· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Fluturasii verii 2008 (47)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Fluturasii verii 2008 (47)     
Sweety_Karina

Copii
David: 12 ani, 5 luni
Eduard: 10 ani, 8 luni

02.02.2010 1:15     citat 

Am zis sa intru rapid sa va dau cate un pup si sa va doresc o noapte linistita! sarut

sus

Denunta
stelyana

Copii
Andrei: 15 ani, 9 luni
Ilinca: 12 ani, 5 luni

02.02.2010 8:27     citat 

buna dimineata, va doresc o zi frumoasa

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

02.02.2010 8:40     citat 

Multumim Stelyana sarut sarut

sus

Denunta
gaby2007

Copii
DAVID ALEXANDRU: 12 ani, 5 luni

02.02.2010 10:07     citat 

neatza buna
ma chinuiam acu sa vad pe neatza o reteta de-a lui Vladut, de vineri...am incercat cu o prietena s-o executam...dar dupa ce ne-am apucat de treaba am constata ca reteta nu era completa...iar site-ul lor merge infiorator de greu
Stelyana in ce perioada ati fost in concediu???????

sus

Denunta
ksde2000

Copii
Ema Nicoleta-minunea mica: 12 ani, 6 luni
Ana Lorena-bebelina: 8 ani, 7 luni

02.02.2010 10:43     citat 

multumim de cafeluta...tare buna./.....

ia sa va aratam cu ce ne-am ocupat noi ieri...imi cer scuze inca n-am apucat s citesc din urma...citesc si revin apoi cu comentariile de rigoare zambet

http://www.youtube.com/watch?v=yZsupqAS_6M

sus

Denunta
GRASANA

02.02.2010 10:51     citat 

neatza
multumim de cafeluta zambet
Ema deja pictezi?? surprins bravooo..eu nici macar creioane colorate nu i-am luta fetei trist

sus

Denunta
aalliinnuuttaa

Copii
Emma Maria : 12 ani, 6 luni
Robert Gabriel: 8 ani, 5 luni

02.02.2010 11:04     citat 

neatza, mercic de cafea stelyana
ema bravo pictoritza mica ce esti
capsulele d usturoi le-am luat de la plafar m-am dus si am cerut capsule de usturoi, ale mele sunt "rotto natura"
azi emy face 1 an si 7 luni si doreste sa va serveasca cu prajituri si ceva de baut

sus

Denunta
GRASANA

02.02.2010 11:07     citat 

multumim de tratatie Alinuta sarut Emma sa cresti mare si frumoasa sarut

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 16 ani, 4 luni
Teodora Maria: 14 ani, 4 luni

02.02.2010 11:15     citat 

----------
ksde2000 a scris:

ia sa va aratam cu ce ne-am ocupat noi ieri...imi cer scuze inca n-am apucat s citesc din urma...citesc si revin apoi cu comentariile de rigoare zambet

----------

ksde, o mica-mare dorinta din partea mea, poti sa-l consderi ca sfat din partea unui parinte care are o fata dreptace si una stangace:

Lasa copilul sa-si foloseasca mana pe care o vrea exclamatie In timp isi va stabili ea cu care manutza se simte mai bine si cu ea va lucra mai mult. Mi se pare in filmulet ca a vrut sa picteze si cu dreapta, insa si cu stanga. Si e posibil sa fie stangace, la fel de bine cum e dreptace (stangacia si "dreptacia" sunt innascute si nu trebuie educate). La un moment a trecut pensula din stanga in drepata, dar nu stiua daca a fost dorinta sau ca au fost acuarelele pe dreapta.
Asa ca ideal e sa pui foaia pe mijloc, acuarelele pe mijloc, deasupra foii, la inceput pensula sa fie pe mijloc, perpendicular cu pieptul fetitei, astfel incat sa nu fie tentata sa ia lucrurile cu mana cea mai aproape, ci sa fie intrumentul la egala distanta de mana stanga/dreapta. La fel tacamul la masa, sa stea in farfurie, pe mijloc, perpendicular cu pieptul.
Si observa (fara sa intervii) care manutza doreste sa foloseasca mai des. Nu e vorba numai de scris; e vorba si de mancat, de luat lucruri, de aratat cu degetul, etc.

Copilul stie cel mai bine si in timp sigur se va vedea partea dominanta!
Daca intervii si fortezi pe o anumita mana, e posibil ca in timp sa apara probleme legate de psihic...

http://www.sfatulmedicului.ro/Arta-de-a...angaci_299
http://desprestangaci.blogspot.com/2009...ngaci.html
http://stangacia.tabara.de/wordpress/

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 5 luni
Luca Daniel: 10 ani, 7 luni

02.02.2010 11:19     citat 

Multumim Alinuta, tare buneeeeeeeee sarut , Emma sa cresti mare ca frumoasa esti sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ksde2000

Copii

02.02.2010 11:31     citat 

----------
adelia a scris:
----------
ksde2000 a scris:

----------

ksde, o mica-mare dorinta din partea mea, poti sa-l consderi ca sfat din partea unui parinte care are o fata dreptace si una stangace:

Lasa copilul sa-si foloseasca mana pe care o vrea exclamatie In timp isi va stabili ea cu care manutza se simte mai bine si cu ea va lucra mai mult. Mi se pare in filmulet ca a vrut sa picteze si cu dreapta, insa si cu stanga. Si e posibil sa fie stangace, la fel de bine cum e dreptace (stangacia si "dreptacia" sunt innascute si nu trebuie educate). La un moment a trecut pensula din stanga in drepata, dar nu stiua daca a fost dorinta sau ca au fost acuarelele pe dreapta.
Asa ca ideal e sa pui foaia pe mijloc, acuarelele pe mijloc, deasupra foii, la inceput pensula sa fie pe mijloc, perpendicular cu pieptul fetitei, astfel incat sa nu fie tentata sa ia lucrurile cu mana cea mai aproape, ci sa fie intrumentul la egala distanta de mana stanga/dreapta. La fel tacamul la masa, sa stea in farfurie, pe mijloc, perpendicular cu pieptul.
Si observa (fara sa intervii) care manutza doreste sa foloseasca mai des. Nu e vorba numai de scris; e vorba si de mancat, de luat lucruri, de aratat cu degetul, etc.

Copilul stie cel mai bine si in timp sigur se va vedea partea dominanta!
Daca intervii si fortezi pe o anumita mana, e posibil ca in timp sa apara probleme legate de psihic...

http://www.sfatulmedicului.ro/Arta-de-a...angaci_299
http://desprestangaci.blogspot.com/2009...ngaci.html
http://stangacia.tabara.de/wordpress/
----------

i-am testat deja reflexele si tot ce face face cu mana dreapta, creioanele le ia in mana dreapta si scrie, de papat mai papa si cu stanga si cu dreap[ta dar daca-i intind ceva intinde mana dreapta sa prinda...stai linistita ca daca era stangace o lasam sa crie cu stanga fara probleme...stiu ca am citit si eu mult pe tema asta

sus

Denunta
adelia

Copii

02.02.2010 11:34     citat 

Pai las-o si acum. Crede-ma ca in final, daca e dreptace asa cum spui, va scrie doar cu dreapta trag cu ochiul, chiar daca acum face experimente.
Pe la 2-3 ani poti spune in general ca da, e dreptace, insa sunt si copii care abia la 4 ani se vede latura dominanta. Ema nu are totusi 2 ani, deci ma gandesc ca e si in faza de experimente si experimentele de genul acesta fac bine copilului; isi descopera si corpul asa.

PS. La mine Diana, cea mare, e stangace. Teodora e dreptace. Scriu amandoua, deseneaza amandoua, folosesc foarfecele, etc insa fiecare cu mana care vrea.

sus

Denunta
ksde2000

Copii

02.02.2010 11:35     citat 

eu n-am lasat-o sa mute pensonul in stanga ca-l lua de puf care era plin de acuarela rad oricum in final a ajuns sa picteze cu degetelele de la ambele maini:)) si a iesit un scandal monstru cand i-am strans acuarelele dupa ce a realizat 2 opere de arta foarte fericit pe hartie si una pe bluzita rad

sus

Denunta
gaby2007

Copii
DAVID ALEXANDRU: 12 ani, 5 luni

02.02.2010 11:36     citat 

eheee, ce face Ema...eu cred ca mai asteptam cu acuarelele...Am constata ca David e dreptaci...uneori ii puneam intentionat un pix, o lingurita in mana stanga si isi muta automat ustensila in mana dreapta...Mie imi sunt asa de dragi cei ce folosesc mana stanga, mi se parea mereu asa interesant scot limba ..E posibil sa se mai schimbe pe parcurs???? inca sa nu fie dezvoltat instinctul??? ce zici adela???

sus

Denunta
adelia

Copii

02.02.2010 11:41     citat 

Am scris mai sus, sunt copii ambidextri pana la 3-4 ani. (Exemplu Horea al lui Minteuan de pe forum). Sunt copii care folosesc dreapta si apoi schimba la stanga sau invers. Sunt copii care folosesc mana dreapta la spalat pe dinti si mana stanga la apucat lucruri. Nu e neaparat nevoie sa fie 100% stangaci sau dreptaci. Sunt copii care sunt stangaci de ochi sau picior si dreptaci de mana.

De aceea: cand se ofera lucruri in mana copilului, se ofera pe cat posibil dintr-o pozitie neutra, de pe mijloc. Nu-i dai creionul in mana dreapta sau in mana stanga. I-l intinzi cumva sa fie pe mijlocul corpului, perpendicular cu pieptul. Mingea nu i-o pui in dreptul piciorului drept ci chiar pe mijloc. De tacamuri am spus.
Si in timpul acesta vezi si miscarile spontane (cules cuburi, firimituri, aruncat cu jucarii, etc)

Ultima modificare efectuata de catre adelia la 02.02.2010 11:42, modificat de 1 data in total

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: