· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista gravidutelor (377)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista gravidutelor (377)     
nicom2002

Copii
Natalia: 10 ani, 11 luni

05.01.2010 3:30     citat 

bjulika- doamne cat e de frumos! si ce ma bucur ca sunteti bine amandoi!! pupici sarut sarut sarut

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

05.01.2010 3:30     citat 

bjulika sarut sarut chiar acum intrebam de tine rad rad rad rad

ce grasan mumos ne arati tu acolo sarut sarut in prima poza parca rade sarut sarut sarut dragul de el sarut sarut sarut sarut e un scump sarut sarut
felicitari pt implinirea saptamanii...noi stiam ca miercuri trebuia sa te operezi, nu marti confuz confuz
va pupam si asteptam detaliiile nasterii sarut

Ultima modificare efectuata de catre ionelita la 05.01.2010 3:31, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 9 luni

05.01.2010 3:31     citat 

ce zmbaret e in prima poza sarut e un dulce mic si grasun scot limba felicitari pt un bebe asa frumos,sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii sarut sarut sarut

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

05.01.2010 3:33     citat 

bjulika sa-ti traiasca bebe! e tare frumusel!

multumesc fetelor! deci imi cumpar scutece refolosibile! foarte fericit asta pt ca a inceput sa ma preocupe bagajul pt maternitate! nu am idee exact in ce va consta, ma orientez dupa listele pe care le-ati postat tot voi aici! va pup pe toate!

sus

Denunta
bjulika

Copii
Alex: 11 ani
am nascut deja!

05.01.2010 3:39     citat 

SI acum in legatura cu operatia...bineinteles, nu am cu ce sa fac comparatia, dar cine alege cezariana exclusiv pentru a scapa de dureri se inseala. Pentru mine a fost o trauma destul de mare, am reactionat destul de rau si la anestezie, recuperarea a fost grea si dureroasa pt ca am avut uterul foarte mare. De altfel inca mai am burta. Azi ma duc sa-mi scoata firul si sper sa fie mai bine si sa scap de usturimile din jurul cusaturii.
Dupa primele 2 zile cand m-am simtit ca si cum m-a lovit trenul, a fost mai ok, dar sa va fereasca sfantul sa va apuce tusea...e crunt! Si mai crunt a fost primul scaun.... ochi peste cap
Da, cam atat despre operatie...groaznic, ce sa va spun...trist dar important e ca e bebe perfect si sanatos si frumos zambet sarut
Despre spital n-am decat cuvinte de lauda, chiar nu am ce sa le reprosez celor de la Regina Maria. Totul a fost impecabil, toata lumea serviabila, amabila si la dispozitia noastra. Aveam inclusiv buton agatat de perna. Mai mult decat ingrijirea pe care mi-au acordat-o, am primit si sfaturi f utile acolo. Adica bebe a stat cu noi in camera si veneau doctoritele si asistentele de la neonato si ne explicau ce si cum si ne-au pus si pe noi sa-l imbracam pe bebe, sa-l schimbam, m-au invatat sa-l alaptez, sa-mi ingrijesc sanii etc. astfel incat cand am ajuns acasa stiam ce sa facem.
Si o sa scriu cand am timp si un comentariu frumos despre dr meu ginecolog pentru ca merita toate laudele zambet

Pupici si ma duc la bebe ca parca mi-e deja dor de el! jenat sarut
Multa sanatate si LA MULTI ANI!!! sarut

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 8 luni

05.01.2010 3:41     citat 

monica, bine ai venit in trupa noastra. Iti doresc o sarcina usoara ca un fulg zambet

Nu stiu exact cum se procedeaza, daca o sa stau acasa sau nu. Oricum eu imi pregatesc bagajul sa fie la mine pentru orice eventualitate.
Data trecuta cand am fost internata pentru comisie, m-au tinut in spital aproape o saptamana. Ce e drept, a fost imediat dupa incidentul cu scarile, cand am picat pe ele, si probabil a vrut sa vada ca sunt ok.
In legatura cu personalul din spitale, am ramas uimita cat de amabile sunt asistentele si restul staff-ului. Foarte dragute in comparatie cu anii trecuti. Si doctorii la fel. Cel putin, doctorul care era de garda cand m-am internat ultima oara a venit ziua urmatoare la mine in salon sa ma intrebe daca totul e ok si in regula. Am ramas uimita, am crezut ca pe moment doreste ceva la buzunar, dar a stat relativ departe de patul meu. Deci venise doar sa vada ca sunt in regula. Uimitor pentru un doctor din Romania. Se pare ca incet incet se schimba si la noi sistemul. Nu mai urla pe tine, si te fac albie de porci si isi dau asistentele aere ca vezi doamne cine ar fi dansele. Sunt chiar draguti.
In legatura cu frica de nastere. repet ca mi-as dori constanta atitudinea care o am fata de nastere. Abia o astept. Sunt perfect constienta ca sunt dureri, dar ma gandesc la femeile din trecut, cand nasteau acasa, pe campuri sau mai stiu eu unde, si nu aveam parte de ingrijiri medicale si nici de calmante. Daca alea au putut, putem si noi. Cel putin asa ma gandesc eu. Ce sa zic de mama saraca, ca la nasterea mea era cat pe ce sa ma scoata cu forcepsul din cauza unei idioate de asistenta, care cand avazut ca mama e pe cale sa nasca a inceput sa urle pe ea, sa mai astepte , sa tina in ea, sa nu faca in pat ca nu e libera sala de nasteri. Iar mama, prostuta si credula, tanara si naiva, a dat ascultare. Si iaca ca atunci cand s-a eliberat sala, mama ioc contractii. Si s-a suit asistenta cu pricina cu coatele la ea pe burta, asudand intruna, si a impins ca mama credea ca iese tot din ea afara, pana si ochii din cap.
Asa ca deocamdata, nu imi e frica, optez pentru nasterea naturala, sperand sa nu apara complicatii, si ma gandesc ca e singura cale sa imi tin puisorul in brate.
Nicom, frumoasa burticuta ta.
dar nu stiu de ce bebe meu e atat de vioi. Nu sta locului deloc. E bine oare??? de dimineata se misca intruna. mai face cate o pauza de 20-30 min, si apoi iar taraboi. confuz confuz confuz

va pupic

sus

Denunta
bjulika

Copii
Alex: 11 ani
am nascut deja!

05.01.2010 3:48     citat 

DANONINO, bebe Alex roseste! jenat Sa primeasca pupici de la o printesa ca Sara nu e putin lucru! Pupa si el inapoi! sarut

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 9 luni
T: 8 ani, 6 luni

05.01.2010 4:06     citat 

Bijulika, ce bine sa auzim de tine...
ai un copil tare frumos si bucalat...se vede ca l-ai hranit bine...sa-ti traiasca, sa fie sanatos, mancacios, sa creasca bine si sa va bucurati de el...
Ma bucur ca ai avut parte de personal amabil si conditii bune de spitalizare...ai nascut la privat sau la stat ?

Codrina, ai dreptate cu faza ca daca altele au putut, vom putea si noi...
faptul ca se misca bebe e bine...indiferent cat se misca...a mea acum cred ca nu mai incape asa bine in spatiul destinat ei, si e de-a dreptul prezenta de dimineata pana dimineata...misca aproape tot timpul, ma gadila, imi misca burta cu onduleuri, e tare simpatica...mai putin noaptea cand nu ma lasa in orice pozitie si-mi da niste ghionturi repetate pana inteleg sa ma intorc pe cealalta parte...si noaptea uneori o simt de parca ma gadila cineva pe interior si ma ia rasul in somn...

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

05.01.2010 4:08     citat 

carmen sarut sarut la privat a nascut bjulika

bjulika sarut sarut cat te-a ajuns cheltuiala? daca poti sa ne spui ochi peste cap

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 9 luni
Irina Maria: 8 ani, 8 luni

05.01.2010 4:14     citat 

bjulika felicitari pt puiutul tau adorabil si felicitari pt tine.
Imi pare rau ca ai trecut prin atatea si ca nu a fost tocmai usor cum tindem sa credem ca este atunci cand vine vorba de cezariana. Sa scrii povestea nasterii cand ai timp ca o asteptam cu drag.
Ai un bebe scump foc si grasunel. Sa va traiasca.
Tu te simti mai bine acum?
Un pupic si o strangere de manuta de la Iulian.
Va pupam pe amandoi.

Bun venit burticilor noi.

biencut foarte bine ca ai redat totul atat de amanuntit. Stiu ca sunt persoane care nasc mai usor, dar sunt si persoane care nasc foarte greu. Mama mea de exemplu a avut un travaliu de 18 ore cand a tb sa-l nasca pe fratele meu (primul copil). A fost crunt pt ea. Poate sa fie si faptul ca era inca copil (17 ani) sau faptul ca asa ii este ei organismul. La a doua nastere i-a fost mai usor, iar la a treia (am aparut eu) a fost si mai usor.
Eu sper sa nu seman cu ea sa ma chinui atat. Am noroc (cred) ca sunt mai lata in bazin si poate ma va ajuta la nastere lucrul acesta.

ancutza am omis sa-ti spun ca si mie imi place foarte mult poza ta de la avatar cu burtica. Ai o burtica mare si frumoasa sarut

codrina ai picat pe scari? surprins Cum s-a intamplat asta?
E bine despre ce zici tu ca s-au mai cizelat cadrele medicale, dar tind sa cred ca difera de la spital la spital. Sper sa fie bine si la maternitatea unde voi naste eu confuz

sus

Denunta
krmnn

Copii
S: 10 ani, 9 luni
T: 8 ani, 6 luni

05.01.2010 4:19     citat 

da chiar, cat a costat ?
unde o sa nasc eu o nastere cu epidurala e 1095 euro, iar cezariana cu indicatie medicala e 1420 euro, iar la cerere e 1610 euro...
in asta intra nasterea, spitalizarea, masa, necesarul de medicatie indiferent de complicatiile survenite si hainutele de spital pt bebe si mama...

bijulika, ai putut sta impreuna in camera, adica cu sotul ?

sus

Denunta
ralu_rx

Copii
victor robert: 10 ani, 8 luni

05.01.2010 4:22     citat 

buna fetele
la multi ani!!!si un nou mai bun si mai frumos!!!
eu am avut stricat comp chiar de sarbatori cand as fi avut timp sa intru mai des...
nicom ce burticuta frumoasa ai!!! sarut sarut sarut
byulik ce dulceata de baietzel!!!il pup tot tot!!! sarut sarut sarut
noi suntem bine..astept rezultatul de la amnio peste o saptamana!!!
bebe este cam activ,il tot simt ca ma inghionteste!!!
va pup cu drag sarut sarut sarut

sus

Denunta
anika29

Copii
Ilinca Maria: 10 ani, 7 luni

05.01.2010 4:29     citat 

buna fetelor

am citit si eu povestea nasterii lui Mihaita...biencut nu se dezminte, curajoasa, puternica si directa in exprimare ce mai o mamica eroina sarut

monika bine-ai venit la noi. iti doresc si eu sarcina usoara si nastere usoara si rapida sarut

bijulika sa-ti traiasca printisorul si sa va bucurati de el sarut

pupici la toata lumea sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ancutza_anca

Copii
Amalia: 10 ani, 10 luni

05.01.2010 4:35     citat 

byu multumesc jenat sarut

krmnn dar unde nasti tu de e asa de scump?! de fapt stai ca mi-au spus si mie ca e posibil sa se scumpeasca dupa 1 ianuarie...ia sa intru pe site-ul lor sa vad...oricum mi se pare mult! la mine era 1000 euro indiferent cum nasteai (natural, in apa, cezariana, cu epidurala fara... si la fel toate erau incluse inclusiv creme pt bebe)

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

05.01.2010 4:36     citat 

ralu sarut va pupam sarut sarut ma bucur ca esti bine sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: