· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (201)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (201)     
alexxya

Copii
Diana-Maria: 11 ani, 3 luni

09.02.2010 6:27     citat 

Biencut...tare greu trebuie sa fie cu 2 prichindei...chiar singura pt atatea zile, adica fara sot...mie mi-e asa urat sa plece al meu de acasa de nici sa dorm bine nu pot. Profita axcum de plimbare si relaxeaza-te.
Rome. super! Esti ca noua?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 6 luni

09.02.2010 7:01     citat 

----------
alexxya a scris:
daca o obisnuiesti cu bataia , numai asa te vei intelege cu ea si-n viitor.
----------

Si sa vezi cand o incepe si ea sa imparta ce a incasat, vezi amenintarile cu motul!

biencut, mie tare imi pare ca faci o mare confuzie intre RESPECT si FRICA. Respectul se construieste, nu se impune. trist

In alta ordine de idei, nici Mona nu e monument de grasime, dimpotriva. Si asta desi s-a nascut cu 4010 g. Dupa parerea mea mananca precum o vrabiuta, insa l-am intrebat pe pediatru si mi-a spus ca in ziua de azi niciun copil nu moare de foame in fata mesei cu mancare. DAR: a spus ca daca nu vrea mancare, atunci nici dulciuri nu primeste. Are ea ceva anume, cu aluat si ciocolata, care mananca uneori, si daca imi cere aia, daca nu a mancat ii spun ca daca ii e foame mananca, si daca nu, atunci nu-i trebuie nici dulcele. Cateodata vrea mancare si mananca apoi dulcele, alteori dupa ce a mancat nici nu-i mai trebuie dulcele, alteori refuza mancarea si renunta implicit si la dulce. Avantajul nostru, e drept, ca nici nu prea avem cine sa o infunde cu dulce. O vecina ii mai da uneori, insa in general ma intreaba daca are voie sa ii dea.

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 5 luni

09.02.2010 7:04     citat 

Multumesc fetelor pt. raspunsurile referitoare la papucei cat sta copilul in premergator. Nasa mea vroia sa stie ca eu nu l-am pus inca in premergator. Deci am inteles, castiga piciorusul gol zambet

Aaaa am uitat sa va zic ca i-am dat lui Lucas intr-o zi morcov pasat cu lingura ca nu are mama blender, pe razatoare nu m-am gandit atunci asa la rapidescu; am cumparat steamer si trebuia sa-l incerce Lucas ca doar pt. el l-am luat chipurile scot limba , doar ca eu imi gatesc zilnic in el rad
A papat cateva imbucaturi cu vizteza luminii, imi tinea cu manutele mana mea sa duca lingurita mai repede la gurita, apoi a inceput sa-si faca greata zambet , apoi in alta zi i-am dat marul meu...molfaia cu o pofta pe el...nu i l-am lasat f mult ca rupea bucatele marisoare si mi-a fost frica scot limba

Anka eu am facut pestele in steamer, iasa ca la cuptor zambet
Tu te plangi ca se trezeste Antonia din 2 in 2 ore acum din cauza dintisorilor dar ce zici ca Lucas se trezeste dintotdeauna asa prostit

Lorellayy ai o printesa frumoasa fos, draga de ea ce frumos se joaca cu tati sarut

Alexxya, Pasunica imi pare tare rau de necazurile din copilarie trist , sper din suflet sa va rezolvati probleme cu ai vostri...usor de zis trist

[/quote]

sus

Denunta
urschuletz

Copii
Melania: 11 ani, 6 luni

09.02.2010 7:09     citat 

Biencutz, acum am reusit sa citesc. Imi pare rau ca ai reusit sa te enervezi. Si eu gandesc la fel ca tine ca un copil treb sa se comporte ca un copil si sa stie ca are niste limite. Sunt sigura ca ai crescut-o ok dar acum esti si tu obosita, stresata totusi cu 2 copii nu e usor. sarut sarut sarut sarut

Alexya, asa zic si eu ca vb cu multa dragoste si blandete te intelegi cu un copil dar din pacate nu sunt toti asa. Am lucrat 7 ani cu copii si eu. Unii erau usor de stapanit, altii intelegeau dupa o mustrare iar cu altii treb sa fiu dura sa inteleaga ca eram sefa in momentul ala. Deobicei reuseam si dupa ce intelegeau ca treb sa aibe o anumita atitudine ne jucam glumeam si iar si-o luau in cap si iar schimbam foaia. In mare adica 90% m-au placut si veneau cu placere desi nu eram f dragutza cu ei intodeauna. Depinde si de copil...dar disciplina treb sa existe. Mi-a placut tare mult sa lucrez cu ei..eram atasata de ei chiar daca ii''pedepseam'' si ei de mine. Numai lucrez de 3 ani acolo si tot mai pastrez leg. Ins f ce am vrut sa zic e ca pe Biencutz o inteleg si nu mi se pare o tragedie ca i-a dat o palma la fund si ca a pedepsit-o.

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 7 luni

09.02.2010 7:22     citat 

----------
rome a scris:
Multumesc fetelor pt. raspunsurile referitoare la papucei cat sta copilul in premergator. Nasa mea vroia sa stie ca eu nu l-am pus inca in premergator. Deci am inteles, castiga piciorusul gol zambet
----------

castiga piciorul gol afara din premergator, zic eu foarte fericit

cat despre bataie, eu zic ca nu are nicio legatura cu ce face (sau nu face) copilul. nu exista cazuri in care, dincolo de orice indoiala, copilul "merita" sa fie lovit. copilul nu este lovit cand face o prostie sau e obraznic CI cand parintele e depasit de situatie si recurge la lovituri pentru a impune respect. pentru a arata "cine e seful" pentru ca, nu-i asa? copilul ii e inferior parintelui, tre sa fie supus, sa "asculte", sa-si cunoasca "limitele".
trist...

urschuletz, tu ce crezi ca intelege un copil dupa ce e "mustrat" sau lovit? iti spun eu ce intelege: ca nu merita sa fie iubit, ca nu e bun de nimic si mai ales ca violenta (fizica sau verbala) e ok.

violenta nu este si nu va fi niciodata o solutie si mi-e sila sincer sa citesc cu cata nonsalanta este acceptata. "nu este o tragedie"?
sa fim seriosi...
nervos

sus

Denunta
urschuletz

Copii

09.02.2010 7:35     citat 

Eu nu am zis sa snopesti copilul in bataie, am spus ca nu e o tragedie ca aluat o palma peste fund. Tu crezi ca vei fi asa perfecta si senina?

Da trist ca eu imi voi bate copilul nu?Asta s-a inteles imi pare rau

sus

Denunta
Pasunica

Copii
Mihai - Cristian: 11 ani, 7 luni
Vlad - Alexandru - vesel, cel mai vesel!
9 ani, 10 luni

09.02.2010 8:36     citat 

----------
e-alice a scris:
Cu a izola mica printesa pana ii trec nervii ai incercat? socat
----------

Eu nu sunt de acord cu izolatul..chiar si pentru putin timp. O sa invete probabil sa se inchida in ea, sa nu mai comunice, lucru groaznic pentru un copil. Eu nu am reusit sa comunic cu ai mei si asta ma macina si acum....
Nu ma pot pronunta despre cum sa educi un copil ca sa inteleaga ce e bine si ce e rau. Cand e de joaca si cand nu ... cand e de stat linistit si cand nu... etc, pentru ca nu am experienta necesara si nici nu stiu cum se comporta un copil mai mare de 8 luni. Stiu doar ca o sa fac tot ce imi sta in putinta sa nu recurg la nici un fel de violenta si sa incerc sa il fac sa inteleaga cu vorba buna orice ii zic. Cat am sa reusesc si cat nu D-zeu stie. Toate la timpul lor scot limba

Cat despre palma la fund...atata timp cat copilul rade dupa 2 minute e clar ca acea palma la fund nu a avut nici un efect educational pentru copil ci doar de descarcare de scurt moment a parintelui...iar nu sunt de acord cu treaba asta. Mai bine iei o perna la palme si te descarci si gata. rad Palma la fund nu este acelasi lucru cu snopit in bataie insa nu ii vad rostul nici ei foarte fericit

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 11 ani, 3 luni
am nascut deja!

09.02.2010 8:51     citat 

urschu tot asa e se aude asa fornait, dar nu ii curge nasul, acum am venit de la mama iar inainte sa plecam mi s-a parut ca e cam caldut, acum astept sa se trezeasca sa ii iau temp, oare poate fi de la dinti starea asta?
alexya si noi suntem cam de o luna maraiti tot in baza unui dintisor, acuma nu stiu ca am avut o saptamana de respiro si acum vad ca a inceput iar
de cand am inceput sa scriu mesajul(la cool s-a trezit, nu are temp, are 37.5 rectal,i-am dat cu gel pt dintisori si s-a calmat
biencut nu stiu ce sa zic nu am experienta inca, dar nu mai fi suparata, las ca trece, bine macar ca ea a uitat
ma duc sa il culc revin mai incolo

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.02.2010 9:00     citat 

WOW surprins Eu am creat confuzia asta...sau ce-o fi ?...fetelor usor! Deci... fiecare isi educa si isi creste copilul cum doreste. Nici nu m-am gandit sa critic sau sa judec o situatie, cu atat mai mullt cu cat nu cunosc personajele decat de pe forum. Eu am spus o parere, o accept si o respect si pe a lui Urschulet si pe a Biancai, ceeA ce inseamna ca sunt convinsa ca nu gandim cu totii la fel. Eu mi-am spusparerea, toata lumea si-a spus parerea, gata. Important e ca Biencut a avut cu cine sa vorbeasca, important e ca poate citi opinii diferite, dar doar nu ne certam acum sarut Biencut eu va doresc tot binele din lume si incredere si putere ca vor creste prichindeii si te vei intelege altfel cu ei.
Noi am fost acum prin magazine ca nu mai am cu ce s-io imbrac pe Dia si m-am convins ca trebuie sa vin la Dragon...tot speram sa gasesc prin Cta. E jaleeeeee la preturi...cica recesiune

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 5 luni

09.02.2010 9:01     citat 

E-Alice si eu am gasit morcovel in pampers, eu zic ca nu e obisnuit inca stomacelul lor

Eu acum raspund dupa cum citesc........ rad

sus

Denunta
alexxya

Copii

09.02.2010 9:10     citat 

Rome...esti in urma rau de tot rad abea la morcovelul din pampers ai ajuns? rad pe noi ne gasesti pe aici

sus

Denunta
anca_szabo

Copii
raul catalin: 11 ani, 3 luni
am nascut deja!

09.02.2010 9:42     citat 

biencut sper ca aveti petrecere frumoasa
roooommeeeee bine ai revenit
ne-ai lipsit, zi-ne ce mai faceti, pune-ne poze cu voi sarut
am terminat cu raul dar in ultima vreme nu adoarme pana nu face un concert cu iiiiiiiiiii
nici eu nu sunt de acord cu bataia, dar ceea ce inseamna bataie e cu totul altceva decat o palma primita, si eu am primit palme si eu zic ca si-au facut efectul, acela de a nu mai face un anumit lucru ca nu e bine,
acuma nu stiu cum voi proceda cu copilul meu dar cert e ca sigur multe dintre noi una spunem si alta vom face cand ne vom afla intr-un mom ca si cel in care se afla biencut cand a altoit fata

eu ma duc la somn
noapte buna

sus

Denunta
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 11 ani, 7 luni
Radu Stefan: 8 ani, 3 luni

09.02.2010 9:59     citat 

alexxia merci de sfat, si mie imi place sa ascult si lui vlad.
urschuletz nu as putea sa iti spun de ce, nu am nici cea mai vaga idee, acum am aflat cand am fost ca este insarcinata in 5 luni si asteapta o fetita.

sus

Denunta
yubi

Copii
Mario Gabriel: 11 ani, 2 luni
Albert Stefan: 9 ani, 5 luni

09.02.2010 10:00     citat 

buna fetele sarut sarut sarut
am terminat si noi cu botezul, a fost f frumos dar fff obositor.Mario a fost un cuminte,nu a zis nimik la biserica,s-a mirat de el toata biserica,preotul a zis ca-i da diploma pt cel mai cuminte bebe foarte fericit au fost 10 copii,am stal 2ore jumatate,a facut febra musculara saraca nasa zambet si la petrcere a fost frumos,pe la 12 a adormit si nu s-a mai trezit pana acasa,la tort dormea dus, nici nu a clipit cand i s-a cantat La multi ani!
sunt tare happy ca s-a terminat.
in rest gangurim si vb toata ziua,adik cand nu doarme foarte fericit
punem si pozici si foarte fericit

[...]

sus

Denunta
urschuletz

Copii

09.02.2010 10:09     citat 

Yubi, sa va traisca micul crestin! Sunteti extraordinari si ai un frumusel tare sarut

Anca, noapte buna! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: