· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Minunile anului 2009 (201)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Minunile anului 2009 (201)     
roxy_xyz

Copii
Vlad Andrei: 11 ani, 7 luni
Radu Stefan: 8 ani, 3 luni

09.02.2010 10:11     citat 

yubi felicitari pentru crestinare, este un dulce.

sus

Denunta
rome

Copii
Lucas Rafael - minunea mea
11 ani, 5 luni

09.02.2010 10:44     citat 

Yubi felicitariiiiii pt. micutul crestin sarut !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Alexxya sunt chiar foarte in urma........ prostit , sper sa nu plec iarasi si sa nu apuc sa citesc tot rad

Anca sarut

Urschuletz, Anca noapte bunaaa sarut

Intrebare intrebatoare, care dati cereale de la Nesle la bebei; scrie ca trebuie la 160 ml lapte, 5 linguri de cereale, acum intrebarea: ce fel de linguri???mari?

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 11 ani, 9 luni

09.02.2010 10:59     citat 

buna seara
veste am facut kk la olitza:Dfoarte fericitfoarte fericitfoarte fericit

rome nu stiu ce sa zic eu iam pus in lapte si iam pus doar 2 lingurite

sus

Denunta
rome

Copii
11 ani, 5 luni

09.02.2010 11:00     citat 

Felicitari pt. reusita Bianca sarut

Dar de la Nesle ai? la mine pe cutie scrie 5 linguri la 160 ml lapte

sus

Denunta
bianca_90

Copii
Denis,Florin zis Dedu : 11 ani, 9 luni

09.02.2010 11:09     citat 

eu am avut de la milupa...mai mult l-au constipt si asa ca am renuntat nu i-am facut gros iam facut mai subtire...si lam pus in sticlutza

sus

Denunta
katya

Copii
Laurentiu - Andrei: 11 ani, 8 luni

09.02.2010 11:13     citat 

Yubi felicitari pt.micu crestin
Bianca felicitari!
Eu ii pun 4 masuri in laptele de seara de cereale de la Humana , masura fiind cea de la lapte ,mi se par cam mult 5 linguri ,iese prea gors

sus

Denunta
rome

Copii
11 ani, 5 luni

09.02.2010 11:29     citat 

Pai ... nu stiu cat e masura de lapte ca eu alaptez exclusiv, din seara asta am vrut sa-i dau cereale de noapte sa vad daca se mai trezeste asa des; si mie mi se pare mult 5 linguri de aceea am pus lingurite, dar era de pus in sticla asa.......vad eu maine cum il fac

Bubulina si eu l-am cantarit pe Lucas sapt. trecuta si avea 9.600; si mie mi se pare mult dar asta e, flamand n-o sa-l tin, mai ales ca i-am dat doar san pana acum

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

10.02.2010 12:15     citat 

Alice, am incercat asta. F rar tine si orice pedeapsa o cuminteste pt 1 minut atat! Oricum daca o trimit in camera ei incepe mai rau sa urle de zici ca o taie cineva! Am vazut totusi ca tine daca ii spun ca daca urla sau nu-si respecta timpul de pedeapsa i-l dublez... foarte fericit Uneori insa nu ma ia in serios pt ca se duce bucuroasa sa-si absolve pedeapsa crezandu-se ca parca se joaca de-a gradinita si eu sunt educatoarea cea rea! nervos scot limba

Alexxya, din pacate eu mai mereu am fost singura si fara nici un ajutor la nimic. Nu ma plang; m-am obisnuit inca de cand avea Bianca o saptamana.
Cat despre plimbare...tot cu ei am facut-o n-am fost singura la cumparaturi. scot limba

Ursu, Bianca face din categoria copiilor la care cu vorba buna ti se urca in cap! Tine dar atata timp cat se potriveste cu dorintele ei!
Ce parinte normal la cap nu-si doreste sa se inteleaga cu copilul sau cu vorba buna? Chiar si daca necesita mai mult timp ca sa se faca inteles...!
Bianca e un copil bun, sufletis, sensibil...dar s-a pierdut undeva pe drum sau...a deraiat nitel...Nu face cum am vazut pe copii aceia la super nany dar ...exista un dar...Si chiar nu sunt exigenta cu ea, chiar incerc o abordare cat mai blanda.
Chiar sunt curioasa peste vreo 3-5-6 ani sa vad cate din mamicile de aici au reusit cu succes sa-si tina mereu copiii in frau (caci teoria o stiu si eu f bine!) doar cu vb buna...Chiar m-as bucura cu toate sa reusiti dar din pacate nu toti avem nervii la fel de tari si situatia in familie sau alti factori difera de la unul la altul! Si mai cu seama cand ai pe cineva in preajma care sa stea si pt 5 minute cu copii conteaza enorm!
Cand pt orice tb sa te cari cu copii dupa tine (si apropo din acest motiv n-am reusit sa-mi fac o radiografie ca atare va tb sa dau o caruta de bani la o clinica privata ca sa mi-o fac la o ora mai tarzie sau sambata ca sa aibe cine sta cu copii), sa faci totul cu copii in preajma (de ex orl-ista a ramas surprins cand m-a vazut in plina iarna cu un bb in brate de 3 saptamani si inca un copil dupa mine ca am venit la control), cand nu stii cum sa te imparti sa faci macar putin din fiecare (nu vb de facut perfect), veti vedea ce slabesc nervi, rabdarea, intelegerea si tot ce vreti si tot ce scrie in carti si vi se pare si voua firesc devine aproape imposibil de indeplinit uneori!
Oricum nu m-am plans aici ca sa gasesc intelege, nici ca sa fiu dascalita ci poate ca sa-mi vars frustrarea ca n-am stiut sau mai bine spus n-am mai fost in stare sa abordez situatia asa cum tb mai cu seama ca era o zi speciala si poate din acest motiv eu tineam poate mai mult ca ea sa i-o fac speciala ca sa-si aminteasca mereu cu drag de ea.
Cat despre Bianca...neastamparata a fost de mica. Inca de cand avea vreo 2-2.5 anisori se minunau asistentele si drii cand eram internate in spital caci era bolnava rau de tot, de nu mai reuseau sa ne externeze si cu toate astea ea era argint viu non stop si, daca te intorceai o clipa cu spatele o gaseai pe masa langa acele si seringele pe care le aduceau cand era ora de tratament! scot limba Mai ca le dadea si la asistente peste mana ca sa desfaca ea dopuletul la branula foarte fericit ca sa-i bage prin seringa medicamentul acolo surprins...

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

10.02.2010 12:36     citat 

Yubi, ai un pui tare frumos! Felicitari micului crestin! sarut

Bianca, felicitari pt reusita! sarut

Nu v-am zis de petrecere...Bianca si-a asteptat cu nerabdare musafirii chiar daca era vb de fratii si cumnata mea, deci nu copii. A fost f bucuroasa sa-i vada, i-a inebunit cu vorbaraia, agitatia si chiuiturile ei dar la cadouri s-a uitat asa de la departare si atat. Chiar prietena fratelui mai mic a fost usor dezamagita caci cred ca isis daduse ceva silinta sa-i ia ceva frumos. O data in plus m-am convins ca Biancai nu-i tb jucarii, ea are nevoie de maxima atentie. Toata seara a incercat sa ne capteze atentia. Adica toata lumea sa fie non stop numai cu ochii pe ea.
Abia astept sa se faca cald sa putem iesi in parc. Sigur atunci se va mai tempera cand se va putea juca pe saturate cu copii.
Pe Mihaita ar fi tb sa-l fac mult mai devreme. Bianca face parte din categoria copiilor care le place si au nevoie mare de un frate/surioara, de companie, de partener de joaca non stop...Din pacate la vremea respectiva nu ne-am permis chiar de loc... trist

sus

Denunta
biencut

Copii
Capsunica Prajiturica
Iedut

10.02.2010 12:42     citat 

Yubi, ai un pui tare frumos! Felicitari micului crestin! sarut

Bianca, felicitari pt reusita! sarut

Nu v-am zis de petrecere...Bianca si-a asteptat cu nerabdare musafirii chiar daca era vb de fratii si cumnata mea, deci nu copii. A fost f bucuroasa sa-i vada, i-a inebunit cu vorbaraia, agitatia si chiuiturile ei dar la cadouri s-a uitat asa de la departare si atat. Chiar prietena fratelui mai mic a fost usor dezamagita caci cred ca isis daduse ceva silinta sa-i ia ceva frumos. O data in plus m-am convins ca Biancai nu-i tb jucarii, ea are nevoie de maxima atentie. Toata seara a incercat sa ne capteze atentia. Adica toata lumea sa fie non stop numai cu ochii pe ea.
Abia astept sa se faca cald sa putem iesi in parc. Sigur atunci se va mai tempera cand se va putea juca pe saturate cu copii.
Pe Mihaita ar fi tb sa-l fac mult mai devreme. Bianca face parte din categoria copiilor care le place si au nevoie mare de un frate/surioara, de companie, de partener de joaca non stop...Din pacate la vremea respectiva nu ne-am permis chiar de loc... trist

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 5 luni
Paul: 8 ani, 4 luni

10.02.2010 8:33     citat 

intrebare: toate dati cereale copiilor? nu vreau sa se supere nimeni pe mine dar mi se par de fitze...prefer sa fierb orez si sa ii fac bulgari sa pape sau sa ii dau o rondela de ovaz decat nestle, millupa etc prostit

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 7 luni

10.02.2010 8:51     citat 

biencut, eu nu am nimic cu tine. pe tine chiar te inteleg, mai ales ca-mi dau seama ca au fost momente de slabiciune si ca ai fi preferat sa abordezi altfel situatia. poate reactia mea a fost exagerata, dar am o mare sensibilitate in situatii de genul asta.

pe de alta parte, nu cred ca stai asa bine cu teoria precum spui
stii? in teorie, exista educatie fara "disciplina", fara pedepse si fara recompense, fara "time out" de un minut, fara reguli insirate pe perete ca la super nanny. in teorie, toate aceste metode atat de populare (respectiv incercarea disperata a parintelui de a-si subordona copilul) sunt sortite esecului.

nu, nu e vorba ca parintele sa fie perfect si senin tot timpul, e absurd.
si nu e vorba nici despre a "reusi sa-ti tii copilul mereu in frau", lucru la fel de absurd.

este vorba, macar in teorie, de a-l trata pe copil ca EGAL. de a nu-i interpreta fiecare gest ca obraznicie, de a nu-i pune etichete, de a nu-l introduce in categorii, de a-i respecta nevoile si a-l ajuta sa treaca peste etape de dezvoltare cruciale cu rabdare si intelegere.

da, stiu, copilul meu e mic. asa ca o sa raman cu teoria deocamdata. macar cu ea stau bine de pe acum.

alice
, cerealele, in general (nici macar orezul sau ovazul facut acasa, nu aduc decat un minim infim de beneficii nutritive. iar cele din comert sunt super procesate si "imbogatite" cu vitamine de sinteza. da-i copilului legume, fructe (nu in fiecare zi), carne (foarte importanta), eventual galbenus, ficatei si lactate peste 2-3 luni. nu te incurca cu cereale (si nici cu sucuri). si in general, stai departe de orice aliment conservat, oricat eco, bio si natural scrie pe el ca e.

Ultima modificare efectuata de catre vanilla_baby la 10.02.2010 9:08, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 5 luni
Paul: 8 ani, 4 luni

10.02.2010 9:07     citat 

zambet love you vanilla (toata lumea se uita ciudat la mine ca "nu am inceput inca sa-i dau cereale??? plang sau sunt foarte trist )
carne cand sa-i dau? dupa ce epuizez randul de legume? N-am trecut de morcov+portocala, azi ma gandeam sa ii dau broccoli. Ma gandeam peste vreo luna carne? cred c-ar fi ok. (ah, scuzati, vad ca ai raspuns deja zambet )

da, cand vorbeam de izolat, la time out ma refeream si eu. Si eu sunt tot numai teorie deocamdata, de aia nu m-am grabit s-o judec pe Biencutz in nici un fel.
Oricum, Biencutz mie mi se pare normal sa prefere atentia ta in locul jucariilor. M-as ingrijora in locul tau daca n-ar fi asa. foarte fericit Fii pe pozitii in continuare in sensul de a nu o lasa sa confunde cine e parintele si cine e copilul si incearca sa te enervezi cat mai putin. De asemenea, din ceea ce am observat la unii parinti din jur: spun NU tot timpul pe un ton foarte dur, eventual strigand: nu face aia! nu pune mana acolo! Cumnatul meu are rezultate f, bune cu pitica de 2 ani exprimandu-se astfel: daca faci asta, consecinta e asta. Sau hai sa facem asta in loc de ..ce vroia ea. Sper ca nu te superi ca iar incep cu teoria. prostit , oricum e foarte bine ca te-ai descarcat, mai primesti vorbe, mai bune, mai rele, toate insa cu buna intentie sarut

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 11 ani, 7 luni

10.02.2010 9:13     citat 

legat de carne, multi spun ca e ok ca prim aliment, fiind usor de digerat (in ciuda parerii generale). dar eu nu m-am grabit, i-am dat dupa 7 luni. oricum, mai bine carne si ficatei decat supliment cu fier trag cu ochiul important e ca intre timp sa gasesti undeva o sursa de carne curata. fa-ti rost de o gaina / un curcan. transeaza-l in portii mici si baga-l la congelator.
carnea si ouale din comert sunt rele rau. sper ca poti face rost de la cineva care creste animalele cu respect.

sus

Denunta
Pasunica

Copii
Mihai - Cristian: 11 ani, 7 luni
Vlad - Alexandru - vesel, cel mai vesel!
9 ani, 10 luni

10.02.2010 9:18     citat 

----------
e-alice a scris:
intrebare: toate dati cereale copiilor? nu vreau sa se supere nimeni pe mine dar mi se par de fitze...prefer sa fierb orez si sa ii fac bulgari sa pape sau sa ii dau o rondela de ovaz decat nestle, millupa etc prostit
----------

Dar nu e obligatoriu sa dai cereale. Nu e o chestie de fite .... Eu dau din cand in cand cereale la copil, dar nu de fite. Ii plac, si ii tin mai mult de foame noaptea. Cand sunt obosita imi vine extrem de greu sa ma trezesc ca i se face foame. Si nici el nu doarme asa bine daca tot se foieste noaptea de fomica. Nu ii dau multe. ii pun putin, cat sa se ingroase umpicut laptele praf. In nici un caz nu ii dau ziua asa... amestecate cu lapte sau cu apa doar ca sa ii dau cereale. Ziua mai primeste (rar) daca e nevoie sa ingros piureul de legume pentru ca l-am nimerit prea lichid si nu-i place.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: