· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > Intarcarea-exista ceva mai dificil?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Intarcarea-exista ceva mai dificil?     
ina_nz

Copii
Adrian: 16 ani, 2 luni
Maya: 10 ani, 1 luna

11.08.2004 5:13   Intarcarea-exista ceva mai dificil?  citat 

Am ajuns shi la capitolul asta plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Nu-mi iese de nici o culoare:
-refuza sa bea alt lapte
- refuza ceai ......apropo ce ceai e bine sa dai unui bebe?
- refuza sa adoarma fara tzitzi
- plange shi o ora shi tot nu vrea sa adoarma ......dupa ce ii bag tzitzi adoarme in doua minute
- eu sunt la limita ....nu suport sa-l vad cum plange shi se chinuie
Ce sa ma fac? Trebuie sa il duc la day-care shi sa-mi iau job!!!!

sus

Denunta
Cora

11.08.2004 5:52     citat 

Ina, calm... te rog eu, citeste din nou subiectele astea doua... in primul eu am detaliat ce "show" am indurat ca sa-l intarc pe Alex... daca vrei sa o faci, probabil trebuie sa urmezi ceva asemanator ca duritate... trist Crede-ma insa ca Alex nu a suferit deloc pina la urma, emotional eu am fost cea care a jelit ca nu mai are copilul dependent de ea. plang sau sunt foarte trist
Intarcarea - Cind si Cum ati facut-o?
Pina la ce virsta ati alaptat sau ati fi dorit sa alaptati?

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 16 ani, 10 luni

11.08.2004 9:17     citat 

Ia uite ca ai ajuns si aici! scot limba
Ma - nu stiu daca sesisati ce contradictie traim - imediat dupa nastere nu stim cum sa producem mai mult si sa-l facem pe bebe sa accepte tzitzi - ca un an mai tarziu sa nu mai stim cum s-o scoatem.

Ina - cum nu de mult am trecut si eu p-acolo - ma bag sa iti povestesc:
- eu ma hotarasem sa incep intarcarea in jue de 9 luni - ca sa o fac treptat si sa nu am probleme nici eu nici Ilinca. Nu a tinut figura - pe la 11 luni Ilinca sugea mai mult ca la 7 - si eram varza de spate, de nesomn (sugea si noaptea de vreo 2 ori) si tot asa.
Am luat-o incet - am inceput sa o obisnuiesc cu bibi - mai intai cu ceai (eu am un ceai de amestecuri - tot felul de plante) si pe urma ceai indoit cu lapte integral. Cred ca mi-a luat o luna ca sa se obisnuiasca cu bibi - ziua - ca noaptea il arunca cat colo.
Pe la 11 luni si ale ei - am renuntat sa imi mai pun termene - am zis ca s-o intarca ea o data si-o data - dar continuam sa-i dau bibi macar ziua.
A trecut si ziua ei si tot tzitzi era de baza - pana am fost plecati de Revelion pentru 4 zile si asa am avut si eu o scurta vacanta - ma plimbam toata ziua prin oras cu amica mea si tati cu Ilinca - deci biberonul a fost folosit la toate mesele de peste zi. Dupa ce ne-am intors - am incercat si la culcare sa-i dam bibi si ... surpriza mare - l-a acceptat!
Vreo 3 zile nu am zis nimic - ca nu-mi venea sa cred ca a fost asa simplu - dar imi faceam griji degeaba - din seara aia nu a mai interesat-o tzitzi deloc - nu mai venea sa ma traga de tricou - ci se ducea sa isi ia bibi din dormitor.

Asa ca ia-o incet - obisnuieste-l si cu bibi sau cu canuta cu cioc si cu gustul laptelui de cumparat si al ceaiului si ai rabdare - o sa vezi ca atunci cand o sa fie pregatit scapi si de asta!
Pupici la bebe frumos si mare de acum!
Manu

sus

Denunta
Gingirel

Copii
Alex
Lucas

11.08.2004 6:53     citat 

Ina, in primul rand "La multi ani", cam tarziu, soriiiii... sarut

Cu intarcatul, eu am facut-o incet si cu rabdare. Daca citesti linkurile date de Cora, o sa vezi ca eu l-am alaptat mai bine de 2 ani pe-al meu, si intarcarea mi-a luat 3 luni. Fara nici un fel de durere si stres nici din partea mea sau a lui Alex. Pe timp de noapte, Alex nu a baut decat lapte de la tzitzi. Cand l-am intarcat, nu a mai baut decat apa, si asta daca se scula, apa o avea in pat, daca-i era sete si-o lua singurel.

sus

Denunta
ina_nz

Copii

11.08.2004 10:45     citat 

Pe voi alaptaretzelor va ashteptam cu sfaturi. sarut sarut Ma scoatetzi voi shi din alaptatul asta pana la urma.....nu de alta dar voi m-atzi bagat voi sa facetzi bine shi sa ma scoatetzi rad
Situatzia se prezinta asha:
- ieri la pranz a plans o ora......eu am stat langa el, l-am mangaiat, l-am plimbat.....in final am cedat shi i-am dat sa suga.....nu a supt mai nimic shi a adormit in doua minute.
-aseara am reluat circul......sa adoarma fara tzitzi........iar a plans, a tras de tricou, s-a milogit, l-am plimbat shi eu shi ta-su pana ne-a luat ametzeala........in final i-am dat 2ml de fenergan shi a adormit.
- la 5 dimineatza a fost prezent la tzatza....ieream asha de obosita ca i-am dat shi la 5 shi la 6 rad
Ma gandesc ca daca il obishnuiesc sa adoarma la pranz shi seara fara tzitzi nu e bai daca mai floshcai inca un pic dimineatza.......ca daca e sa fiu cinstita nu imi place deloc ca trebuie sa-l intzarc, nu ma pot obishnui cu gandul ca nu mai am bebe.

sus

Denunta
ina_nz

Copii

11.08.2004 10:52     citat 

gingiriko merci de la multzi ani!
sa fim sanatoase shi iubite! sarut

sus

Denunta
Cora

11.08.2004 11:07     citat 

Ina cred ca eu am precizat la un moment dat prin link-urile alea ca practic intarcarea a inceput din momentul in care am tot inlocuit mesele de lapte cu solide... si ca Alex nu mai papa tzitza decit noaptea, cred eu ca de sete si ca sa ma simta linga el.

Deci ia-o mai incet un pic, scoate-i complet sinul de peste zi si baga numai mincare, ramii seara la culcare cu un alaptat si dimineata la sculare... in rest nu-i da... indura "circul". Apoi scoate tzitza de seara si da-i biberon cu formula... si in final poate va renunta singur si la cel de dimineata si bagi si aici formula.

sus

Denunta
ina_nz

Copii

17.08.2004 7:02     citat 

O perioada mai grea ca asta nu am avut de cand am bebe.
Intzarcarea mi-a mers aiurea.
Adi a facut intr-o noapte 40 grade, la doctor mi-a spus ca are roshu in urechi shi gat. (eu cred ca roshu in gat erea de la reprizele de plans din timpul noptzii)
De unde pana atunci reushisem sa-l dezvatz de adormit la san......in perioada cat a fost bolnav a revenit la iubire vietzii lui tzitzi.
Ii dau antibiotice shi face kk cam des......azi am observat ca e cam roshu la fund.
Am reushit de bine de rau sa-l invatzi cu biberonul cu lapte inainte de culcare insa dupa ce ii dateam sa suga la masa de dimineatza ishi aducea iar aminte de tzatze shi refuza biberonul. Iar o luam de la capat cu urletele. Asha ca am renuntzat complet la alaptare....spre marea mea durere, nu reushesc deloc sa ma obishnuiesc cu gandul ca nu mai am bebe la tzatza.
In prezent nu a mai supt de 40 de ore.
Am o maaaaaaaare problema insa......ma dor sanii de mor, sunt tari shi cat doua ghiulele pregatite de tragere plang sau sunt foarte trist prostit plang sau sunt foarte trist
Am muls cu mana la dush, cu pompa, nu mai shtiu ce sa fac....ma dor rau rau. Cat o sa tzina faza asta? Sa ma duc la doctor?

sus

Denunta
Cora

17.08.2004 7:14     citat 

Ina o sa treaca si "greul" asta... sa nu mai ai bebe la tzitza.

Incearca pt. sini sa le faci dusuri (doar lor) alternate, calde, reci, dar mai multe reci. Sau pune-ti comprese reci pe ei cit mai des... mai dureaza ceva zile pina se linistesc sa fie umflati si durerosi. Si bineinteles incearca in continuare, dar nu insista, sa te mulgi cite putin sub dus, dar nu mai mult de 1 data pe zi... ca sa nu-i simulezi iar, doar cit sa-ti ofere tie un pic de comfort.

Consulta si medicul daca vrei, am inteles ca sint si preparate pt. stoparea lactatiei.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 18 ani, 4 luni
Hanna: 15 ani

17.08.2004 12:18     citat 

e normal ca a revenit la tzitzi cat a fost bolnav.
ai multa rabdare si... nu te mai gandi...
nu e usor sa ne opunem naturii.

sus

Denunta
JanineIris

Copii
Iris: 15 ani, 4 luni
Ran: 10 ani, 7 luni

18.08.2004 10:48   Ajutor!  citat 

Adevarul e ca am nevoie de ajutorul vostru , poate are cineva vre-o idee salvatoare...
Sunt mamica unei fetite dulci , Iris, in varsta de 2 luni jumatate ,si avind in vedere ca aici(in Israel) legea este un concediu postnatal de 12 saptamani, a cam venit vremea sa incep lucrul.
Eu alaptez, si ne merg foarte bune, dar din pacate tb. sa o intarc deja.
Si nu reuseste de nici un fel.
Incerc sa ii dau laptele meu din biberon dar nici nu vrea sa auda.
Eu tb. sa o dau la day-care i sa ma duc la munca cam peste 2saptamani.
Ce imi recomandati, fetelor?
Mai este cineva care a intarcat asa devreme?

Multumesc anticipat,

Janine si micuta Iris trag cu ochiul

sus

Denunta
ttcrissy

18.08.2004 12:36     citat 

iarta-ma ca intreb, nu e nici un chip sa mai stai acasa? un concediu medical, concediu fara plata, alta forma de concediu. Mi se pare foarte putin.....mai ales ca alaptezi si va merge foarte bine.... macar inca o luna...stiu si eu.... confuz

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 16 ani, 11 luni
Marcus: 12 ani, 4 luni
Milo: 8 ani, 9 luni

18.08.2004 5:47     citat 

JanineIris,

Din cate stiu, sunt bebelusi care refuza sticla cu lapte matern daca le e oferita de mama, dar o accepta de la alte persoane. Eu am inceput serviciul la 7 saptamani de la nastere, dar l-am alaptat pana la un an si patru luni si nu a primit niciodata formula. Sau, daca totusi crezi ca nu poti face asta, pentru ca ar insemna de doua ori pe zi sa te mulgi la serviciu, sa tii laptele in containere speciale cu gheata, etc, poti sa ii oferi formula cat timp e la day-care, dar sa continui sa il alaptezi pe timp de noapte si oricand esti acasa, si nu neaparat sa intarci. Mult succes!

sus

Denunta
roxanica-mamica

Copii
Marc Antonio: 16 ani, 2 luni

18.08.2004 6:24     citat 

Inutza , cum mai sunteti ? Citeam ce ai scris si parca ma apuca pe mine plansul ...cand ma gandesc ca si noi va trebui la un moment dat sa renuntam la tzitzi !!! plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist la noi e si mai nasol ca e alergic la lapte iar papa solida nu vrea de nici o culoare ! ochi peste cap
Sper ca sunteti bine ! Va pupam sarut

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 16 ani, 11 luni
Marcus: 12 ani, 4 luni
Milo: 8 ani, 9 luni

18.08.2004 6:47     citat 

Roxanica, imi pare rau sa aud de alergie. Noi dupa intarcare am trecut cu succes la laptele de orez, de fapt nu numai David, imi place si mie atat de mult ca am trecut si eu la el. Cat despre mancare, abia dupa ce am renuntat si noi la mancare de bebe, si am trecut la cea mai mare si cu sare in ea, a facut o pasiune pentru papa si manaca incontinuu. Insista, ofera-i fructe... Daca vrei sa vorbim mai multe despre alergia la lactate, mi se pare ca era subiect deschis, da-mi de stire.

Ina, mult succes. Si mie mi-a fost greu, desi nici pe departe asa cum iti e tie, pentru ca nu il mai alaptam decat de doua ori pe zi, dar tot au trecut vreo trei saptamani pana nu a mai cerut deloc (avea un an si patru luni)...Si vreau sa zic ca si acuma cand a vazut tzitzi la baie, le-a aratat cu degetul si a zis: nani!, cum ii zice si la sticla de lapte, desi de la intzarcare au trecut sase luni, oare chiar isi mai aminteste?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: