seamana cu un zar si este cu mult diferit fata de cel pe care il aveam acum o luna jumate .Am sa mai intreb doctorita pediatra si am sa vad ce solutii gasesc pentru ca bebele meu sa ia in greutate si sa fie corect alimentat.Este normal ca dupa luna a-3- a bebele sa ia mai putin in greutate pentru ca devine mai activ dar al meu nu a mai luat de loc , stagneaza de 3 saptamani la 6 kg , ceea ce nu mi se pare normal. Multumesc pentru sfaturi si idei.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

30.01.2012 5:27     citat 

3 kg in 4 luni nu e asa putin, chiar deloc, mai ales daca iei in considerare si pierderea fiziologica in greutate din primele zile dupa nastere. Mona a avut 7190 g la 4 luni, e drept, dar ea si e nascuta cu 4010 g. Si asa ca idee: ea de la 6 luni la un an, deci in jumatate de an, a mai luat doar aprox. 1,1 kg in greutate, la un an avea 8250 g. Singurul lucru intreprins de pediatru la un an a fost sa ne cheme dupa 3 luni iar la control, atunci cantarise 9080 g si a fost ok.

----------
buzzurica a scris:
bebele meu sta la san 5 minute dupa care gata masa lui s-a incheiat
----------

Unii isi iau si in 5 minute tot ce le trebuie, si repet, greutatea pe care o are nu mi se pare ingrijoratoare.

----------
buzzurica a scris:
Este normal ca dupa luna a-3- a bebele sa ia mai putin in greutate pentru ca devine mai activ dar al meu nu a mai luat de loc , stagneaza de 3 saptamani la 6 kg , ceea ce nu mi se pare normal.
----------

Am spus, e normal si sa stagneze o vreme ...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: