· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista gravidutelor (377)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista gravidutelor (377)     
ionelita

am nascut deja!

05.01.2010 1:23     citat 

nico sarut sarut ce burtik frumoasa sarut sarut sarut in ce-a de-a doua poza pare mai mare burtik sarut sarut sarut te pupam sarut

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 9 luni

05.01.2010 1:24     citat 

ionelita sarut sarut sarut sarut sarut
nicom ce burtica mare si frumoasa sarut

sus

Denunta
nicom2002

Copii
Natalia: 10 ani, 11 luni

05.01.2010 1:30     citat 

pup fetele sarut sarut sarut mie mi se pare micutza burtica mea dar na....abia astept sa merg la dr sa vad cum mai e bebelina scot limba scot limba scot limba

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

05.01.2010 1:52     citat 

ionelita da ar fi foarte frumos sa ne intalnim la maternitate.
Ce naspa cu gingiile. Eu inainte nu aveam probleme. In ultimul timp am observat ca sangereaza foarte repede dar stiu ca e normal in sarcina.

nicom ce burtica frumoasa ai. Chiar ca e lasata sarut Poate asa trebuie sa fie. Oricum de mare eu zic ca e destul de mare, ti se pare tie ca probabil o vezi numai de sus.
Eu numai in poze si dupa buric imi dau seama ca mi-a crescut multisor burtica.

Eu ma bag in pat la nanita ca mi-e somnic. M-am trezit foarte dimineata si ma simt franta. Va pupacim amandoi. Sper sa ma lase bebe sa dorm ca s-a trezit de ceva timp si face gimnastica in burtica cred zambet sarut

sus

Denunta
monika_gi

Copii
GEORGE: 14 ani, 6 luni
am nascut deja!

05.01.2010 1:52     citat 

Buna ziua Burticutelor,
Ma primiti?
Sunt din Tulcea, am 33 ani, un baietel de 3 ani si 5 luni si o burtika de 5 saptamani si 6 zile, iar toatea astea impreuna cu un sot si tata minunat.
DPN 01.09.2010

Tocmai m-am externat si profit de timpul liber pe care trebuie sa-l petrec in casa. Am facut o disgravidie care m-a tinut pe patul de spital 3 zile cu perfuzii, ptr ca versam fff mult, ma deshidratasem si nu ma mai puteam tine pe picioare de rau ce-mi era.
Daca pe lista aspirantelor la o burtik nu reuseam sa fiu activa zilnic sau lunar cu scrisul... aici cu siguranta foi fi mereu pe forum sa va citesc. Si la prima sarcina eram toata ziua cu fetele la discutii despre ce simtim si ce nu cu burticile noastre.
Pup pe burtici si la bebici!

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

05.01.2010 2:00     citat 

bine ai venit monika sarut sarut sarut sigur ca te primim sarut sarut sarut imi pare rau pt ce-ai patit....iti doresc sarcina usoara si un bebe sanatos sarut sarut sarut
completeaza la "eu si copii mei" prima zi a ultimului CM sa apara cate saptamani de sarcina ai sarut sarut te pupam sarut

byu sarut sarut

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

05.01.2010 2:00     citat 

buna fetelor!
m-am trezit mult mai tarziu ca de obicei azi...poate ca am fost foarte obosita aseara! stiti ca am dormit ieri noapte doar 3 ore jumate ca m-am holbat la pereti pana dimineata!

byu mie mi se pare absolut aberant sa platesti ca iei concediu medical!

sweety_karina multumesc dar kilogramele le simt poate mult mai multe decat sunt! vitamine am luat acid folic in primele 3 luni si jumatate plus elevit; apoi am luat doar elevit iar pe la 4 luni aproape 5 luni am facut o pauza de o luna (n-am mai luat niciun fel de vitamine); de o luna medicul de fam impreuna cu cel gineco mi-au prescris o "dieta" de 10 zile elevit, 10 zile calciu si D, iar inca 10 zile fier! acum am terminat si fierul iar medicul gineco mi-a zis sa iau in continuare elevit ca asta-i baza (exact asa a zis)! cat priveste alaptatul sper sa pot sa alaptez, alfel nici nu mi-am imaginat practic ca va fi! as fi tare dezamagita sa nu pot s-o fac!

biencut pt pt aprecieri la burtica mea! jenat esti o draguta! nici nu iti imaginezi ce m-ai emotionat cu povestea nasterii lui mihaita! am citit-o si imi dadeau lacrimile! multumesc pt atatea amanunte, m-ai luminat cat de cat cu privire la ce ma asteapta! sper sa am o nastere mai usoara! jenat eu nu-s asa curajoasa ca tine!

claudis esti o draguta sa compari poza cu cele de pe net! jenat si eu sper sa nu ajung sa iau mai multe kg... as vrea chiar sa ma opresc! zic si eu ca sora-mea (cand ii tot zic cate kg mai am , cate grame am luat, cate am dat jos..) : ma mentin intre 99 si 100 acum! rad rad rad

sus

Denunta
nicom2002

Copii
Natalia: 10 ani, 11 luni

05.01.2010 2:01     citat 

bun venit mami monika_gi! sarcina usoara iti doresc! sarut
Byu- am spus ca si mie mi s-a parut ca sa cam lasat in ultimele zile dar la fel ca si tine ma gandeam ca asa o fi normal si nu intrasem in panica...dar cand am vazut ca si alte persoane sesizeaza asta fara ca eu sa zic vreun cuvant si ca-mi tot spun sa ma pregatesc de nastere surprins surprins surprins oricum acum astept ziua de maine cand vine la serviciu o colega cu experienta ,care evident nu stie nimic inca si nici nu m-a mai vazut de cateva zile bune, sa vad daca ea sesizeaza ceva!
oricum oficial de maine ar trebui sa intru in concediu iar la dr m-am hotarat sa merg numai daca voi considera ca sunt probleme; deocamdata burtica lasata+ dureri nu ma pun f tare pe ganduri!

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

05.01.2010 2:02     citat 

anca sarut sarut ma bucur ca te-ai odihnit sarut

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 9 luni

05.01.2010 2:03     citat 

bun venit monika_gi,sarcina usoara. poop

sus

Denunta
ralucutza15

Copii
Dragos Andrei: 10 ani, 7 luni

05.01.2010 2:26     citat 

salut. eu nu sunt o membra foarte activa adica vorbareata, dar tot citesc zilnic ce scrieti... era la un moment dat vorba despre dureri in parte de jos, de oase sau altceva, nedumerirea mea e daca si la 17 saptamani e ok sa simti asa durere ca si durerea de ovare de la cm, adica simt ca ma dor ovarele f tare cand merg sau cand cobor din masina si uneori chiar fara motiv...

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 10 luni
T: 8 ani, 6 luni

05.01.2010 2:40     citat 

ce mare burtica ai nicom....foarte frumoasa...
bine ai venit monica...sa ai o sarcina usoara si sa fii sanatoasa...

eu am o stare asa de "lasa-ma sa te las"...n-am chef de nimic, parca n-am chef nici sa mananc, nici sa stau in pat , nici la munca, nici nimic...cred ca hormonii isi bat joc de mine...
in plus ieri ma dureau picioarele si imi erau umflate seara, incat abia m-am linistit dupa ce mi-a facut sotul o frectie cu spirt la ele si cu crema mentolata, dupa ce in prealabil am stat cu ele ridicate pe perna...
biencut, am citit povestea ta...ti-am lasat acolo comentariul...te felicit din nou...
sa dea Dumnezeu sa trecem si noi repede si bine prin experienta asta zambet

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.01.2010 2:44     citat 

Roxanne, chiar daca citind ti se pare ca a fost groaznic eu acum meditand realizez ca am avut parte de o nastere relativ usoara cel putin fata de la Bianca (daca fac exceptie de riscurile la care a fost expus bb) pt ca am putut face fata durerilor si pt ca de la prima durere pana la la expulzie, inclusiv a durat totul 4.5 ore maxim. Plus ca exista o mica pauza intre contractii fata de la Bia si puteam cat de cat sa mai im trag sufletul. Oricum n-ai de ce sa te sperii. De regula a doua nastere e mai usoara si poate sa fie cu mult mai usoara decat te astepti. Am o pritena care a nascut fara sa simta absolut de loc contractiile/durerile! Ea se plimba pe holul spitalului pt ca se plictisea... rad

Byu,sincer am stat in dubii daca sa detaliez cat mai mult povestea nasterii sau nu caci imi dau seama ca citind, mai ale, daca te afli la prima nastere ti se pare o grazavie dar de fapt se pare ca asta e mersul firesc al naturii chiar daca nu intotdeauna e pe placul nostru. Multumesc pt felicitari si urari... sarut

Claudis, am avut parte de chinuiala dar din pacate a trecut. Si dupa cum am spus mai devreme exista si nasteri extrem de usoare. Toate prietenele mele au nascut extrem de usor. Una n-a avut de loc dureri dupa cum spuneam, iar celelalte au avut dureri suportabile. Cel putin una din ele imi spunea dinainte ca ea nu rezista de loc la durere si ca sa-i faca dr epidurala ca ea nu suporta nicicum durerea oricat de mica si uite ca a nascut fara vreo epidurala! A spus ca durerile au fost suportabile si n-a mai fost nevoie de nimic pt ca s-a dilatat si repede.
Din toate pritenele mele eu am fost cea mai putin norocoasa in privinta nasterii dar asta e.

Fetelor, va zic din suflet ca n-aveti de ce sa va speriati. Chiar daca veti avea momente mai grele ganditi-va ca totul va lua sfarsit. Eu toata nasterea m-am concentrat pe gandul ca acum tb sa aud: "se vede capul copilului"! Si daca veti avea parte de un personal asa excelent cum l-am avut eu veti trece mult mai usor prin toate. De fapt cred ca la noi de aici e frica...nu de dureri cel mai tare ci de cum va reactiona personalul; cat de intelegator si cu cata promtitudine si intelegere vom fi tratate. Cel putin pe mine de-asta ma ingrozea nasterea la Bianca. Daca as fi avut garantia ca in momentul in care ma simteam rau toti ar fi fost la picioarele mele sa-mi aline durerea m-as fi dus fluierand. Dar uite ca de data asta, chiar daca nu mi-a fost frica, personalul s-a ridicat cu mult peste asteptarile mele si asta conteaza cel mai mult!

Puimihai, nu vreau sa te sperii, dar nu stiu de ce, de fiecare data dupa ce citesc ce scrii am sentimentul ca toate starile tale de neliniste, somn pe furate, dureri, etc prevestesc ca mai ai un pic de tot. foarte fericit Poate o saptamana...
Ai incercat sa vb cu dr tau? sarut

Ancutza, n-ai pt ce, cat despre nastere...Repet ca si pt mine a fost o noutate. Pe nimeni pana acum n-am auzit sa treaca prin asa ceva si am citit multe povesti de-astea pe net care au fost grele...Deci, ca atare putine fete trec prin chestii de genul asta, ca fiecare nastere e diferita...Pana si actul medical in sine am vazut ca difera substantial de la o nastere la alta.

monika_gi, bine ai venit si sarcina usoara in continuare!

ralucutza15, da e normal, caci se mareste uteruol, se intind ligamentele!

sus

Denunta
mireaadrianaflorina

Copii
Ioana Daniela: 10 ani, 10 luni
am nascut deja!

05.01.2010 2:46     citat 

bun venit burticilor noi! sarut sarut sarut
eu tocmai am terminat curatenia si vreau sa ciugulesc ceva! vreau sa va spun ca de cateva seri vomit dupa ce mananc! si am starile de la inceputul sarcinii, adica greata, stari de voma si cate o durere de cap trist ! sper sa treaca mai repede!

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

05.01.2010 2:46     citat 

Buna venit monica_gi zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: