· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > se satura bb?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor se satura bb?     
Tzush

Copii
David: 16 ani, 7 luni
Diana: 12 ani, 6 luni

13.02.2010 4:55   se satura bb?  citat 

Dragelor, chiar daca sunt cu vechime pe site, am facut o pauza ... deh, David a crescut, iar acum am o Diana mica. Are 2-3 luni si avem o problema. Desi papa foarte bine si are ore clare de swomn, 3-4 ore somn, papat 15-20 minute si joaca/somn, de 2-3 zile avem si anume problema ca mananca foarte des si nu prea dorame. Eu una, facand diferenta, am impresia ca nu doarme suficient - doar 30min/1 ora - pentru ca nu mananca suficient. Si asta imi vine de la faptul ca nu mai refuza sanul dupa 15-20 min, cu ar suge si cate o ora ... evident, nu se mai aude ca inghite, prin urmare ori suge ... asa, ori vrea sa ii mai vina lapte si nu ii vine.
Ati mai trecut prin asta careva? Cu David nu am avut pb asta. El manca si mai dezordonat - cand si cum voia, fara nimic clar, dar nici nu simteam ca nu s-a saturat dupa masa ...
Pls dati-mi un sfat bun zambet mai ales daca sunt intre voi si dr pediatri cu experienta vasta de la alte mamici.
In alta ordine de idei ma gandesc sa imi iau lapte praf sa am in casa in orice eventualitate, dar as vrea sa stiu voi cam ce le dati, pe de o parte, pe de alta parte as vrea sa nu ma tenteze ca fiind varianta mai usoara trist

sus

alexxya

Copii
Diana-Maria: 12 ani, 7 luni

13.02.2010 5:57     citat 

Tzush...cauta pe net ce e un puseu de crestere. Vezi daca va incadrati. Dar sa stii ca mai toti bebeii fac asta in primele 3 luni. Diana mea manca in primele luni 90% din timp, fara exagerare. Noaptea uneori dormea bine-adica la 2 ore ii dadeam sa pape, dar era bine fata de alte dati cand manca cate o ora, apoi dormea 30 de min, apoi o luam de la capat. Ei mai stau si pt confort, mai ales fetitele, as spune eu. Iar program...nici acum nu stim exact ce e acela. Uneori doarme mult, alteori ma intreb cand pica de oboseala, si de obicei pic eu cu mult inaintea ei.
Rabdare multa, si nu-ti lua lp ca ai sa cazi in plasa tentatiei si rammai fara lapticul tau pretios cu timpul. Daca vezi a ai laptic si ea ia ingreutate, nu-ti face probleme.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

13.02.2010 6:08     citat 

----------
alexxya a scris:
Tzush...cauta pe net ce e un puseu de crestere. Vezi daca va incadrati. Dar sa stii ca mai toti bebeii fac asta in primele 3 luni.
----------

alexxya, nu vreau sa te dezamagesc, dar sa stii ca mai urmeaza si altele, nu se opresc la trei luni. Fiica-mea a avut unul saptamana asta, s-a manifestat in cerinta sporita de mancare, din fericire cu alaptatul nu foarte fericit, dar mai urmeaza dupa 3 luni sigur si altele in perioada alaptatului!

sus

Denunta
alexxya

Copii

13.02.2010 6:22     citat 

Christa...pai cand va invata si ea sa se duca sa se serveasca de pe masa, crede-ma ca-i umplu frigfiderul si masa. I le pun si langa pat ca sa nu ma mai trezeasca noaptea rad Glyumeam! Sunt dar din ce in ce mai rare si cred ca oarecum in timp devenim mai intelegatoare, altfel sunt privite situatiile. Pai azi a fost zi de vizitata parintii ca-n fiecare sambata si iar mi-am amintit ce fericita e maica-mea ca eu eram tare cuminte, ca nu sarea la fiecare plans de foame al meu.Na...stii cum...fa-i program opilului ca doar n-o sa stai dupa el nervos

sus

Denunta
alexxya

Copii

13.02.2010 6:34     citat 

aaa...stai ca ma prind mai greu. Stiu ca puseele nu se opresc la 3 luni, dar am vrut sa zic ca sunt mai dese pana la 3 luni. Cel putin a mea a stat cu tzatza in gura mai des decat a stat treaza pana acum.

sus

Denunta
Tzush

Copii

13.02.2010 8:20     citat 

tu fetelor. sa stiti ca asta ar trebui sa fie. Diana mea nu are treaba de program, dar si-a facut ea singura. noaptea se trezeste doar o data, iar ziua, chiar cand e treaza, mananca la 3-4 ore. Pb mea a aparut de 2 zile cand parca toate au luat-o razna. Mananca mereu. Chiar acum a adormit - nu stiu cat o sa tina - dar a adormit plangand. Si nu ptr ca ii era foame, ptr ca refuza tiztzi - probabil o durea burtica de prea satula acum - dupa ce a spus mai bine de o ora scot limba
Oricum, era cat pe ce sa cad in depresie de "insuficient lapte", dupa cantariri si alte alea, dar cel mai simplu am vf cu muls dupa ce ea a terminat de papat. si minune ... lapte din belsug. De ci TREBUIE sa fie minunea de puseu. Numai ca la David nu imi amintesc sa fi avut asa ... evenimente. Cine stie? Se manifesta diferit de la unul la altul confuz
Ata ete ... oricum, m-am linistit si ... o sa o tin la tzitzi cat vrea muschiul ei. Sper sa intre in normal in curand sarut fetitza lu' mama cuminte ...

sus

Denunta
Christa

Copii

13.02.2010 8:26     citat 

----------
alexxya a scris:
cred ca oarecum in timp devenim mai intelegatoare, altfel sunt privite situatiile.
----------

In ce te priveste, sigur da (asta din ce citesc pe forum) rad rad rad rad

Tzush, vezi si aici: http://laptematern.ro/cms/front_content...=20&lang=1

sus

Denunta
alexxya

Copii

14.02.2010 12:55     citat 

Christa...e bine ca s-a inventat netul pana asa ajung eu mamica rad
Tzush...sanatate multa, si laptic mult si rabdare si mai multa. Asa sa faci...cat vrea muschiul ei... rad A! Veiz ca e un topic pe aici cu alaptarea....multe mamici au scris pe acolo...ma gasesti si pe mine cu problemele tale mai prin septembrie octombrie asa, asta ca sa stii ce vrea Christa de la mine rad tot ea a fost pe vaza si-n noaptea cand m-am vazut cu piciulina la spital...prima noapte eu si ea, eram speriata de parca era extraterestru, nu alta rad Ce repede trece timpul asta. Hai ca ma duc si eu la culcare.
Tzush...dar fetita ta e maricica... abea acum papa asa mult? pana acum nu manca asa? esti o fericita, daca abea acum iti pui intrebari. A mea era nesatula de la nastere, si mai devreme din burta, am luat 27kg si zau ca nu erau ale mele, mai am doar 5 din ele.
Hai ca am chef de vorba ochi peste cap imi deschid mess ul, poate mai sunt insomniaci pe acolo

sus

Denunta
Tzush

Copii

14.02.2010 2:19     citat 

Suntem pe calea cea bune. Am citit toate articolele si m-am linistit. Diana a dormit de la 22.00 aseara pana dimineata la 6:20. Deci ... normal zambet De papa papa iar normal, adica suge bine 20-30 minute si iau iar o pauza de 3-4 ore zambet pfiuuuu m-am linistit.
Diana papa foarte foarte bine, chiar daca are propriul ei program ... bun si ptr mami, de altfel. a pus pe ea in fiecare luna cate un kg ... om vedea acum si la 3 lunutze ... cred ca putem inchide topicul acum si ... sa ne auzim cu bine pe celelalte topicuri! zambet

sus

Denunta
mirela_ghindescu

Locatie: stra tiglina, nr 12, bl 109, sc 2, ap 19, sector 2 Bucuresti

05.04.2010 5:58     citat 

nu cred ca e cazul !

sus

Denunta
presc

Copii
Alexandru: 11 ani, 8 luni

05.01.2011 10:17     citat 

Alexandru are 4 luni si suge cam maxim 10 minute. Nu stiu daca se satura; nu plange dupa ce suge; oare se satura?

sus

Denunta
Christa

Copii

05.01.2011 12:51     citat 

----------
presc a scris:
Alexandru are 4 luni si suge cam maxim 10 minute. Nu stiu daca se satura; nu plange dupa ce suge; oare se satura?
----------

De ce ai dubii ca s-ar satura?

sus

Denunta
presc

Copii
Alexandru: 11 ani, 8 luni

05.01.2011 12:58     citat 

pentru ca suge f putin si nu prea a luat bine in greutate.

sus

Denunta
Christa

Copii

05.01.2011 2:18     citat 

----------
presc a scris:
pentru ca suge f putin si nu prea a luat bine in greutate.
----------

10 minute nu e deloc putin, si ce inseamna ca nu prea a luat bine in greutate? La 3-4 luni foarte multi copii au o perioada de crestere mai lenta sau chiar de stagnare.[/list]

sus

Denunta
vyronis

05.05.2021 8:26     citat 

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.ru
gangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.rugeartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.ru
geophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ru
halfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ruhangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ru
hartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.ru
jobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.rujournallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.ru
kerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ru
knowledgestate.rukondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.ru
laissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.rulanguagelaboratory.rulargeheart.ru
lasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.ru
mailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.runameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.ru
navelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ru
onesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.rupapercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ru
quasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.ru
recessioncone.rurecordedassignment.rurectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ru
scarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.rustungun.ru
tacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.rutuchkas
ultramaficrock.ruultraviolettesting.ru

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: