· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Fluturasii verii 2008 (47)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Fluturasii verii 2008 (47)     
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

03.02.2010 12:37     citat 

Popica, cam de la inceput a fost cateva ceva incomod, dar nu asa rau, oricum, ca la David!
Sa ne anunti si pe noi dupa acea data , daca e sa se vada ceva, sa te felicitam si sa ne bucuram odata cu tine! sarut

La David , Edi inseamna buricul, pe care il alinta in fiecare zi..ii da pup..si imi arata ca are si el un Edi rad rad ..ii explic ca am bebe mic in burtica..ii arat o poza sau papusa si ii zic ca la fel are mami acolo...Chiar nu stiu cat intelege, dar am ob servat o chestie de la o vreme incoace si mi se rupe sufletul de el...ca mereu se cere alintat si iubit, desi nu il neglijam nici macar un pic, dar simte cand vorbim de bebe mic cu acelasi ton cu care vb de el si nu stiu ce e in mintisoara lui...dar eu ma simt uneori vinovata, nici eu nu stiu de ce. Mereu ma gandesc si mi-e teama sa nu se simta dat la o parte cand o sa se nasca fratiorul lui, desi vom face tot posibilul sa nu se intample asta. Am emotii, pe bune!

La micul dejun ii dau acelasi lucru de cand am inceput diversificarea, caci e marea lui placere si nu imi refuza niciodata: pireu de fructe cu cereale sau branza de vaci. Daca ii dau paine prajita unsa cu pasta de branza de vaci, sau cu unt si miere..mananca nu f incantat, dar dupa o ora cere masa de fructe, asa ca deocamdata il las doar cu piureul de fructe, ca si-asa e sanatos. El si dupa ce papa piureul...cere un mar sa rontaie sau mananca portocale, kiwi, fructe, in general. Sunca, din astea nu a mancat pana acum..iar oul mi-l mananca cu chiu cu vai pasat bine in piureul de cartofi.

Urmatoarea masa dupa piureul de fructe de la ora 10, e la ora 13-14 cand mananca bors cu paine si apoi lapte la nani, dar nu mult, cam 60-100 ml lapte. Doarme doua ore- doua juma si la ora 17-18 mananca legumele cu carnita, apoi la 21-21.30 iaurt cu painitza, apoi la 22.30 laptele de nani. Intre mese mai mananca ce prinde de la noi,,.ba un cornuletz..ba saratzele, ba chiar paine pe care o mai fura, pufuletii nu prea mananca.

Deci ca idei pt mic dejun- lapte cu orez in care ai pasat fin banana ca sa indulcesti, gris cu lapte cu bucati de cereale de miere gen Cheerios(grisul sa fie mai lichid) sau ceai cu paine prajita cu unt cu cascaval ras.....sau compot cu biscuiti inmuiati si fructele din compot sau paste din alea tip alfabet cu lapte(se mananca mai usor de catre ei tipul acesta de paste)si ingrosi un pic cu o lingurita doua de cereale, piure de fructe cu budinca facuta in casa de vanilie. Toate sunt incercate de mine si date lui David, dar nu neaparat pt micul dejun.
Sper ca ti-am putut fi de folos cat de cat.
pup! sarut

sus

Denunta
stelyana

Copii
Andrei: 15 ani, 9 luni
Ilinca: 12 ani, 5 luni

03.02.2010 8:48     citat 

buna dimineata
am vazut o familie tare frumoasa, davy esti un scump sarut
noi dimineata mancam lapte cu cereale, uo, crenvusti, branza de vaci..de-astea
acum sa va servesc cu o cafeluta daca tot dau desteptarea pe aici jenat

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

03.02.2010 8:58     citat 

Multumim Stelyana sarut sarut

sus

Denunta
oanasauer

Copii
anamaria: 12 ani, 5 luni

03.02.2010 9:32     citat 

buna dimineata mamici,
multumim de cafea stelyana.. sarut sarut

popica,ne bucuram ca esti bine cu sarcina..pupici la vorbareata cea mare... sarut sarut sarut
pupam si iepurasul albastru care ni se arata cam rar... sarut sarut sarut trist trist trist

noi dimineata la 7 papam laptele si la 10 incerc sa-i alternez:fructe,cereale cu lapte(cheerios cu miere de la nestlle...parca zicea swety de ele...ei ii plac la nebunie),paine ,unt,sunca de pui..de cateva ori i-am dat si cremvursti cu toate ca nu prea sunt de acord cu ei si incerc sa-i evit...oul il papa doar amestecat in cartofi..pana acum ceva timp manca si omleta...acum nu... trist trist trist

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 12 ani, 6 luni
Ana Lorena-bebelina: 8 ani, 7 luni

03.02.2010 10:11     citat 

noi dimineata la micul dejun papam fructe cu cereale, sau out, sau sunca de pui, sau painita cu branzica din aia cu verdeata (preferata ei) astazi de exemplu a avut budinca (paste branza de vaci, ou, lapte si afine ) si o asteapta si un paharel de tedi facut de mine,

crista sper ca nu te-ai suparat ca am salvat de pe shutterfy 2 pozici noi si le-am pus in colaje

noi ne putem lauda ca am scapat de trezirile noscturne...chiar daca se mai foieste si mai scanceste adoarme singurica inapoi...prima trezire de tziti e dimineata pe la 7-8

pun imediat si capitolul ca azi iar am treaba si nu stiu cand mai intru....

cristina ce de chestii papa david....emei inca nu i-am luat cereale din alea mari...tot pe prafuri suntem...cat despre compot ii place dar nu m-am gandit sa-i dau dimineata...ii dadeam la pranz ca desert o canita.....

cascaval nu-i place...sa nu-l vada...cremvusti din piept de pui i-am mai luat si eu...mananca rosii...altceva nu-mi mai vine acu' in minte

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 12 ani, 6 luni
Ana Lorena-bebelina: 8 ani, 7 luni

03.02.2010 10:18     citat 

(4cool

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: