· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (196)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (196)     
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 10 ani, 8 luni

01.02.2010 10:19     citat 

ankkka-foarte frumos patul antoniei si noi am vrut ceva de genu dar pe verde dar ne-am razgandit si iam luat de lemn si poate sa doarma in el pana la 8-9 ani

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 4 luni

01.02.2010 10:23     citat 

----------
e-alice a scris:
intrebare: e normal sa gasesc resturi de morcov in pampers? trist Inseamna asta ca nu e pregatit stomacelul sa digere? Sau e normal?
----------

Scuze de detalii, dar si tu cand mananci porumb mai gasesti boabe in WC, nu? scot limba E normal ca inghitind in mare nemestecat sa iasa tot cam asa. zambet

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 3 luni
Paul: 7 ani, 2 luni

01.02.2010 10:24     citat 

rad
pfiu! aveam nevoie de un raspuns ca asta rad

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 10 ani, 2 luni
am nascut deja!

01.02.2010 10:54     citat 

ralus multumim, pupici si de la noi sarut
ankka felicitari pt dintuc
of alexya ce rau imi pare pt copilaria ta, m-ai intristat rau de tot, stiam ca exista si astfel de oameni dar nu ma asteptam sa-i "cunosc" eu pe cei care au suferit. curaj, viata merge mai departe, fi tu un exemplu pt fetita ta, fi tu ptt ea tot ce n-a fost mama ta pt tine sarut
daca te simti mai bine povestindu-ne sa stii ca pe mine nu ma deranjeaza, chiar imi place sa cunosc cat mai multe amanunte despre fiecare
pasunica imi pare rau si pt copilaria ta, important e totusi ca te-ai realizat si le-ai demonstrat ca poti, ca nu e asa cum au crezut ei sarut
despre parinti pot sa zic eu ca sunt super multumita de ai mei,ma sprijina in orice ma ajuta, putem povesti despre orice, ma inteleg, pot zice ca sunt perfecti, sau ma rog aproape perfecti, dar despre socrii nu pot zice acelasi lucru

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
am nascut deja!

01.02.2010 11:08     citat 

alexya asa a fost si la mine liniuta pe acelasi tip de test, si am sunat-o pe nasa mea sa-mi mai cumpere unul ca sa fim siguri, mi-a luat tot de ala si tot asa s-a vazut, pe urma imi zicea cineva ca asa se vede de obicei. foarte fericit scot limba
ma bucur ca sunteti fericiti impreuna
bianca eu nu stiu ce sa zic trist
urschu ce dulce trebuie sa fie sarut
de la cat timp e voie sa punem bebeii pe picioare
am vazut la tv o stire cu masaj kinetoterapeutic la bebei, ca le face foarte bine (urschu tu ii faci lui meli), si mai arata ca in apa (in cada) putem pune bebeii pe picioare ca e bine pt ei, acuma nu stiu
eu il puneam pe raul in cada sa stea pe burta cu bratele sprijinite de genunchii mei si el isi lasa picioarele jos si se impingea de se urca pe mine foarte fericit l-am lasat ca asa ma amuzam de el (asta era inainte sa vad stirea),
mai ankka ce patut frumos si ce graviduta rumoasa ai fost

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
am nascut deja!

01.02.2010 11:16     citat 

alice ce tare esti rad
azi pe la 6 am plecat de acasa (pt ca venea cineva sa ne taie din parchet ca s-a cam umflat, si sa il feresc pe raul de galagie)si ne-am intors pe la 9 si ceva. nici n-am putut sa imi curat masina de gheata de pe parbriz ca raul s-a speriat si a inceput sa planga trist asa m-am dus cu ea
cand am ajuns era adormit dar na trebuia sa-l dezbrac nu? pe cand l-am dezbracat avea el o pofta de ras si de poveste, si tot asa razand a inceput sa sughite (ca intotddeauna) si pe urma s-a inecat asa rau de ii iesise saliva pe nas, asa s-a speriat saracu, noroc ca stiam de la voi sa il intorc cu capu in jos, pe urma a inceput sa planga, i-am aspirat nasucul si ce-am scos de acolo.... pe urma era la loc cu chef de ras, am mai stat putin si l-am pus in patut, in 20 de min a adormit.
si eu m-am speriat ca a stat ceva timp fara sa respire, ce sa zic am un puiut extraordinar
cand lipsesc ma apuc si ata scriu... sper ca nu v-am plictisit
vad ca nu mai e nimeni pe aici, va pup si va urez noapte buna

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 10 ani, 8 luni

01.02.2010 11:24     citat 

bravo raul ....esti bait curajos si noi am facut kk si ne-am spalt la chiuveta acum pregatim laptele apoi sper ca va adormi noapte buna si de la noi :pupici sarut sarut sarut

sus

Denunta
Pasunica

Copii
Mihai - Cristian: 10 ani, 5 luni
Vlad - Alexandru - vesel, cel mai vesel!
8 ani, 9 luni

02.02.2010 8:02     citat 

----------
bianca_90 a scris:
eu iam lasat patu in jos de mult si nu prea am incredere in domnu denis nu are state vrea numai in picioare si mie frica sa-l las si in pat si pe jos se ridica de tot ce prinde si mie frica sa nu dea cu capu sau gura de pamant trist sau de ce apuca surprins
----------

si mie imi e frica mai ales cand isi da drumul de bara de la pat si pica pe spate. A picat de cateva ori.. noroc ca avea o perna sa cada pe ea. Cred ca astea sunt niste etape de care nu prea putem sa ii ferim... trist Si eu ma tot gandesc cum sa fac cu patutul. Desi inca nu se ridica singurel cand sta pe spate ca sa se poate ridica si in picioruse totusi cred ca o sa ii las patul jos, cum ziceam. Nu de alta...dar asa pot sa il las si eu nesupravegheat in patut, in fundulet sarut Plus ca vorba aia... ori in dau acum ori mai tarziu...tot trebuie sa il las jos. O sa stau pe langa el si o sa incerc sa il ajut sa se acomodeze cu ideea de "cutie" Nici lui nu ii place pentru ca nu are vizibilitate asa buna. probabil o sa mut si pozitia patutului ca sa vada prin plasa mai bine rad prostit

----------
anca_szabo a scris:

pasunica imi pare rau si pt copilaria ta, important e totusi ca te-ai realizat si le-ai demonstrat ca poti, ca nu e asa cum au crezut ei sarut

----------

Mai de copilarie nu ma plang asa mult. Per total pot sa zic ca am avut o copilarie ok. Nu neaparat perfecta insa nu pot sa zic nici ca e de aruncat. Eu ma plang doar de intelegerea si de comunicarea care a lipsit total intre mine si parinti si invers. Dupa parerea mea acestea erau foarte importante ... si au lipsit trist Pentru un copil este foarte important ca atunci cand se duce la parinti sa le ceara un sfat acestia sa discute cu ei si sa ii faca sa se simta in siguranta si dornici sa vina la ei sa discute orice problema au. Eu nu am putut asta. Am simtit ca de fiecare data cand mergeam la ei nu sunt inteleasa, nu sunt ascultata sau eu stiu ce. Mi-a lipsit asta mai ales in adolescenta, cand poate ca as fi avut nevoie sa discut cu mama. Din punctul lor de vedere ei m-au ascultat si m-au inteles mereu. Din al meu nu rad si asta pentru ca eu stiu cum au stat lucrurile in acea privinta, cum ma simteam cand vroiam sa le zic ceva si ma gandeam de 10 ori daca sa le zic sau nu si ajungeam la concluzia ca mai bine nu le zic... Dar am invatat cum sa nu fac cu copilul meu mai ales la acest capitol. Eu am mers mereu pe ideea ca un parinte trebuie sa fie fata de copilul lui atat prieten cat si parinte, in functie de situatie.

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 3 luni
Paul: 7 ani, 2 luni

02.02.2010 8:44     citat 

pe scurt a propos de rel. parinte-copil, mie mi-a lipsit increderea alor mei in mine.... Asta vreau sa evit sa fac cu Vlad, sa gandesc ca doar eu stiu calea "cea dreapta".. trag cu ochiul , el nu are cum ca e prea mic.....la 20 de ani prostit

sus

Denunta
Pasunica

Copii
8 ani, 9 luni

02.02.2010 8:53     citat 

exact... eu am aproape 30 si tot nu au incredere ca ma pot descurca desi am destule realizari...

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 10 ani, 4 luni

02.02.2010 9:12     citat 

Neata!

Pasunica, cred ca nu va mai avea stare cand va prinde gustul mersului. Sunt mai pregatita pt asta decat sa-mi urle si sa fie maraita mereu.

Alice, imi pare rau ca s-a inecat. Am oroare de inecat trist
Da si noi gasim morcov in pampers foarte fericit

Bianca si noi avem patutz d-ala de poate sa doarma pana mai tarziu. dar sa vad eu unde-l punem. Ca pe la vara vrem sa o mutam in sufragerie..

Alexya, imi place cum gandesti acum sarut Sunteti fericiti sa va aveti unul pe celalalt si sa va iubiti asa sarut

Noi aseara am iesit la plimbare, avem pe aci Miniblu si am vazut oala cu jucarii si muuulte altele, le-as fi luat pe toate. Meli a dormit afara si am crezut ca nu va mai dormi seara dar s-a culcat pe la 9 30. Dar la 6 era cu ochii mari.

Ieri dupa masa i-am dat mar cu para si a papt vreo 50, tot e ceva. In schimb lp a vrut 180 la culcare. Cred ca nu a mai vrut atat....Dar la 3 s-a trezit si a luat un 60lp si dim inca 60lp.
Acum la trezire a papat iaurt cu branza 150...

sus

Denunta
urschuletz

Copii

02.02.2010 9:21     citat 

Anca, nu stiu cand e ''bine sa mearga''. Cert e ca fiecare copil e altfel. Meli are aproape 7 luni, Pasunica si Gimi povesteau ca ai lor faceau mai mult decat face Meli acum. Am pus-o asa pe pic mele dar nu vad vreu gest sa stea nici macar cateva sec, noi abia suntem la stadiul de stat in funduletz, singura nu stie sa se puna dar daca o pun eu sta. Teoretic ar fi pregatiti pe la 9 luni, dar vezi e discutabil. Nu treb fortat nimic, o sa-ti arate Raul cand va fi pregatit sarut
Da ii fac masaj, ianinte faceam si gim dar crezi ca mai sta locului? S-ar rasuci, da din picioare..Asa ca am ramas doar la amsaj la care in curand vom renunta ca nu mai sta.

Vb de dat cu palmutele in apa si Meli a inceput de aseara. Pana acum statea intinsa in caditza de acum nu vrea decat in fund si daca o culcam plange, ea care nu a plans niciodata la baie. Si a inceput sa loveasca apa odata si nu am mai scapat

sus

Denunta
urschuletz

Copii

02.02.2010 9:24     citat 

La multe lunitze, Micul Grec! sa fi sanatos!

Adina va pupam si speram ca sunteti bine! sarut

sus

Denunta
Pasunica

Copii
8 ani, 9 luni

02.02.2010 9:40     citat 

Asa este. Fiecare copil are ritmul lui de crestere si dezvoltare. Nici eu nu sunt de acord cu fortatul. Eu pe Mihaita nu l-am pus in picioare fortat. S-a ridicat singur in timp ce statea la mine in brate si avea o pozitie gen stat pe scaunel, cu picioarele atarnate in jos. Cand am vazut mi-am dat seama ca e pregatit. Usor usor a inceput sa stea singurel in picioare in sensul ca statea teapan fara sa indoaie genunchii semn ca poate sta singurel in picioare. Apoi l-am pus in patut in picioare si a stat singurel asa, tinandu-se de masa de calcat care era desfacuta chiar langa patutul lui. Ii era mult mai usor sa se tina de ea. Practic se sprijinea cu toata palma de masa de calcat si avea stabilitate. De atunci nu mai scap de el rad Vrea in picioare mereu. prostit

Azi a facut primii pasi. Daca pot sa ii numesc asa zambet Il tneam in picioare si vroia sa ajunga la o ruleta pe care o vedea in zona. Deh... jucarie noua. Si asa de entuziasmat era sa ajunga la ea ca a mers pana acolo... Spre supararea lui nu l-am lasat sa se joace cu ea rad

sus

Denunta
urschuletz

Copii

02.02.2010 9:45     citat 

Bravo, Mihaitza! Baiat precoce sarut Cred ca asta ii face sa mearga asa repede-curiozitatea zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: