· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Nazdravanii Iernii(2005-2006)cap.11
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Nazdravanii Iernii(2005-2006)cap.11     
monica77

Copii
VIP: 15 ani, 2 luni
D-P: 8 ani, 3 luni

10.02.2010 8:32     citat 

denig dana sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

11.02.2010 1:09     citat 

Monica, parca mi-o descrii pe Bianca! Nici eu nu sunt adepta bataii si chiar nici sa fiu prea aspra si sa o cert mereu dar sunt momente cand efectiv nu mai pot nici eu. De regula cand sunt grabita imi pierd rabdarea.
Am ajuns la concluzia oricum ca educatia unui copil se face in functie si de temperament. Sotul mereu spunea ca el nu indraznea sa ii raspunda mamei sa fie neascultator caci se supara pe el...Ei bine dar el a fost un copil f sensibil, timid si ca atare pt el faptul ca mama se supara era mai rau ca o pedeapsa si era suficient.
De fapt stii ce e haios? Pe mine mama m-a batut si-mi aduc aminte cu mare drag de copilarie cu toate acestea si de nebuniile pe care le faceam, de cat de mult ma iubeau parintii iar el, spune ca inca simte ca i s-a cerut prea mult si ca la vremea respectiva n-a stiu sa se bucure de copilarie si ca a fost mereu stresat si a simtit mereu o presiune imensa psihica din partea parintilor care il marcheaza si acum! socat Eu cu drag imi amintesc de vremurile acelea, sotul acum le reproseaza alor sa-i acum ca au fost prea exigenti si au pus o presiune imensa pe el... prostit
Deci DD stie cum e mai bine sa ii cresti ca mai tarziu sa nu-ti scoata ochii ca din vina ta au traume psihice si au suferit in copilarie!
Eu am fost copilul care alerga afara si urla cat il tineau plamanii de bucurie de ma stia tot cartierul, el baietelul care se uita cu jind pe geam si ar fi dorit sa participe si el dar nu stia cum pt ca avea un blocaj psihic/emotional..nu stiu cum s-l numesc. Eu eram copilul care acum ma certai, ma pedepseai dar in clipa urmatoare uitam si eram cu zambetul pana la urechi, el copilul care se macina inca cateva ore bune sau poate zile pt ce fapta de "neiertat" a facut!
Sincer o prefer pe Bianca asa decat sa fie baietelul ala care a tanjit si el sa fie-n joc dar a ramas trist privind geamul... trist
Cat despre Mihaita...Doar seara sau dupa-amiaza cand ne culcam pare sa fie usor geloasa sau mai bine spus sa simta ca e privata de atentie. Si asta pt ca ma vede ca in timp ce-l alaptez il mai mangai pe cap si vrea si ea mangaiata. Nu-mi cere sa nu-l mai mangai si sa o mangai doar pe ea cu toate ca ar fi sa spun genul...Dar il iubeste destul de mult incat sa fie de acord ca atentia mea sa fie impartita. Si asa drag imi e sa o vad cum il mangaie si ea dusios pe cap de fiecare data cand are ocazia!

Criss_bb, ma bucur ca la voi functioneaza ceva. La noi uneori tine asa uneori nu. Vina recunosc ca e a mea caci de mult ce-o iubesc mai mult am amenintat-o cu pedeapsa decat sa aplis si ca in povestea cu lupul uneori ma mai crede uneori nu! foarte fericit trist

Denig, si eu sper sa fie doar o etapa. sarut

Azi am avut pe anasamblu o zi buna. Ne-am mai cicalit noi putin dar in mare a revenit la ganduri mai bune...Sincer mi-e dor de fetita cuminte pe care o aveam...Noaptea am si eu mai mult timp sa ma linistesc, sa ma opresc din nebunia asta de zi cu zi si o privesc cu drag, o mangai si o pup si ma intreb cand a trecut timpul de am deja o domnisoara. Si cred ca la amandoua ne e dor de zilele cand ne imbratisam cu dor ca de fusese la gradi sau ramasese singurica in pat sa mai doarma scot limba si nu ne mai vazusem de muuuult timp...! rad
E greu cu iarna asta, cu tati care vine tarziu de la munca sau e plecat in delegatii, cu bb care nu poate sta fara ztatzi, caci asa am fi iesit doar noi doua ca intre fete, sa petrecem putin timp impreuna fara stres si graba...Ma rog o mai iau pana la paine de exemplu numai sa mai iasa din casa sa fie cu mine dar nu e de ajuns...
Imi ziceam acuma, imi aminteam...doamne ce copil vesel eram si pus pe sotii, non stop cu chef de joaca...unde a disparut acum? de o partenera de-asta are nevoie Bianca...de o mamica vesela, mereu pusa pe joaca, sa se coboare la nivelul ei...
Gaa cu melancolia si jalea! Trecem noi si peste asta! Ma bcuur pt cele care aveti parte de copii cuminti neconditionat iar pt cele care trec prin ce trec eu le doresc rabdare, nervi de otel caci stiu prea bine ca cicaleala si cearta prea multa dau in extrema cealalta! trist

sus

Denunta
nelus

11.02.2010 7:12     citat 

----------
denig a scris:
De multe ori eram invitati undeva si el nu avea chef sa merga,eram bleaga si stateam si eu in casa dar acum m-am desteptat.Nu vrea sa merga,sa stea singur,eu i-mi iau copilul si plec.I-am facut de cateva ori asa si probabil si-a dat seama ca greseste si a inceput sa mai vina cu noi.
----------

zambet sarut sarut Bravo iubita!

Biencut, noi ne stim de aproape 5 ani si ne stim "odraslele" de asta nu ne mai plangeam. Corina mea era asul listei la facut crize de nervi. Asa credeam eu.... Pana am inceput sa ma plang si sa aflu ca si alti copii fac asta. Apoi si-a revenit Corina, au inceput altii... Faza e ca aseara de exemplu, am avut un meci tare dureros. Cum vede ca pui mana pe telecomanda o apuca ca vrea la desene, vrea sa asculte povesti, vrea la DVD. In conditiile in care lucrez de la 8-17.30 si apoi seara incerc sa ii acord cata atentie pot (desi nu imi iese; sunt o mama lipsita de talent), aseara am vrut si eu sa stiu cum mai este vremea. Nu exagerez. De 5 zile nu vazusem meteo! Cu sotul plecat in delegatie in nordul tarii, eram pe jar. Si a inceput a mea"VREAU LA DESENE!!!!". Eu am tipat la ea. Ea s-a pus pe urlat! Eu dadeam mai tare la TV, ea urla mai tare. Am dus-o cu forta in dormitor si i-am spus ca 5 min e pedepsita. Ea mititica se ineca de acum in lacrimi. Am inchis usa la sufragerie, ea urla de trezea blocul. Dupa 3 min m-am dus si i-am spus ca e pedepita in continuare pt ca nu se potoleste. Si am completat- cand ai sa te potelosesti, atunci poti veni in sufragerie. Cred ca va inchipuiti ca toata vointa si-a folosit-o ca sa se poata opri din plans. A urcat apoi la mine in pat si ne-am impacat, DAR un episod asa dureros normal ca s-a lasat cu suspine prin somn, vise urate etc trist

Sa ti-o descriu pe Corina- la ea sa ii acorzi din timpul tau este esential. Asa se simte iubita. Cand stiu ca o voi lipsi de atentia mea din motive diverse, ma astept deja la fite sau crize din partea ei. Eu una consider ac trebuie s a inteleaga ca mama a fost nevoita sa lipseasca, dar stiu ca eu sunt vinovata si copilul si-a cerut doar portia de dragoste. Cu pedepsele: cand era f mica- 2-3 ani, ii dadeam cate una la fund cand era in toiul crizei si nu se potolea. Apoi mi-am impus, orice ar fi, sa ma stapanesc si am reusit. Reflexul era de a o potoli, dandu-i la fund. Mostenirea din copilarie nu se dezminte. Eu una f greu am scapat de umbra mamei in cresterea Corinei. Important e ca am reusit sa ma abtin si nu o mai bat. Daca as lovi-o, as indarji-o mai tare.

Cand va veni al 2 lea copil pt mine va fi criminal. Stiu deja. Probabil bona va fi ajutorul meu principal. Mama- o data la 3 saptamani. Corina este f sensibila si introvertita. Daca nu sunt cu ochii pe ea... am pierdut momentul cand o deranjeaza ceva si criza de nervi e asigurata..... Acum se intampla rar sa mai faca din astea, dar acum 2 ani.........Doamne pazeste!!!!BRRRR! Nici nu vreau sa-mi amintesc prostit

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

11.02.2010 11:23     citat 

Nelus, imi pare rau ca aveti si voi parte de problemute de-astea...si asa e...nu copilul e rau ci parintele! Ei doar isi cer decat portia de atentia dar na, ce sa-i facem! Suntem si noi oameni si nu putem non stop sa fim la picioarele lor!
Hai sa-ti povestesc o faza amuzanta de acum...Ce am vazut ca mai tine momentan. Am rugat-o sa puna castronul din care a mancat la masuta ei, pe masa in bucatarie...Ei bine cu ochii mari in tv nu mai putea ea ca am rugat-o eu ceva. Ca atare mi-am fixat toata atentia/ochii pe ea si ma uitam asa la ea sa vad cand are de gand sa ma asculte...Se pare ca o enerveaza sa te uiti tinta la ea si o amuza pe de alta parte si-mi zicea sa nu ma mai uit la ea ca o sa-l duca. M-am incapatanat si eu si am zis ca o sa ma uit la ea pana il duce! foarte fericit rad Se pare ca asa rau o deranja privirea mea ca s-a dus sa-l duca numai sa nu stau s ama uit fix la ea! rad
Faze de-astea cu tv ne face si ea. Noi schimbam canlul spunandu-i inainte ca s-a uitat suficient si uite tati a fost toata ziua plecat si vrea si el acum sa se uite si ea da sa schimbe la loc...Aici mai tine daca ii spun ca-i scot canalul de desene. Unul i l-am scos deja: Cartoon...Am observat ca s-a obraznicit rau de cand se uita non stop la ala! Doamne cum pot da astia desene asa violente! nervos Pe pc putem pune o gramada de desene dar nu dl ea vrea la tv!Abia cand a vazut un desen animate frumos la tc vrea sa se uite la pc ca sa-l revada...
Si eu am o mare problema...nu suport urletele (nici de plnas dar nici de voie buna)! Se pare ca sunt o persoana f sensibila in privinta asta! Daca si soneria la mobil n-o suport sa urle in nestire... prostit Prefer sa-mi tin tel pe vibratii sau pe cea mai mica treapta pe care sa sune...deci cu atat mai tare ma crizez mai rau daca face istericale si la fel ii zic ca pana nu termina de urlat nu avem ce sa discutam. Da, are dreptul sa se supere dar nu sa urle. Urletele alea de copil razgaiat nu i le pot accepta si daca nu intelege de voie buna sa se potoleasca iar eu nu o pot calma o trimit sa se linisteasteasca la ea in camera caci daca stau si o ascult...s-ar putea sa iasa si mai rau! nervos trist
Din fericire, avem destul de multe zile bune sau bunicele si sper sa fie din ce in ce mai bine sa trecem de perioada asta. Ceea ce va doresc si voua! sarut

sus

Denunta
silviamures

Copii
Patrick Alexandru: 15 ani, 1 luna
Cristian: 11 ani
am nascut deja!

11.02.2010 11:32     citat 

fetelor, ma gandesc ca Alexuca a nascut, ca nu mai da nici un semn de viata de cateva zile zambet zambet zambet
Biencut te inteleg, si cand ma gandesc ca ma asteapta si pe mine dupa ce nasc.............. mi-e frica.
Alex are zile si zile. In general pot sa spun ca e un copil cuminte, mai are si el crize. De ex daca eu si sotul incepem sa povestim , vine si ne intrerupe, ca tb el sa ne zica ceva. Nu ne da voie sa vorbim prostit prostit . In rest eu il cam implic in tot ce fac prin casa - curat, mancare. Cateodata as vrea sa ma lase sa termin mai repede, dar nu se lasa, tb sa ma ajute. Ce ma dispera la el, cand isi bea ceaiul , laptele tb sa ma tina de mana. Cateodata mai am ceva de facut, si as profita, dar nu ma lasa, Se opreste din baut si pana nu ma pun langa el nu bea nimika. De o vreme am reusit sa-l conving sa-l mai cheme si pe sotul, ca numa' pe mine ma vroia.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

11.02.2010 11:57     citat 

Silvia, daca bb mic va fi cumintel ai sa vezi ca nu vei constata mari diferinte. Din fericire la mine asa e. Mihaita e extrem de cumintel si ma solicita f putin ca daca mai urla si el...ajungeam la balamuc! rad
In plus Bianca e f incantata de bb caci daca ar fi si geloasa...Dar na ca orice copil e neatenta si te mai trezesti ca-i mai pocneste una din greseala sau ca da sa se puna pe el (Bianca inca doarme cu mine) cand il alaptez..E tare neatenta uneori. Zilele trecute chiar am intrebat-o serios de ce tipa asa si face atata galagie caci bb nu poate dormi...ca sa-mi spuna daca s-a saturat de el si nu-l mai vrea ca-l ducem inapoi la barza... scot limba Sa vezi ce disperata era sa nu-l dam, ca e cuminte, etc! rad
Chiar eram curioasa sa vad ce-mi raspunde daca ii spun ca daca nu-l mai vrea il dau si am avut placerea sa constat ca tine la el asa cum cred eu.

sus

Denunta
liutza

Copii
Lara Maria: 15 ani, 3 luni

11.02.2010 4:32     citat 

Buna fetelor!!! in speranta ca nu va veti plictisi am sa pun un link cu poze facute azi la amiaza cu inceputul carnavalului pe care-l deschid copii de gradinita in joia murdara asa se cheama ziua de azi si toata lumea se imbraca in camasa de noapte si merg sa cante pe la toti cei care au cate ceva cum ar fi la brutarie acolo au primit covrigi,la banca au primit cate un pahar un balon si multe dulciuri si asa colinda pe fiecare in parte si umplu caruturile alea care le trag dupa ei si cand termina cu ultimul se retrag la gradi ptr a serba,diseara vine randul celor mari sper sa fac prezenta va pupam.
http://s196.photobucket.com/albums/aa25...al%202010/
cam atata ca nu vreau sa va plictisesc ca sunt o gramada vreau doar sa vedeti cam ce se intampla foarte fericit

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 15 ani, 2 luni
Alexandra: 11 ani, 2 luni

11.02.2010 9:24     citat 

Fetelor sa stiti ca nu absentez nemotivat jenat ...dar zilele astea am o gramada de treburi pe care vreau sa le termin cat mai curand adica pana luni cand se intampla marele eveniment prostit ...va citesc dar nu mai am timp sa raspund...va pupicesc si sper in weekend sa fiu mai activa trag cu ochiul

sus

Denunta
nelus

12.02.2010 9:11     citat 

LA MULTI ANI MISTER B!! sarut

CRISS, SA-TI TRAIASCA FLACAUL SI SA TE BUCURE REALIZARILE LUI TOATA VIATA ! sarut

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 15 ani, 4 luni
R: 13 ani, 9 luni

12.02.2010 9:19     citat 

La multi ani Bogdan! sarut
Iti dorim sa ai o copilarie frumoasa alaturi de mami si tati ! sarut

sus

Denunta
babyboy

Copii
Ilinca: 15 ani, 4 luni

12.02.2010 10:20     citat 

La multi ani, Bogdan! Cu noroc, si sanatate multa si bucurii! Criss, sa-ti traiasca flacaul , sa va distrati bine de ziua lui!
La multi ani si Biancai, cu intirziere, e o fetita tare frumusica iar comportamentul cu siguranta ca se va ameliora cu rabdare si perseverenta.
AM vazut pozele liei, foarte faina e sarbatoarea asta, am vazut ca se merge in mod organizat (seamana cu haloween-ul, nu?) cu educatorii si parintii? lia e ca o pustoaica . De fapt, este.
Alexuca, spor la pregatiri! Mai sint citeva zile si vei fii mamica de doi copii. MUUUUULT succes si doamne ajuta sa treci cu bine peste cezariana si sa veniti repede acasa!
Doamnelor, eu sint in fibrilatii la servici, cu multa multa treaba. Luna asta modificam contractele si nu c-ar fi tare complicat,. cit migalos si mult ca volum. Mda.
Ieri am dus copila la petrecerea colegelor ei. 3 fetite din grupa cu date de nastere apropiata s-au serbat impreuna la un loc de joaca. Toate 3 au implinit 4 ani, au avut 3 torturi identice, au suflat deodata. Parintii au avut camera separata, astia mici s-au distrat, au avut animatori, pe alba ca zapada si cenusareasa (?) si un print, le-au organizat jocuri, le-au dat costume, i-au pictat pe fata. Exceptind faptul ca fiica-mea n-a mincat nimic acolo (nu mi-e foame), s-a distrat si simtit foarte bine. Am ajuns electrizate insa acasa, la 22.00, ea nedormind ieri la amiaza la gradi ( n-am reusit sa adorm, mama, am stat ce-am stat si apoi am inceput sa-i deranjez pe ceilalti, da' numai un pic). Eu am socializat cu mamele, astfel am si aflat ce s-a discutat la sedinta cu parintii de la gradi de acum citeva zile pe care eu am ratat-o din motive de deplasare in alt oras. Am tras a n-a oara concluzia ca parintii tineri (cam toti sint mai tineri) au "zvic" si energie pentru 2 copii, majoritatea avind 2 copii mici acasa, ceea ce pe mine ma umple de admiratie si un usor regret (planurile mele din tinerete au fost altele...).
Acestea fiind zice, ladies, ma duc sa trebaluiesc cu actele mele.... si mai am si de iesit la amiaza si nu va spun ce urit e, balti peste gheata, aluneci si te stropesti si bagi gheata pina la glezna in apa si n-ai aderenta nici cu bocancii... trist

sus

Denunta
alexuca

Copii
Mihaita: 15 ani, 2 luni
Alexandra: 11 ani, 2 luni

12.02.2010 10:31     citat 

La multi ani Bogdanel!!!
Mami pupam printisorul si sa aibe parte numai de sanatate si muulta noroc!

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

12.02.2010 10:56     citat 

Bogdanel, La multi ani! Sa fi mereu sanatos, fericit si sa ai parte de toata dragostea din lume! sarut

Babyboy, multumim! sarut Dar ce varsta ai tu ca sa vad daca asta e si motivul meu ca nu fac fata la...una... scot limba rad

sus

Denunta
babyboy

Copii
Ilinca: 15 ani, 4 luni

12.02.2010 12:21     citat 

biencut, vezi pe lista de inceput, zilele de nastere ale mamicilor.
Conduc detasat! rad

sus

Denunta
danielle13

Copii
H: 15 ani, 4 luni
R: 13 ani, 9 luni

12.02.2010 12:23     citat 

luana rad rad rad

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: