· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > La cumparaturi >Prin magazine > Sampon pentru bebei
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Sampon pentru bebei     
emi_us

Copii
Matthew: 18 ani, 1 luna

10.08.2004 4:53   Sampon pentru bebei  citat 

Salutare la toata lumea

Am cautat o vreme pe forum ceea ce ma framanta pe mine dar nu am gasit nimic concret ci doar informatii generale.
Deci ... ce sampon folositi pentru bebeii vostri? Pentru o perioada nu am folosit sampon ci il spalam doar cu burete ud. Dupa doua saptamani de la nastere am folosit celebrul Johnsons. In ultima vreme puiul meu are pielea capului extrem de uscata (doar crestetul) -- un fel de solzisori galbui. ma gandesc ca o fi de la sampon, desi folosesc extrem de putin si numai de doua ori pe saptamana il spal pe cap.
Pe 18 o sa il vada medicul dar pana atunci vroiam sa stiu daca vi s-a voua si ce parere aveti. zambet

sus

Denunta
Cora

10.08.2004 6:13     citat 

Nu stiu ce are acum site-ul de nu ma lasa sa accesez niste subiecte mai vechi despre ingrijirea parului la bebei. trist

Eu l-am spalat zilnic pe Alex pe cap cu sampon, si acum o fac cind are aproape 6 ani. In RO am folosit samponul Johnsons, iar dupa fiecare baita l-am uns din cap pina in picioare cu ulei Johnsons. Aici, de la 1 an am trecut pe sampon Baby Magic hipoalergen (aici nu am fost multumita de marca Johnsons), pe care il folosim si in ziua de azi, si dupa 1an am renuntat la uns zilnic copilul.
Nu am avut niciodata probleme cu pielea capului, cu parul sau cu pielea lui Alex in general.

sus

Denunta
Cora

10.08.2004 6:20     citat 

am gasit ceva:
http://www.parinti.com/modules.php?name...pic&t=1662

sus

Denunta
zannieCA

Copii
David Spencer: 17 ani, 8 luni

10.08.2004 9:07     citat 

Eu am auzit numai lucruri bune despre Aveeno-produse despre copii.
si de asemenea, as spala bebeul zilnic si pe cap. Ce descrii tu ca are pe crestetul capului, mie mi se pare ca sunt cojite, un fel de dermatita seboreica specifica infantilor, sper sa nu spun prostii prea mari jenat
Se recomanda sa inmoi acele cojite cu ulei de bebe sau de masline, sa masezi usor pielea capului, poti sa folosesti si o perie, dar sa nu le desprinzi fortat, apoi sa speli normal copilul pe cap.
Intreaba-l si pe doctor, vezi ce zice....
Toate cele bune,

sus

Denunta
ankalaura

Copii
Eliza: 18 ani, 10 luni
Erika: 14 ani

10.08.2004 9:19   sampon  citat 

Iti pot spune ce folosim noi, in Ro. Suntem foarte multumiti de Nivea baby si de Nenuco (asta nu cred ca se gaseste in Ro, dar poate la voi da!) - cojitele de pe capsor sunt un fenomen foarte normal si dispar in timp. Noua pediatrul ne-a vaselina cu nu mai stiu ce, de la farmacie, dar nu i-am dat copilului cu asa ceva. In schimb, am dat-o cu ulei de masline, i-am pus o basmaluta pe cap si cojitele s-au inmuiat. Abia acum au disparut complet. Mai este important sa periezi capul copilasului foarte des (chiar daca n-are par) - evident, cu o perie speciala de bebe. Iar ca produse cosmetice, mai suntem foarte multumiti de Bubchen. Despre Johnson nu am auzit lucruri bune in ultimul timp, iar Dalin miroase urat!

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 18 ani, 8 luni

10.08.2004 10:29     citat 

si alex a la farmacie.a baita pe cap. si ii pui o caciulita pe cap. Dupa baita piepteni bine bine cu un piaptan de copii, razant cu pielea capului. O sa se desprinda foarte usor. Lui Alex i-au disparut dupa 2 astfel de utilizari. Sanatate multa !

sus

Denunta
Renata

Copii
ENYA ANNE MARIE: 19 ani, 7 luni

10.08.2004 11:20     citat 

Noi folosim Sanosan si Nivea pt. copii...fff. bine ii merge.

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 18 ani, 10 luni

10.08.2004 11:54     citat 

cojitele trec cu o solutie facuta la farmacie de vaselina si 1% acid salicilic...se unge pielea capului inainte de baitza si piepteni usor! trece repede!
sampon nivea baby...folosim noi..

sus

Denunta
Dodutz

10.08.2004 2:49     citat 

Eu am folosit numai gama Sanosan si am fost (si sint, in continuare) f. multumita.

sus

Denunta
emi_us

Copii
Matthew: 18 ani, 1 luna

10.08.2004 4:59     citat 

Multumesc pentru raspunsuri
Cred ca o sa incerc faza cu uleiul de masline si cu periatul capului, sper sa aiba rezultate. Din sampoanele de care mi-ati spus voi doar Aveeno mi se pare familiar si stiu sigur ca o sa-l gasesc in farmacii. Oricum, o sa-l intreb si pe medic, sa vad ce produs imi recomanda el.
Saru' mana mult de tot inca o data. Ca de obicei, mamicile experimentate sunt la datorie sa le ajute pe cele noi sarut

sus

Denunta
iutzulica

05.09.2006 10:31     citat 

eu nu am folosit niciodata sampon pt parul copilului.lam spalat numai cu sapun solid.si are un par atat de des si de frumos ca toata lumea ma intreaba cu ce l spal.nici nu plange cand il clatesc.folosesc sap[un klorane hipoalergenic.sii unge asa frumos si pielea capului si piwelea de pe corp.sii creste parul intro veselie.toata ziua il tund periuta .asa ca eu consider ca nui nevoie de sampon.

sus

Denunta
Ankara

05.09.2006 12:29     citat 

Cum sa nu speli copilul cu sampon????? voi faceti dus sau baie fara sampon?ß E stiut ca sapunul contine soda...nu simte copilul la inceput...dar cind mai tirziu face boli de piele de care scapi greu...sa nu va mirati!! Numai sa va uitati sa nu contina multe substante chimice....chiar daca e un pic mai scump...mai bine un ban in plus la sampon decit pe medicamente mai tirziu!

sus

Denunta
AdrianaSimion

Copii
pui de pupexa: 16 ani, 9 luni

05.09.2006 2:01     citat 

Noi am folosit si folosim cu succes in continuare Klorane Bebe. E f bun si pentru pielea capului si cu el am scapat si de cojitze. E mai scum, dar merita.

sus

Denunta
anyais

Copii
Aylin: 16 ani, 3 luni
Emre: 11 ani, 8 luni

05.09.2006 2:45     citat 

Eu am folosit numai Nivea Baby (gel de dus si sampon), o spal pe cap o data la 2 zile (acum, pt ca in primele 3 luni o sapalm zilnic si pe cap) si nu a eu am folosit Nivea si Sanosan,am fost foarte multumita de ele.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: