· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Diversificarea > ce are voie sa manace de la 4 luni...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor ce are voie sa manace de la 4 luni...     
denike

Copii
Denisza: 12 ani, 6 luni

01.03.2010 8:43   ce are voie sa manace de la 4 luni...  citat 

Fetita mea acuma a implinit 4 luni,nu prea mai am lapte,si vrea sa incep sa dau sa gusta si altfeluri de mancare...Ce???si cat sa dau??

sus

A_Fabian

Copii
Darian
Fabian: 12 ani, 5 luni

01.03.2010 12:13     citat 

denike, scrie-mi adresa ta de e-mail si-ti trimit carticica electronica. are idei foarte buna zambet bebe ce face?? mai are probleme?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

01.03.2010 1:09   Re: ce voie sa manace de la 4 luni...  citat 

----------
denike a scris:
Fetita mea acuma a implinit 4 luni,nu prea mai am lapte,si vrea sa incep sa dau sa gusta si altfeluri de mancare
----------

Ca sa ti se reduca si mai mult cantitatea de lapte? trist Copiii alaptati exclusiv nu au nevoie de altceva in primele 6 luni. Daca il pui mai rar la san, din cauza ca ii dai si altceva, va scadea si cantitatea de lapte. Daca il pui mai des, atunci mai mult ca sigur isi va lua ce-i trebuie de acolo!

sus

Denunta
lyly27

02.03.2010 11:41     citat 

am inceput diversificarea de la 3 luni cu pitica si este alaptata la san si acum la 9 luni . Am inceput cu fructele,la 2 saptamani cu supite.Dupa ce mananca mai si suge . Este bine ca de fioecare data cand ai ocazia sa o alaptezi. Preferam sa-i dau putin si apoi sa suga. Asa am ajuns la 9 luni sa papam orice si nu mi-a refuzat nimic. Stiu ca, cu cat se intarzie diversificarea ,copilul refuza unele alim noi si devine pretentios.

sus

Denunta
madalinacret

Copii
Bogdan Cristian: 18 ani
Casian Radu: 12 ani, 4 luni

02.03.2010 11:56     citat 

Scuze ca ma bag si eu, dar ii dau dreptate Christei. Si eu stiu ca pana la 6 luni nu e indicat sa incepi diversificarea. E drept ca eu la Bogdan i-am dat dupa ce a implinit 5 luni cateodata putin mar cu biscuite, dar atat. Altceva i-am dat la 6 luni si voi proceda la fel si cu Casian. Si mai stiu din mai multe surse- inclusiv medici- ca bebelusii la care se incepe diversificarea mai repede de 6 luni vor fi predispusi la alergii mai traziu.

sus

Denunta
annis

02.03.2010 12:42     citat 

eu stiu ca de la 4 luni poti incepe diversificarea, oricum eu i-am dat doar lapte si dimineata cereale de le milupa

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 12 ani, 10 luni

02.03.2010 2:36     citat 

eu eram destul de dezorientata privind diversificarea..usor usor am inteles ca nu este nici o graba,mai mult de atat are atata timp sa manace de toate incat am renuntat sa-i tot introduc 'n' alimente.Sofia are 8 luni si ceva si manaca diversificat de la 4 luni...de la 4 luni pt ca din pacate am hranit-o cu lapte praf!diversificarea am inceput-o cu suc de morcovi si mar...si am tinut-o tot asa pana la 5 luni si ceva aproape 6 ....cand i-am introdus morcov cu albitura,iar pana acum i-am introdus si dovlecel,cartof,ceapa(care o scot dupa fierbere).i-am dat si putina carnita de pui(asta de acum de 2 sapt)....
mai papa mar cu biscuite si branza facuta in casa cu banana.....ieri i-am dat si iaurt! zambet
bineinteles ca are 3 mese de lapte pe zi pt ca asa vrea si asa mi se pare potrivit...
mie mi se pare mai mult decat suficient desi fff multe lume
se uita la mine crucis : de ce nu i-am dat si n,n,n,n,n lucruri.care este graba?

sus

Denunta
duke_meadows

02.03.2010 3:14     citat 

----------
lyly27 a scris:
Am inceput cu fructele,la 2 saptamani cu supite..
----------

surprins surprins

----------
lyly27 a scris:
Stiu ca, cu cat se intarzie diversificarea ,copilul refuza unele alim noi si devine pretentios.
----------

cine zice?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

02.03.2010 7:31     citat 

----------
duke_meadows a scris:
----------
lyly27 a scris:
----------

surprins surprins
----------

Stai ca diversificarea a inceput-o "abia" la 3 luni foarte fericit, probabil la 2 saptamani se referea cu 2 saptamani dupa fructe. zambet

flecics, acum e faptul consumat la tine, insa si la copiii hraniti cu lapte praf se poate incepe diversificarea la 6 luni, nu e nicio graba.

sus

Denunta
kylina

Copii
: 13 ani, 3 luni
: 9 ani
am nascut deja!

02.03.2010 8:38     citat 

si eu am inceput tot la 4 luni cu suc de morcovi cateva zile si pe urma de mar parca,nu mai stiu exact,cereale ,supa de legume (doar zeama) cateva lingurite/zi.(nu mai alaptam de la 3 luni si un pic).Din cate am mai citit si eu la vremea respectiva stiam ca cei alaptati exclusiv incep diversificarea dupa 6 luni.

sus

Denunta
micageorgica

Copii
IRINA MARIA: 12 ani, 11 luni
am nascut deja!

02.03.2010 9:28     citat 

----------
lyly27 a scris:
----------

----------
lyly27 a scris:
Stiu ca, cu cat se intarzie diversificarea ,copilul refuza unele alim noi si devine pretentios.
----------

Cred ca e bine sa incepi diversificarea mai tarziu si cred ca e mult mai important sa ai un copil SANATOS care nu va fi pretentios Astea sunt de la bunici. Trebuie multa rabdare atunci cand mai cresc putin mai multa Mult succes!

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 12 ani, 10 luni

02.03.2010 9:34     citat 

Christa,da faptul e consumat dar daca as putea da timpul inapoi poate ca as mai intarzia putin si nu m-as grabi...m-am relaxat mult cu treaba asta cu mancarea solida etc are timp sa manace ohoooo!!! zambet

sus

Denunta
carmenus_1981

Copii
Sara - o frumusete de fata
13 ani, 1 luna

03.03.2010 8:59     citat 

flecics asa am facut si eu,tot de la 4 luni am inceput diversificarea cu suculet de morcov,supica de legume si cereale
fata mea numai pana la 4 luni a supt pe urma n-a mai vrut,a refuzat sanul.
acuma la 11 luni mananca de toate pot sa spun,mai face mofturi la ficatel si uneori la carnita,mai ales cand ii ies dintisorii

sus

Denunta
polin

Copii
Stefan: 14 ani, 7 luni
Emilia-Maria: 12 ani, 6 luni

03.03.2010 11:49     citat 

Denike de ce vrei neaparat sa-i dai altceva in afara de lapte?Cum ti-ai dat seama ca nu prea mai ai lapte?
Uite eu la Stef am avut lapte doar 3 luni, intr-o dimi m-am trezit si nu mai curgea nici o picatura indiferent cat l-am tinut la san...dar eram super obosita, in sesiune, invatam noaptea.. in fine au fost mai multi factori care zic eu au dus in cele din urma la terminarea asa brusca a laptelui.Am inceput sa-i dau formula si undeva pe la 6 luni fara cateva zile a inceput sa ceara singurel altceva pe langa laptic si asa usor usor am inceput diversificarea..cereale, apoi suc de morcov de mar si adaugate incet incet alte legume, alte fructe si in alta consistenta.
Fetiza mea e de varsta cu a ta, o alaptez la cerere si cand o sa dea ea semne ca vrea si altceva atunci voi incepe diversificarea.
Acum trebuie sa te gandesti ca nu degeaba se recomanda inceperea diversificarii la 6 luni, majoritatea copiilor stau in fundulet la 6 luni si atunci pot manca altfel ..cum ar fi sa ne puna cineva pe noi intinsi sau sprijiniti cumva pe o perna si sa ni se indese mancarea pe gura confuz Plus ca nu e indicat sa sprijini copilul la varsta asta.Nu stiu dar unele lucruri vin pur si simplu natural, copii nu mananca asa la comanda ca vrem noi sa guste si altceva..oho are toata viata sa guste toate minunile, inca nu am auzit de copil ramas nediversificat trag cu ochiul
Sfaturi primesti multe..trebuie doar sa te gandesti ce-i mai bine pentru fetiza ta, ..toate la timpul lor zic eu.
Numai bine!

sus

Denunta
Onush

04.03.2010 8:41   Re: ce voie sa manace de la 4 luni...  citat 

----------
denike a scris:
Fetita mea acuma a implinit 4 luni,nu prea mai am lapte,si vrea sa incep sa dau sa gusta si altfeluri de mancare...Ce???si cat sa dau??
----------

San, san, fara limita, san.
Unde e graba? Exista vreun premiu pentru diversificare precoce de care nu stim noi?
Lasa sistemul digestiv al copilului sa se maturizeze complet si iti va multumi cand va fi mare si nu va avea probleme de digestie, de stomac si de fiere ....

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: