· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (201)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (201)     
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

09.02.2010 4:24     citat 

Multumim din suflet fetele pt urari!
Eu sunt tare suparata azi. Am vrut sa-i fac Biancai o zi frumoasa, de care sa-si aduca aminte cu placere dar am ajuns sa ii dau 2 palme la fund asa ca sa le simta! nervos plang sau sunt foarte trist Doamne copilul asta scoate tot ce e mai rau din mine! Nu sunt eu rabdarea intruchipata din contra dar cu ea mi-am depasit limita limitelor. Am spus ca nu voi face ce a facut mama (adica sa ne mai altoiasca din cand in cand) niciodata si m-am abtinut de n ori cu toate ca s-a facut o obraznicatura...Tot incerc sa o inteleg caci la fel am fost si eu cand eram mica, ii explic ca mami vrea sa o iubeasca nu sa o certe, dar pare sa nu-i pese pana nu ma vede suparata tare si atunci ma terorizeaza sa nu mai fiu suparata pe ea (nici macar n-am dreptul sa fiu suparata! iar mie nu-mi place sa zic ca nu sunt daca in sinea mea sunt foc de suparare), ca nu mai face, ca sta cuminte si uite asa imi urla pana zic ca ea numai sa-mi dea pace. Desigur ca intr-un minut a uitat si iar se comporta la fel. La gradi nici nu pot sa ma interesez de situatia ei caci trage de mine, vorbeste peste mine, etc...A inceput chiar si educatoarei sa-i raspunda, te ameninta si ea cum o amenintam noi, nare nici o frica si uneori nici un respect. Chiar nu inteleg pe unde am gresit de se poarta asa!
Soacra-mea spune ca la ei nu face asa...Pai desigur daca copilul spune ca nu vrea sa manace atunci ii da ce vrea: numai crenvusti, ciocolata, pufuleti, vrea copilul sa stea toata lumea in cap, s epun si stau in cap etc, asa ca desigur ca se inteleg f bine cu ea.
Offf...e tare greu de explicat ce face de ma supara asa tare si am vrut macar ziua de azi sa fie fara sa o cicalesc, am incercat sa las mai mult ca oricand de la mine si ca rasplata ea a facut tot posibilul sa cetez cu nervii. Acum ea binemerci a uitat iar eu stau si-mi vine sa-mi dau palme ca am altoit-o nitel chiar de ziua ei cand as vrea sa o strang in brate sa o iubesc.
Chiar nu mai am chef sa sarbatoresc azi ceva dar nu pot sa le spun musafirilor sa nu mai vina si nici nu vreau Bianca sa ramana cu o amintire urata dar e tare greu sa trec peste nervii si supararea mea si sa ma abtin sa nu plang de oftica...
Era un copil asa dulce si iubitor...Asa e si acum dar pana ma scoate rau de tot din minti! Doamne chiar asa greu e pt un copil de 4 ani sa inteleaga cand zice mama lui sa nu mai faca nu stiu ce chestie ca o supara tare? Si chiara asa greu e sa-si aduca aminte ca chestia aia a mai facut-o si n-a iesit nimic bun din asta si am ramas amandoua suparate?
Offf iertati-ma ca mi-am varsat necazul cu probleme de care sper sa nu va loviti niciodata. Dar mi-e ciuda ca in loc sa ne iubim ne certam, ca nu stiu cum sa ma mai port ca sa am un copil mai ascultator asa cum era pana acum cateva luni, un an...Si chiar nu e vb de gelozie sau sa aibe legatura cu aparitia lui mihaita caci impertinenta si obraznicuta a devenit inainte de aparitia lui numai ca acum a ajuns la momentul critic-maxim cu ele, sunt chair evidente tare...

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 11 ani, 9 luni

09.02.2010 4:34     citat 

biencut stai linistita asa sunt toti copii ...si eu am un nepot de 4 ani care nu vrea sa asculte si e un rau din cale afara prostit daca il ia pe "nu " in brate nu ai ce-i face..nici nu vreau sa ma gandesc cand o creste denis socat

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 3 luni

09.02.2010 4:35     citat 

copilul perfect nu exista... eu am fost extrem de cuminte si luam bataie in fiecare zi...sotul arunca ouale pe geam in trecatori si nu a luat bataie niciodata...care crezi ca e mai increzator, mai optimist si cu simtul umorului si fericit?el...nimic nu-l supara si stie sa lupte pt ce e akl lui. Priveste in perspectiva...e un copil increzator, ambitios si cu puterea de a-si apara deciziile. Eu nu vad decat trasaturi bune. Cati parintiisi doresc un copil cuminte care sa stea unde e pus si sa tina minte ca in coltul x nu e voie... de ce? e mai bine pt parinte ca fetita sa fie cuminte, dar pt copil confuz nu te lasa cuprinsa de suparare...treci peste si zambeste-i. N-o certa imediat de fata cu altii, ar incerca sa braveze, dar discuta intre 4 ochi cu ea. Posibil ca ai facut totul de ai ajuns la palmute...curaj, va mai creste si te vei intelege mai bine cu ea, dar daca o obisnuiesti cu bataia , numai asa te vei intelege cu ea si-n viitor.

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.02.2010 4:37     citat 

eu sincer prefer ca Dia sa fie ca Bianca decat cum am fost eu-cumintenia intruchipata. Copiii f cuminti sunt si f sensibili si interiorizati. E mai periculos sa cresti asa un copil

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 11 ani, 9 luni

09.02.2010 4:45     citat 

da alexxya ai dreptate eu eram o afurisita nu taceam niciodata si tata zicea taci bianca ..gura bate c...si eu ziceam ce ma invatat bunicamea da in mine ca intr-un sac ca mai mare drac ma fac rad in schimb soramea tace si poti sa faci orice din ea ochi peste cap

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

09.02.2010 4:57     citat 

Offf fetelor, eu sunt f puternica de felul meu dar azi chiar simt nevoia de o portie zdravana de plans asa mi-a zdruncinat rau nervii.
Cu bataia nu e obisnuita si drept sa spun ncii nu are frica. Nici nu vreau sa-mi fac un obicei din asta si recunosc ca de fapt bataia e modul nostru las de a ne comporta, de a arata ca nu stim sa tratam situatia si ca e un mod de a-ti varsa frustrarea.
Nu vreau un copil care unde il pui acolo sa stea dar nici unul care iti incearca sistematic nervii.
De ex ieri tragea de firul de la mous. I-am cumparat un laptop pe care am dat 150 ron! Pt noi e f mult si am facut un adevarat sacrificiu! Ei bine in loc sa se joace frumos cu el tragea de fir sa-l distruga. I-am atras de n ori atentia sa nu mai faca asa dar parca vb cu peretii. Pana la urma asa m-a enervat caci mai si imi raspundea incat, ca sa nu o altoiesc i-am luat laptopul si i l-am catarat pe sifonier drept pedeapsa. Ei bine si-a pus mandra masuta langa sifonier, a pus un scaun peste si s-a cocotat sa incerce sa-l ia. Desigur ca nu ajungea si vroia sa mai puna inca un scaunel peste celalalt deja existent acolo. Am certat-o de n ori si m-am facut ca vreau sa vin sa ma infing in motul ei ca sa stea potolita, a zic ca nu mai face, s-a indepartat si cum paream eu neatenta incerca iar sa se urce... nervos Daca ma vedea ca vreau sa vin sa ii dau jos scaunelul se intindea peste el sa i le las asa ca nu se mai catara dar desigur ca imediat ce ma indepartam trecea la treaba! nervos Pana la urma am reusit cu greu sa ma abtin dar am facut-o si dupa o gramada de cicaleala si nervi facut i-am confiscat si scaunelele si i le-am catarat pe sifonier...
Asta e doar un exemplu de obraznici...pe langa faptul ca ma amentita si ea pe mine ca vine la mine sa ma ia d emot, sa-mi ia cine stie ce etc de parca suntem de-o seama si ne tragem de sireturi! E clar ca nu-si stie statutul: cel de copil.
Azi am primit un pachet cu haine de la o prietena pt Mihaita...Cu toate ca nu-mi place sa se bage in treburile mele am lasat-o sa scoata fiecare hainuta, sa le zvarle pe pat dar cand a fost vremea ca eu vreau sa le impachetez sa le asez undeva mai sa-mi dea peste maini si urlete si tipete sa nu ma bag ca le aseaza ea, ca sunt ale ei (ma rog ca ea are dreptul sa le aseze pt Mihaita) etc. Mi-a scos peri albi ce m-a enervat ca as fi lasat-o daca ar fi stiut cum sa le aseze in plus tb asezate dupa varsta ca sa stiu cum le scot cand am nevoie...
Ei am zis ca sa nu ajungem la cearta sa facem impreuna. Ea sa le impatureasca pe pat si eu ii zic cand sa inceapa sa le puna la locul ales si in ce ordine. Ei bine ne-am inteles cat de cat exceptand modul ei enervant de a se repezi sa-mi ia din mana lucrul pe care tocmai pusesem eu prima mana...Cand a venit timpul sa le punem si pe ale ei in cutie a inceput scadalul caci nu le ordona cum ziceam eu dupa marime si mai sa-mi dea peste mana cand vroiam doar sa-i arat cu degetul pe care sa o ia si unde sa o puna. deci eu trebuia sa ma dau la o parte si sa fiu ascultatoare nu ea! nervos Cand m-am ratoit la ea ca ori ma asculta ori nu mai pune nimic s-a apucat pe un urlat si repezit la haine parca era un catel care tinea de os. Si urla frate si ne certam si tot nu pricepea ca o las pe ea numai eu sa-i spun in ce ordine.
Astea ar fi cateva din fazele pe care le face. Asa povestind parca nu par cine stie ce dar cand esti tu cel grabit, stresat, cand esti tu cel in cauza ... nervos Si toate ca toate nu suport urletele, scenele si de cand e Mihaita cu atat mai putin caci nu-mi surade sa am 2 urlaciosi apoi...
Dupa haine hai la masa...Ca nu-i e foame ca vrea sa doarma intai, ca nu-i place mancarea si vrea s-o scuipe, ca vrea apa in timp ce are gura plina si cerea numai ca sa-si umfle burta cu apa si apoi sa nu mai poata manca si tot asa... nervos

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

09.02.2010 5:09     citat 

Offff...si eu am fost un mare... nervos ...dar frate stiam de frica, nu le raspundeam asa parintilor. Ma jucam cu a mele nu ma bagam peste treba parintilor. Binca ar vrea sa-i cumparam toate jucariile din lume dar nimic nu e mai interesant decat sa stea toata ziua sa ma agaseze, sa faca ce fac eu...Cu jucariile extrem de rar se joaca. Ea vrea sa-i pun apa in pahar ca sa faca mancare si desigur ca sa... nervos eu, scapa paharul pe jos si face balta, etc. Dar astea sunt sa zic intr-un fel nimicuri comparativ cu altele. Sa zicem ca multi copii vor sa ii "ajute" pe adulti dar daca te rotaiosti la ei ca e nu banueiesc ca asa ramane dar Bianca nu se lasa pana nu ramane ca ea. In plus ea nu se mai joaca cu nimic daca nu te joci tu cu ea, mai interesant e sa se invarta de colo-colo si sa-si faca de lucru cu lucrurile noastre. nervos

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.02.2010 5:14     citat 

Biencut...sper sa nu te superi daca-mi dau si eu cu parerea. E cel mai greu ca ai un bb in casa, dar...
Bianca nu e un copil obraznic, e doar la io varsta dificila, varsta lui nu...daca nu se trateaza corect situatia poate dura muuult.Poate ca totul e amplificat de faptul ca esti o perfectionista, organizata si vrei totul planificat. Cu copil, eu mi-am luat gandul de la astea. La masa de ce sa nu bea apa? mie tocmai atunci mi se facea sete tocmai pt ca nu era voie! e prea slabasa-ti faci priobleme ca nu mananca apoi? las-o sa bea cand si cat vrea, ore de masa fixe si nu lasa la indenmana mancare. Nu-i mai impune, ca tocmai se incapataneaza. Nu vrea nu-i da.
Laptopul...la 150 lei? o fi de jucatrie asa ieftin confuz paiu nu e pt varsta si firea ei. Cauta jucarii care i se potrivesc, mai ales ca a fost cam scumpdaca e de jucarie. Le strica...asta e, sunt ale ei. Cand desfac o jucarie-o strica dar invata multe...apoi zambind intreab-o daca o poate face ca noua. Cu ocazia asta ii dai si de lucru si iar se aprind niste conexiuni in creieras acolo.
Fa in fons cum crezi, dar cu un copil ca ea mai rau faci daca ridici vocea la ea sau ii interzxici. Nu lasa la indemana ei , e singura solutie si zambeste tot timpul. Vorbeste-i frumos si atinge-o la inimioara cu explicatriile....copiii f agitati sunt si sensibili...in fond e vb de sistemul nervos surescitat. E f incaopatanata dupa cum s[pui si nimic nu va merge cu nu e voie. Mai rau va enervati una pe alta
A! si hainutele...las-o sa faca ce vrea cu ele si pleaca de langa ea. Se va simti singura si te va cauta. Mi-e greu sa cred ca sta mult fara tine. Le impachetezi tu mai tarziu. Si ce daca nu le pune pe marimi...si ce daca le pune urat impachetate...intentia conteaza. Multumeste-i si ia-o in brate. Data viitoare se va stradui mai mult, daca nu data viitoare, cealalta data.

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.02.2010 5:24     citat 

Nu te supara pe mine Biencut, asa mi-o doresc pe Dia...sa stea in spatele meu si cand vreau sa plec cu platoul sa ma impiedic de ea. Cand faci prajituri...da-i niste faina, apa si unou si las-o sa faca si ea ca tine. E risipa?nu e... e dragoste, atentie si educatie mai ales...bine, si muuulta multa mizerie...Dar asa cum acum prefera sa se prosteasca in viitor va dori sa te ajute pt ca vaa stii intr-o zi sa faca bine lucrurile...daca nu o lasi si ii spui nu mereu la un mom dat va intelege nu...dar nici sa nu te astepti ca te va ajuta vreodata din proprie uinitiativa
Am plecat ca trage Dias de mine ...cred ca am o groaza de greseli...

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.02.2010 5:50     citat 

M-am intors ...a adormit iar...cred ca la noapte ma tine treaza.
Bincut...sa nu crezi ca ma cred cine stie ce jmechera in ale educatiei, nici vorba. In primii ani de ininvatamant dadeam in copii pt ca inca stateam la ai mei, pt ca alta viata nu cunosteam, pt ca nu aveam acces la net si prieteni...eram o fixista, nu acceptam alte pareri si alti oameni... Sotul m-a schimbat enorm...adica viata cu el departe de ce credeam ca sunt.
Restul...pe unde sunteti? Iar plange fata asta....ce sa-i mai fac? oare pe ea n-o doare nimic ca maraie atata? sau maraie ca o doare deja...offf, de-as stii ce are..

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

09.02.2010 5:56     citat 

----------
alexxya a scris:
Biencut...sper sa nu te superi daca-mi dau si eu cu parerea. E cel mai greu ca ai un bb in casa, dar...
Bianca nu e un copil obraznic, e doar la io varsta dificila, varsta lui nu...daca nu se trateaza corect situatia poate dura muuult.Poate ca totul e amplificat de faptul ca esti o perfectionista, organizata si vrei totul planificat. Cu copil, eu mi-am luat gandul de la astea. La masa de ce sa nu bea apa? mie tocmai atunci mi se facea sete tocmai pt ca nu era voie! e prea slabasa-ti faci priobleme ca nu mananca apoi? las-o sa bea cand si cat vrea, ore de masa fixe si nu lasa la indenmana mancare. Nu-i mai impune, ca tocmai se incapataneaza. Nu vrea nu-i da.
Laptopul...la 150 lei? o fi de jucatrie asa ieftin confuz paiu nu e pt varsta si firea ei. Cauta jucarii care i se potrivesc, mai ales ca a fost cam scumpdaca e de jucarie. Le strica...asta e, sunt ale ei. Cand desfac o jucarie-o strica dar invata multe...apoi zambind intreab-o daca o poate face ca noua. Cu ocazia asta ii dai si de lucru si iar se aprind niste conexiuni in creieras acolo.
Fa in fons cum crezi, dar cu un copil ca ea mai rau faci daca ridici vocea la ea sau ii interzxici. Nu lasa la indemana ei , e singura solutie si zambeste tot timpul. Vorbeste-i frumos si atinge-o la inimioara cu explicatriile....copiii f agitati sunt si sensibili...in fond e vb de sistemul nervos surescitat. E f incaopatanata dupa cum s[pui si nimic nu va merge cu nu e voie. Mai rau va enervati una pe alta
A! si hainutele...las-o sa faca ce vrea cu ele si pleaca de langa ea. Se va simti singura si te va cauta. Mi-e greu sa cred ca sta mult fara tine. Le impachetezi tu mai tarziu. Si ce daca nu le pune pe marimi...si ce daca le pune urat impachetate...intentia conteaza. Multumeste-i si ia-o in brate. Data viitoare se va stradui mai mult, daca nu data viitoare, cealalta data.
----------

Alexxya, n-am nimic impotriva sa bea apa la masa dar ea cere apa ca sa scape sa mai manace mancare! Si da, e cam slaba pt varsta ei cu vreo 2 kg. Ma rog nu m-a interesat niciodata ca e prea slaba dar chiar nu mananca! Uite de exemplu de dimineata pana acum a mancat un ou, cateva masline, a baut un ahar de lapte cu cacao si atat! Mancarea de pranz a papat-o cutul! Deci ea ar manca dar numai mancare de dimineata, gen, pateu, crenvusti, salm, masline, lapte etc si absolut de loc mancare! In loc de mancare cioco la greu! Si ma enervez ca sunt binevoitori care ii iau din plin: mama, soacra...I le mai dosesc dar iese scandal mare daca vede ca i le iau sa-i dau eu cu portia. Tb sa le tina ea si ia ea cu portia! nervos Si n-ar fi rau nici asa dar faza e ca daca le tine ea, nu mai poate sa manace de loc mancare de pofta lor...Asa nu le vede, nu pofteste. Cel putin pana nu mananca. Incerc sa nu-i impun ce sa manace caci stiu si eu cum e sa te oblige parintii sa manaci legumele care nu-ti plac etc, dar ei nu-i place nici o mancare...dulciurile insa da! Si chiar nu sunt asa stricta la dulciu dar vreau sa vad ca si mananca mancare macar un pic.
Cat despre perfectionista...chiar mi-ar place dar sunt destul de superficiala de fel. Ma stradui dar nu prea imi iese mereu. Si stiu ca la varsta asta se tin de sotii dar ea nu stie sa se opreasca nici cand m-a suparat tare. trist Am tot lasat de la mine, am tot incercat sa ne intelegem si pot spune ca in mare ne intelegem dar tot tb sa faca ceva macar o data pe zi sa ma duca la disperare...
Laptopul l-am luat cadou de Craciun caci ne-a batut ea pana am cedat si tinand cont ca pana acum nu i-am luat ncii o jucarie mai scumpa de 10-20 ron si mai ales asta mi s-a parut ca are multe chesti educative...am cedat. E adevarat ca 60-70% din el nu e pt varsta ei dar are si chestii pe care le poate juca invata...
Cat despre haine...Da ai dreptate. De regula o las pe ea cum vrea si apoi le mai asez eu o data cand s-a plictisit dar acum chiar n-aveam timp si rabdare sa fac asta pt ca tb sa fac rapid curat pt musafiri. Si ea le-a desertat pe toate in sufragerie...In fine cert e ca mi-am pierdut si eu rabdarea si am nevoie de un respiro dar cum doar eu ma ocup de ei 24 din 24 de ore caci sotul pleca des din localitate pt 1-4 zile si in rest vine cam tarzior de la job...ma mai satur uneori de abordarea asta diplomata si mai vreau intelegere si din partea ei.

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

09.02.2010 6:07     citat 

----------
alexxya a scris:
M-am intors ...a adormit iar...cred ca la noapte ma tine treaza.
Bincut...sa nu crezi ca ma cred cine stie ce jmechera in ale educatiei, nici vorba. In primii ani de ininvatamant dadeam in copii pt ca inca stateam la ai mei, pt ca alta viata nu cunosteam, pt ca nu aveam acces la net si prieteni...eram o fixista, nu acceptam alte pareri si alti oameni... Sotul m-a schimbat enorm...adica viata cu el departe de ce credeam ca sunt.
Restul...pe unde sunteti? Iar plange fata asta....ce sa-i mai fac? oare pe ea n-o doare nimic ca maraie atata? sau maraie ca o doare deja...offf, de-as stii ce are..
----------

Alexxya, nu te cred smechera si gandesc la fel ca tine si incerc sa adopt aceasta atitudie din pacate nu-mi iese decat in proportie de 70-80%. trist
Oricum de la teorie la practica nu e asa simplu cu un copil dinamic ca ea.
Sa nu crezi ca acum imi altoiesc copilul zilnic/saptamanal, etc...Nici macar lunar nu se intampla! Si cred ca e prima data cand i-am dat 2 mai serios la fund! Cate un tras de mot s-a mai intamplat uneori chiar daca f rar, prea rar pt cate face si tot eu am fost cea care s-a simtit groaznic caci ea in clipa urmatoare a si uitat! trist
Offf...v-am inebunit destul dar am ajuns si eu la limita si am nevoie sa imi incarc bateriile caci sigur vor mai fi zile de-astea poate chiar mai grele. trist
Ma duc sa-i imbrac caci vine tati sa ne ia sa mergem sa luma tort si suc si coifuri si ce-o mai dori si apoi sa ne gatim frumos pt musafiri...Simt ca-mi sta sa-mi plesneasca capul asa ca-mi va prinde bine sa ies nitel la aer...

Ultima modificare efectuata de catre biencut la 09.02.2010 10:42, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 5 luni
Paul: 8 ani, 4 luni

09.02.2010 6:12     citat 

Biencutz, nu innebunesti pe nimeni, cred ca n-ai citit cele 300 de mesaje de-ale mele de ieri rad
as spune ca tot ce a zis Alexxya cu implicatul copilului si cu rabdarea ta e totul foarte ok intr-o lume ideala...dar imi dau seama ca nu suntem deloc perfecti...tot ce imi doresc eu e sa ma abtin sa-l ating pe al meu. E tot ce imi doresc: sa am stapanirea si rabdarea de a ma abtine de a-l pedepsi in felul asta. Cu a izola mica printesa pana ii trec nervii ai incercat? socat

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 5 luni
Paul: 8 ani, 4 luni

09.02.2010 6:14     citat 

daca poti du-te si ia putin aer oricum....ajuta! zambet
multa bafta si La multi ani! zambet

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 5 luni

09.02.2010 6:17     citat 

Buna fetelor, sper ca nu ne-ati uitat in astea 2 saptamani scot limba .
Am innebunit fara net, dar pe de alta parte am avut noroc cu mama ca a mai stat cu piciul de ne-am mai recreat si noi putin rad seara in oras, eu la cosmetica, alta viata; dar oricum tot mai bine e acasa, ar fi mai bine sa am aici ajutor toata ziua dar na...nemultumitului....stiti vorba zambet
Ne-a fost tare dor de voi sarut sarut sarut sarut , pupam tot prichindeii si mamicile sarut sarut sarut
Sper sa ma lase Lucas sa recuperez repede prostit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: