· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Administrative >Arhiva > Dupa cat timp ati ramas insarcinate? Capitolul 14
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Dupa cat timp ati ramas insarcinate? Capitolul 14     
ionelita

am nascut deja!

15.02.2010 9:48   Dupa cat timp ati ramas insarcinate? Capitolul 14  citat 

Pentru EA
1.Dozari hormonale ziua 2-3 a ciclului
-FSH, LH, Estradiol, Prolactina, TSH, T3, FreeT4, ATPO
2.Dozari hormonale ziua 21
-Progesteron
3.IGM si IGG pentru : toxoplasma, GMV, Rubeola, IGA si IGG pentru Chlamydia
4.Examen bacteriologic secretie vaginala, cultura col, AG Chlamydia, Ureaplasma si Mycoplasma (fara toaleta vaginala 48 de ore si fara contact sexual)
-Test Babes-Papanicolau , determinare HPV cu genotipare
5.Ecografie mamara
6.Ecografie transvaginala
7.Histerosalpinografie +
HIV
HBsAG (hepatita B)
Hepatita C
Grupa de sange
RH

Pentru EL
1.Dozari hormonale: FSH, LH, Testosteron, Prolactina, AFB, BHCG , PSA
2.Spermograma ( a se lua recipient si instructiuni de la laborator)
3.Secretie uretra, cultura uretrala, AG Chlamydia, Ureaplasma si Mycoplasma ( fara toaleta 24 de ore)
4.IGA si IGG pentru Chlamydia +
HIV
HBsAG (hepatita B)
Hepatita C
Grupa de sange
RH Si testele pentru El trebuie facute de la inceput.

Daca treceti de acestea si totul e bine - nu mai ramane dacat sa asteptati minunea!
Daca nu si trebuie recurs la FIV am si acolo o lista de analize dar acolo cred ca mai bine intrebati doctorul ce analize mai vrea.

sageata sageata Capitolul anterior : Dupa cat timp ai ramas insarcinate?Capitolul 13

sus

Denunta
ramonsita

15.02.2010 9:54     citat 

Iti tinem pumnii si asteptam vesti CYC!!!!!!!11

sus

Denunta
martinel

Copii
Stefan: 8 ani, 9 luni
Rares - Ionut: 6 ani, 8 luni

16.02.2010 9:06     citat 

neata fetelor,
am revenit cu vesti proaspete : am facut spermograma sotului care se pare ca are valori f bunesi anume:
-volum:2.5 ml
-fluiditate : 30 minute
-aspect : opalescent
-nr/ml : 35 mio mio/ml
-mobilitate: 50 % bine mobile
mediu mobile
fixi, cu miscari ale cozii prezente
40 % imobili
-morfologie : normala
diagnostic : normospermie
observatii : 2 zile de repaus sexual

eu am terminat stimularea cu clostilbegyt, in ziua 10 am avut un folicul de 16/ 11 mm, endometru doar de 4 mm ( am inteles ca e subtire, deci nu am nici o sansa luna asta).dar tinand cont ca eram doar z 10, care sunt sansele ca endometrul meu sa ajunga la dimensiune buna? stiu ca foliculii cresc f repede din z 10 pana in 14, dar de endometru nu stiu. dr zicea ca endom tre sa fie de min 8, dar eu am citit pe net ca in z 14 la ovulatie tre sa fie de minim 6.5 si sa ajunga in z 21 la 8.voi ce stiti?

sus

Denunta
amrabdare35

Copii
Maria Theodora: 9 ani, 4 luni

16.02.2010 10:05     citat 

CYC-ule mami mai ai putina rabdare..ce test ai folosit? ca nu toate sunt asa sensibile....eu am facut exact in ziua cand treb sa-mi iau analiza de sange, dim de tot...cu ClearBlue...nu e nici macar un pic pozitiv? adica o slaba culoare la liniutza? nimic, nimic??
Mai ai putina rabdare, ca e posibil sa se implantat tarziu, mai stii? exista si situatii din astea, mai ales ca ai ceva simptome....un pic de rabdare pana vei stii sigur, sigur..
Te pup si te imbratisez din suflet..si succes surioara mea de suferinta....iti tin pumnii stransi... sarut sarut sarut

sus

Denunta
MariaStan

Copii
Ana: 10 ani, 3 luni

16.02.2010 2:34     citat 

CYC - eu tot nu cred - nu s-a facut el pozitiv deloc, deloc? nici dupa multe minute???
Maia - ih si mie imi era groza de facut iar si iar analize dar scopul este nobil! Azi am fost la eco si am primit o lista de analize dar am facut-o cu mare drag. Exceptie a fost examenul de secretie care i-am declarat d-nei dr ca nu vreau sa-l fac decat daca recolteaza dansa ca nu am chef sa-si bage asistentele nasul in colul meu - a zis ok recolteaza dansa data viitoare.
martinel - e cam mititel endo - de ce nu-ti da ceva si pentru el?
Ionelita - ce bine ca ma ajuti cu capitole noi! multumesc!

sus

Denunta
martinel

Copii

16.02.2010 2:39     citat 

Maria, ]intr-adevar e cam mititel endometrul, de luna viitoare o sa imi dea o stimulare care sa actioneze si asupra lui, nu doar asupra ovarelor.eu sper totusi sa mai fi crescut ceva , tinand cont ca era doar z 10; o sa vad maine cat are.chiar ma uitam pe masurat de luna trecuta din z 10 cand aveam un folicul de 9/11 si am vazut ca luna asta am avansat destul avand unul de 16/11 jenat [/b]

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

16.02.2010 2:55     citat 

maria sarut sarut cu mare drag..eram pe faza trag cu ochiul nu vreau sa te supi ca l-am schimbat...dar eram la pg 11 si-l schimba admin-ul oricum jenat pupi sarut sarut

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 9 ani, 10 luni

16.02.2010 3:37     citat 

CYC, probabil ca esti prea trista sa mai intri pe forum acum... Asta daca intr-adevar testul e negativ... La fel cum zicea MariaStan, chiar nu s-a vazut nici o liniuta palida ceva mai tarziu?
Daca nu a fost nici de data asta... incearca sa nu te chinui facandu-ti fel si fel de ganduri... Jeleste dar ia-o de la capat, schimba clinica, incearca din nou!
Ti-as sugera sa incerci in Austria, diferenta este foarte mare fata de ce se intampla in Romania, cel putin asa am inteles de la finii mei despre care scriam intr-o postare anterioara. Am facut o socoteala, intr-adevar, e mai scump sa faci FIV acolo decat in Bucuresti, cu totul (medicatie, analize, drum, cazare, mancare etc etc) costa in jur de 5000 EUR (inclusiv consultatia initiala), dar sansele sunt mult mai mari sa reusiti.
Hai, fii tare, o sa reusiti pana la urma!

MariaStan, tu cum te mai simti? Ai greturi, dormi, a inceput sa se vada burtica?

Ramonsita, tu ce vesti ne mai dai?

Fetelor ramase nenominalizate, va salut si pe voi si va doresc sa aveti o zi frumoasa!

sus

Denunta
MariaStan

Copii
Ana: 10 ani, 3 luni

16.02.2010 3:54     citat 

Mihaela la cat progesteron bag in mine + prednison sunt umflata toata (cresc cu 200 grame la 2 zile) nici la cura de ingrasat nu cresteam asa de repede, dar eu cred ca burtica de bebe in ca nu se vede e doar extra grasimuta - sotul meu zice ca e clar burtica de bebe - mi-am luat pantaloni de gravi ca sunt tare comozi dar incapeam si in pantalonii mei vechi e drept ca mai descheiam cate un nasture dar incapeam.
Greturi sunt 24 de ore din 24 noroc ca nu vomit - am vomitat doar de 4 ori deci rezonabil zic eu. Sunt zile si zile ieri a fost rau, azi e mai bine... Oricum are 47 de grame faramita asa ca mai avem mult pana ajungem la 3000g.
Ionelita - nu ma supar fata draga chiar ma bucur de ajutor!!! trag cu ochiul
martinel - al meu e 8-10 prin ziua 12-14 dar depinde de fiecare organism.
CYC - eu vreau sa vad testul de sange!

sus

Denunta
tzurtz

Copii
Cassandra: 9 ani, 10 luni
am nascut deja!

16.02.2010 4:24     citat 

Servus fetelor! Am nevoie mare de un sfat si stiu ca voi o sa incercati sa ma ajutati ca de fiecare data!
Am aflat intr-un sfarsit cam ce ar putea sa fie in neregula cu mine. Zic asta pentru ca am avut o discutie pe mail cu doctorul din Hamburg care la inceput mi-a zis ca analizele hormonale au iesit bine (analize facute acum 4 zile, in ziua 33) si apoi, dupa ce i-am pus o gramada de intrebari nepricepand cum de eu ma simt rau, menstruatia nu mi-a venit si totusi analizele sunt bune, mi-a zis ca nu am avut ovulatie si ca motivul e, ori de la un chist ori de la ovare polichistice. drept urmare el crede ca probabil am nevoie sa iau progesteron in a doua jumatate a ciclului. deci toate supozitii si drept urmare nici un rezultat concret, nici o decizie luata.
m-am gandit sa incep al doilea fiv in martie, desi speram de fiecare data sa se prinda natural, insa acum nu-mi vin "rusii" si eu ma simt in continuare rau (din pacate nu e sarcina trist ). plus ca nici nu prea ma mai trage ata sa merg la acelasi doctor, aceeasi clinica. am incercat sa comunic doctorului de origine romana care are o clinica de fertilizare aici in germa, la vreo 500 de km de noi, dar pana acum n-am primit nici un raspuns. deci totul e inca destul de confuz pentru mine.....
ce parere aveti, intre timp merita incercat un tratament cu progesteron?

sus

Denunta
ramonsita

16.02.2010 5:05     citat 

Eu numai am nici o veste fetelor asteptt sa vina primavara sarut si deocamdata ma canalizez pe serviciu! Incerc sa nu ma mai gandesc si sa iubesc si eu dupa 2 ani fara stres si teste prostit prostit

sus

Denunta
martinel

Copii

17.02.2010 8:57     citat 

Neata tuturor,
am venit cu noi masuratori optimiste zambet
z 13: endometru 6.2 fata de 4 acu 3 zile, folicul 20/14.5 fata de 16/11 acu 3 zile si inca unul de 17/11 fata de 11/10...maine o sa merg din nou la masuratori si o sa imi faca si pregnylul pt spargerea folicului mare. la ultima masuratoare eram putin pesimista in privinta cresterii endometrului, dar vad ca s-a speriat si s-a pus pe crescut scot limba
CYC, nici o noutate?ai facut testul de sange?
O zi faina sa aveti!

sus

Denunta
ionelita

am nascut deja!

17.02.2010 10:17     citat 

cyc sarut sarut esti bine? sarut sarut sarut

sus

Denunta
CYC

am nascut deja!

17.02.2010 4:29     citat 

Va pup pe toate si va multumesc din suflet ca incercati sa ma sustineti. De luni am oscilat intre agonie si extaz.... si ma mai laud ca sunt realista dupa toate prin cate am trecut... sau echilibrata?! Aiurea e omenesc sa sufar caci am facut prostia sa fac acel test... acum parca stau si astept sa vad cand apar semnele de ciclu... insa nici pe astea nu le am... Am fumat... normal mai mult decat imi stabilisem norma... caci am zis: in pana mea... daca tot nu sunt gravida pot fuma... apoi a aparut in creierasul meu o ultima licarire de speranta... poate ...poate.. Asa ca ieri am plecat la o clinica sa-mi iau sange pt ca sa vad negru pe alb daca este chiar asa: nu s-au prins nici unul... sau eu sunt o aiurita si m-am grabit cu testul.Si-asa trebuia sa-l fac maine... Nimeni nu se poate apropia de mine... nu fac crize... nu fac urat... dar sunt ca un leu care isi linge singur ranile intr-un colt ca sa se recupereze. Nici mama, tata, sora mea, 2 prietene, sotul meu... nimeni nu poate sa ma aline cu nimic... asa ca prefer sa vorbesc cat mai putin. La ora 19 trebuie sa merg sa ridic rezultatul... Mi-e o frica sa nu vad iar esecul a tot ceea ce m-am chinuit si a inceput in ziua de Craciun... atunci speranta crestea pe zi ce trece... acum e aproape inexistenta...
Va pup si promit ca orice ar fi va scriu rezultatul.
Pe un site am gasit la americani ca nu se face test de sarcina (pipi) decat dupa 3 sapt de la ovulatie caci e posibil sa mai fie in organism din tot ceea ce am injectat in noi, astfel ca da valori eronate... de sange beta HCG se face dupa minim 14 zile de la recoltare. Cam atat.
http://translate.googleusercontent.com/...gBIOC13v2g

sus

Denunta
mihaela_ct

Copii
bubulina: 9 ani, 10 luni

17.02.2010 7:23     citat 

Asteptam sa ne spui ce ai facut, CYC.... Stiu ca orice ti-as spune nu te va ajuta cu nimic... Azi am verificat de 50 de ori site-ul sa vad daca ai scris ceva...
Hai, fii tare! Poate totusi ne dai o veste buna...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: