· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Dupa cat timp ati ramas insarcinate? Capitolul 15
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Dupa cat timp ati ramas insarcinate? Capitolul 15     
cry_styna

Copii
Miruna Maria: 10 ani, 6 luni
Karina-Ioana: 8 ani, 3 luni

06.03.2010 1:27     citat 

ionelita...cum le tii minte tu pe toate! sarut sarut sarut
astept sa merg la ecograf...sa vad inimioara sarut (cam in jur de 17 martie)...si pe urma...multe saptamani la gravidute! oricum va citesc de atata vreme... sarut sarut sarut
pup la tine si cosmin sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

06.03.2010 1:37     citat 

bafta crystina sarut sarut sarut o sa fie bine o sa vezi sarut sarut sarut si noi va pupam sarut

sus

Denunta
ramonsita

06.03.2010 2:34     citat 

CRY_STINA ce probleme erau la tine dc nu ramaneai? Ai ramas natural pana la urma?

sus

Denunta
MariaStan

Copii
Ana: 10 ani, 8 luni

06.03.2010 6:05     citat 

cry_styna - Felicitari - cum sa nu tin minte!!! Ma bucur mult ca ai reusit!!!
Sa stai cumintica pana spune doctorul ca e totul bine!
Ionelita - sarut
Cry - nu ma supar... dar chiar asa 4??? la 3 ma mai bagam dar la 4!!!
rad

sus

Denunta
cry_styna

Copii

07.03.2010 10:03     citat 

ramonsita...nu stiu de ce nu am ramas insarcinata...asa a vrut Dumnezeu...fiecare dr. imi spunea ca ar putea fi pe baza de stres, pentru ca probleme nu pareau a fi nici la unul dintre noi...de fiecare data cand mergeam la dr. asteptam sa-mi zica" asta e!din cauza asta nu ramai!" sa stiu si eu ce sa fac ... nu stiu ce sa zic...Dumnezeu are un plan pentru fiecare... cred ca rugaciunile ajuta ...
si inca ceva...inainte priveam cu o oarecare invidie mamicile de bebelusi...le invidiam fericirea...ei bine...de un timp ceva s-a schimbat...
m-am bucurat de clipele in care i-am putut lua in brate, m-am jucat cu ei fara sa ma gandesc "ce n-as da sa fie al meu"...nu stiu cum sa explic!
Dumnezeu sa ne ajute pe toate! sarut sarut sarut

sus

Denunta
ramonsita

07.03.2010 11:09     citat 

Se poate sa ai dreptate Cry_stina asa a fost si la noi un timp fara probleme si deodata au inceput sa apara sotul spermograma cu probleme oligoastenospermie severa, eu cu fibrom si minunea acum nush daca are sanse sa vina! trist trist trist trist trist trist

sus

Denunta
cry_styna

Copii

07.03.2010 11:33     citat 

ramonsita...e foarte greu sa nu-ti pierzi speranta! dar TREBUIE sa crezi in Dumnezeu si ca el iti va implini aceasta dorinta arzatoare!
eu am urmat un tratament cu duphaston de doua ori in doi ani...in luna in care am ramasa am luat iarasi + vitamina E + acid folic (pentru ca o prietena de pe forum facuse la fel si reusise si ea cu doua luni inaintea mea...am "combinat " cu rugaciuni catre Maica domnului si Sf. Nectarie ("reteta" de la lordy sarut )...si nu ma asteptam...dar minunea a venit...oricum grijile sunt si mai mari acum...cred ca de-acum nu o sa mai dispara niciodata...dar cu ajutorul lui Dumnezeu va fi bine!
aaa...sa mai spun ceva jenat
am urmat si o "reteta" babeasca...adica din batrani...anul trecut am botezat doi copii (se zice ca Dumnezeu te binecuvanteaza si pe tine)... apoi femeile mai in varsta m-au sfatuit ca a doua zi dupa botez(nu stiu daca obiceiul este peste tot) la scaldusca(prima baie a copilului facuta de nasi) sa te asezi pe vanita in care i s-a facut baita zambet si sa te stropesti cu apa din ea ( sunt superstitii...poate ca nu sunt adevarate...cert e ca le sfarsitul lui decembrie am fost la o scaldusca si in 26 ianuarie am avut ultima menstra)
cand vrei sa ai un bebe...esti in stare sa incerc iorice! trag cu ochiul
hai, capul sus! sarut

sus

Denunta
ramonsita

07.03.2010 1:08     citat 

Cam putine postari in wekendul asta ce s-a intamplat?
CYC-ule unde esti cum iti este?
lordy ai fost la echo,
amrabdare sti in pauza dupa histero?
Martinel mai esti posomorata?
Luv tu ce ai mai facut?
Fetelor maine este ziua noastra sa ne sarbatorim cum stim noi mai bine pentru ca meritam! Sa aveti o zi frumosa, calduroasa si plina de speranta!

sus

Denunta
mariaclara

07.03.2010 2:53     citat 

Va salut dragi mamici si viitoare mamici. E prima data cand deschid forumul acesta si intrebarea care m-a adus printre voi a fost cam cat poate sa dureze sa ramai insarcinata...Ideea e ca de o luna am 31 de ani si am tot amanat momentul dar cifra asta de 31 ma tot sacaie si imi spune ca nu prea mai e timp. Am zis ca trebuie sa ma pregatesc, sa vad ce ma asteapta...Vazand aici atatea compicatii care pot sa apara chiar simt ca nu e timp de pierdut. Anul trecut la ultimele controale am parut sanatoasa fizic dar cum nu tine numai de asta trebuie sa-mi fac o multime de investigatii. Si de-o zice doctoru ca sunt ok mai trebuie sa-mi gasesc echilibrul, sa ma impac cu mine insami...cu partea asta sigur o fi greu.
As fi fericita sa ma primiti printre voi pentru ca stiu ca voi avea nevoie de sfaturi si indrumari dar simt ca cei din jurul meu, familie, prietene sau cunostinte vor fi mai degraba un factor de stres.

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

07.03.2010 6:09     citat 

bine ai venit mariaclara sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

08.03.2010 8:02     citat 

Astazi iti doresc sa primesti atatea flori incat sa-ti faci gradina. Atatea felicitari incat sa ai vorbe bune pentru tot anul... Atata dragoste incat chiar daca ai da inapoi la fiecare, tot ti-ar mai ramane... sarut sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
martinel

Copii
Stefan: 9 ani, 3 luni
Rares - Ionut: 7 ani, 2 luni

08.03.2010 9:02     citat 

La Multi Ani, dragele mele , o zi cu mult soare (macar in suflete , daca nu si afara) si o primavara minunata!
ramonsita, posomorata nu mai sunt...m-am resemnat si luna asta, chiar ieri mi-au venit " musafirii".maine o sa merg la eco sa vad daca in urma stimularii de luna asta nu m-am ales cu chisturi (daca da, tre sa iau o luna anticonceptionale, ceea ce imi displace total, dar sa vedem, poate nu o fi cazul) si o sa vb cu doctorita sa vedem ce facem in continuare, mai incercam natural sau trecem la inseminare.voi fetelor, din experientele fiecareia, cam ce m-ati sfatui?
va pup pe toate burticile si pe viitoarele burtici!
sarut sarut sarut

sus

Denunta
karina_swe

Copii
Layla Maria: 10 ani, 11 luni

08.03.2010 9:12     citat 

La Multi Ani tuturor Mamelor , viitoarelor Mame si tuturor Femeilor !!!!! sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
CYC

am nascut deja!

08.03.2010 9:52     citat 

La Multi Ani, iubite mame! Va doresc sa fiti fericite, sanatoase si muuuuulti bebelusi, atat cat sa ajunga la fiecare! Celor care au deja, le doresc sarcina usoara si... nastere usoara, ionelita, sefa de trib... ai ramas aici deschizatoare de drumuri! Multumim mult, scumpo.
Stati linistite ca suntem bine sarut ! Joi am auzit inimioara lui "neghinita".... asa ii spun eu, doar ca e micut, probabil ca a nidat mai tarziu, caci la 6sapt+3zile, arata ca la 5 sapt+4 zile. Am mai gasit despre alte femei carora le aratau bebelusii ca-s mai mici, tot cu FIV. Eu sper sa fie bine si sa stea cuminte acolo, ceea ce va doresc si voua sa va dea Bunul Dumnezeu.
Felicitari cry_styna, ce bucurie, asa da fericire, sa vina cand nu te astept.
Maria te pup si pe tine, ai mai scapat de greturi, ... ca eu nu am nici un simptom, deci fumez ca o inconstienta in continuare... sper sa ma trezesc intr-o dimineata sa nu mai vreau cafea diluata cu mult lapte si tigara!!! Of, asta ma supara, in rest am sarcina usoara, nici nu simt ca-s gravida! Mai verific sa vad burtica, bineinteles care e mica inca.... iar al meu sot rade de mine, cand i-am zis ca e neghinita mic,.... mi-a zis: "ca si tu... esti mare rau!" Are dreptate ca la 1,54m ai mei... asata e, am niste prietene carora nu li s-a vazut bebe abia dupa 4 luni sau 6 li se vedea putin burtica, este adevarat ca fiecare sarcina e unica, important e sa fie bebe sanatos, ceea ce va doresc din inima si voua.
Mariaclara bine ai venit vei avea tot sprijinul nostru aici.
Ramonsita esti o dulce merci ca te-ai gandit la mine, martinel, voi toate,... dar eu am mai citit am intrat pe fuga, iar in week-end e bataie pe laptopul meu, sotul meu drag il acapareaza total.
Mai am ecografie pe 19 martie... asa nu mai am rabdare, sa vad si eu ca se vede o forma de bebelus!
Daca e, draga Ionelita, sa le intrebam pe toate scumpele noastre surori de suferinta, cred ca tot eu spre rusinea mea raman decana de varsta si de ani in tratamente (am 6 ani, pai e adevarat!)
Mihaela_ct, scuze dar dupa matematica mea (ca doar am fost demuuuuult olimpica, macar adunarea stiu sa o mai fac, nu te superi pe mine), dar maria din inceput 2008 pana in ianuarie 2010...cam fac 2 ani!!!! Nu 3, nu are nimic, mai gresim.
Martinel, ce inseamna pesimismul asta??? Ce-i cu tine ca te scutur eu putin pana ies toate gandurile astea urate din capusorul tau! Hai ca un bebelus are nevoie de o mama puternica,... ai sa vezi cand va fi in burtica atunci ce luuuuung pare timpul, nu ca la Ionelita, karina (doamne ce frumos miracol al vietii acolo in burtica ta!, sa-ti traiasca), maria, CYC (ca la mine scot limba ), cry_styna ia uite ce frumos se aduna saptamanile, ... pai atunci ce te vei face? Nu rezisti 9 luni??? Vezi ca iei bataie! Fii optimista, te rog.
Sora-mea am-rabdare, ce mai faci, ca uite,... maine poimaine scrii si tu ca noi cum e bebe acolo cuminte si tu fericita si linistita.

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 10 ani, 3 luni

08.03.2010 11:31     citat 

CYC, imi pare tare bine ca esti bine, chiar ma intrebam ce mai e cu tine de nu ai mai scris in ultimele zile...
Mariaclara, bine ai venit! Iti doresc sa raspunzi cat mai curand la intrebarea "dupa cat timp ati ramas insarcinate?" si sa dai fuga la gravidute! Nu trebuie sa incepi proiectul bebe cu stres, pentru ca in felul asta chiar iti diminuezi sansele de a ramane insarcinata. Fiecare cuplu este diferit, sunt o gramada de cazuri in care au conceput un copil fara eforturi, nu trebuie sa te gandesti din prima ca or sa fie probleme si la voi. Intr-adevar, pe acest forum scriu mai mult persoanele care intampina dificultati in obtinerea unei sarcini, dar pe langa aceste persoane sunt n cupluri care, in jurul varstei de 30 de ani, fac bebe din prima sau a doua luna de incercari. Asadar: FII OPTIMISTA!
CYC, eu credeam ca incercarile Mariei au inceput cu un an si ceva inainte de 2008, cand s-a dus la medic si a luat tratamentul cu duphaston (citez: "un an si ceva de incercari asa ca toata lumea mai in gluma mai in serios, ceva teste de ovulatie, ceva temperaturi bazale, ceva vacante romantice... inceputul lui 2008 - 3 luni duphaston "). Acum, daca am inteles eu gresit, ma iertati, a gresi e omeneste... zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: