· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > lista bagaj maternitate
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor lista bagaj maternitate     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
remimona

Copii
Stefan: 12 ani, 3 luni
Marina: 15 ani, 4 luni
am nascut deja!

11.01.2010 12:28   lista bagaj maternitate  citat 

buna fetelor. stiu ca mai exista subiectul dar nu-l gasesc acum si nu pot sta prea mult sa-l caut. puteti sa ma ajutati cu ceva linkuri legate de ceea ce ar trebui sa iau cu mine la maternitate? va multumesc anticipat sarut

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 12 ani, 9 luni
Paul: 9 ani, 8 luni

12.01.2010 12:38     citat 

buna, Remimona si felicitari!
Am nascut la maternitatea Ploiesti si am avut urmatoarele in bagaj:

1 capotel. Nu ai ce sa faci cu camasi de noapte nici in maternitate de stat, la clinici private, nu mai vorbesc…
1 per ciorapi (n-am folosit), se spune ca daca nasti natural te mai apuca frisoanele, etc
10 chiloti cu talie inalta. Iti trebuie unii de bumbac, cu elastic ferm pt. ca vei avea shomoioacele de vata de sustinut, dar care sa nu te stranga, si care sa depaseasca linia de unde iti creste parul…Scuzati detaliile dar e important. Pe mine m-au deranjat cei care ii avusesem si mi-au cumparat, mi-au adus ulterior.
20 tampoane facute din vata facuta sandvish intre buc. de pansament steril. Sunt foarte eficiente pt. ambele tipuri nastere.
2-3 absorbante normale ca sa protejezi chilotul (facultativ)
2 l lichid (apa plata sau apa cu lamaie) ca sa nu cari tu, pe urma mai ai nevoie de apa (eu am baut de la pranz pana a doua zi de dimin. 7 litri de apa ).
Periuta dinti, pasta dinti mica, mini sapun (gen hotel), gel dush cat mai putin, 2 plicuri de sampon, strugurel buze eventual…(nu lua parfum, nici farduri – sfatul meu)

Optionale: MP3 player, traiasca!!! Daca ai parte de colege vorbarete sau pur si simplu vrei sa te relaxezi, e un obiect foarte folositor
Am mai avut o carte (pe care am si citit-o), poti sa-ti iei reviste, mami sau cosmopolitan, oricare will do
Mancare, imi luasem cateva batoane de cereale si susan, ca sunt usoare si ocupa putin loc.
Camera foto la sotz, telefonul si incarcatorul la tine.

Dupa nastere, cum o fi ea, chiar daca ai nevoie de ceva sau ai uitat, nu-ti face griji ca sigur vei avea suport de la cei de acasa si in cateva minute poti avea orice iti pofteste inima, de la absorbante, la meniu aripioare prajite hahaha

Nastere usoara, sa ne auzim cu bine.

sus

Denunta
ralu-mada

Copii
D
S
E

12.01.2010 3:07     citat 

Actele necesare in maternitate/spital pregatite in bagajul de maternitate:
Cartea de identitate/buletin (original si copie);
Carnetul de sanatate;
Carnetul de gravida (daca exista);
Adeverinta de la serviciu;
Dosarul cu toate analizele facute in timpul sarcinii;
Ultimele ecografiile facute in timpul sarcinii;
Eventual si o lista cu tratamentele si medicamentele din timpul sarcinii;

Bagaj pentru maternitate de stricta necesitate:
Sapun;
Tampoane;
Papuci comozi;
Un halat calduros;
Ciorapi sau sosete;
Camasa de noapte;
2-3 perechi de chiloti;
Pasta si periuta de dinti;
Prosoape;
2-3 pachete de vata de calitate ce trebuie verificata inainte pentru a nu provoca alergii;
Pieptan;
Un portofel cu bani (sa ai marunti de 5 si 10 Lei) sau cardul;
Telefonul mobil (presupun ca il purtati la dumneavoastra);
O carte de rugaciuni (atunci o sa o apreciati).

Bagaj pentru maternitate optional:
Aparat de fotografiat dar poate fi folosit si telefonul mobil;
Deodorant;
Servetele umede, uscate;
Crema de fata;
Crema de corp;
Strugurel de buze;
Agrafe/elastic de par;
Sutiene pentru alaptat;
Tampoane si crema pentru sani;
Pompa de muls;
Apa plata sau ceai (trebuie sa fie mereu inlocuite cu unele proaspete);
Pahare, farfurii si tacamuri de unica folosinta;
Carti si materiale despre nastere si ingrijirea noului nascut;
Daca ati urmat un curs de pregatire pentru nastere Lamaze puteti sa va luati si materiale scrise de la curs si daca medicul va permite si mingea de travaliu;
Carti si reviste pentru momentele de asteptare;
E bine sa aveti si ceva de mancare pentru ca s-ar putea ca si in timpul travaliului cat si dupa nastere sa vi se faca foarte foame;
Sa aveti pregatite si un rand de haine pentru drumul de pana la spital si care sa fie potrivite pentru conditiile atmosferice ale sezonului;
Haine pentru iesirea din maternitatei, pot fi si aduse de sot inainte de externare.

Bagajul pentru maternitate necesar bebelusului:
Un pachet de scutece marimea nou-nascuti (newborn), in primele zile sunt necesare 6-10 scutece pe zi;
Servetele umede - 1 pachet cu 72 de servetele ar fi suficient;
Crema pentru funduletul bebelusului;
Un prosop sau o carpa moale;
Cana cu lingurita;
O cutie cu ceai pentru colici;
Haine noi din bumbac (e necesar a fi spalate chiar daca sunt noi): body, caciulite, bluzite, pantaloni, salopete, sosete, manusi (sa nu se zgarie) si botosei.

Nastere usoara si un bb sanatos!

sus

Denunta
gogolea

12.01.2010 4:25     citat 

lista ta ralu_mada e f buna.
pot sa fac 2 precizari la ce-ai listat tu?

cel putin 3 camasi de noapte trag cu ochiul
de preferat sapun lichid, e mai simplu si igienic de folosit.

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 15 ani, 7 luni
Pufarina: 11 ani, 5 luni

12.01.2010 4:41     citat 

ma bag si eu in vorba, desi nu am nascut in romania.
tot aud pe forum despre tampoane de vata si mi se pare mai mare chinul.
eu dupa nastere (de fapt toate femeile in spital) am folosit tampoanele alea de la libresse, goodnight, alea grosute de 8 mm sau asa ceva.
au fost f ok pt sangerarea de dupa nastere si nu m-am chinuit cu tampoane de vata, tifon si mai stiu eu ce.

sus

Denunta
gogolea

12.01.2010 4:44     citat 

furnicutza, asa se cere in maternitate - sa fie de vata; cu asta se face toaleta zilnica trist si pt ca maternitatile n-au vata la dispozitie, vii cu punga de vata la tine trist

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

12.01.2010 4:45     citat 

aoleooo... nu am stiut jenat
adica si daca vrea omu sa isi aduca tampoanele preferate si nu se poa.... uff.

sus

Denunta
gogolea

12.01.2010 4:48     citat 

ba da, dar le pui dedesubt rad
si mie mi s-a parut aberant; dar daca am tot vazut scris, mi-am luat si eu; prima intrebare a unei asistente cand m-a preluat in salon a fost daca am pachet de vata la mine nervos

sus

Denunta
e-alice

Copii

12.01.2010 4:50     citat 

furnicutza, eu am folosit vata si cred ca vata e mai buna pt. ca e mai moale (cicatricea de la operatia de cez. o simteam tare sensibila si orice absorbant normal as fi folosit s-ar fi petrecut peste ea). In plus, ai vazut ca lohiile nu sunt doar sange, iar vata, mi se pare mie ca are putere mai mare de absorbtie.... (Iti spune cineva care n-a folosit vata nicidata la menstra, doar tampoane si absorbante... trag cu ochiul )

sus

Denunta
e-alice

Copii

12.01.2010 4:52     citat 

in maternitate in Ploiesti au vata destula, am luat la mine respectivele "tampoane" ca back -up, si le-am si folosit zambet

sus

Denunta
gogolea

12.01.2010 4:56     citat 

e-alice, la bucuresti e saracie mai mare foarte fericit trag cu ochiul
acum, serios vorbind, probabil ca totusi or avea si medicii /asistentele vreun motiv sa foloseasca astfel de tampoane. ca doar cum iti cere sa ai vata la tine, ti-ar putea f bine cere sa folosesti orice alt absorbant.

sus

Denunta
silviamures

Copii
Patrick Alexandru: 16 ani, 2 luni
Cristian: 12 ani, 1 luna
am nascut deja!

13.01.2010 6:19     citat 

in maternitatea din Tg Mures tb vata. Mai naspa este ca nu te lasa cu chiloti socat socat . Va dati seama cum se deplaseaza mamele cu vata, dar fara chiloti rad. Stiu ca suna aiurea, dar asa este.

sus

Denunta
mamistef

Copii
Tudor: 17 ani
Maria: 13 ani, 7 luni

13.01.2010 8:36     citat 

Din cite stiu eu, se cere cu insistenta ca mamele sa foloseasca tampoane facute din vata invelita in tifon(fasa sterila) pentru ca:
1.pe tamponul de vata se poate "citi" starea lohiilor in mod corect, in timp ce pe un Always de evemplu culoarea si aspectul general se modifica,iar lohiile trebuisc verificate,in aspectul lor vazindu-se de fapt starea mamei si modul cum se reface uterul.
2.vata cumparata de la farmacie este sterila,la fel si fasele cu care se inveleste acel tampon,pe cind la tampoanele absorbante nu exista garantia asta.
Asta am stiut eu,de aceea am pus alwaysul doar ca masura de siguranta in plus ,si abia acasa am renuntat de tot la vata(dupa 3 zile de la nastere.)

sus

Denunta
e-alice

Copii

13.01.2010 9:56     citat 

mamistef , stiam si eu ce ai spus dar am uitat, rad , intr-adevar astea sunt argumentele adevarate trag cu ochiul

sus

Denunta
furnicutza26

Copii

13.01.2010 10:06     citat 

aha! acuma m-am lamurit si eu. si am inteles si de ce nu conteaza ce folosesti aici. la mine nu s.a uitat nimeni la starea lohiilor. tin minte ca ma durea burta f tare dupa nastere si i-am zis unei moase, care a zis ca e normal, si sa stau pe burta. ma durea locul unde ma cususera, un anume punct. i-am zis unei moase care mi-a zis ca mai discutam daca ma infectez.
nu am avut nici un control dupa nastere, m-au intrebat numai daca am facut kk a doua zi dupa ce am nascut.
la 6 saptamani controlul a fost asa: am mers la medicul de familie care m-a intrebat 'te-ai refacut dupa nastere?'. eu am zis 'da.'. el a zis 'bine, atunci iti dau reteta de contraceptive'.

povestea asta e pentru fetele care sunt speriate de conditiile proaste si de lipsa de atentie in spital rad
se poarta si la case mari cool

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: