· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Social > interzis accesul cu carucioare in magazin!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor interzis accesul cu carucioare in magazin!     
dianabv

Copii
Theodor-Aron: 21 ani, 5 luni
Patricia-Osana: 19 ani, 8 luni
Dorothea Maria: 11 ani, 9 luni

31.01.2010 2:59     citat 

am dat o cautare pe net si am vazut un articol cum la cas brasov (iar brasov) in primavara trecuta o doamna a fost nevoita sa lase caruciorul afara la solicitarea paznicului, drept ptr care copilutul de un an a cazut si si/a spart buza. Ma rog, seful cas spunea ca o sa se ia masuri... bla bla bla

sus

Denunta
chichineata

Copii
Daria: 12 ani, 3 luni

31.01.2010 3:01     citat 

pai si copilul era cu ea sau in carut cand a cazut?

sus

Denunta
csincsi

Copii
E: 14 ani, 7 luni
S: 30 ani, 6 luni

31.01.2010 3:03     citat 

http://www.realitatea.net/un-paznic-i-a...92992.html

sus

Denunta
alina28

Copii
EMMA SOFIA - iubirea mea
12 ani, 2 luni

31.01.2010 3:05     citat 

Offff ...mai- mai... Chiar despre asta vorbeam acum cateva zile cu o prietena... care imi spunea ca nu au lasat-o sa intre in Kaufland cu caruciorul ochi peste cap .. deci nu e vorba de un magazin mic sau stramt sau inghesuit... socat ... Eu nu am avut probleme niciodata ... am intrat de fiecare data cu caruciorul... nu m-a atentionat nimeni ... de fiecare data am fost cu sotul... sa fie din cauza asta confuz)
In shimb in Irlanda...( acolo am trait 8 ani aproape) nu am auzit niciodata de asa ceva... Dimpotriva , ai un mare avantaj daca iei copilul (si bineinteles caruciorul) cu tine ... ai prioritate .. intri direct in fata... trag cu ochiul Nu sunt probleme nici in autobuz... Acolo autobuzele sunt etajate... iar la parterul autobuzului sunt 3 locuri de depozitare ... bagaje sau carucioare (in cazul in care spatiul pentru carucioare este ocupat...) In fiecare autobuz sunt cate doua locuri pt parcare carucioare sau scaun cu rotile... si in plus daca mai apar pe parcurs alte carucioare ... acestea sunt obligate sa le inchida si sa le puna in spatiul de depozitare ... Deci sunt conditii pentru toata lumea... Chiar si cainii au voie in autobuz (bineinteles cu stapin cool ) Am vazut de foarte multe ori persoane nevazatoare cu cainele ghid in autobuz...
Oare va fi si la noi vreodata asa? confuz

sus

Denunta
chichineata

Copii

31.01.2010 3:09     citat 

da ms. ce tampenie...sunt curioasa daca s-a schimbat ceva!

bine ca mie nu mi s-a intamplat pana acum sa-mi spuna efectiv cineva asa ceva. ca nu stiu cum as fi reactionat.

nici eu nu am avut probleme in kaufland. si mergem destul de des, si fara tati. sau au si astia reguli stupide de anul asta?

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 3 luni
Luca Daniel: 10 ani, 5 luni

31.01.2010 3:24     citat 

Eu la Slgrosul din berceni cand am vrut sa intru cu caruciorul a trebuit sa scriu o declaratie ca imi pazesc copilul, nu avea decat 8-9 luni si nu mergea in picioare. Ultima data am fost fara carut, daci am plimbato cu carutul magazinului si a fost ok fara decalaratii.

sus

Denunta
chichineata

Copii

31.01.2010 3:41     citat 

eu cred ca uneori mai depinde si de ce personal este acolo la intrare si cat de ocupati sunt.. ca eu cateodata la selgros nu semnez nimic cand ma duc....ca alea sunt asa de ocupate. dar m-a si pus sa semnez cand avea fata cateva lunite. confuz de ce? ce putea sa faca la 3-4 luni?

sus

Denunta
DANONINO

Copii
Sara Andreea: 12 ani, 3 luni
Luca Daniel: 10 ani, 5 luni

31.01.2010 4:55     citat 

Eu stiu tot asa micuta era si Sara cand am fost la Selgros, poate le era frica sa nu fure ceva din magazin rad rad , dar acum ne lasa ca nu mai intram cu caruciorul nostru ci cu al lor surprins

sus

Denunta
kimm

31.01.2010 9:13     citat 

stiti ceva..eu propun asa..ne facem temele..punem aici daca gasim ceva informatii..ne bagam ceva nr in telefon si cu prima ocazie sunam si reclamam...
eu nu am patit-o..dar cred ca ma luam cu madam de gat sa-mi zica sa las caruciorul afara...

Editez sa intreb: Onush..poate stii tu ceva despre autoritatile unde se poate reclama genul asta de comportament?

sus

Denunta
dianabv

Copii
Theodor-Aron: 21 ani, 5 luni
Patricia-Osana: 19 ani, 8 luni
Dorothea Maria: 11 ani, 9 luni

31.01.2010 9:41     citat 

kimm, imi place cum pui problema... daca nu suntem noi, mamicile, cele care sa luam atitudine, atunci cine?
eu chiar o sa fac un drum sa pozez usa acelui magazin! o sa caut si ceva prin legislatie. e buna ideea sa punem aici ce informatii gasim.

sus

Denunta
kimm

31.01.2010 9:45     citat 

am trimis o intrebare intre timp la CNDC care banuiesc ca e consiliul national de prevenire( ..sau ce-o fi) a discriminarii..
sa vad daca imi raspund
daca imi zic ca au voie sa interzica ..imi fac sepuku..
zilele urmatoare mai sap pe net sa vad ce gasesc..deocamdata stau prost cu timpul

offtopic:da-i un pup mare Oanei de la mine trag cu ochiul

sus

Denunta
kimm

01.02.2010 2:05     citat 

ORDONANTA 137 REPUBLICATA, ACTUALIZATA
AUGUST 2000
privind prevenirea şi sancţionarea tuturor formelor de discriminare*)
(actualizată până la data de 3 ianuarie 2009*)
sectiunea a 2-a
articolul 10

Constituie contravenţie, conform prezentei ordonanţe, dacă fapta nu intră sub incidenţa legii penale, discriminarea unei persoane fizice, a unui grup de persoane din cauza apartenenţei acestora ori a persoanelor care administrează persoana juridică la o anumită rasă, naţionalitate, etnie, religie, categorie socială sau la o categorie defavorizată, respectiv din cauza convingerilor, vârstei, sexului sau orientării sexuale a persoanelor în cauză prin:
.........
e) refuzarea accesului unei persoane sau unui grup de persoane la serviciile oferite de teatre, cinematografe, biblioteci, muzee şi expoziţii, cu excepţia situaţiei în care această restrângere este justificată obiectiv de un scop legitim, iar metodele de atingere a acelui scop sunt adecvate şi necesare;
f) refuzarea accesului unei persoane sau unui grup de persoane la serviciile oferite de magazine, hoteluri, restaurante, baruri, discoteci sau de orice alţi prestatori de servicii, indiferent dacă sunt în proprietate privată ori publică, cu excepţia situaţiei în care această restrângere este justificată obiectiv de un scop legitim, iar metodele de atingere a acelui scop sunt adecvate şi necesare;
g) refuzarea accesului unei persoane sau unui grup de persoane la serviciile oferite de companiile de transport în comun - prin avion, vapor, tren, metrou, autobuz, troleibuz, tramvai, taxi sau prin alte mijloace -, cu excepţia situaţiei în care această restrângere este justificată obiectiv de un scop

sus

Denunta
kimm

01.02.2010 2:09     citat 

aceasta ordonanta am primit-o pe mail de la Conciliul National Pentru Combaterea Discriminarii, respectiv coordonatorul activitatii de asistenta

de asemenea am primit acest raspuns
"Stimata doamna,

Urmare mail-ului dumneavoastra, cu privire la institutiile carora va puteti adresa pentru a reclama faptul ca un magazin nu permite accesul cu caruciorul bebelusului in interior, va comunicam ca va puteti adresa [color=red]Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii sau Oficiului pentru Protectia Consumatorului.
De asemenea va transmitem anexat Hotararea nr. 294/14.05.2009 prin care Colegiului Director s-a pronuntat cu privire la un obiect similar precum si O.G. nr. 137/2000 si procedura de solutionare a unei petitii la CNCD.

Cu respect, [/color]

sus

Denunta
kimm

01.02.2010 2:10     citat 

tot in acesta ordonanta se specifica ca termenul in care poti reclama un act de discrimare este de 1 an

asa ca inarmati-va cu nr de la opc..si nu lasati niciun nesimtit sa va faca viata mai grea decat e cazul

sus

Denunta
micutza_25

Copii
Alina- Georgiana: 13 ani, 2 luni
Paula-Maria: 11 ani, 10 luni

01.02.2010 3:18     citat 

----------
DANONINO a scris:
Eu la Slgrosul din berceni cand am vrut sa intru cu caruciorul a trebuit sa scriu o declaratie ca imi pazesc copilul, nu avea decat 8-9 luni si nu mergea in picioare. Ultima data am fost fara carut, daci am plimbato cu carutul magazinului si a fost ok fara decalaratii.
----------

Asa am patit si noi in Selgros Arad...dar noua ni s.a spus ca respectivadeclaratie o dam ptr a nu abandona copilul socat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: