· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > constipatie dupa regim
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor constipatie dupa regim     
kylina

Copii
: 13 ani, 3 luni
: 9 ani
am nascut deja!

20.02.2010 2:17   constipatie dupa regim  citat 

ne confruntam si noi cu o constipatie de toata frumusetea dupa aproape 3 saptamani de regim strict din cauza unor probleme la stomacel(am scris despre ele nu are rost sa mai enumar si aici).Acum mananca pe langa regim si mancare normala dar in mancarica predomina inca orezul si morcovul fiert.Numai ca acum e saraca balonata si are burtica tare si o mai chinui cu supozitor din cand in cand de urla cand face caca.Facem bilute ca oile si culmea e ca mananca destul de mult de cand si-a revenit zici ca a dat foamea peste ea.I-am dat pruna din compot,putina,mar crud,bea lichide,mananca supe dar tot tare face caca.ce idei mai aveti care sa nu fie prea dure cu stomacelu' ei care se reface inca dupa 2 saptamani de diaree si antibiotice?

sus

Denunta
andreea29

Copii
IUSTIN ANDREI - prima minune
15 ani, 6 luni
HORIA ALEXANDRU - a doua minune
13 ani, 8 luni

20.02.2010 4:17     citat 

Cam asa am patit noi cu Horia....si ,pe langa revenirea treptata la mancarea lui normala,ii dadeam ,inainte de masa 15 pic de sab simplex pt a elimina gazele ...

Ca mancare i-am dat piersica din compot , piureurile erau cu mai multa zeama (adica mai lichide) si ceai de musetel cu un varf de linguritza de miere...cam asta stiu ca i-a normalizat scaunul ....

sus

Denunta
kylina

Copii
am nascut deja!

20.02.2010 8:14     citat 

o sa incerc si eu ,nu-i dau sab ii dau espumisan,cred ca are aceeasi substanta activa ca si sab,e tot pt gaze numai ca nu prea are efect....gazele intarzie sa apara
confuz

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 15 ani, 10 luni
Luca: 13 ani, 6 luni

20.02.2010 9:27     citat 

miere si multe lichide
si daca stati asa bine=tare cu scaunul puteti sa o lasati mai moale cu regimul...

sus

Denunta
kylina

Copii
am nascut deja!

21.02.2010 9:21     citat 

o lasam mai moale cu regimul dar treptat pt ca stiu cat a suferit stomacelul ei si nu vreau sa-l "bombardez" acum cu mancarurile dinainte.

sus

Denunta
andreea29

Copii
IUSTIN ANDREI - prima minune
15 ani, 6 luni
HORIA ALEXANDRU - a doua minune
13 ani, 8 luni

21.02.2010 10:11     citat 

Kylina cred ca mookie s-a referit la regimul contra diareei ...Asa e , nu trebuie revenit dintr-o data la ceea ce manca inainte ,dar trebuie ferita acum de alimentele ce-i strangeau scaunul...
Usor-usor o sa-si revina si cu scaunul.... sarut

sus

Denunta
mookie

Copii
Maia: 15 ani, 10 luni
Luca: 13 ani, 6 luni

21.02.2010 12:45     citat 

multumesc andreea de completare- scriam in graba...
multa sanatate la bebei!

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
13 ani, 1 luna

21.02.2010 1:52     citat 

si fata mea face caca tare ca niste maslinute foarte fericit dar asa face de cand o stiu si asta de la lapte,cand era mai mica si-i dadeam o alta marca de lapte facea mai moale acuma ca a crescut si-am schimbat face tare,dar nu plange,n-o doare burtica,n-are nimic,pur si simplu face mai tare.ii dau sucuri de fructe,piureuri de fructe,cereale,miere si tot la 2 zile face,asa s-a invatat.astept sa treaca de 1 an sa-i schimb laptele si poate va face mai moale si in fiecare zi.

sus

Denunta
kylina

Copii
am nascut deja!

21.02.2010 3:02     citat 

hehe,noi am schimbat laptele ca facusem 1 an si am dat in diaree si de atunci adio lapte(nu am facut diaree de la lapte...lol),am papat ceva laptic fara lactoza cand eram bolnavioara dar am renuntat si la ala ca nu scapam de caca mult si moale si acum ca e mai bine nu mai vrea lapte,in schimb mananca si seara inainte de culcare si dimineata cate 250-260 ml de supa la biberon cu legume si carnita pasate....nu adoarme pana nu-si bea supa,m-a zapacit:))

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
13 ani, 1 luna

21.02.2010 4:35     citat 

foarte bine,supa e f sanatoasa si e bine ca papa,da-i cat vrea ea

sus

Denunta
kylina

Copii
am nascut deja!

21.02.2010 6:49     citat 

off,daca ar fi dupa ea numai asta ar face:ar manca...asta de cand si-a revenit ma uimeste cu pofta ei de mancare.niciodata n-am fost mai fericita c aacum cand o vad ca mananca tot si chiar cere de mancare surprins

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

21.02.2010 7:23     citat 

Supa la biberon? La un an? trist

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
13 ani, 1 luna

22.02.2010 9:08     citat 

si ce daca papa supa la biberon la un an?eu zic ca-i normal.uite de exemplu fata mea de 11 luni daca-i dau supa cu lingurita dupa cateva lingurite nu mai vrea,daca-i dau in biberon papa si 160 ml ,asa ca uneori ca sa pape ii dai cu biberonul.acuma nu-i faza ca se invata asa si ca altfel nu mai vrea,mai tarziu va manca cu lingurita normal cand va creste copilul putin mai mare.cunosc cazuri cand si la 3-4 ani o data pe zi mamele dau la copii lapte in biberon sau chiar si supa,asa ca le place lor sa molfaie biberonul,e un alint pt ei.nu vad nimci rau in asta!

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

22.02.2010 9:56     citat 

laptele=lapte
supa=diversificare
Diversificarea nu se face cu biberonul ci cu mana sau cu lingurita. Daca fata ta nu mai mananca supa dupa cateva lingurite, poate ar trebui sa te intrebi daca nu ii ajunge atata si din biberon o mananca pentru ca ii vine si ii aluneca pe gat pur si simplu. trist

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 12 ani, 11 luni

22.02.2010 11:25     citat 

carmenus, de ce crezi ca stii mai bine decat copilul tau de cata mancare are nevoie? de ce crezi ca "mai mult" = "mai bine"?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: