· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Etapele dezvoltarii > bebe nu vorbeste, sunt putin ingrijorata
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor bebe nu vorbeste, sunt putin ingrijorata     
DJ

Copii
Ionut-Horia: 13 ani, 5 luni
Ida Maria: 10 ani, 1 luna

10.02.2012 1:07     citat 

----------
furnicutza26 a scris:

si cum zicea si Bmel, baietii nu sint asa grabiti....
----------

Nu sunt de acord! scot limba Comparand evolutia Idei cu a lui Horia ea e baiat si el e fata! rad rad rad Or nu e adevarat ce ai scris mai sus or fix ai mei (amandoi) sunt exceptia de la regula... socat

Revenind on topic: si eu ma ingrijoram de Horia pe al un an si ceva ca nu spune decat mama si tata si acum ma rog sa-i mai taca putin gurita..... sau macar sa nu mai vorbeasca ca in desene. Asa ca acum, la fata, sunt mult mai relaxata... Cand o vrea ea o sa vorbeasca (ca lumea, ca suntem la faza "maaa", "mam", si daca e jale mare "mamaaaa"), cand o sa considere ca e cazul o sa mearga singurica (echilibru are dar pentru ce atata deranj?) si asa mai departe.

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 9 ani, 4 luni
Ana Leia: 10 ani, 7 luni

10.02.2012 1:47     citat 

Ana are 1 an si 8 luni dar de-abia acum am icneput sa inteleg unele cuvinte spuse. Am observat ca daca insist sa o invat ceva imi zambeste si tace. Asa ca uneori stau linga ea cand se joaca, rasfoiesc cartile ei si vorbesc, ii explic, ea mai se uita cu coada ochiului, dar eu n-o bag in seama, ca si cu, invat eu pentru mine. Si asa ii place mai mult, asa incepe sa faca si ea. am observat, ca apoi lua ea cartea respectiva si incepe sa vorbeasca pe limba ei pasareasca si imi arata exact ce aratam eu. Voi spuneti ca inteleg comenzile. Eu n-as zice comenzi, ca nu-s catei, totusi is copii. MAi degraba as zice ca noi comunicam in felul nostru. Si Ana intelege tot ce o rog. Am construit cu ea un fel de comunicare in care si eu incep sa pricep ce vrea, am invatat-o sa imi arate ce vrea, sa ma duca de maina acolo unde vrea si asa am inceput sa ne intelegem. La orice face o laud, ii zic ca e bravo si e mare. Daca face ceva gresit, nu tip, nu bat, nu fac nimic ce ar fi considerat de ea ca agresiune. Din contra, ii explic, ca nu e bine si ii arat cum e bine. Am mai auzit de la unele mamici prin parc ca "vai cand a implinit al meu un an imediat am inceput sa inteleg ce spune". Cand le aud ce zic imi vine sa vomit, la propriu. Pentru ca stiu, ca asa copii sint foarte putini. Intr-adevar multi copiii au 15-20 de cuvinte care le rostesc la un an, dar asta nu inseamna ca ii intelegi complet. Asa ca eu zic, sa nu va stresati si sa nu alergati prin medici pana la 2 ani, ca nu e nimic anormal. Anei nu-i tace gura in limba ei pasareasca, ma gandesc ca peste cateva luni o sa-mi doresc sa mai fi tacut, Cred ca o sa ne umfle capul cu vorbaraie.

sus

isabe

01.04.2012 3:22     citat 

Buna, revin fetelor si va spun ca piscotica mea de fetita are 1 an si 10 luni si tot nu vorbeste.....uuuuffff in disperarea mea am frunzarit netul pe toate partile, am dat peste cilica naposensis si dr naghiu radu, nu am mai stat pe ganduri si mi.am facut programare, la dansul pentru consult si evaluare. In urma evaluarii , fetita mea este la cognitie conform varstei, la motricitate, autoservire, socializare peste 2 ani, dar limbajul folosit este nonverbal..... Ufff dr mi.a zis ca are doar o intarziere de limbaj si va vorbi. Mi.a dat o schema de tratament hemeopat ptr 2 luni.
Draga BMel, ai spus ca prietena ta are o fetita mai mare ca a mea care nu vorbea... Akm a inceput sa zica ceva?????
Astept raspunsul tau.

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
12 ani, 9 luni
ILINCA - SOFIA: 4 ani, 5 luni

02.04.2012 8:59     citat 

mami stiu ca e greu ce iti zic dar mai ai putintica rabdare.
nici Stef al meu nu a vb "conform" standardelor, inspre 2 ani cred ca stia si el sa zica un mama, tata ,papa...dar stalcit ...in rest o limba straina rau pt noi trist si eu ca si tine am intrat in panica si l am dus la fel la neuro,psiho.logopoed...cam pe unde am putut ....ba mai mult, mi au dat si trat ( pe care am hotarat sa nu i le dau...nu intru in amanunte, dar asa am considerat eu0. dat fiind ca al meu copil intelegea perfect ce vreau de la el , si intelegea si o a doua limba ,eu zic ca lui i a fost lene sa vb...
o mamica mai devreme vb despre pb noastra mai exact despre grija excesiva, asa am procedat si eu, intuiam ce vrea si saream cu acel ceva inainte sa solicite el sau la cel mai mic semn..............si uite asa s a "smekerit"
la 2 ani jumatate "vb" o limba stalcita pe care abea o intelegeam eu, asa ca l am dat la grdainita.................a fost o idee "geniala" acolo apilcandu se "legea junglei;)" adika Stef al meu a incercat sa fac a ca akasa dar nu i a mers, mediu nou nu avea ce face si s a dat dupa ei...a inceput sa vb normal si corect,pe zi ce trece mai bine, mai multe.........si uite ca imediat face 4 ani si acum am alta problemaNU MAI TACEEEEEEEEE prostit
vezi cum suntem noi, nici asa nu e bine dar nici asa sarut
in concluzie, daca copilul intelege ce vrei de la el, executa comenzile simple(sau mai putin simple) scoate ceva sunete...(si aici ma refer a are corzi vocale, nu e mut rosteste silabe....) eu zic sa ami ai rabdare .....e tareeeeeeeeee greu, dar peste ceva timp o sa vezi o sa i doresti asa momente de liniste...
o seara frumaosa si sa auzim de bine

sus

Denunta
isabe

03.04.2012 8:05     citat 

Blondeana24, sunt ngrijorata, de multe ori chiar disper.... Ce sa iti spun fetita intelege tot,executa comenzi, stie toate lucrurile din casa si utilitatea lor... Cere sa se spele pe maini, pe dintisori- imitand frecand dintisorii cu gedetul... Etc... Gesticuleaza tot ce vrea.... Ce sa iti spun muta nu este cred ca tot ce cere arata cu degetul si spune " dai , dii-diii"' pisica o imita " mam-ma" - ced ca de la mau, catelul "a"a"a" aaaaa - uri scurte si cu accent de latrat, masia o imita " buuuu" adica ca merge.... Cand se joaca mai spune silabe: ba, na , ma, po, ta...
Sa auzim de bine.... Va doresc multa sanatate..

sus

Denunta
blondeana24

Copii
STEFAN-IOAN - bubu
12 ani, 9 luni
ILINCA - SOFIA: 4 ani, 5 luni

03.04.2012 9:54     citat 

of mami draga, tare greu mai e stiu asta din experienta mea. ti se apre ca e sf lumii....si nu mai ai rabdare, te inteleg perfect prin ce stari treci...nu pot= decat sa te incurajez , sa iei totul cu calm...daca ai fost deja la medici si ei spun ca e ok copila, nu prea iti raman solutii decat sa astepti "explozia" care va sa vina.......pana la 2 ani si ceva eu asa stiu de la medici ,nu e cazul sa te alarmezi(teoretic, ca in sufletul tau de mama numai tu si bunul Dumnezeu stiu ce e !!!!!!!!!) ..... te ingrijorezi numai daca copilul nu reactioneaza, sta inchis in lumea lui iar la voi nu e cazul....)
nu prea stiu ce sa ti mai zic ca sa te incurajez, sunt alaturi de tine si te inteleg perfect..pot doar sa ti zic ca dupa chinul asta infernal vine si minunea si atunci o sa razi uitandu te n spate jenat
eu am o altfel de pb. cu Stef al meu, de fapt vad ca se tin scai de noi pb. ......inclin sa cred ca de fapt e vb de mine si de frustrarile mele...nu detaliez sa dau apa la moara "vizitatorilor" care sar sa improste cu noroi...cu Bunul Dumnezeu inainte. sa auzim de bine

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: