· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > Ce/cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 3
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Ce/cand ati introdus prima oara in alimentatia lui bebe? 3     
buzzurica

Copii
darius: 7 ani, 8 luni

30.01.2012 6:49     citat 

Christa multumesc sunt mai optimista acum cand am citit ce ai scris. Sper as fie bine !

sus

Denunta
buzzurica

Copii

02.02.2012 1:17     citat 

Dragi mamicute vrau sa va intreb cat de mult schimba diversificarea aspectul scaunului? sau cat de repede, imediat dupa prima ligurita de supica introdusa , sau dupa mai multe zile de alimentatie diversificata in cantitati mai mari ?

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 12 ani, 8 luni
Pufarina: 8 ani, 6 luni

02.02.2012 1:26     citat 

oho, se schimba tare de tot...ce m-am speriat si eu de primul pampers portocaliu-foc... dupa ce mancat morcov fiert...ori caca verde smarald dupa brocoli rad

sus

Denunta
buzzurica

Copii

02.02.2012 1:41     citat 

Eu i-am dat o lingurita mica de branzica calcica, cu mar copt si scaunul lui avea o culoare verzui spre maro inchis si nu stiam ce sa cred , daca chiar atat de repede se vede in scaun un aliment introdus intr-o cantitate atat de mica .

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 12 ani, 8 luni
Pufarina: 8 ani, 6 luni

02.02.2012 2:27     citat 

se vede... gandeste-te ce mic e stomacelul lor la varsta asta... o lingurita se cunoaste imediat..
cat mananca un bebe de 6-8 luni la o masa de solide? 2-3 lingurite...ca restul se duce pe langa foarte fericit
mai gandeste-te si cat kk e in pampers..tot cam o lingurita-doua, cat sa fie cool

sus

Denunta
buzzurica

Copii

03.02.2012 12:24     citat 

Dragii mamicute va mai cer o parere.Micutul meu dupa fiecare masa, scoate o gurita de laptic inapoi, desi de cele mai multe ori ragaie(scoate aerul) dupa ce papa.E posibil sa aiba ceva la stomacel?

sus

Denunta
cristina41975

Copii
Didi: 12 ani, 7 luni
Andu: 10 ani, 6 luni

03.02.2012 4:44     citat 

Daca este o cantitate mica, asa cum spui si tu, eu una stiu ca este un semn ca s-a saturat (de fapt s-a super-saturat sau indopat)... si asta poate dura pana pe la 6 luni. Daca bebe este calm, relaxat este ceva normal pentru unii copilasi... dar daca bebe se incordeaza cand da laptic afara, cantitatea este mai mare sau o elimina in jet ori nu creste un timp in greutate poate fi o problema.

sus

Denunta
buzzurica

Copii

06.02.2012 10:29     citat 

Dragii maimici ce metoda ati aplicat cand puiutul vostru o fost constipat ?

sus

Denunta
anamaria01

06.02.2012 1:09     citat 

----------
buzzurica a scris:
Eu i-am dat o lingurita mica de branzica calcica, cu mar copt .
----------

Atat branza, cat si marul copt constipa.

In al doilea rand, copilul tau are doar patru luni, nu-i trebuie mancare...e de ajuns laptele.

sus

Denunta
buzzurica

Copii

06.02.2012 1:57     citat 

Stiu asta ! Am inceput diversificarea sub indrumarea doctoritei pediatre pentru ca bebelu meu lua foarte putin in greutate! Am rezolvat cu constipatia pentru ca i-am dat o lingurita de zeama de portocala!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 12 ani, 11 luni

06.02.2012 2:31     citat 

mda, zeama de portocala la 4 luni jumatate. plang sau sunt foarte trist Si iti explicasem si cum e cu luatul in greutate. trist

sus

Denunta
anamaria01

06.02.2012 2:33     citat 

Diversificarea (cel putin la inceput) nu ajuta la luarea in greutate. Dimpotriva. Dureaza luni de zile pana cand copilul chiar mananca, nu doar gusta. In plus, fructele si legumele au multa fibra, dar relativ putine calorii, adica umplu stomacul, ca sa spunem asa, dar nu ingrasa...lactatele si cerealele sunt intr-adevar calorigene, dar, cum am spus, sunt consumate in cantitate mica la inceput.
Dupa patru luni multi copii scad semnificativ ritmul de luare in greutate. E normal.

Sucul de portocale e foarte acid. E bun si sanatos, dar nu la 4 luni!

sus

Denunta
buzzurica

Copii

06.02.2012 2:47     citat 

Multumesc Anamaria pentru sfaturi si pareri , eu deocamdata fac asa cum zice pediatra mea si cum consider eu ca e mai bine .Ma interseaza si ce fac / cum fac alte mamici, dar eu aleg ce e mai bine pentru bebelusul meu. Mama mea o crescut 5 copii mari sanatosi, toti la casele lor si ne-a dat mar ras cu biscuiti de la 3 luni si lapte cu gris de la 3 luni si am crescut mari si sanatosi fara un studiu prealabil si amanuntit pe fibre si calorii. In cartea " Mama si sugarul" la capitolul alimentatie intre 4-5 luni, este trecut piurel de zarzavat si sucul de fructe dar daca normele europene vin mai nou cu diversificarea de la 6 luni, asta nu inseamna ca e batut in cuie pentru fiecare sugar la fel. Sunt si ei diferiti, unii tolereaza anumite alimente alti nu. Eu una sunt adepta metodelor traditionale, asa cum au facut parintii nostrii, decat cerealele de pe piata pline de e-uri si alte chimicale.( Mai bine o branzica facuta de mine acasa cu un mar copt decat cereale. ) In fine, fiecare dupa cum considera, sunt pareri si pareri.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 7 ani, 9 luni
Ana Leia: 9 ani

06.02.2012 4:00     citat 

Nu te supara, dar daca te iei dupa pediatra ta si mama ta, de ce sa mai vii sa ne pui intrebari si sa ne faci sa ne pierdem timpul cu sfaturi, care oricum nu intereseaza.

sus

Denunta
buzzurica

Copii

06.02.2012 4:06     citat 

Nu am zis ca nu ma intereseaza, vreau sa stiu si cum fac alte mamici.Am intrebat ce fac alte mamici cand au bebelusi constipati, nu am intrebat cu ce si cum si cand sa imi hranesc copilul!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: