· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > premergatorul,bun sau rau?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor premergatorul,bun sau rau?     
onnutz

Copii
Stefan: 14 ani, 11 luni
Mihnea: 11 ani, 5 luni
am nascut deja!

12.01.2010 7:32     citat 

Ceea ce eu nu nu reusesc sa inteleg este...de ce nu va luati si la bataie prostit Ok, fiecare are parerea lui si este liber sa si-o exprime, dar de aici pana la nivelul la care a coborat discutia....dovada ca romanului ii place la nebunie sa se certe si profita de asta indiferent in ce colt al Pamantului se afla...
Revenind la subiect: am premergator, l-am folosit ocazional intre 8 si 10 luni si la primul si la al doilea copil, ai mei au fost grasuti si mai lenesi cu deplasarea si preferam sa-l pun 2 minute in premergator intr-un spatiu "safe" ca sa pot sa merg si eu sa-mi rezolv o problema urgenta, de exemplu; nu i-am lasat cu orele in premergator, o zi dupa alta, sau nesupravegheati, ca sa ma pot "scarpina la ceafa"... In concluzie, nu consider ca este cel mai sigur dipozitiv pentru copii, nu-l folosesc in mod frecvent, dar il am in casa, nu m-a obligat nimeni sa il cumpar, deci sunt vinovata.
Pe locuri, fiti gata, start! Acum puteti da cu piatra... trag cu ochiul

sus

Denunta
ramonike

Copii
Patricia - Printesa
12 ani

12.01.2010 9:57     citat 

Si eu am cumparat un premergator dar saracul 'doarme ' la subsol;de fapt mai intai l-am cumparat si abea apoi m-am interesat daca este bun rad Eu am optat pentru acesta http://www.laredoute.fr/product.aspx?pr..._324154100 Patricia la adorat ,chiar si acum se joaca cu el si a ajutat-o foarte mult la mers;La 10 luni si jumatate mergea scot limba

sus

Denunta
Teodora29

Copii
Elouan: 13 ani, 11 luni

12.01.2010 11:45     citat 

ramonike, pentru mine premergatorul si trotteur nu-s totuna foarte fericit ba-s destul de diferite
trotteur a avut si Elouan, la zece luni, cind deja mergea sprijinit de mobile, de pereti, statea bine in picioare; insa unicul lui "scop" era amuzamentul, a fost noua jucarie ....si l-a utilizat ca atare pina....ha, inca si acum se mai amuza cu el (in forma de masina, ascunde jucarii in spatiul de sub "scaun" si le plimba, mai claxoneaza, mai plimba un urs, mai o papusa)

sus

Denunta
ramonike

Copii
Patricia - Printesa
12 ani

13.01.2010 12:55     citat 

----------
Teodora29 a scris:
ramonike, pentru mine premergatorul si trotteur nu-s totuna foarte fericit ba-s destul de diferite)
----------

Nici pentru mine nu-s totuna,se foloseste putin mai tarziu spre 9 luni cand copilul deja se ridica pe parc,mobile..etc doar ca au acelasi scop:a ajuta copilul sa invete sa mearga;Patricia cu ajutorul lui,sub supravegherea mea, a invatat sa mearga trag cu ochiul Cum am mai spus ,si acum il mai plimba pe aici prin casa,spre bucuria vecinilor de dedesupt jenat
Premergatorul se foloseste mai devreme. prostit ...............si eu nu prea ii vad folosul scot limba ca sa nu mai lungesc discutia zambet

sus

Denunta
ramonike

Copii
Patricia - Printesa
12 ani

13.01.2010 1:10     citat 

----------
onnutz a scris:
....dovada ca romanului ii place la nebunie sa se certe si profita de asta indiferent in ce colt al Pamantului se afla...
trag cu ochiul
----------

rad rad rad bine spus scot limba

sus

Denunta
brishtara

Copii
THEA MARIA - Irezistibila: 14 ani, 1 luna
LUCAS PAUL - Alaptat de: 11 ani, 11 luni

13.01.2010 3:17     citat 

----------
ramonike a scris:
----------
onnutz a scris:
....dovada ca romanului ii place la nebunie sa se certe si profita de asta indiferent in ce colt al Pamantului se afla...
trag cu ochiul
----------

----------

eu chiar nu am simtit iz de cearta.

Si Carmelus de ce nu spui care e varsta reala a Mariei sarut ?

Pe bune, asta este inca o disscutie care ma face sa imi dau seama ca imi pierd timpul

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
11 ani, 5 luni

13.01.2010 9:25     citat 

----------
brishtara a scris:
----------
ramonike a scris:
----------
onnutz a scris:
trag cu ochiul
----------

----------

eu chiar nu am simtit iz de cearta.

Si Carmelus de ce nu spui care e varsta reala a Mariei sarut ?

Pe bune, asta este inca o disscutie care ma face sa imi dau seama ca imi pierd timpul
----------

pe 21 ianuarie fata mea implineste 10 luni

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

13.01.2010 1:08     citat 

Mda...sunt multe pareri legate de folosirea premergatorului! Fiecare insa are dreptul la opinie si decide ce este mai bun pentru copilul lui!
Cum am mai scris sunt 100% pentru premergator,dar cu anumite precautii: varsta la care pui copilul in premergator sa fie peste 8 luni (cand are coloana vertebrala dezvoltata), tendinta de a nu merge pe varfuri, timpul pe care il petrece cel mic in premergator... si cea mai importanta SUPRAVEGHEREA COPILULUI IN PERMANENTA.....Copilul meu, l-a folosit .Nu e vorba de comoditate ci de satisfactia enorma pe care o au copilasii cand se deplaseaza spre ce tinta doresc ei...nu deformeaza mersul si chiar daca nu intareste toti muschii care participa la deplasarea bipeda, tot ii fortifica....
Pentru noi (eu si fiul meu) era unul din momentele preferate ale zilei, ne jucam impreuna, descoperea lumea din jurul lui sub ochii mei..Argumentul suprem cred ca este castigul de coordonare si beneficiile asupra staticii.
Personal sunt absolut pentru miscare cat mai multa si pentru mobilizare activa. ...

Pentru mamicile care s-au hotarat sa foloseasca premergatorul, un sfat: utilizati-l cu precautie si sa fie doar un mic ajutor inainte ca micutul sa mearga!

Multa sanatate!

Punem si poza cu premergatorul nostru, pe care il puteam utiliza ca si balansoar...

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 3 luni

13.01.2010 1:18     citat 

----------
ralu-mada a scris:
Argumentul suprem cred ca este castigul de coordonare si beneficiile asupra staticii.
----------

crezi ca ai putea explica?
nu sunt rautacioasa, chiar nu am inteles aceasta fraza

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
11 ani, 5 luni

13.01.2010 1:21     citat 

se intelege f bine si are dreptate

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 3 luni

13.01.2010 1:23     citat 

carmenus, explica-mi tu atunci. eu nu am inteles

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 13 ani
Paula-Maria: 11 ani, 7 luni

13.01.2010 1:32     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
se intelege f bine si are dreptate
----------
ochi peste cap ochi peste cap idee

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 2 luni

13.01.2010 1:35     citat 

----------
ralu-mada a scris:
Nu e vorba de comoditate ci de satisfactia enorma pe care o au copilasii cand se deplaseaza spre ce tinta doresc ei.
----------

Deplasarea poate avea loc si in altfel, prin rostogolire, taras, in 4 labe, sustinandu-se de pereti sau de mobila ...

----------
ralu-mada a scris:
..nu deformeaza mersul
----------

Aici parerile sunt impartite ...

----------
ralu-mada a scris:
Personal sunt absolut pentru miscare cat mai multa si pentru mobilizare activa. ...
----------

Miscare da, doar ca intr-un premergator posibilitatile de miscare sunt foarte reduse. Posibilitatile de deplasare cresc, da (de aceea se intampla si atatea accidente cu copii in premergatoare, ca ajung pe acolo unde fara premergatoare nu ar fi ajuns), dar nu cele de miscare.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

13.01.2010 2:41     citat 

----------
vanilla_baby a scris:
----------
ralu-mada a scris:
Argumentul suprem cred ca este castigul de coordonare si beneficiile asupra staticii.
----------

crezi ca ai putea explica?
nu sunt rautacioasa, chiar nu am inteles aceasta fraza
----------

"Ma refer la beneficiile premergatorului pentru dezvoltarea neuro-motorie a copilullui...faptul ca se ajuta de picioruse ( a se citi SE AJUTA DE, nu MERGE IN) le dezvolta capacitatea de a rezista la efortul pe care il va face copilul in momentul in care se va ridica in picioruse. ligamentele incep sa nu mai fie atrofiate, picioarele incep sa nu mai fie in pozitia O. tind spre a se indrepta.
posibilitatea coplului de a explora singur ce este in jur dezvolta intelectul copilului si ii asigura o stare de stabilitate emotionala si siguranta... cunoaste ceea ce este in jurul lui, poate sa-l atinga oricand deci nu mai este o problema pentru el si nici nu-l mai vede ca pe un potential pericol.
iar daca ai avut curiozitatea sa te uiti la un bebe care sta in premergator ai fi vazut ca nu sta cu spatele drept ci aplecat spre tablia din fata asa ca excludem presiunea pe coloana vertebrala.

altfel deci, nu am nimic cu nimeni. dar mi se pare ca sunt anumite persoane care bat apa in piua anapoda. Fiecare si-a spus opinia, gata. sa incetam...

va urez o dupa - amiaza placuta, doamnelor!"

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 2 luni

13.01.2010 2:50     citat 

----------
ralu-mada a scris:
iar daca ai avut curiozitatea sa te uiti la un bebe care sta in premergator ai fi vazut ca nu sta cu spatele drept ci aplecat spre tablia din fata asa ca excludem presiunea pe coloana vertebrala.
----------

Mda, i-am vazut si pe copiii aia care se deplaseaza cu premergatorul "aruncandu-se" in fata sau in spate, deci fara sa paseasca. Dar vorba aia, "fiecare stie ce-i mai bine pentru copilul ei."

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: