· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Lista gravidutelor (377)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Lista gravidutelor (377)     
ionelita

am nascut deja!

05.01.2010 10:17   Lista gravidutelor (377)  citat 

Madalinacret ,puimihai si mamicutzelor din top!

Bjulika , Biencut , Ilicutz ,SiminaB , Mamiyasmi , sa va traiasca puiutzii !

Bun venit noi_trei , florycyka , eu_madyyy , adrianaBuc sarcina usoara si bebei sanatosi va dorim. sarut sarut

(18 )

Madalinacret 39------------------------------------------- DPN 13.01.2010, baietzel Casian Radu ,13.07.1978
puimihai 37.......................................................Focsani , DPN 23.01.2010 , fetitza Ana Maria
hely 34..................................................................Brasov, DPN 15.02.2010, fetitza
Angelll 34------------------------------------------- Italia, DPN 16.02.2010, fetitza Annamaria, 26.06.1983
Roxanne 33-------------------------------------------- DPN 22.02.2010, fetitza
vicky22 32------------------------------------------- Bucuresti, DPN 23.02.2010, baietzel, 11.11.1987
hermine 32------------------------------------------- Timisoara, DPN 25.02.2010 , baietzel Dominik Nicholas
nicom2002 32............................................................Brasov, DPN 03.03.2010, 02.02.1981, fetitza
Ana_348 32------------------------------------------- Bucuresti, DPN 04.03.2010, 25.09.1979, fetitza Diana
freedelia 31............................................................DPN 08.03.2010, 19.07.1978
0911 31----------------------------------------------- Arad, DPN 08.03.2010, fetitza , 09.11.1979
ancuta_anca 30............................................................Braila, DPN 14.03.2010, fetitza , 06.02.1979
mireaadrianaflorina 30..................................................Bucuresti, DPN 14.03.2010, fetitza ,30.04.1984
Vipera 29............................................................DPN 20.03.2010, Dr Mitran, Sp. Giulesti
Mihaela29 28............................................................Vancouver , DPN 22.03.2010, baietzel
andreea4oana 28.............................................................DPN 24.03.2010, fetitza
ferre 28............................................................DPN 26.03.2010, baietzel
mimosita 28............................................................Timisoara, DPN 27.03.2010

(21 )

bebezola 27.............................................................Cluj Napoca , DPN 31.03.2010 , fetitza
suzica 27.............................................................Motru , DPN 01.04.2010 , baietzel
ionelita 26............................................................Vaslui, DPN 08.04.2010, baietzel Cosmin, 18.02.1984
byu 26............................................................Iasi, DPN 08.04.2010, baietzel Iulian David
krmnn 26............................................................DPN 09.04.2010, fetitza Sofia
22ra 25............................................................Ploiesti DPN 16.04.20010 , fetitza Ilinca Maria
laura_feelings 25.............................................................Focsani , DPN 11.04.2010
claudis 24............................................................Bucuresti, DPN 23.04.2010, baietzel Matei 12.08.1980
Sweety_Karina 24...............................................................Iasi, 02.05.2010, baietzel
cristina79 22............................................................DPN 12.05.2010, baietzel Sebi
codrina 22............................................................Arad ,DPN 12.05.2010 , 12.08.1980
ana_lou 21.......................................................Grecia,DPN 14.05.2010
ralu_rx 20............................................................Arad, DPN 23.05.2010, baietzel 17.05.1978
karina_swe 20............................................................Sweden, DPN 25.05.2010
florycyka 19.............................................................DPN 01.06.2010
anika29 19............................................................Iasi, DPN 03.06.2010 , 26.07.1979
ancamonica 18.............................................................Dorohoi , DPN 07.06.2010
DANONINO 17..............................................................Bucuresti , DPN 12.06.2010 , baietzel
luara 16...............................................................DPN 20.06.2010 , baietzel , 14.11.1979
ralucutza15 14...............................................................Cluj , DPN 22.06.2010
noi_trei 14..............................................................DPN 08.07.2010

(6 )

adrianaBuc 13...............................................................Bucuresti , DPN 11.07.2010 , 27.03.1979
mirelina 12 ...............................................................DPN 17.07.2010
ralu-mada 12................................................................France , DPN 25.07.2010
corina2007 10...............................................................Tulcea ,DPN 30.07.2010
eu_madyyy 10..............................................................DPN 03.08.2010, 18.12.1985
mariposa 9 .............................................................DPN 11.08.2010

14 baietzei 13 fetitze

Sarcina usoara tuturor celor 45 de burticutze, mici si mari, care sunt pe listuta!!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------
exclamatie ===IMPORTANT=== exclamatie
Fetelor, va reamintesc: pentru o mai buna vizualizare in vederea efectuarii noii listute sa scrieti tot ceea ce tine de aceasta cu verde (ex. DPN = xx.yy.2009). Nu postati imagini care latesc pagina! (apasati intai butonul “vizualizare”, inainte de a apasa butonul "trimite"). Stiu ca ma intelegeti si ca o sa fiti atente la aceste aspecte, de aceea va multumesc din suflet! sarut sarut sarut
exclamatie===UTIL=== exclamatie Cum sa postez poze
---------------------------------------------------------------------------------------------------

sageata sageata Capitolul anterior: Lista gravidutelor (376)

sus

Denunta
Byu

Copii
Iulian Gabriel: 10 ani, 7 luni
Irina Maria: 8 ani, 7 luni

05.01.2010 10:35     citat 

ionelita neata. Multumim de listuta.

adriana ce frumos te joci cu printesa. SI Iulian se joaca asa cu mine. Ieri simteam ca e avalansa, cutremur la mine in burtica la cate tumbe facea si cand puneam mana se lipea si se ondula de burtica atat de tare ca imi ridica mana in locurile in care umbla.

puimihai ma mir ca tb sa dau 60 lei pt consultatie in sensul ca nu m-a consultat doctora. Am fost la ea sa-mi dea referatul pt Comisia medicilor, am fost apoi la comisie am primit aprobarea de concediu pt inca 31 zile, dupa care m-am intors la doctora ginecolog sa-mi dea concediul pt luna ianuarie. Atunci mi-a spus ca faptul ca m-a trecut in caiet (acolo unde trece ea pe fiecare pacient cu CNP-ul) apare ca o consultatei si tb sa ii dau 60 lei ca asa e de la 1 ianuarie anul asta. Adik tb sa platesc 60 lei chiar daca ma duc sa-mi dea concediu care de fapt e de la comisie? Eu nu stiu ca nu s-a mai intamplat pana acuma. Mai ales ca anul trecut mergeam si de 2 ori pe luna sa-mi dea concediu si niciodata nu mi-a cerut bani pt faptul ca am fost doar dupa concediu. Ma gandesc ca teoretic ar tb sa ma consulte inainte sa-mi dea concediu. Probabil asta e explicatia. voi ce spuneti?

sus

Denunta
bebezola

Copii
Rada Beatrice: 10 ani, 8 luni

05.01.2010 10:35     citat 

la multi ani ,un an nou fericit si cu bebei sanatosi sa creasca mari toti bebeii.
nu am mai intrat demult ca acasa nu pot intra p forum nu stiu de ce,acuma am citit din urma 4 capitole surprins ca sunt la servici si aici pot intra surprins. mai am putin si intru in trim 3 sarut . ce am crescut rad
bebelina mea e foarte activa asa tare o simt abia astept sa vina data de 11 sa mergem la eco sa vedem cat am mai crescut sarut ca eu am crescut destul de bine in ultima luna rad rad surprins
sa va spun cum a trecut carciunul la mine trist foarte rau am stat in pat racita cu febra,de rev am fost la niste prieteni dar mai mult am stat in pat trist si acuma pe cand am crezut c am scapat iarsi ma ia o tuse foarte naspa trist trist trist plang sau sunt foarte trist si cam asa a trecut sabatorile. acuma am inceput iarsi lucrul ,mai avem putin zambet pana la sf lunii sarut si stam acaas si luam in greutate si dormim nonstop rad . va pup dulce pe toate sarut sarut sarut

sus

Denunta
Byu

Copii

05.01.2010 10:58     citat 

La Multi Ani bebezola.
Bine ai revenit pe forum intre gravidute.
Imi pare rau ca esti racita si ti-a fost asa rau de sarbatori trist trist Te-ai tratat cu ceva?
Incearca sa mananci multe citrice, limonada sa bei, ceaiuri caldute cu lamaie si miere. Probabil ai aplicat deja metodele astea cele mai simple.
Insanatosire grabnica. Pup sarut sarut sarut

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 6 luni

05.01.2010 10:59     citat 

Neata fetele!

Noi am dormit asa de bine, cum nu am mai dormit de mult timp. La 22:30 ne-am bagat in patut, si dupa jumatate de ora de tumbe si boxari ca aveam impresia ca iese bebe prin burtica, am adormit. Ce-i drept,m-am trezit de cateva ori in cursul noptii, dar doar sa aranjez perna mai bine intre genunchi, si am adormit la loc. Si am dormit asa frumos si adanc pana pe la 9:30. Asta a fost record pentru ultimele saptamani. Bineinteles ca bebe se face simtit, si acum ma bazaie. E atat de vioi. De multe ori ma intreb cand mai doarme ?? sarut sarut sarut Am citit si eu povestea nasterii lui biencut, si o admir pentru curajul si rezistenta de care a dat dovada. Dar un lucru ciudat am observat. Nu m-a luat nici un strop de frica. Deloc. Am observat pe forum destule fete care se ingrijoreaza oarecum pentru momentul nasterii, unele adopta varianta cezarienei, dar mie nu imi e frica deloc. Sa fie oare prea devreme sa imi fac griji? Sa se inteteasca frica pe parcurs ce sarcina evolueaza?? Eu totusi sper sa imi pastrez constanta atitudinea ce o am acum fata de nastere.

Byu, anul trecut, prin noiembrie parca, a fost sotul sa imi ia medicalul de la dr, caci eu nu aveam cum sa ajung atunci la cabinet, si a platit 50 de lei. Eu de obicei plateam pentru concediu + ecografie 70 de lei. Acum sincer, nu stiu care e politica lor. Am inteles ca se plateste si faptul ca mergi pentru concediu.
Noi joi mergem la spital, sa ne internam pentru comisie. Asa sunt demersurile pe aici. O sa stau internata cateva zile. Apoi o sa mai trebuiasca in februarie sa dau o raita prin spital de cateva zile si sper sa fie ultima caci as vrea ca de la 1 martie sa intru in prenatal. Mi-am calculat si impartit cele 126 de zile. Maine o sa ma duc la doctorita de fam sa vbim despre prenatal.
Va pupic, si va doresc o zi frumoasa. Ma duc sa pap ceva ca bebelusul meu face taraboi iar. sarut sarut sarut

sus

Denunta
Byu

Copii

05.01.2010 11:08     citat 

Codrina tie nu-ti da aprobare pt concediu de la comisie decat daca te internezi? trist Ce nasol. Nu e naspa in spital?
Eu n-am avut nici o internare in spital si mi-a dat comisia pana acuma 2 luni concediu. Nu ar trebui sa comenteze cand e vorba de gravidute. La noi aici nu prea comenteaza. Din februarie incep prenatalul si ma bucur.
Mersi ca m-ai lamurit cu plata. Eu cand merg la consult platesc. In general 100 ron e ecografia, iar consultul pe masa care am facut o singura data si mi-a facut si papanicolau am dat 60 lei.
Urmatoarea eco o sa fie morfologia care o s-o facem saptamana viitoare, dar la spital si costa 100 ron. Abia astept sa-mi vad puiutul. V-am tot zapacit pe aici inainte de sarbatori ca abia asteptam morfologica. Am intrebat-o pe doctora ginecolog daca nu e prea tarziu la 28 saptamani (atat voi avea atunci) pt morfo si a zis ca nu, e in regula. Oricum eu simt ca bebe e bine si nu are nici o problema. Poate sunt prea sigura, dar nu stiu de ce tind sa simt asa.

sus

Denunta
bebezola

Copii

05.01.2010 11:17     citat 

byu cred ca nu am baut atata ceai in 26 de ani cat am baut acuma de sarbatori. am vb cu dr si am putut lua un paracetamol cand am avut febra dar in rest fructe si lfelii de lamai surprins si sotu imi dadea supica calda la pat sarut sarut sarut . pupici

sus

Denunta
Codrina

Copii
Iris Andreea - 10 dintisori, 4 maselute
10 ani, 6 luni

05.01.2010 11:27     citat 

Byu, eu am tot umblat prin spitale, si cu sarcinile trecute care le-am pierdut, si cu asta la inceput. Asa ca sunt "calita". E foarte rau in spital cand nu ai activitate, si te plictisesti. Dar eu imi iau laptopul cu mine, am net de la orange, si e ok. Atat ca e deranjul mare, cand se plimba celelalte paciente pe usi, pe la bai si iti vine sa arunci cu ceva dupa ele. In schimb, e ok. E curat, baile sunt curate. Avantajul e ca te odihnesti, ca nu ai altceva de facut. Acum fug, ma duc la soacra-mea la servici sa ne bem cafeluta.
Pupici

sus

Denunta
Byu

Copii

05.01.2010 11:42     citat 

Am inteles codrina. E bine ca te-ai obisnuit. Eu am oroare de spitale. Nu stiu de ce. Nu am stat niciodata in spital. Sper ca atunci cand voi naste sa treaca cat mai repede timpul. Eu si bebe sa fim bine cu ajutorul Domnului si sa ne dea cat mai repede drumu acasa.

Foarte bine bebezola. A avut cine sa aiba grija de voi doua. sarut sarut

Eu am ajuns la masa de pranza ca micul dejun l-am luat dimineata la 7 cand m-am trezit si mi s-a facut foame. Pap supa cu galuste prostit Iar la felul doi am facut ieri niste cartofi la cuptor cu ceapa si usturoi, conopida pane si salata de vinete Si pt final mi-am pregatit un mar taiat felii ca nu pot musca din el pt ca imi sangereaza gingiile.

sus

Denunta
claudis

Copii
M: 10 ani, 7 luni

05.01.2010 11:45     citat 

Byu ce pozite frumoase ai facut de sarbatori...Am omis sa iti transmit ca imi plac mult si esti o frumoasa sarut

bebezola imi pare rau sa aud ca si tu ai fost racita de sarbatori..Sa ne luam de mana trist Sper ca nu ai facut febra mare...Eu am ajuns aproape de 38

Pentru tuse iti recomand ce mi-a fost si mie recomandat de Ionelita care la randul ei a primit recoamdare ..Deci e testat bine.. scot limba PLANTUSIN .Cum spune si denumirea numai din plante " inocente"

Codrina aceeasi senzatie am avut-o si eu...Am fost uimita si chiar mi s-a facut rau cand am citit prin ce a trecut..Dar nu m-am gandit si nu ma gandesc o clipa ca la mine ar fi la fel de greu...Din acest motiv nu a avut de ce sa apara teama scot limba

Tind sa cred ca este totusi prea devreme pentru noi sa ne ingrijoram....Si ce am mai obs.ca fetele la a doua nastere au de regula emotii mai mari decat noi..Pentru ca ele stiu ce le asteapta pe cand noi nu... rad
Una este sa auzi povestile altora si lata e sa traiesti pe propria piele ..
Oricat de usoara ar fi o nastere..Dureri tot sunt si nu ai cum sa nu ai emotii si teama cand stii ce te asteapta..

La mine cele mai mari interventii au fost operatia de apendicita si un implant dentar..Am avut emotii la momentul cu pricina dar acum daca ar tb sa repet ...as avea frica nu emotii ..pentru ca a fost destul de dureros,cu toate ca au fost interventii minore surprins

sus

Denunta
bebezola

Copii

05.01.2010 11:52     citat 

claudis am avut 38.2 febra si pt tuse am luat sirop de brad facut in casa de soacramea scot limba dar mi sa terminat, tre sa dau o fuga pana la ea sus in camara sa vada daca mai are.poop sarut
daca nu am sa incerc ce ati baut si voi sa vedem

sus

Denunta
Byu

Copii

05.01.2010 11:56     citat 

claudis ce draguta esti sarut sarut sarut Multumesc sarut sarut Si tu esti o frumoasa. Ai un par de invidiat. Cat mi-am dorit si eu sa fiu creata prostit prostit prostit

Iti dau dreptate in ceea ce priveste nasterea. Nu ne e prea frica pt ca nu stim exact ce ne asteapta. Eu sunt constienta ca or sa fie dureri foarte mari, ca o sa fie foarte greu, dar nu ma ia teama. Sper sa am o atitudine pozitiva si in acele momente si sa stiu sa ma stapanesc sa fiu puternica pt bebe mai ales in momentele culminante, sa nu ma pierd si sa fac tot ce imi sta in putere sa fim sanatosi si bine amandoi.
Din pacate depindem foarte mult si de cadru medical care sper din suflet sa fie asa cum trebuie, sa nu se poarte urat si sa nu ma demoralizeze. Pt mine conteaza foarte mult si atitudinea celor din jur in situatii critice si daca sunt incurajata si lumea e calma in jurul meu ma influenteaza si pe mine.
Sa ne ajute Doamne-Doamne pe toate.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

05.01.2010 12:14     citat 

Neatza fetelor! foarte fericit M-am trezit de la ora 10.30 ca mi-a dat Bianca fortat trezirea... trist dar eram lesinata caci m-am culcat pe la 2 si ceva si Mihaita a stat saracul si el treaz de la 11 la 2 caci s-a trezit chiar azi-noapte sa se incapataneze sa nu vrea sa doarma fara mine. Am tot dat ture pe la pat sa-l fac sa doarma si cand credeam ca a adormit si ma instalam mai bine in fata pc-ul il auzeam iar foindu-se! nervos Pana la urma l-am facut sarmaluta intr-o paturica si l-am luat in brate la pc si asa a adormit. Desigur pana ne-am mutat in pat caci in pat a tb sa-i dau sa pape, sa-l schimb, ca sa inchida la loc ochii. Cred ca totusi il deranja nitel si burtica. trist
Dupa ce ne-am trezit ne-am mutat in dormitor ca sa el sa doarma in liniste iar pe Bia am lasat-o sa se uite la desene. Pt ca se tot foia si dadea din picioare si credeam ca-l doare burticuta l-am pus sa doarma pe burtica, pe pieptul meu. Pana la urma am adormit amandoi asa pana a venit Bia sa vada ce fac de nu mai vin odata la ea! nervos Si era asa bine sa mai recuperez cu dormitul... plang sau sunt foarte trist Cu parere de rau l-am lasat doar pe Mihaita sa doarma... plang sau sunt foarte trist

Byu daca de regula plateai 60 ron consultatia atunci nu ma mira ca acum iti cere si pt un concediu. Multi medici fac asa inclusiv medicii de familie te trec ca si cum te-ar fi consultat. trist

Codrina, nici nu tb sa te gandesti la nastere ca sa vezi daca iti e sau nu iti e frica! Sau daca te gandesti gandeste-te ca totul trece! Frica nu te ajuta cu nimic, daca e sa te doara te va durea oricum dar daca te mai si sperii dinainte singura totul se amplifica si creierul tau in loc sa lupte, sa faca sa simti cat mai putin durerea incepe sa actioneze invers. Eu asta am simtit la Bianca. Am fost terorizata de frica inca de pe la 5-6 luni. In schimb la Mihai eram total socata ca nu mi-e frica nici macar un pic, nici stiind prin ce am trecut la Bia si chiar a fost crunt la Bianca caci a durat si f multe ore in care durerile nu scadeau de loc in intensitate si eu nu ma dilatam.
Ca o concluzie dupa 2 nsteri care n-au fost tocmai parfum, ideea e ca cu cat iti e mai putina frica cu atat treci mai usor peste tot, percepi si faci fata altfel eventualelor momente dureroase decat atunci cand intrii in panica.
Referitor la internarile tale...La voi nu se practica internarea oficiala dar statul acasa? La noi daca ai nevoie de concediu medical iti face fisa de internare dar nu te pune sa stai efectiv in spital... Eu la Bianca am 2 astfel de internari...Si stiu ca majoritatea doctorilor din Buc asa procedeaza.

Claudis, la mine a fost tocmai invers! Adica la Bia am fost terorizata nu pt ca ma gandeam ca ma doare caci nu stiam eu cat de rau poate fi dar eram terorizata cred mai mult pt ca nu stiam cum va fi! Citisem dar in loc sa ma linistesc m-am speriat ca fraiera singura.
In schimb la Mihai cu toate ca stiam deja cum poate fi mai rau curios nu-mi era frica. Poate pt ca aveam deja o experienta pe propria piele, ma simteam pregatita sa incerc de data asta sa abordez altfel situatia.
Si daca la Bianca am urlat de ma stia tot spitalul si am urlat nene ore intregi...caci atunci cand intrii in panica si-ti pierzi controlul abia cand se termina calvarul te potolesti si tu...la Mihai doar m-am carait nitel ca sa fac fata durerii. Si ce am uitat sa povestesc de cand am nacsut si mi-am amintit acum e ca prima data cand m-au urcat pe masa sa-mi rupa membranele auzeam din sala de alaturi cum se vaita o fata. Nu urla dar icnea, se vaita asa usor. La care eu amuzata usor (nici prea atre caci ma durea burtica) ii spun dr ca ce frumos face fata aia caci sa ma fi auzit pe mine la prima nastere! foarte fericit rad La care el imi spune...Stai linistita caci in curand vei face si tu la fel! nervos rad jenat Si asa a si fost. Nu m-am vaitat, am avut mai multa demnitate dar tot am carait nitel si ma incordam si rasuceam cat mai in liniste asa cum incearca sa faca Mihaita acum cand il doare burtica... foarte fericit
Si uitasem s amai povestesc ca la un momentdat cand aparusera probleme mi-au dat un furtunas cu oxigen sa-l tin la nas. Imi spuneau intre contractii sa-l tin la nas si sa respir adanc si cand venea contractia sa-i dau drumul ca sa ma concentrez sa imping.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

05.01.2010 12:59     citat 

buna fetelor sarut sarut

bebezola sarut vine ai revenit sarut sarut imi pare tare rau ca ai fost bolnavioara chiar de sarbatori trist trist pup sarut sarut

biencut sarut sarut acum ma pun pe citit povestea nasterii lui Mihaitza zambet zambet

byu sarut sarut poate ne intalnim la maternitate sarut sarut sarut ar fi super tareeee trag cu ochiul trag cu ochiul trag cu ochiul

codrina sarut imi pare rau ca trebuie sa te internezi trist , si la noi se practica sa-ti faca internarea, dar tu sa stai acasa

byu sarut si eu am probleme cu gingiile, imi sangereaza foarte tare..aveam si inainte de sarcina, dar acum e mai rau socat socat

claudis sarut tie ti-a trecut tusea?

sus

Denunta
nicom2002

Copii
Natalia: 10 ani, 9 luni

05.01.2010 1:07     citat 

buna fetele! va pun si eu pozici facute aseara cu burtica mea "lasata" scot limba si ma apuc sa citesc nasterea lui Mihaitza!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: