· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >1-3 ani > constipatie dupa regim
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor constipatie dupa regim     
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

22.02.2010 11:30     citat 

----------
carmenus_1981 a scris:
nu vad nimci rau in asta!
----------

Ah, inca ceva: de caria de biberon ai auzit? Pusesem eu candva o poza tare "frumoasa" aici pe forum ...

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
13 ani, 1 luna

22.02.2010 4:28     citat 

----------
Christa a scris:
laptele=lapte
supa=diversificare
Diversificarea nu se face cu biberonul ci cu mana sau cu lingurita. Daca fata ta nu mai mananca supa dupa cateva lingurite, poate ar trebui sa te intrebi daca nu ii ajunge atata si din biberon o mananca pentru ca ii vine si ii aluneca pe gat pur si simplu. trist
----------

atunci de ce cand ii dau cu lingurita nu vrea sa pape tot iar cu biberonul mananca de rupe?nu-i aluneca pur si simplu pe gat si papa,daca nu i-ar placea n-ar manca ca daca nu-i place ceva nu mananca si scoate afara tetina,o cunosc f bine

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
13 ani, 1 luna

22.02.2010 4:33     citat 

----------
vanilla_baby a scris:
carmenus, de ce crezi ca stii mai bine decat copilul tau de cata mancare are nevoie? de ce crezi ca "mai mult" = "mai bine"?
----------

vrei sa spui ca daca papa 3 lingurite mici de supa ii ajunge si se satura?eu nu cred,ca asa imi face la supa.dar cand e in biberon o bea toata cu pofta inca.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
13 ani, 1 luna

22.02.2010 4:34     citat 

----------
Christa a scris:
----------
carmenus_1981 a scris:
nu vad nimci rau in asta!
----------

Ah, inca ceva: de caria de biberon ai auzit? Pusesem eu candva o poza tare "frumoasa" aici pe forum ...
----------

normal ca stiu de caria de biberon,da ce sa-i fac, sa nu-i mai dau supa?si daca-i dau cu lingurita s-a zis, 3 lingurite si gata,nu mai vrea

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii
Lia: 12 ani, 11 luni

22.02.2010 7:44     citat 

----------
citat:
normal ca stiu de caria de biberon,da ce sa-i fac, sa nu-i mai dau supa?si daca-i dau cu lingurita s-a zis, 3 lingurite si gata,nu mai vrea
----------

poate nu-i place. ai incercat mai multe retete sau, nu stiu, sa o faci mai groasa?
dar ce se intampla daca nu mananca supa?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

22.02.2010 7:46     citat 

Pana la un an laptele ramane alimentul de baza, deci nu e absolut nicio problema daca mananca 3 lingurite de supa si gata. Si intreb si eu ca vanilla_baby: daca nu mananca supa ce-i?

sus

Denunta
criscros

Copii
Alexandra Maria: 15 ani, 8 luni
Sebastian: 13 ani, 4 luni

22.02.2010 11:04     citat 

ha ha misto subiectul, nici eu nu am reusit sa fac lumea din jurul meu sa inteleaga de ce nu le am dat la copii mei supa pana cam dupa un an cand deja mancau frumos si nu jumate era pe babetica foarte fericit . Inca e un mister pt bunicii mei mai ales cum traiesc copii mi fara supa zilnic rad rad .

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

22.02.2010 11:26     citat 

rad sau fara supa + fara cereale, iaurtel, branzica (ca fiemea)

carmenus, ideea e ca nu exista niciun aliment obligatoriu si nu merita sa risti sa aiba probleme cu dintii (sau cu mancatul daca tot insisti cu biberonul) pentru o zeama de nu stiu ce. nu crezi?

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
13 ani, 1 luna

23.02.2010 10:32     citat 

----------
vanilla_baby a scris:
rad sau fara supa + fara cereale, iaurtel, branzica (ca fiemea)

carmenus, ideea e ca nu exista niciun aliment obligatoriu si nu merita sa risti sa aiba probleme cu dintii (sau cu mancatul daca tot insisti cu biberonul) pentru o zeama de nu stiu ce. nu crezi?
----------

zeama de care vorbesti tu e buna pt cei mici si as vrea ca si fata mea sa manance supe si ciorbite ca eu nu mananc nici acuma,nu mi-a dat mama cand eram mica si acuma la fel,nu pot manca si vroiam s-o invat macar pe fata mea sa pape daca eu nu.

dar de exemplu daca fata nu vrea carne cu ce pot completa proteinele pierdute?carnea contine proteine si uite de cateva zile face iar figuri si nu vrea.si nu stiu ce pot sa-i dau,ii mai dau banane,un sfert si papa dar consider ca nu completeaza carnea.poate ai vreo idee..

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

23.02.2010 10:43     citat 

n-ai inteles
eu nu sugeram sa renunti la o intreaga categorie alimentara - nu am zis sa nu-i mai dai legume ci sa le oferi intr-o alta varianta.
si NU in biberon

cred ca ar fi bine sa treci peste ambitiile tale personale vizavi de alimentatie si sa fii mai atenta la cum ii combini alimentele, modalitatea in care le oferi, asteptarile vizavi de cantitati

ps.
nu stiu de ce crezi ca banana inlocuieste carnea
galbenusul sau ficateii sunt alternativele corecte

idei vizavi de cum sa le oferi ti-as da, dar sunt sigura ca stii punctul meu de vedere: cat mai aproape de forma naturala, necombinate, nepasate (lia mananca galbenul fiert din oul meu, ii dau ei o bucatica, mananc eu o inghititura etc. la fel ficateii, ambele fiind dificil de apucat. carnea o mananca intreaga, singura, cu mana)

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
13 ani, 1 luna

23.02.2010 11:07     citat 

si fata mea mananca oul cu lingurita,le fel ca a ta.si uite ii dau si lefume fierte,cartofi,morcovi,broccoli,conopida sa le pape ea singura,dar ma gandeam ca si supa e buna si ca are nevoie de lichide.
uite dar la carnita nu vrea asa simpla fiarta,daca are gust de altceva papa, daca nu nu vrea,ca de asta acuma nu vrea ca vreau s-o invat cu gustul ei natural.cat despre ficatei ii mananca numai trecuti prin crema de branza,altfel nu vrea.
tu ti-ai invatat fata intr-un fel sa manance iar eu incerc pe cat posibil s-o invat sa simnta gustul natural la toate ca sa se obisnuiasca si sa nu mai refuze alimentele.poate pe tine te-a sfatuit cineva cum s-o hranesti si cum sa incepi,pe mine n-a avut cine sa ma sfatuiasca si am facut totul necunoscand nimic,dar sunt mandra ca am reusit s-o cresc si asa scot limba
la urmatorul copil voi sti mai bine ce sa fac

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

23.02.2010 11:23     citat 

te asigur ca nu m-a sfatuit absolut nimeni inafara de google zambet

sus

Denunta
kylina

Copii
: 13 ani, 3 luni
: 9 ani
am nascut deja!

23.02.2010 12:00     citat 

----------
Christa a scris:
laptele=lapte
supa=diversificare
Diversificarea nu se face cu biberonul ci cu mana sau cu lingurita. Daca fata ta nu mai mananca supa dupa cateva lingurite, poate ar trebui sa te intrebi daca nu ii ajunge atata si din biberon o mananca pentru ca ii vine si ii aluneca pe gat pur si simplu. trist
----------

nuuuuu,ea papa supa cu lingurita la pranz,cu biberonu i-am dat incepand din spital n loc de lapte,ca era la regim si seara bea supa mai consistenta sa tina de foame:(.
Eu ii pun paine in supa,nu-i dau zeama lunga ca e normal sa se ingrase babetica si fimea sa ramana cu stomacu gol.Poate sunt mamici "perfecte" care stiu exact cum tre' sa-si hraneasca copii desi mi-e greu sa cred,poate si eu am facut greseli in alimentatia copilului dar sunt sigura ca toate am facut la un moment dat(mai ales daca ai doar calc si carti si nu mai e o bunica,mamica sa te invete cat de cat).Cat despre alimente eu zic ca :carnea e carne,bananele sunt banane si fiecare aliment in parte are proprietatile lui care nu prea pot fi inlocuite,asta e parerea mea si eu incerc sa-i asigur zilnic tot necesaru de proteine,minerale si vitamine copilului sa se dezvolte bine.Sper sa fie bine ce fac.

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
13 ani, 1 luna

23.02.2010 12:44     citat 

----------
vanilla_baby a scris:
te asigur ca nu m-a sfatuit absolut nimeni inafara de google zambet
----------

eu nici pe google n-am gasit cum dai tu mancare fetei tale,din contra,am gasit numai mancare facuta piure si supe jenat

sus

Denunta
vanilla_baby

Copii

23.02.2010 1:24     citat 

pai depinde ce scrii in bara de cautare zambet
eu am scris "baby led weaning" sau "autodiversificare"

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore